• To co za nami                                            2012/2013

     Wreszcie cudowne wakacje!

     Kolejny rok szkolny za nami. 27 czerwca odbyła się uroczysta akademia, na której Pani Dyrektor podsumowała nasze osiągnięcia. Wielu uczniów otrzymało wyróżnienia i nagrody.

     <

     Klasy V a i III b w przygotowanych przedstawieniach pożegnały szkolne mury i powitały nadchodzące wakacje. Niezwykle rytmiczne i dynamiczne piosenki przywołały czas letnich przygód, nowych doświadczeń i wrażeń. Do zobaczenia we wrześniu!

      

     A jutro ... świadectwa!

     eTwining - pierogi!

     W czerwcu zrealizowano w naszej szkole drugi projekt z cyklu projektów eTwinning. Tym razem uczniowie z naszej szkoły wraz z uczniami z Holandii i Tunezji zorganizowali, dzięki wykorzystaniu programu Google Hangout, videokonferencję, w czasie której przygotowywali najpopularniejszą w ich kraju potrawę.

     W ciągu dwóch godzin pracy, podczas których dzieci wszystkich trzech krajów rozmawiały i przygotowywały swoje dania, było dużo zabawy. Nam, po zgłębieniu „tajników magii”,udało się przygotować świetne pierogi z truskawkami, a przy okazji zobaczyć jacy są uczniowie w innych miejscach na świecie.

      

     O przyjaźni Jeżyka z Liskiem

     26 czerwca 2013 roku uczniowie z klas I - III oglądali w auli szkolnej przedstawienie o przyjaźni dwóch zwierzątek. Podczas wędrówki w poszukiwaniu skarbu Jeżyk i Lisek przeżywają różne, nie zawsze łatwe emocje.

     Odkrywają jednak, że pomimo odmiennych poglądów można nawzajem się szanować i dalej lubić, a nieporozumienia należy szybko wyjaśniać. Skarbem zaś, którego szukali jest ich przyjaźń.

     Święto sportu szkolnego

     21 czerwca uczniowie klas 0 - VI wzięli udział w szkolnym Dniu Sportu. Dzieci z klasy "0", klas pierwszych i drugich dzielnie walczyły w turnieju gier i zabaw, skakały w dal i biegały niczym strusie pędziwiatry na 60 metrów.

     Chłopcy z klas trzecich dodatkowo rozegrali mecz piłki nożnej, a dziewczynki "dwa ognie". Starsi chłopcy biegli na 600 metrów, dziewczęta grały mecz siatkówki.

     Ogrom emocji, które towarzyszyły tym zmaganiom nie zawsze dawał się opanować. Jak świat światów zawsze są zwycięzcy i zwyciężeni ale... to się następnym razem łatwo może zmienić.:)

      

     W Krainie Wyobraźni

     19 czerwca 2013 roku przenieśliśmy się do Krainy Wyobraźni. W pięknej, baśniowej scenerii pojawiały się postacie dobrze znane nam z książek, ale ich losy nieoczekiwanie zostały ze sobą splecione i zmienione, a wszystko za sprawą magicznej księgi wyobraźni i…. dwóch zaczytanych dziewczynek!

     Królewna Śnieżka trafiła do chatki Baby Jagi, a dziewczynka z zapałkami została przemieniona w Kopciuszka i w dodatku zgubiła oba pantofelki. Czerwony Kapturek uciekał przed wilkiem razem z Jasiem i Małgosią, a książę nie mógł obudzić Śpiącej Królewny, bo ta już się wyspała.W ten sposób powstała zupełnie nowa opowieść, która, jak to w bajkach bywa, dobrze się skończyła, ale każdy z nas może dopisać jeszcze ciąg dalszy.

     Potrafimy przecież wymyślać wspaniałe historie, czego dowiodły wykonane przez nas prace, za które otrzymaliśmy dziś nagrody. Ilustracje i książeczki wykonane w ramach konkursów „Niezwykły świat baśni braci Grimm” oraz „Moja przygoda z bohaterem literackim” podziwiali wszyscy zgromadzeni w auli. Wyróżniono także najlepszych czytelników naszej biblioteki, wśród których znaleźli się również uczniowie zerówki! Lubimy książki i wiemy, że czytanie rozwija wyobraźnię.

     Wielickie spotkania

     17 czerwca klasa III a wybrała się na wycieczkę do Wieliczki.Spacerując starymi uliczkami urokliwego miasteczka mieliśmy pod stopami wielką i najstarszą na świecie kopalnię soli. Na płycie rynku chodziliśmy zaś po korytarzach kopalni w wymiarze 3D, a fascynujące wrażenia nie pozwoliły nam szybko wyjść z tej baśniowej krainy, choć z nieba lał się żar.

     Następnym etapem naszej eskapady były warsztaty pt. „Rycerze i damy” w Muzeum Żup Krakowskich .Po wysłuchaniu interesujących opowieści mięliśmy szanse w zespołach stworzyć swoje herby, a także, choć to zadanie wymagało sprytu i inwencji twórczej, pomóc giermkowi w dotarciu do jego pana. Później na chwilę każdy z nas zamienił się w rycerza przywdziewając na głowę hełm, a w ręku dzierżąc tarczę i miecz - wszystko było prawdziwe, stąd i waga dość znaczna. Na zakończenie warsztatów każdy chłopiec został pasowany prawdziwym mieczem na rycerza, a dziewczynka na damę. Przed wyjściem z Muzeum każdy z nas poczuł się na 5 sekund „wtrącony do ciemnego lochu”, do którego jednak ustawiła się kolejka chętnych.

     Po zajęciach mięliśmy niespodziankę - odwiedziliśmy na rodzinnej działce naszego kolegę z klasy Jasia, gdzie nie tylko mogliśmy poszaleć na trawie, ale i skosztować wspaniałych truskawek, pysznego tortu i zjeść osobiście upieczone w ognisku i w słońcu kiełbaski. Do szkoły wróciliśmy z humorami i z bryłkami czarnej soli. To tak na pamiątkę.

     Znów powiało historią!

     W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła wzięła aktywny i bardzo owocny udział w konkursach historycznych organizowanych przez Małopolskie Kuratorium Oświaty. Były to zarówno konkursy wojewódzkie jak i ogólnopolskie.
     I tak:

     • w marcu 2013 roku Iwo Kwieciński z klasy V a i Marton Gyalokay z klasy VI b zostali finalistami Wojewódzkiego Konkursu "Wielcy Polacy - wybitni dowódcy";
     • w maju 2013 roku Jan Klein z klasy IV a, Jan Tarnawski z klasy III a i Jakub Zajączkowski z klasy VI b zostali finalistami etapu Wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu "Losy Bliskich i Losy Dalekich. Życie Polaków w latach 1914 - 1989";

     14 czerwca w I Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu. Uczeń naszej szkoły Jakub Zajączkowski dokonał prezentacji swojej pracy konkursowej pt."Wykorzystać każdą chwilę życia czyli historia mojej prababci prof. Marii Boruckiej - Arktowej". Uroczystość poprowadził Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski;

     • w czerwcu 19 uczniów naszej szkoły zostało finalistami Wojewódzkiego Konkursu "Zachować dla przyszłych pokoleń - poszukujemy miejsc związanych z walką o niepodległość Polski", natomiast 10 uczniów zostało lauretami tego konkursu:
     • I miejsce - Alicja Smagowicz i Zuzanna Krcha z klasy VI a
      oraz Zuzanna Smagowicz z klasy IV b,

     • II miejsce - Jan Rygiel i Konstancja Sobieraj z klasy V a,
     • III miejsce - Małgorzata Błaszczyk i Patrycja Chmielawska z klasy IV a,
     • IV miejsce - Małgorzata Życzkowska, Mikołaj Krętkowski i Aleksandra Tatarczuch z klasy VI a.

     Był to niewątpliwy sukces naszej szkoły,naszych uczniów i naszych nauczycieli - Pani Anety Kupiec i Pani Agaty Cieśli. Wszystkim laureatom i finalistom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów:)!

     Smoczusiowe Grand Prix dla "zerówki"!

     13 czerwca 2013 roku w Bibliotece Miejskiej przy ul. Rajskiej odbyło się podsumowanie konkursu „Smoczuś” połączone z otwarciem wystawy prac dzieci. Klasa „0” zdobyła Grand Prix konkursu, ...za edukacyjne walory działań przy pracy, za zastosowanie różnorodnych technik plastycznych oraz za precyzję wykonania wszystkich prac”.

     dzieci z klasy 0 dzieci z klasy 0

     Szczególne wyróżnienie otrzymały Marta Błaszczuk, Maria Ciejka, Aleksandra Zajch za pracę „Smok Wawelski”. Każde z dzieci dostało dyplom i mały upominek.

     nagrodzone prace nagrodzone prace nagrodzone pracenagrodzone prace

     Cała grupa odwiedzi bezpłatnie Smoczą Jamę oraz wykorzysta bilet wstępu do Średniowiecznej Warowni w Inwałdzie. Pani Jolanta Szuro otrzymała wyróżnienie za napisanie relacji z przygotowań i realizacji prac konkursowych. Na otwarcie wystawy przyszła autorka książek o Krakowie Pani Anna Chachulska i wpisała dedykacje do nagród książkowych.

     dzieci z klasy 0 p.Anna Chachulska

     Bardzo dziękujemy również Pani Elżbiecie Kaczmarczyk :) za pomoc przy wykonywaniu naszych prac i poświęcony nam czas !!!

     Jak mydło myje?

     13 czerwca, w ramach zajęć Uniwersytetu Dzieci, odbyło się ostatnie już spotkanie pt."Jak mydło myje? " Tym razem to my udaliśmy się na wykład do Kampusu Uniwersyteckiego i zasiedliśmy na uniwersyteckiej sali.

     przed wykładową salą przed wykładową salą przed wykładową salą

     Czego potrzeba do umycia rąk, jakie substancje rozpuszczają się w wodzie i czy temperatura ma na to wpływ?

     na sali wykładowej na sali wykładowej na sali wykładowej

     Aby odpowiedzieć na te pytania dzieci zamieniły się w cząsteczki wody i brudu, poruszały się wolno, szybko i bardzo szybko. Pod koniec zajęć, niektóre z nich zostały zamknięte w wielkich mydlanych bańkach... wcale nie za karę!

     na sali wykładowej na sali wykładowej na sali wykładowej

     W krakowskim zoo

     10 czerwca 2013 roku klasa I a odwiedziła dzikie zwierzęta w krakowskim zoo.

     paw papugi lew słonie

     Zobaczyliśmy flamingi o czerwonych nogach, pięknego pawia, który jednak swojego ogona nie rozłożył, wielobarwne papugi, wilki, gazele i wielbłądy, małpy, węże, nietoperze, piranie i płaszczkę oraz wiele innych zwierząt z różnych stron świata, żyjących w różnych środowiskach.

     przed zoo w zoo karmienie uchatek

     Z wielką ciekawością obserwowaliśmy karmienie uchatek i słoni, ale najbardziej frapujący okazał się sposób dastarczenia pożywienia tygrysowi, który z niezwykłą lekkością i gracją wspiął się po mięso na wysoki słup. Odwiedziliśmy także mini zoo, w którym mogliśmy marchewką nakarmić koniki, osiołki, króliki i świnki morskie.

     w zoo karmienie uchatek w minizoo

     Skorzystaliśmy także z placu zabaw, na którym wesoło bawiliśmy się.

     na placu zabaw na placu zabaw na placu zabaw

     W Gruszowie "Pod gruszą"

     10 czerwca klasy II a i III b wybrały się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego "Pod gruszą" w Gruszowie. Pogoda dopisała! Po zjedzeniu upragnionego śniadania (!!!) pani Gospodyni pokazała nam żarna i zmieliła na nich mąkę. Wcześniej przygotowała ciasto na chleb - mogliśmy więc zrobić swoje własne "bułeczki". Wsadzone do pieca chlebowego piekły się przez cały czas naszego pobytu. A my w tym czasie zobaczyliśmy maszyny, urządzenia rolnicze i zwierzęta. Mogliśmy wziąć na ręce i pogłaskać miesięcznego psa, małe króliczki i kaczuszki.

     piesek dzieci króliczek

     Traktorem z przyczepą pojechaliśmy do tartaku, gdzie zobaczyliśmy grube pnie przerabiane na deski. Potem skorzystaliśmy z placu zabaw, a po zjedzeniu naleśników bawiliśmy się w podchody: klasa III b schowała zadania i ukryła się w lesie, klasa II a pokonywała trasę rozwiązując różne zagadki dotyczące świata roślin i zwierząt.

     zabawa zabawa

     Na koniec spotkaliśmy sie na polanie, gdzie odtańczyliśmy wspólnie pląs, przedstawiliśmy pantomimy oraz zrobiliśmy zawody w przeciąganiu liny. Czterokrotnie zwyciężyła klasa druga!!! Fakt! Było nas więcej! Wyprawa była bardzo udana, bawiliśmy się świetnie, a i humory też dopisywały! Chcemy więcej!!!

     Zdobyliśmy tytuł "Teatromaniaka"!

     Przez cały rok szkolny klasy I a i I b zdobywały tytuł "Teatromaniaka" uczestnicząc w przedstawieniach teatru "Groteska". I stało się! 7 czerwca, po ostatnim z czterech oglądniętych spektakli otrzymaliśmy piękne dyplomy na znak tego, że teatr znamy i kochamy:).

     przed teatrem, z dyplomami przed teatrem, z dyplomami

     "Dokąd pędzisz koniku?"

     Czy kiedy naśladujemy innych i za nimi podążamy, stajemy się bardziej dorośli? To pytanie zadawał sobie mały konik wkraczając w czas swego dojrzewania, gdy wszystko trzeba zobaczyć na nowo i określić na nowo. 7 czerwca 2013 roku dzieci z klas pierwszych popędziły z tym właśnie konikiem w podróż, która wcześniej czy później stanie się udziałem każdego z nich.

     Dlaczego mam katar i boli mnie głowa?

     5 czerwca klasa II a zrealizowała scenariusz zaproponowany przez Uniwersytet Dzieci pt."Dlaczego mam katar i boli mnie gardło?". Oprócz filmu i prezentacji uczniowie "testowali" różne sposoby walki z wirusami - Bandą RINO. Okazało się, że nie jest to łatwa wojna, ale do wygrania, jeżeli posiada się odpowiednią wiedzę na temat dbania o zdrowie.

     wirusy wirusy komórki

     Dzieci miały możliwość "powalczyć" ze sobą jako wirusy i komórki wspomagające nasz organizm, a także przekonać się na własnej skórze, jak łatwo przekazać wirusy innym. Tak więc dzięki doświadczeniom, zabawie i zaangażowaniu wiele się dziś nauczyły!

     wirusy wirusy walka

     Lekcja przyrody dla wybitnie ciekawskich

     4 czerwca 2013 roku uczniowie z klas 0 - III uczestniczyli w lekcji dla wybitnie ciekawskich przyrodników i przyszłych hodowców.

     gekon tygrysi gekon tygrysi maczniki

     Dzieci miały okazję zobaczyć: kumaka dalekowschodniego i jeża pigmejskiego, dotknąć i potrzymać agamę brodatą, legwana zielonego, gekona tygrysiego i węża lancetogłowa meksykańskiego (Uff, udało się zapamiętać!).

     legwan zielony legwan zielony legwan zielony

     Dowiedzieliśmy się gdzie żyją i czym się żywią zwierzęta, które odwiedziły naszą szkołę, co to jest terrarium i jak powinno być urządzone.

     agama brodata agama brodata ljeż pigmejski

     Niezapomnianych wrażeń dostarczył nam legwan zielony, który chodził po naszych plecach, wspinająca się po rękach niczym po drabinie agama brodata i oplatający się niby egzotyczny naszyjnik lancetogłów meksykański.

     lancetogłów meksykański lancetogłów meksykański

     Ależ było emocji! Chcemy więcej takich lekcji!:)

     Smok i rycerski turniej

     W deszczowy poniedziałek 3 czerwca dzieci z klas I b i II b wyjechały na wycieczkę do Inwałdu. Nieprzyjemna pogoda nie zepsuła świetnej zabawy.

     spotkanie ze smokiem spotkanie ze smokiem przed rycerskim turniejem

     Dzieci spotkały ziejącego ogniem smoka, rycerzy w zbrojach i innych mieszkańców śedniowiecznej warowni. Na koniec wzięły udział w rycerskim turnieju i zdobyły Certyfikat Wiedzy Historycznej.

     w sali rycerskiej w sali rycerskiej turniej rycerski na konikach

     Spotkanie w Ćwierćlandzie

     3 czerwca dzieci z klasy I a zamieszkały w Ćwierćlandzie. W każdym z czterech krajów dominował inny kolor i inne panowały zwyczaje. Każde państwo miało też swoje granice.

     Zieloni Czerwoni Żółte Niebiescy

     Zieloni, Czerwoni, Żółci i Niebiescy budowali swoje zielone, czerwone, żółte i niebieskie kraje, układali o nich piosenki, wymyślali menu dla swoich gości, przedstawiali za pomocą pantomimy najważniejsze zawody w swoim państwie. A wszystkie decyzje podejmowali w sposób demokratyczny lub ... prawie demokratyczny.

     Zieloni Czerwoni Żółty Niebiescy

     Na koniec zabawy granice poszczególnych państw zostały zmazane, a jednokolorowe dzieci zatańczyły wspólny i radosny taniec.

     Uczeń - Obywatel

     2 czerwca podczas Dnia Otwartego Magistratu, uczeń klasy V a Jakub Mróz odebrał z rąk pani Wiceprezydent Miasta nagrodę za zdobycie drugiego miejsca w Konkursie Wiedzy o Samorządzie Krakowskim, w ramach projektu Uczeń-Obywatel. Uroczystość odbyła się w sali obrad Urzędu Miasta.Gratulujemy.

     laureat laureat

     Znamy już wyniki konkursów bibliotecznych!

     Zarówno konkurs„Niezwykły świat braci Grimm” jak też „Moja przygoda z ulubionym bohaterem książki” cieszyły się ogromnym powodzeniem.

     jedna z prac konkursowych jedna z prac konkursowych jedna z prac konkursowych jedna z prac konkursowych jedna z prac konkursowych

     Wykonane przez nas prace literackie i plastyczne pokazały, że nie brak nam wyobraźni twórczej. Nawet uczniowie klasy pierwszej potrafili napisać i zilustrować własne książki ! Uroczyste rozdanie nagród nastąpi
     19 czerwca o godzinie 10.40 w auli szkolnej. Będzie można obejrzeć również przygotowane przez nas przedstawienie zatytułowane „W krainie wyobraźni”. Zapraszamy!

     Szlakiem Orlich Gniazd

     29 maja 2013 roku klasa III a wybrała się na wycieczkę autokarową "Szlakiem Orlich Gniazd". Na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej odwiedziliśmy wiele zabytkowych ruin, które położone pośród przepięknych, porośniętych lasami pagórków, wśród malowniczych, wapiennych ostańców, stwarzają wrażenie niezwykłej harmonii pomiędzy człowiekiem i środowiskiem.

     szlak orlich gniazd szlak orlich gniazd szlak orlich gniazd

     Uczniowie dowiedzieli się, że możne rody szlacheckie budowały swe warowne siedziby (m.in. w Ogrodzieńcu, Smoleniu, Pilicy i Rabsztynie) najczęściej na szczytach wzniesień, pośród trudno dostępnych skał wapiennych - stąd też wzięła się ich nazwa – Orle Gniazda. Po drodze odwiedziliśmy Pustynię Błędowską, a w małym parku linowym wcielaliśmy się w rolę Tarzanów.

     szlak orlich gniazd szlak orlich gniazd szlak orlich gniazd szlak orlich gniazd

     Na zakończenie naszej wyprawy, na pięknie położonej polanie u stóp Rezerwatu Przyrody Smoleń, przy wspólnie rozpalonym ognisku, piekliśmy w promieniach słońca kiełbaski. Piękną słoneczną pogodę uczniowie dostali z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Warto było się postarać...

      

     szlak orlich gniazd szlak orlich gniazd szlak orlich gniazd

     Spotkanie z autorką książek dla dzieci

     28 maja klasy I b, II a i II b udały się do Wojewódzkiej Biblioteki przy ul.Rajskiej na spotaknie z autorką baśni panią Elżbietą Wojnarowską. Jej najnowsza książka pt."Sprzedawca czasu" opowiada o niesamowitych przygodach bliźniaków, które znalazły się w leśniczówce swojego wuja. Ciekawa opowieść, którą "snuła" autorka zaintrygowała dzieci...Na zakończenie spotkania można było kupić książkę z autografem autorki.

     spotkanie z autorką spotkanie z autorką

     W drodze na Gorc

     logo

     26 maja 2013 roku szkolne koło PTTK wybrało się na wycieczkę górską na Gorc. Na początku było bardzo sympatycznie. Kraków pożegnał nas słonecznie, a choć w górach było pochmurno... to na ogół nam to nie przeszkadzało.

     w drodze na Gorc w drodze na Gorc

     Ale góry pokazały swoje wymagające oblicze, co spowodowało, że do celu nie udało nam się dotrzeć. Tak, jak to powinno być, zwyciężył zdrowy rozsądek i w połowie drogi na Gorc, z Wierchu Lelonek, całkowicie zmoczeni wróciliśmy do autobusu.

     w drodze na Gorc w drodze z Gorca w drodze z Gorca

     Ratunkiem okazał się zajazd z rozpalonym kominkiem i gorącą herbatą...

     w karczmie w karczmie

     Kiedy pogoda poprawiła się, mogliśmy zobaczyć, jak góralska wioska wita nowo wyświęconego księdza.

     powitanie księdza powitanie księdza powitanie księdza

     A w Krakowie przywitało nas ...słońce. Za dwa tygodnie znowu wycieczka. Zapraszamy wszystkich chętnych, aby dokonywali zapisów u opiekuna koła pana Krzysztofa Kordylewskiego.

     Wśród bogów i bogiń greckich

     Przygotowania do dnia greckiego (wg pomysłu pani Ireny Rejduch), który odbył się 24 maja w auli szkolnej i w którym brała udział cała społeczność szkolna trwały kilka tygodni. Dziś czekała na nas wspaniała dekoracja, multimedialna prezentacja o antycznym świecie i pyszne migdałowe ciasteczka w kształcie kolumn, upieczone przez pracowników naszej kuchni.

     scena recytacja p. Andrzeja Kozłowskiego Sokrates

     Dzień grecki otworzył znany aktor krakowskich scen Pan Andrzej Kozłowski, później zaś zaczęły się konkursowe zmagania. Dzieci z klas I - IV przebrane za mitycznych mieszkańców greckiego Olimpu stanęły na scenie, a oryginalność niektórych strojów została doceniona gromkimi brawami.

     boginie i bogowie greccy boginie i bogowie greccy boginie i bogowie greccy

     Uczniowie klas IV przedstawili także ruchome obrazy, klasy V a i V b zaprezentowały mini przedstawienia, a uczniowie klas VI antyczną poezję.

     boginie i bogowie greccy boginie i bogowie greccy boginie i bogowie greccy boginie i bogowie greccy publiczność i aktorzy

     Niezwykły świat greckich mitów, których echa na dobre zadomowiły się w kulturze nie tylko europejskiej, pozostanie z nami na długo.

     W świecie euro

     21 maja klasa I b udała się na wystawę „Euro, waluta europejska” do siedziby oddziału okręgowego NBP.

     w banku brykiety banknotów

     Grając w edukacyjne gry komputerowe i oglądając film animowany dzieci miały okazję poznać banknoty i monety euro. Każdy otrzymał pamiątkowy żeton, który sam wybił na specjalnej maszynie oraz brykiet banknotów.

     w banku brykiety banknotów w banku brykiety banknotów

     W Ojcowskim Parku Narodowym

     18 maja dzieci z klasy "0" pojechały na wycieczkę do Ojcowa.

     krajobraz Wyżyny Krakowsko - Czestochowskiej ruiny zamku kazimierza Wielkiego wspinaczka

     Dzięki pięknej pogodzie podziwiały śliczne krajobrazy Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej, zwiedziły jaskinię, gdzie według legendy ukrywał się król Władysław Łokietek, zobaczyły też ruiny zamku Kazimierza Wielkiego. Zapuściły się na leśne dróżki i dzielnie pokonywały trudne wzniesienia.

     źródełko w lesie

     Mamy uczniów z pasją !

     17 maja 2013 roku, podczas X Nocy Muzeów w Krakowie, uczeń naszej szkoły i szkoły muzycznej Jan Tarnawski koncertował na gitarze w Kamienicy Hipolitów. Hasło tej Nocy brzmiało: „KO-lekcja podziel się swoją pasją". I właśnie nasz uczeń podzielił się swoją pasją ze zwiedzającymi.

     Jaś Tarnawski z gitarą Jaś Tarnawski z gitarą

     Tajemnice białej broni

     16 maja, w auli szkolnej, odbył się pojedynek przybyłych do nas z Krakowskiego Klubu Szermierzy reprezentantów Polski.Poznaliśmy tajemnice tej niebezpiecznie wyglądającej, ale szalenie eleganckiej i bezkrwawej sztuki walki.

     spotkanie z szermierzami spotkanie z szermierzami spotkanie z szermierzami

     Szermierza chroni maska, specjalny biały strój, a dłoń osłania garda. Przez ubiór poprowadzone są przewody, które w przypadku trafienia przekazują impuls do tablicy z punktami. Zwycięzca musi zdobyć ich 15. Każde dziecko miało swojego faworyta, którego dopingowało z wielkim zaangażowaniem.

     spotkanie z szermierzami spotkanie z szermierzami spotkanie z szermierzami

     Na zakończenie spotkania przeprowadzony został quiz. Za prawidłowe odpowiedzi z dziedziny szermierki dzieci zostały nagrodzone drobnymi upominkami. Zrobiono też pamiątkowe zdjęcia ze sportowcami, którzy swoim wzrostem przewyższali wszystkich obecnych (197 cm). Najbardziej zagorzali fani otrzymali wymarzone autografy.

     Z ostatniej chwili                                                    bębenek

     Miło nam poinformować, że uczniowie Jakub Zajączkowski, Jan Tarnawski i Jan Klejn zostali finalistami etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego - "Losy Bliskich losy Dalekich - życie Polaków w latach 1914-1989". Gratulujemy!!!

     Legendarny Kraków

     14 maja, w ramach przygotowań do konkursu „Smoczuś”, dzieci z klasy „0” udały się na spacer po Krakowie.

     na wycieczce dom Pana Twardowskiego na wycieczce

     Zobaczyły gdzie mieszkał Pan Twardowski, jak wykonane są witraże, a także co zmieniło się na krakowskim Rynku.

     na wycieczce witraż w kosciele OO Franciszkanów na wycieczce

     Pielgrzymkowe trudy i niespodzianki

     14 maja 2013 roku odbyła się pielgrzymka na rocznicę I Komunii Świętej. Na zaproszenie Ojca Andrzeja Mikołajczyka pojechaliśmy do Jego nowej Parafii w Chyżnem. Niestety Gospodarz nie mógł się z nami spotkać, dlatego Mszę rocznicową odprawił dla nas jeszcze w Krakowie Ojciec Roman Dąbrowski.

     msza św. w Krakowie msza św. w Krakowie

     W Parafii św. Anny w Chyżnem zostaliśmy przyjęci wspaniale, zwiedziliśmy kościół i skorzystaliśmy ze wspaniałego poczęstunku. Brakowało nam jednak obecności Gospodarza - Ojca Andrzeja.

     w Chyżnem msza św. w Krakowie

     Byliśmy jednak bardzo zdeterminowani i w drodze powrotnej spełniły się nasze pragnienia. Na parkingu szpitala w Nowym Targu...

     u Ojca Andrzeja u Ojca Andrzeja

     W baśniowym świecie książek

     14 maja klasa I a udała się na szczególną lekcję do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul.Rajskiej. Tam wśród książek i czasopism zgłębiała wiedzę dotyczącą baśni H.Ch. Andersena, braci Grimm i Charlesa Perraulta.

     w bibliotece w bibliotece w bibliotece

     Popłynęła opowieść o ciekawym i trudnym życiu autora "Brzydkiego Kaczątka", dzieci rozwiązywały krzyżówkę, wysłuchały też "Księżniczki na ziarnku grochu". A później rozpoczęło się oglądanie książek, czytanie komiksów, gra w klasy i budowanie wieży z klocków. Naprawdę biblioteka to bardzo ciekawe miejsce.

     w bibliotece w bibliotece w bibliotece

     A my w awangardzie!

     14 maja dzieci z klasy II a zwiedzały Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK oraz uczestniczyły w warsztatach plastycznych. Bilety wgrała jedna z uczennic biorąc udział w Konkursie organizowanym przez Kraków Airport.

     nowoczesne dzieła sztuki nowoczesne dzieła sztuki nowoczesne dzieła sztuki nowoczesne dzieła sztuki

     Oglądając "dziwne" obrazy i rzeźby zamieniły się w twórców nowoczesnych, aby pracując w grupach tworzyć kolorowe i pomysłowe portrety, których cechą wspólną było jednakowe tło.

     prace plastyczne prace plastyczne prace plastyczne prace plastyczne

     Na zielonej szkole w Gołkowicach

     W dniach 6 – 11 maja uczniowie klas IV b i V a wraz z wychowawcami Panią Beatą Stech oraz Panią Katarzyną Zając przebywali w Ośrodku Kolonijno - Wypoczynkowym w Gołkowicach Górnych, niedaleko Starego Sącza.Na dzieci czekało wiele atrakcji: wycieczki krajoznawcze do Piwnicznej i Krynicy Zdrój, zwiedzanie muzeum pszczelarstwa w Kamiannej, piesza wędrówka do Starego Sącza, a także wizyta na zamku i w skansenie w Dobczycach.

     na zielonej szkole na zielonej szkole na zielonej szkole na zielonej szkole

     Każdego dnia odbywały się zajęcia sportowe, gry terenowe oraz różne zabawy integracyjne. Uczniowie aktywnie poznawali zasady pierwszej pomocy oraz bezpiecznych zachowań i niczym prawdziwi podróżnicy, redagowali dziennik wyprawy.

     na zielonej szkole na zielonej szkole na zielonej szkole

     Zapoznali się z kulturą regionu, z rodzajami miodu oraz zasadami jego produkcji, a także sposobami pozyskiwania wód mineralnych. Wieczorami bawili się na dyskotekach, a ostatniego dnia wyjazdu przy ognisku.

     Miauczy kotek miau...

     10 maja, w Dworku Białoprądnickim, dzieci z klasy I a przeniosły się w krainę poezji, dźwięków i obrazów.

     śpiące kotki muzyczne zabawy muzyczne zabawy

     Słuchając muzyki Witolda Lutosławskiego, wiersza Juliana Tuwima i czarodziejskich opowieści przemieniały się w kotki, lwy, biedronki, żabki i bociany.

     muzyczne zabawy plastyczne zabawy plastyczne zabawy

     Ozdabiały swoje kocie poduszki ciekawymi wzorami, huśtając się na kolorowej chuście wzajemnie śpiewały sobie kołysanki. Uczyły się odpowiedzialności, a pracując, pomagały innym i marzyły, tworzyły, tworzyły...

     plastyczne zabawy ruchowe zabawy kocie poduszki

     Na zielonej szkole w Sidzinie

     W dniach 6-10 maja 2013 roku klasa VI a pod opieką Pana Krzysztofa Kordylewskiego była na zielonej szkole w Domu Wczasów Dziecięcych w Sidzinie.

     na zielonej szkole na zielonej szkole na zielonej szkole

     Atrakcji było co niemiara: górskie wycieczki np. na Halę Krupową i Babią Górę, zwiedzanie skansenu, pasieki pszczół, a także pokaz mody, ognisko czy zawody sportowe.

     pokaz mody w pasiece w skansenie

     Uroku całej wyprawie dodawali wspaniali pracownicy i wychowawcy, którzy zawsze wyprzedzali nasze oczekiwania.

     na zielonej szkole na zielonej szkole ognisko

     Wszystkim składamy serdeczne podziękowania!

     Co nas zachwyca w Krakowie, a co nam się nie podoba?

     logo konkursu ze strony www.czasdzieci.pl

     7 i 8 maja wędrując ulicami Krakowa dzieci z klas pierwszych poznawały znane i nieznane zakątki naszego miasta. Pod Barbakanem, przywołując czasy minione, przechodziły utworzonym z rąk tunelem - szyją pod Bramę Floriańską.

      

     szyja na zbiórce przed Barbakanem makieta Barbakanu

     Podzielone na grupy szukały godeł poszczególnych kamienic, kolorowały rysunki budowli, które kiedyś należały do miasta, aby obłaskawić wielkie kamienne lwy, śpiewały piosenkę o krakowiaczku i wspinały się po wysokich i stromych schodach do jednej z sal Ratuszowej Wieży.

     w Rynku dziecięce maszkarony przy pracy

     Zwiedziły też Pałac Wielopolskich, aby zobaczyć, gdzie dziś obradują dawni rajcowie, a szukając majowych kolorów Krakowa, zastanawiały się co im się podoba, a co nie w mieście, w którym przyszło im mieszkać i uczyć się.

     detal w Rynku przed pałacem Wielopolskich

     W naszym ogródeczku

     W naszym ogródeczku prowadzonym i pielęgnowanym od lat przez troskliwe ręce p.Eli Kaczmarczyk i zapalonych młodych przyrodników pojawiły się wiosenne kwiaty.

     ogródek dydaktyczny ogródek dydaktyczny

     Szybko przekwitły krokusy i przylaszczki, a teraz rozsiadły się tu tulipany, szafirki i fiołki.

     ogródek dydaktyczny ogródek dydaktyczny ogródek dydaktyczny

     Naszej Biało - Czerwonej

     29 kwietnia w auli szkolnej miało miejsce przedstawienie z okazji 222 rocznicy uchwalnia Konstytucji 3 Maja przygotowane przez klasy VI a i VI b.

     przedstawienie przedstawienie przedstawienie

     Uczniowie mieli kolejną okazję do przypomnienia sobie ważnych wydarzeń dotyczących historii Polski sprzed ponad dwóch wieków.

     "Nie garb się!" i kogo można spotkać na Plantach?

     26 kwietnia uczniowie oddziału przedszkolnego i klasy III a odwiedzili Kamienicę Hipolitów, aby obejrzeć wystawę pt. „Nie garb się”. Dzieci dowiedziały się czym zajmowali się ich rówieśnicy ponad 100 lat temu, poznały zabawki i sprzęty szkolne, które dla ich dziadków były codziennością.

     sprzęty codzienne sprzęty codzienne sprzęty codzienne

     Uwaga „Nie garb się” była wypowiadana nie tylko ze względów estetycznych czy też zdrowotnych. Uważano, że tylko wyprostowane dzieci są grzeczne i dobrze wychowane. Pociechy były prowadzone z przodu, tak by dorośli mieli je ciągle pod kontrolą, a stawianie krnąbrnego dziecka w kącie, klęczenie na grochu, kary cielesne, czy bicie po dłoniach linijką były na porządku dziennym. Brrr.

     sprzęty codzienne sprzęty codzienne sprzęty codzienne

     Wracając do szkoły spotkaliśmy na Plantach znaną nam z telewizji osobę. Był to pan minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Chętnie zgodził się na zrobienie z nami wspólnego zdjęcia. W Krakowie zawsze można spotkać kogoś ciekawego.

     sprzęt do siedzenia prosto spotkanie z ministrem Gowinem sprzęt do siedzenia prosto

     Dzień Otwarty po raz drugi

     25 kwietnia odbył się kolejny już Dzień Otwarty Szkoły.

     dzień otwarty szkoły w bibliotece dzień otwarty szkoły w bibliotece dzień otwarty szkoły w bibliotece dzień otwarty szkoły w bibliotece dzień otwarty szkoły w bibliotece

     Można było pobawić się czarodziejskimi pałeczkami, w bibliotece posłuchać czarodziejskich opowieści,

     dzień otwarty szkoły dzień otwarty szkoły dzień otwarty szkoły dzień otwarty szkoły

     pomalować farbami, zrobić wspaniałe bryły origami, zobaczyć świat pod mikroskopem, sprawdzić swoją sprawność, pokolorować samochód i pokonwersować po angielsku.Rodzice mieli okazję zadać wiele pytań i rozwiać wiele wątpliwości.

     dzień otwarty szkoły dzień otwarty szkoły dzień otwarty szkoły dzień otwarty szkoły

     Spotkanie z poetą

     25 kwietnia naszym gościem był twórca poezji dla dzieci, niezwykły człowiek pełen pasji i energii - pan Karol Kozłowski. Za wybitne osiągnięcia w działalności pedagogicznej i społecznej otrzymał wiele nagród i odznaczeń Władz Miasta Krakowa, Kuratora, Ministra Oświaty oraz Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Od lat odwiedza dzieci, prezentuje swoje wiersze i zachęca do czytania.

     Karol Kozłowski spotkanie z poetą

     I właśnie dzisiaj każdy mógł posłuchać zabawnie recytowanych wierszy, zadać pytanie oraz zdobyć, może pierwszy w życiu, autograf.

     spotkanie z poetą wspólna fotografia

     Najbardziej ujęła nas prawdziwa historia o psie, który przez cały rok na Rondzie Grunwaldzkim oczekiwał na swojego Pana. Niestety to smutna historia, ale mówi nam o wierności i przywiązaniu czworonoga do człowieka. Dzisiaj pamięć o tym wydarzeniu przypomina nam pomnik psa Dżoka. Znajdźcie go i wy.

     Spotkanie najmłodszych ze Smoczusiem

     22 kwietnia w ramach przygotowań do konkursu „Smoczuś” organizowanego przez Stowarzyszenie Szersze Horyzonty, Akademię Żakowską oraz Ewę Stadtmüller klasa "O" zobaczyła w naszej szkole przedstawienie “Przyjaciele Smoczusia ” – obejmujące mini formę teatralną oraz warsztaty tematyczne.

     Smoczuś Smoczuś Smoczuś

     Smoczuś był bardzo sympatyczny i opowiadał nam legendy związane z Krakowem. Na koniec zrobiliśmy oczywiście, wspólne zdjęcie.

     Smoczuś Smoczuś Smoczuś Smoczuś

     PTTK "Podróżnik" znów na górskich szlakach!

     logo

     21 kwietnia 2013 roku nasze Szkolne Koło PTTK "Podróżnik" rozpoczęło kolejny sezon turystyczny. Byliśmy na przełęczy Jamna w Pogórzu Rożnowskim i odkrywaliśmy budzącą się przyrodę. Zapraszamy serdecznie nowych turystów, najbliższa wyprawa 26 maja 2013 roku na Gorc.

     rozpoczęcie sezonu rozpoczęcie sezonu

     Recytatorskie zmagania

     maska dziecięca klasyka maska

     19 kwietnia 2013 roku, w auli szkolnej, odbył się Konkurs Recytatorski dla dzieci z klas 0 - III.

     klasa 0 uczestnicy z klasy pierwszej

     Wśród wybranych autorów - Jan Brzechwa, Julian Tuwim, Dorota Gellner i Agnieszka Frączak, wśród tematyki - ludzkie przywary ukryte pod postaciami zwierząt i roślin, dziecięcy świat radości, marzeń i nieprawdopodobnych zdarzeń.

     klasy drugie klasy trzecie

     Dlaczego krew jest czerwona i czy do życia potrzebne nam są słodycze?

     16 kwietnia młodzi naukowcy z klas I - III uczestniczyli w kolejnych, tym razem biologiczno - historycznych warsztatach Uniwersytetu Dzieci.

     jak podróżowano jak podróżowano jak podróżowano jak podróżowano

     Uczestnicy poznawali tajemnice związane z budową krwi, z naszym układem trawiennym, ze sposobami podróżowania i płacenia za towary dawniej i dziś.

     krew dotleniona jak podróżowano składniki krwi praca drożdży

     Były i doświadczenia, i zabawy, i układanki, i oczywiście praca w grupach. Ciekawie, wesoło i naukowo.

     drożdże pracują drożdże pracują doświadczenie z cukrem doświadczenie z cukrem

     Z ostatniej chwili                                                  bębenek

     Miło nam poinformować, że uczniowie Iwo Kwieciński i Marton Gyalokay zostali finalistami Wojewódzkiego Konkursu Historycznego - "Wielcy Polacy - wybitni dowódcy".Gratulujemy!!!

     Powiew średniowiecza

     logo konkursu ze strony www.czasdzieci.pl

     8 kwietnia 2013 roku dzieci z klasy I a i I b spotkały się z chłopcem, który przywędrował prosto ze średniowiecznego Krakowa.

     dekoracja Rajcuś uczestnicy

     Wzbudzający ogromną sympatię Rajcuś ubrany w specjalną czapkę, tunikę i ciżmy,
     z kiesą na ramieniu opowiadał o czasach, w których żył i wydarzeniach, które tam miały miejsce.

     czasomierz szyld ludwisarza uczestnicy

     Uczniowie dowiedzieli się, czym był ratusz i dlaczego w Krakowie została już po nim tylko wieża, jakie zadania stały przed rajcami miejskimi, co to jest wilkierz, ablucja i uncja, kim był ludwisarz, a także, jak dzisiaj nazywa się miejsce, w którym obradują radni Krakowa i co tak właściwie tam robią.

     uczestnicy z Rajcusiem uczestnicy z Rajcusiem uczestnicy

     Księżycowy piasek?

     5 kwietnia, na kolejnym spotkaniu Uniwersytetu Dzieci, poznawaliśmy zwykłe i niezwykłe właściwości piasku.

     badanie właściwości piasku piasek piasek

     Prawie każdy z nas miał kiedyś okazję zrobić z niego babki na plaży lub w piaskownicy. Wydaje się więc, że wszyscy wiemy jak wygląda. Czy na pewno? Nigdy nie zastanawialiśmy się co go "skleja"? A dziś okazało się, że to...woda.

     babki z piasku babka z suchego piasku księżycowy piasek

     Na zajęciach dowiedzieliśmy się też, że istnieje piasek księżycowy, z którego pod wodą można zrobić przedziwne budowle. Robiliśmy je! Co więcej, piasek taki po wyciągnięciu z wody jest... zupełnie suchy. Sprawdziliśmy! Można go zrobić przy pomocy rodziców. Wiemy jak!

      księżycowwy piasek księżycowy piasek księżycowy piasek

     Ale najważniejsze jest to, że służy nie tylko do zabawy. Wiąże się z olejem i dzięki temu można uratować zanieczyszczoną przez ropę naftową wodę!

     księżycowy piasek księżycowy piasek księżycowy piasek

     Wielkanoc! Wielkanoc!

     27 marca 2013 roku spotkaliśmy się w auli szkolnej, aby na przekór zimowej pogodzie powitać wiosnę i poczuć świąteczny czas. Dzieci z klasy III a odbyły z nami podróż po wielu krajach świata, opowiadając o panujących tam wielkanocnych zwyczajach. Najmłodsi z klasy "0" maszerując z Wiosną wjechali na scenę z wielkanocnym Kogucikiem .

     występ występ występ

     Dziewczęta i chłopcy złożyli wszystkim życzenia aż w 19 językach, zaśpiewali świąteczne piosenki również po angielsku. Jeden z uczniów wykonał na gitarze piękne i nastrojowe utwory „Allegretto” i „Etiudę”, które poprowadziły nas ku temu niezwykłemu czasowi odradzającego się życia, radości i nowych możliwości.

     występ występ występ

     Po zakończonym występie odwiedzający nas mali goście z Samorządowego Przedszkola nr 44
     przy ul. Żuławskiego zostali zaproszeni na wspólne poszukiwanie wielkanocnych pisanek.

     Wielkanocne ozdoby

     25 marca klasa II a udała się do Centrum Młodzieży na warsztaty plastyczne pt."Tradycje wielkanocne w Europie i na świecie". Opowieści Pani prowadzącej zajęcia i multimedialna prezentacja wprowadziła uczestników spotkania w wielkanocną obrzędowość.

     własne ozdoby własne ozdoby własne ozdoby

     Dzięki tak zdobytej wiedzy dzieci mogły wykonać własne ozdoby: wielkanocne pisanki, kartki świąteczne
     i kurki z kółek techniką origami.

     własne ozdoby własne ozdoby własne ozdoby własne ozdoby

     Wielkanocne palmy

     19 marca odbył się w naszej szkole konkurs na najpiękniejszą wielkanocną palmę. Bazie, bukszpan, kolorowe, bibułkowe kwiaty, pisanki, żółte kurczątka i białe zajączki zapełniły w tym dniu każdą klasę i wychylały się z każdego kątka.

     konkurs na wielkanocną palmę konkurs na wielkanocną palmę konkurs na wielkanocną palmę konkurs na wielkanocną palmę

     Pracując w grupach i negocjując ze sobą, dzieci z właściwym sobie zapałem i wyobraźnią, która nie zna granic, tworzyły ten piękny, tradycyjny symbol Wielkanocnych Świąt.

     konkurs na wielkanocną palmę konkurs na wielkanocną palmę konkurs na wielkanocną palmę konkurs na wielkanocną palmę konkurs na wielkanocną palmę

      

     Były więc palmy duże i małe, bardzo kolorowe i utrzymane w spokojnej tonacji, przypominające bukiety i strzeliste jak drzewa. A we wszystkich troska, staranie i ukryta myśl.

     konkurs na wielkanocną palmę konkurs na wielkanocną palmę konkurs na wielkanocną palmę konkurs na wielkanocną palmę konkurs na wielkanocną palmę konkurs na wielkanocną palmę

     I właśnie teraz odbywa się plebiscyt publiczności na tę najładniejszą, najbardziej pomysłową.Czy to łatwe zadanie dla wszystkich?

     Dzień św. Patryka

     19 marca zwycięzcy szkolnego etapu konkursu wiedzy o Irlandii i Św. Patryku wzięli udział w dalszych zmaganiach w Gimnazjum nr 4.

     uczestnicy konkursu uczestnicy konkursu

     Uczniowie: Małgorzata Życzkowska, Kajetan Pawełczyk, Julia Tietze, Kacper Gruchałła - Węsierski i Maksymilian Bednarz pracując zespołowo wykazali się nie tylko dużą wiedzą o patronie Irlandii, ale również świetnie radzili sobie z innymi zadaniami z zakresu języka angielskiego czy kultury krajów anglojęzycznych.

     uczestnicy konkursu uczestnicy konkursu

     Efektem ich pracy było zdobycie pierwszego miejsca. Serdecznie gratulujemy.

     Krakuskowe zmagania

     logo

     19 marca 2013 roku w Centrum Wystawowo – Konferencyjnym na Wawelu odbył się finał, w którym wzięło udział 175 uczniów z całej Małopolski - zwycięzców szkolnych etapów VIII Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Krakowie „Krakusek”.

     finalistki finalistki

     Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Marianka Styczeń z klasy III a i Julia Franaszek z klasy III b.
     W salach zamku na Wawelu finaliści zmagali się z testem pt."Uroczystości na Wawelu i w dawnym Krakowie." Wyniki niebawem. Trzymamy kciuki.

     Na dworze Króla Leopolda

     15 marca dowiedzieliśmy się, jak nauczyć Królewnę dobroci, a Strażnika pracowitości. Sposobów z pewnością jest wiele, ale udawanie, że zostało się zjedzonym przez Smoka? Taki scenariusz mógł wymyśleć tylko kochający ojciec i władca - Król.

     aktorzy na scenie aktorzy na scenie aktorzy na scenie

     I stało się. Piękna Królewna okazując swą dobroć stała się jeszcze piękniejsza, a leniwy Strażnik stał się nagle bardzo sumienny i obowiązkowy. A czy nam też udałoby się tak szybko zmienić - choć odrobinę?

     reakcje dzieci reakcje dzieci reakcje dzieci

     Dlaczego balon unosi się w powietrzu, a helikopter lata?

     13 marca Uniwersytet Dzieci przybył do nas po raz kolejny. Na początku było wiele pytań. Jak to możliwe, że ciężkie obiekty są w stanie unieść się w powietrze i polecieć w przestworza?

     jak wytworzyć ciepłe powietrze? małe śmigiełko małe śmigiełko

     Jakie to tajemnicze siły wydobywające się ze zwykłej suszarki do włosów nie pozwalają malutkiej piłeczce upaść na ziemię? Dlaczego paląca się świeczka nie wpuści ani odrobiny wody do wnętrza szklanki, a kiedy zgaśnie, dla wody nie ma już przeszkód?

     małe śmigiełko małe śmigiełko w ruchu strumień ciepłego powietrza strumień ciepłego powietrza

     W miarę upływu czasu i wykonywania niezwykle ciekawch doświadczeń kolejne nieznane lądy zostały znów odkryte.

     uczestnicy powietrze broni dostępu wodzie brak powietrza<

     "Rzeczy nie tak się mają jak wyglądają"

     5 marca klasy pierwsze udały się do teatru "Groteska" na spotkanie z Kopciuszkiem. Ukryte pod łachmanami dobre serce dziewczynki zostało odkryte i docenione, a pozorna uroda i fałszywa dobroć jej sióstr i macochy zdemaskowana i ukarana.

     okładka z przedstawienia Kopciuszek

     Żywe piosenki, ciekawe układy taneczne, barwne kostiumy i zmieniająca się dekoracja pozwoliły wniknąć w ten czarowny świat i żywo uczestniczyć w tej pięknej opowieści, którą znają dzieci na całym świecie.

     Dzień Otwarty Szkoły

     2 marca 2013 roku powitaliśmy w naszych murach sympatycznych gości. Bałkańskie, słodkie przysmaki upieczone przez jedną z mam p.Genew napełniły dzieci energią potrzebną do wykonania różnych zadań.

       bałkańskie specjały bałkańskie specjały

     Przyszli uczniowie pokonując tor przeszkód, grając w ping ponga i w koszykówkę, wspinając się na drabinki wykazali się sprawnością fizyczną; układając literki, rozwiązując rebusy i krzyżówki, konwersując w języku angielskim - wiedzą, a konstruując kolorowe sześciany, malując, rysując na komputerze pokazali, że mają bardzo sprawne ręce. Nikt nie ma wątpliwości, że są już gotowi, aby w murach naszej szkoły pozostać na dłużej.

     dzieci dzieci dzieci dzieci

     Wielki trud małych ludzi został nagrodzony, a tych którzy nie zdążyli się z nami zapoznać serdecznie zapraszamy na kolejny Dzień Otwarty, który odbędzie się w czwartek 25 kwietnia w godzinach 17:00 - 19:00.

     dzieci dzieci dzieci dzieci

     Certyfikat Wielkiego Serca

     28 lutego podczas Finału akcji "Gwiazdka dla zwierzaka 2012"otrzymaliśmy Certyfikat Wielkiego Serca za zdobycie II miejsca w akcji, w kategorii szkoły podstawowe do 400 uczniów.

     zdjęcie owczarka

     Małopolski Konkurs Pięknego Czytania

     27 lutego 2013 roku Róża Kwiecińska z klasy II a oraz Dominika Rakoczy-Borowicz z kl.VI b zakwalifikowały się i wzięły udział w VI edycji Konkursu Pięknego Czytania. W konkursie, który odbył się w Bibliotece Publicznej przy ulicy Rajskiej uczestniczyły dzieci z całego województwa.

     uczestniczka konkursu uczestniczka konkursu uczestniczka konkursu

     Honorowy patronat nad konkursem sprawuje Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie. Nic dziwnego, przecież czytać potrafi każdy, ale umiejętność pięknego czytania to już prawdziwa sztuka! W przesłuchaniach konkursowych wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom.

     Dlaczego nie możemy żyć bez informacji i na czym polega praca w zespole?

     19 lutego zasiedliśmy w ławach szkolnego Uniwersytetu Dzieci, tym razem jako studenci nauk społecznych.

     zasady pracy w grupie praca w grupie praca w grupie

     W jaki sposób porozumiewamy się ze sobą, skąd płyną nasze wiadomości czyli informacje, jak we wzajemnych relacjach budować mosty, a nie mury, co możemy zyskać dla siebie pracując w grupie, co zaś zyskają inni mając nas w zespole?

     praca w grupie praca w grupie praca w grupie

     Na te i wiele innych pytań szukaliśmy dziś odpowiedzi, pracując...oczywiście w grupach!

     praca w grupie praca w grupie praca w grupie

     Niespodziwaną sensację wzbudziła...stara maszyna do pisania! Mało kto ją widział, mało kto o niej słyszał,
     ot, tajemnicza machina z przeszłości.

     Z ostatniej chwili                                                     bębenek

     Miło nam poinformować, że uczniowie Iwo Kwieciński i Marton Gyalokay zakwalifikowali się do Etapu Wojewódzkiego Konkursu Historycznego - "Wielcy Polacy - wybitni dowódcy" . Gratulujemy!!!

     Z ostatniej chwili                                                     bębenek

     Miło nam poinformować, że uczniowie Julia Franaszek z klasy III a i Łukasz Zając z klasy III b zakwalifikowali się do III Etapu Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego - "Kaktus" . Gratulujemy!!!

     Przedszkolaki w bibliotece szkolnej!

     11 i 13 lutego gościliśmy w naszej szkole dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 44. Głównym celem wizyty były zajęcia w bibliotece szkolnej.

     przedszkolaki w bibliotece przedszkolaki w bibliotece przedszkolaki w bibliotece

     W programie oczywiście bajki, wierszyki, zagadki, piosenki - a wszystkie o zwierzętach. W nagrodę za aktywny udział w tym spotkaniu i bardzo dobre zachowanie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom.

     przedszkolaki w bibliotece przedszkolaki w bibliotece przedszkolaki w bibliotece

     Po tak wytężonym wysiłku umysłowym przyszedł czas na zajęcia ruchowe w bawialni. Potem jeszcze wędrówka do pracowni informatycznej, językowej i biologicznej, a tam już spotkanie z…. żywymi zwierzątkami. Ile to ciekawych miejsc jest w takiej wielkiej szkole!

     Nasza Walentynka

     walentynkowa dyskoteka walentynkowa dyskoteka

     8 lutego odbyła się karnawałowo-walentynkowa dyskoteka dla uczniów klas IV-VI. Frekwencja i dobre humory dopisały. Podczas dyskoteki w demokratycznym i tajnym głosowaniu na najmilszą Walentynkę, zwyciężył Jasiek Frasik z klasy VI a.

     walentynkowa dyskoteka walentynkowa dyskoteka

     Karnawał, karnawał

     8 lutego 2013 roku odbył się w naszej szkole bal karnawałowy dla klas młodszych.

     losowanie kotylionów jedna z wylosowanych par wodzireje

     Aulę zapełniły eleganckie Królewny i Księżniczki, zwinne Koty i Pantery, groźni Piraci, dzielni Spidermeni i wiele jeszcze innych postaci z dziecięcych bajek i baśni.

     uczestnicy balu uczestnicy balu uczestnicy balu

     Wesołe zabawy inicjowane przez prowadzących i żywe muzyczne rytmy wyzwoliły, nie tylko w dzieciach:) ogromną energię. Podskokom, pląsom i uśmiechom nie było końca.Do zobaczenia za rok!

     uczestnicy balu uczestnicy balu uczestnicy balu

     Kolczasta ortografia

     7 lutego odbył się II etap Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego "Kaktus" dla uczniów klas III.

     laureaci logo konkursu laureaci

     Laureaci etapu szkolnego, Julia Franaszek z klasy III b i Łukasz Zając z klasy III a, z ogromną wiedzą o zasadach polskiej ortografii i "lekkim" stresem przystąpili do testu z umiejętności wykorzystania tych reguł w praktyce. Niezależnie od wyników, które zostaną ogłoszone 18 lutego - dla społeczności SP 7 Julia i Łukasz już wygrali! Gratulujemy.

     W Muzeum Przyrodniczym

     kameleon kameleon

     sprawozdanie z wycieczki

     okazy przyrodnicze wodny świat wodny świat

     Magia Karola Dickensa

     Starsi uczniowie naszej szkoły, rozpoczęli nowy miesiąc w magicznej atmosferze teatru, którą stworzyli młodzi aktorzy z klasy IV b, wystawiając 1 lutego w auli przedstawienie pt:"Opowieść wigilijna".

     opowieść wigilijna opowieść wigilijna

     Dużym wyzwaniem był nie tylko ambitny tekst przybliżający widzom bardzo ważne treści, ale również przygotowany wg niego scenariusz w dwóch językach: polskim i angielskim. Młodzi adepci sztuki świetnie poradzili sobie z postawionym przed nimi zadaniem, przenosząc zgromadzonych w świat świątecznej opowieści.Gratulujemy ogromnego sukcesu!

     Wśród sokolników

     30 i 31 stycznia 2013 roku, mieliśmy okazję uczestniczyć w niezwykłym pokazie. Sokolnicy z żywymi sowami, jastrzębiem i sokołem wprowadzili nas w świat tych skrzydlatych drapieżników, które są ciche, szybkie i zwinne.

     pokaz ptaków drapieżnych pokaz ptaków drapieżnych pokaz ptaków drapieżnych pokaz ptaków drapieżnych

     Ogromnych emocji dostarczył nam bezszelestny lot sowy, który wprawdzie widzieliśmy lecz go nie słyszeliśmy oraz zwinny lot jastrzębia, który prześlizgnął się pomiędzy naszymi rękami.

     emocje podczas pokazu ptaków drapieżnych emocje podczas pokazu ptaków drapieżnych

     Znowu gramy !

     serduszka

     Już po raz dwunasty wzięliśmy udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Wśród uczniów, pracowników szkoły i rodziców przeprowadziliśmy zbiórkę pieniędzy ( 317.68zł ), zorganizowaliśmy dyskotekę ( 168.07zł ) oraz Konkurs Wiedzy ( 635.62 zł ). W sumie na terenie szkoły uzbieraliśmy 1121.37zł ., które przekazaliśmy do Międzyszkolnego Sztabu WOŚP.

     Turniej Wiedzy Turniej Wiedzy

     Nagrody na Konkurs Wiedzy podarowali: p.dyrektor Anna Kalafar i p.dyrektor Iwona Urban oraz nauczyciele: p.Bogdan Dyras, p.Beata Stech i p.Iwona Szatkowska.

     pomocnicy w sztabie pomocnicy w sztabie

     W dniu 13 stycznia w czasie XXI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wolontariusze: Gabrysia Kordylewska z klasy IV a, Michał Frasik i Jasiek Frasik z klasy VI a oraz absolwent naszej szkoły Szymek Kordylewski uzbierali 1162.60 zł.

     Muzyczna podróż po świecie

     11 stycznia 2013 roku klasy młodsze uczestniczyły w muzycznej podróży po kontynentach naszego globu.

     plansza tytułowa stewardessy plansza o Chinach

     W pełnym dźwięków samolocie, pod opieką uśmiechniętych stewardess przemierzaliśmy nieznane krainy i poznawaliśmy niezwykłych ludzi.

     dzieci na koncercie dzieci na koncercie dzieci na koncercie

     Tańce z Gruzji, Chin i Szkocji, śpiew, gra na skrzypcach i fortepianie zaproszonych z daleka gości, ich stroje i przekazywane w językach obcych pozdrowienia zaciekawiły młodą publiczność, która żywo reagowała na ten tak niezwykły koncert.

     zaproszeni goście zaproszeni goście zaproszeni goście zaproszeni goście zaproszeni goście

     Jeszcze raz okazało się, że muzyka nie zna granic, a do jej zrozumienia potrzeba tak niewiele.

     szkocki taniec pianista

     Uroczysty finał konkursu pod hasłem "Zwierzęta na kartach książek"

     7 stycznia prawie stu uczestników konkursu niecierpliwie czekało na ogłoszenie wyników.

     publiczność młodsze dzieci na scenie

     Szkolną scenę, która zamieniona została w niezwykłą bibliotekę, licznie odwiedziły zwierzęta. Spoglądały z okładek książek, naszych rysunków, plakatów i zakładek. Pojawiały się w słowach odczytywanych fragmentów książek oraz recytowanych wierszy, z których zresztą kilka ułożyliśmy sami.

     dekoracja młodsze dzieci na scenie

     Obejrzeliśmy dwa interesujące przedstawienia, pierwsze w wykonaniu uczniów młodszych, prowadzone bardzo sprawnie przez prezenterki z klasy II a: Olgę Pabisek i Zuzię Iwan.

     starsze dzieci na scenie starsze dzieci na scenie

     Drugie, o zupełnie innej treści, przygotowane zostało przez uczestników konkursu z klas starszych. Tu w roli konferansjerek wystąpiły: Gabrysia Kordylewska i Karolina Czerwieniec z klasy IV a.

     Konkursowe zmagania zostały uwieńczone wręczeniem nagród licznym laureatom .

     Za Betlejemską Gwiazdą

     21 grudnia 2012 roku, w szkolnej auli, popłynęła jasełkowa opowieść o narodzeniu małego Dzieciątka, które zmieniło świat.

     jasełka jasełka jasełka

     Pastuszkowie i Trzej Królowie składali mu pokłon, śpiewały anielskie chóry, a diabelska gromada najpierw kusiła Heroda, a potem kłóciła się o jego duszę.

     jasełka jasełka jasełka

     Dzieci z klasy "0" tańcem i śpiewem przypomniały postać św. Mikołaja, który kiedyś w imię tego Dzieciątka rozdał cały swój majątek biednym.

     jasełka jasełka jasełka

     We wszystkich klasach odbyły się opłatkowe spotkania, na których życzyliśmy sobie wszelakiego dobra, próbowaliśmy wybornych, słodkich wypieków i przy dźwiękach gitary śpiewaliśmy polskie kolędy i pastorałki.

     dekoracja stołu opłatkowe spotkanie opłatkowe spotkanie opłatkowe spotkanie

     A potem... wyruszyliśmy w oprószony śniegiem świat. Czas do Betlejem.Tam czeka na nas Boży Syn.

     Dzisiaj po angielsku

     19 grudnia odbył się w naszej szkole Konkurs Recytatorski Wierszy w Języku Angielskim. Udział w nim wzięli uczniowie z klas I-III.Przy ocenianiu występu jury brało pod uwagę: poprawność wymowy, trudność wiersza, jego pamięciowe opanowanie, interpretację utworu oraz ogólne wrażenie artystyczne.

     Wszyscy uczestnicy otrzymają dyplom za uczestnictwo w konkursie.

     uczestnicy konkursu uczestnicy konkursu

     A oto wyniki w poszczególnych kategoriach wiekowych:

     Klasy I:

     • I miejsce - Kaja Kupiec kl. I a
     • II miejsce - Ewa Gustab kl. I a
     • III miejsce - Szymon Śmitkowski kl. I a.

     Klasy II:

     • I miejsce Zuzanna Iwan kl. II a
     • II miejsce - Mateusz Pasternak kl. II b
     • III miejsce - Wiktoria Dęga i Olga Pabisek kl. II a
     • Wyróżnienia zdobyły: Weronika Jaśkowiec kl. II b, Emilia Harężlak, Małgorzata Jaskólska i Róża Kwiecińska z kl. II a.

     Klasy III:

     • I miejsce - Julian Łuniewski kl. III b
     • II miejsce - Justyna Klóska kl. III a
     • III miejsce - Bartek Matlak kl. III a
     • Wyróżnienie zdobył Piotr Dudek z kl. III b.

     Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!!

     Nie tylko choinka

     17 i 18 grudnia 2012 roku, już po raz kolejny, odbył się w naszej szkole konkurs na bożonarodzeniowy stroik.

     tworzenie stroików tworzenie stroików tworzenie stroików

     Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców i umiejętnościom dzieci powstały przepiękne, zapierające dech w piersiach świąteczne prace, które mogłyby być ozdobą niejednego stołu.

     stroiki stroiki stroiki

     Dzięki nim świąteczna atmosfera spowiła szkołę zwiastując, że te najbardziej magiczne, pełne dziecięcej ufności święta tuż, tuż.

     wykonawcy wykonawcy wykonawcy

     Z potrzeby serca

     upieczone ciasto

     14 grudnia po raz dwunasty, zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy Charytatywny Kiermasz Świątecznych Wypieków. Za uzyskane pieniądze zakupione zostały paczki świąteczne dla uczniów naszej szkoły.

     ciasta ciasta ciasta ciasta

     Ciasta upiekli nauczyciele:

     spis

     oraz uczennica klasy Va Kamila Malżycka, która upiekła pyszne, małe ciasteczka.

     Słodkości bardzo smakowały wszystkim kupującym, bo po trzech godzinach zostały wysprzedane co to okruszka.

     Wszystkim serdecznie dziękujemy :)

     Na ratunek ptakom

     10 grudnia w pobliżu szkoły został znaleziony mały grubodziób. Zmarzniętego ptaszka podniosła p. Beata Stech i w asyście uczennic zaniosła do gabinetu przyrodniczego. Tam odzyskał siły, a jego przybrana "mama" troskliwie go dogląda. Dokarmiajmy ptaki, bo zima to dla nich trudny czas!

     grubodziób grubodziób

     Choinkowe cuda

     Pod koniec listopada odebraliśmy z siedziby RMF FM na Kopcu Kościuszki "surowe", styropianowe ozdoby choinkowe. Naszym zadaniem było ozdobienie ich, by jak najpiękniej prezentowały się na bożonarodzeniowym drzewku na krakowskim Rynku. 7 grudnia ubrano nimi najwyższe gałęzie krakowskiej choinki.

     śwłasnoręcznie zdobione bańki śwłasnoręcznie zdobione bańki śwłasnoręcznie zdobione bańki śwłasnoręcznie zdobione bańki śwłasnoręcznie zdobione bańki

     Prace pod kierunkiem p.Eli Kaczmarczyk wykonały : Klaudia Jurkowska i Magda Mamcarczyk, Klara Jurkowska, Weronika Ptaszczyńska, Wiktoria Dołęga- Boroń oraz Małgosia Błaszczyk. Oceńcie je sami!

     "Wszystkie dzieci Mikołaja kochają, wszystkie dzieci na niego czekają..."

     6 grudnia 2012 roku po śniegu i z mrozem, poprzedzony rozdającymi cukierki Mikołajkami z Rady Rodziców, przybył do nas tak bardzo oczekiwany św. Mikołaj. Opowiadał o mieście, z którego pochodzi i prosił dzieci aby dzieliły się z innymi.

     Mikołajki z Rady Rodziców św.Mikołaj u dzieci

     Przywiózł ze sobą uśmiech, życzliwość i umiejętność poruszania się w dziecięcym świecie, przywiózł też prezenty, które wywołały wiele radości. Sam obdarowany przez dzieci słodkościami i żegnany wesołymi piosenkami pobiegł do innych czekających na niego małych i... dużych.

     św.Mikołaj z dziećmi św.Mikołaj z dziećmi św.Mikołaj z dziećmi

     Nauczyć się odwagi od Misia

     3 grudnia 2012 roku klasy I a, I b i II b spotkały się w teatrze "Groteska" z małym Misiem. Wbrew innym mieszkańcom lasu potrafił ująć się za porzuconym kukułczym jajem, zapewnił mu ciepło i bezpieczeństwo. Ta urokliwa opowieść poruszyła młode serca i pokazała, że trzeba mieć odwagę aby być innym i aby walczyć o słabszych.

     plakat z przedstawienia

     W fabryce cukierków i w manufakturze czekolady

     3 grudnia 2012 roku dzieci z klasy "0" udały się do najmniejszej fabryki cukierków "Ciuciu". Uczniowie poznali tajniki powstawania przepysznych cukierków, a niektórym na sam ich widok szeroko otwierały się buzie. Degustowali także cukierki na miejscu i dostali małe paczuszki do domu. Ale było pysznie!!!

     w fabryce cukierków w fabryce cukierków

     W drodze powrotnej dzieci zwiedziły Krakowską Manufakturę Czekolady. Zobaczyły jak powstają czekoladowe cuda, a najbardziej podobał im się groźny czekoladowy pies i wieża ratuszowa - oczywiście zrobione z samej czekolady. Było tak wiele czekoladowych różności! Nie wiadomo było na co patrzeć. Trzeba jeszcze tam wrócić. Może z Rodzicami!!!

     czekoladowy pies w fabryce czekolady

     "...a cień wosku Ci ukaże, co Ci życie niesie w darze"

     Dawno temu wróżono sobie, aby poznać przyszłość. Chłopcy robili to w Katarzynki, a dziewczęta w Andrzejki. 30 listopada 2012 roku próbowaliśmy zrobić to my. Niezwykłych emocji dostarczyło lanie wosku i odgadywanie z zastygłego kształtu zwiastunów nadchodzących zdarzeń.

     uczestnicy wróżb uczestnicy wróżb uczestnicy wróżb

     Przebijając szpilką serce dowiedzieliśmy się imion naszych przyszłych przyjaciół, wylosowane liczby wskazały nasze przyszłe zawody, a wyścig butów, wyłonił zwycięzcę, któremu najwcześniej spełnią się marzenia. W naszej zabawie były tylko dobre wróżby więc... niech spełnią się wszystkie!

     uczestnicy wróżb uczestnicy wróżb

     Hura! W końcu stało się!

     28 listopada po dwudniowych zmaganiach reprezentacja szkoły w składzie: Karol Zabiegaj, Karol Biale, Piotr Kruk, Igor Kubera, Szymon Wojtulewicz, Jakub Kołodziej, Szymon Supersonzdobyła I miejsce w Turnieju Piłki Nożnej chłopców Szkół Podstawowych Dzielnicy I Stare Miasto o Puchar Przewodniczącego Rady i Zarządu Dzielnicy I Stare Miasto. Gratulujemy!

     kadra na rozgrzewce zwycięska drużyna zwycięska drużyna

     Z ostatniej chwili                                                  bębenek

     Miło nam poinformować, że uczeń Piotr Van - Selow zakwalifikował się do Etapu Rejonowego Małopolskiego Konkursu Przyrodniczego . Gratulujemy!!!

     Gwiazdka dla zwierzaków 2012

     Już po raz dziesiąty Samorząd Uczniowski przeprowadził na terenie szkoły akcję "Gwiazdka dla zwierzaków". Początkiem akcji był październik, od tego czasu wszyscy, którym nie są obojętne zwierzęta: psy i koty, mogli wziąć w niej udział. Akcja przebiegała dwutorowo i polegała na: zbiórce żywności oraz konkursie międzyklasowym, podczas którego były zbierane dobrowolne datki, przeznaczone na zakup karmy dla zwierząt z krakowskiego schroniska.

     pies i kot

     Akcja ta była nie tylko wkładem uczniów w poprawę sytuacji bezdomnych psów i kotów, ale również wspaniałą okazją do edukacji humanitarnej dzieci, kształtowania ich wrażliwości na krzywdę bezbronnych, skrzywdzonych przez ludzi zwierząt. Na szczególne wyróżnienie zasługują uczniowie klasy V a, II a i I a. Dzięki tym akcjom i hojności uczniów przekazaliśmy do schroniska:

     • 200 kg karmy dla psów i kotów,
     • 4 posłania,
     • 1 smyczkę.

     Z ostatniej chwili                                                   bębenek

     Miło nam poinformować, że uczniowie klasy VI a Małgosia Życzkowska i Szymon Wojtulewicz zakwalifikowali się do Etapu Rejonowego Małopolskiego Konkursu Matematycznego . Gratulujemy!!!

     Przed konkursem o Krakowie

     logo konkursu

     W listopadzie uczniowie klasy III b byli na dwóch wycieczkach po Krakowie w ramach przygotowań do międzyszkolnego konkursu wiedzy o Krakowie "Krakusek" 2013.

     w muzeum w Sukiennicach w muzeum w Sukiennicach

     Zwiedzaliśmy Muzeum Narodowe w Sukiennicach, Katedrę na Wawelu, Skarbiec, wędrowaliśmy ulicą Floriańską poznając jej tajemnice. Wszędzie wykonywaliśmy szereg ciekawych zadań.

     na wycieczce po Krakowie przed Katedrą

     Lekcja wf-u z Cracovią

     logo Cracovii

     21 listopada klasa V a oraz kilku chętnych chłopców z klasy VI a wzięło udział w projekcie "Lekcja wf-u z Cracovią". Spotkanie to odbyło się pod patronatem MKS Cracovia SSA. Uczniowie, powiadomieni wcześniej przez nauczycieli wychowania fizycznego, o możliwości takiego spotkania mocno powątpiewali w możliwość jego spełnienia. Kiedy więc delegacja Cracovii: dwóch zawodników I drużyny: Sebastian Steblecki i Milos Kosanović oraz trener Marcin Kępa pojawili się w sali gimnastycznej zapadła cisza, pełna miłego zdziwienia.

     lekcja wf lekcja wf lekcja wf

     Piłkarze, przez dwie godziny lekcyjne prowadzili z uczniami "mini treningi", które zostały zakończone meczami. Podczas gry drużyn dziecięcych kontra drużynia piłkarzy Cracovii ci ostatni zaprezentowali wysoki poziom umiejętności i kunszt piłkarski.

     lekcja wf lekcja wf lekcja wf

     Lekcja była bardzo udana, każdy uczestnik został obdarowany okolicznościowymi gadżetami i pamiątkowymi autografami. Bardzo dziękujemy MKS Cracovii za tak fantastyczne spotkanie.

     Skąd się wziął pomidor?

     21 listopada Uniwersytet Dzieci zagościł u nas po raz kolejny.

     stąd pochodzą owoce i warzywa stąd pochodzą owoce i warzywa

     Podążając drogami wielkich podróżników, dzieci odkrywały miejsca gdzie dawno temu rosły pomidory, ananasy, arbuzy czy imbir, dowiadywały się też, w jaki sposób owoce te, warzywa i przyprawy trafiły na europejskie stoły.

     stąd pochodzą owoce i warzywa stąd pochodzą owoce i warzywa

     Dowiedziały się także jak wyglądała codzienna toaleta króla i dlaczego na obrazach królowie mają wiele twarzy?

     stąd pochodzą owoce i warzywa warsztaty

     Zdziwiły się, że to co uważały za dzieło sztuki okazało się malunkiem małpy, a prawdziwe arcydzieło często długo pozostaje w ukryciu.

     warsztaty portrety Władysława Jagiełły

     Królewskie splendory

     20 listopada 2012 roku w Dworku Białoprądnickim odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród i dyplomów finalistom konkursu plastycznego zorganizowanego z okazji diamentowego jubileuszu Królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II pt."Portret Królowej" połączona z wernisażem prac laureatów.

     finaliści finalista finalista

     Rangę tego wydarzenie podnosi fakt, iż konkurs krakowski został zainspirowany przez panią Barbarę Kaczmarowską-Hamilton, wieloletnią portrecistkę rodziny królewskiej oraz innych rodzin szlacheckich brytyjskich, która równolegle organizuje taki sam konkurs w Anglii, a wczoraj przybyła na krakowskie rozdanie nagród.

     zdobywca pierwszego miejsca wyróżniona finalistka wyróżniona finalistka

     Z przyjemnością informujemy, że uczeń naszej szkoły Jan Klein z klasy IV a zajął pierwsze miejsce w Krakowie w kategorii wiekowej klas IV- VI. Szczególnie wyróżnieni zostali: Marta Marten z II a oraz Dominika Rakoczy- Borowicz z VI b. Natomiast wszyscy finaliści otrzymali pamiątkowe upominki. Prace uczniów podziwiać można w Dworku Białoprądnickim oraz na stronie internetowej www.flickr.com gdzie przedstawione są wszystkie portrety biorące udział w konkursie. Serdecznie gratulujemy!

     W Fabryce Schindlera

     19 listopada 2012 roku klasy IV b i V a odwiedziły muzeum Fabryka Schindlera.

     mapa fabryki Schindlera w fabryce Schindlera

     Uczniowie zwiedzali wystawę dokumentującą okres niemieckiej okupacji miasta Krakowa w latach 1939-1945 oraz życie jego mieszkańców w tym okresie.

     w fabryce Schindlera w fabryce Schindlera w fabryce Schindlera w fabryce Schindlera

     Poznali ciekawą historię fabryki, dzieje ludzi w niej pracujących, jak również historię samego Oskara Schindlera.

     mapa fabryki Schindlera w fabryce Schindlera

     W białej rękawiczce, z mieczem w dłoni…

     16 listopada uczniowie klasy III a wybrali się na Wawel, w krainę rycerzy i dam dworu. Poza częścią teoretyczną muzealnych warsztatów nastąpiło też uroczyste pasowanie na rycerza, a małe damy nauczyły się pozdrowienia panien i dworskiego ukłonu.

     we mgle na Wawelu

     Na zakończenie wspólnej zabawy dworskiej każdy uczeń poczuł na głowie ciężar hełmu, a także mógł w białej rękawiczce potrzymać prawdziwy miecz, którego używano w czasie walki wręcz. Wspaniała zabawa w zbrojowni zamkowej pozwoliła zapomnieć o mgle, która całe przedpołudnie zasłaniała wawelskie krużganki. Ale wiadomo nie od dziś, że we mgle wszystko zdarzyć się może...

     W magicznym świecie książek

     15 listopada 2012 roku z okazji Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych nasi szóstoklasiści znaleźli się "W magicznym świecie książek", oglądając bardzo interesujący spektakl, przygotowany przez uczniów Gimnazjum nr 12 pod opieką pani Małgorzaty Hamady, która od tego roku pracuje również w naszej szkolnej bibliotece.

     na przedstawieniu na przedstawieniu na przedstawieniu

     Nasi uczniowie mogli się przekonać o tym, że kto czyta książki, nigdy nie będzie czuł się samotny. Spotkali tu w bajecznie udekorowanej scenerii wiele znanych postaci literackich między innymi Mikołajka, Sherlocka Holmeesa, Bastiana z Niekończącej się historii, Anusię z Godziny pąsowej róży czy Willa Zwiadowcę.Na szczególne uznanie zasługuje gra gimnazjalistów, ich zaangażowanie i profesjonalizm, czuliśmy się jak w prawdziwym teatrze! Potem zwiedzaliśmy szkolną bibliotekę i oglądaliśmy archiwalne wydania gimnazjalnej gazetki "Nasz Czas".

     Włoskie smaki

     13 listopada 2012 roku dzieci z klas I a i I b udały się do pizzernii w Rynku, aby dowiedzieć się skąd pochodzi i w jaki sposób powstaje pizza? Okrągłe, płaskie placki skrapiane oliwą i posypywane ziołami wypiekano już w starożytnej Grecji. Stamtąd przywędrowały do Włoch, gdzie przez wieki udoskonalano ich smak.

     w pizzerni w pizzerni w pizzerni

     Uczniowie dowiedzieli się co potrzebne jest do zrobienia ciasta, wybierali dodatki, które najbardziej im odpowiadały. Ale najtrudniejsze było czekanie, aż zwykły surowy placek zamieni się w smakowitą pizzę. Warto było jednak być cierpliwym! Po pizzach zostało tylko wspomnienie!

     w pizzerni w pizzerni w pizzerni

     Na koniec tego tak smakowitego spotkania, dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, magnesy i długopisy. A może by tak... raz jeszcze? :)

     Zwierzęta na kartach książek

     12 listopada, w ramach cyklu konkursów organizowanych przez naszą bibliotekę pod hasłem "Zwierzęta na kartach książek", uczniowie z klas I - VI recytowali wiersze o zwierzętach.Największym powodzeniem cieszyła się twórczość Jana Brzechwy ale niektórzy wybrali utwory innych poetów takich jak: Ludwik Jerzy Kern, Julian Tuwim, Aleksander Fredro czy Ignacy Krasicki.

     starsi uczestnicy konkursu starsi uczestnicy konkursu młodsi uczestnicy konkursu

     W wierszach pojawiały się nie tylko duże zwierzęta: psy, koty, lisy, słonie, antylopa, małpa, ptaki, ryby czy ślimak ale i te najmniejsze: biedronka, mucha i pchła - oczywiście Szachrajka! Wysłuchaliśmy frapujących historii o wyższości kota nad psem, o żabie zakochanej w ogórku, o robaczku, co miał chęć na befsztyczek i o dziwnym zachowaniu się małpy... w kąpieli.

     młodsi uczestnicy konkursu starsi uczestnicy konkursu

     Nasza Niepodległa

     9 listopada 2012 roku uczniowie klas IV - VI w towarzystwie Dyrekcji Szkoły, nauczycieli i rodziców udali się na krakowski Cmentarz Rakowicki, by w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości uczcić pamięć polskich żołnierzy poległych za naszą Ojczyznę.

     społeczność szkoły społeczność szkoły społeczność szkoły

     Ceremonię przed Pomnikiem Legionistów, której hasłem przewodnim stały się słowa Horacego "dulce et decorum est pro patria mori", zaszczycili swą obecnością zaproszeni goście: Pan Major Józef Zastawniak, przedstawiciel Związku Legionistów Polskich i Muzeum Czynu Niepodległościowego oraz reprezentanci Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego - Pan Kapitan Marcin Janik i Pan Kapitan Paweł Wójcik a także harcerze z "Czarnej Trzynastki" pełniący wartę honorową przy grobie bohaterów.

     wiązanka biało-czerwona zaproszeni goście społeczność szkoły

     Po odśpiewaniu hymnu państwowego zgromadzeni wysłuchali przemówienia Pani Dyrektor Anny Kalafar a potem tekstów poetyckich deklamowanych przez uczniów klasy V b: Valentinę Ardito, Klarę Jurkowską i Natalię Warszawską a także klasy VI a: Szymona Wojtulewicza i Małgorzatę Życzkowską oraz pieśni chóru szkolnego. Recytację i śpiew poprzedził capstrzyk odegrany na trąbce przez ucznia klasy VI b Maksymiliana Bednarza.

     wiązanka biało-czerwona zaproszeni goście społeczność szkoły

     Na koniec przy dźwiękach "Białego krzyża" dzieci złożyły kwiaty przed pomnikiem, po czym zabrali głos goście, którzy podkreślili znaczenie Święta Niepodległości i konieczność pamięci współczesnych pokoleń o ofierze życia żołnierzy poległych w walce o Rzeczpospolitą.

     Jak z zielonej trawy zrobić mleko i dlaczego jest ono białe?

     9 listopada po raz kolejny rozpoczęliśmy rok na Uniwersytecie Dzieci. Studentami tej niezwykłej szkoły zostali uczniowie klas pierwszych, drugich i trzeciej.

     na zajęciach o mleku na zajęciach o mleku na zajęciach o mleku

     Na rodzące się w dziecięcych głowach pytania dotyczące produkcji mleka, życia nieznanych w Polsce mrówek grzybiarek, ras i odmian zwierząt i roślin odpowiadali wykładowcy wyższych uczelni w Krakowie.

     na zajęciach o mrówkach na zajęciach o mrówkach na zajęciach o mrówkach

     Dzieci w sposób doświadczalny porównywały smak mleka sojowego, krowiego i koziego, sprawdzały trwałość koloru mleka i jakie jego składniki sprawiają, że jest ono białe, rozwijały pięćdziesięciometrowy sznurek, aby zobaczyć jak długie są jelita krowy, odgrywały scenki "z życia" pracowitych mrówek.

     na zajęciach o mrówkach na zajęciach o mrówkach na zajęciach o rasach i gatunkach

     To co zrobiły i sprawdziły na własnej skórze niewątpliwie zapamiętają na długo.

     Jaki kolor ma światło?

     9 listopada uczniowie klasy "0" i III a uczestniczyli w warsztatach dotyczących zjawiska powstawania światła. Do naszej szkoły przyjechali fizycy z Akademii Nauki z mobilnym laboratorium. W czasie pokazu i wspólnej zabawy mali odkrywcy mogli poznać tajemnice optyki.

     zajęcia z optyki zajęcia z optyki

     Jaki kolor ma światło? Jak widzą zwierzęta? Dlaczego światło lasera jest niebezpieczne? Dlaczego patrząc przez peryskop widać to czego nie widzimy gołym okiem? Na te i inne pytania dzieci mogły odpowiedzieć po przeprowadzeniu kilkunastu ciekawych doświadczeń.

     zajęcia z optyki zajęcia z optyki

     Wokół legend starego Krakowa

     9 listopada 2012 roku dzieci z klasy II a udały się na spotkanie z wawelskimi legendami. Zwiedzając królewskie komnaty, które zamieszkiwali polscy władcy przeniosły się w klimat tamtych lat.

     na Wawelu na Wawelu na Wawelu

     Przypomnieliśmy sobie "Legendę o smoku wawelskim", "O wawelskich głowach", "O Stańczyku" oraz "O Dzwonie Zygmunta". Mogliśmy też przejść tajemnym przejściem, które nie jest udostępnione turystom. Na zakończenie zajęć rysowaliśmy wybraną wawelską legendę.

     Ekologiczne pasje

     8 listopada 2012 roku delegacja naszej szkoły uczestniczyła w Urzędzie Miasta Krakowa w okolicznościowym spotkaniu z władzami miasta: prezydentem Jackiem Majchrowskim, jego zastępcami Tadeuszem Trzmielem, Anną Okońską-Walkowicz i zaproszonymi gośćmi.Spotkanie zorganizowane było z okazji Święta Niepodległości i jako podsumowanie akcji zbiórki makulatury w roku szkolnym 2011/2012.

     w Urzędzie Miasta w Urzędzie Miasta

     Szkoła nasza zajęła pierwsze miejsce wśród wszystkich placówek oświatowych Krakowa. Otrzymaliśmy okolicznościowy dyplom i nagrody książkowe. Serwis fotograficzny z tej uroczystości znajduje się na stronie www.krakow.pl Multimedia, Fotokronika Miasta Krakowa, listopad 2012, stąd też pochodzą powyższe zdjęcia.

     U Jana Matejki

     przed Domem Jana Matejki w Domu Jana Matejki

     25 października uczniowie klasy III b byli w domu, w którym mieszkał i malował swoje wielkie dzieła Jan Matejko. Przewodniczka opowiadała nam o jego życiu, rodzinie, twórczości i działalności na rzecz Krakowa. W klasie drugiej byliśmy w muzeach jego uczniów Mehoffera i Wyspiańskiego.

     w Domu Jana Matejki w Domu Jana Matejki

     Mali Ratownicy

     28 września w klasie II b, a 8 listopada w klasie II a odbyły się czterogodzinne zajęcia "Mały Ratownik". Dzieci obejrzały prezentacje multimedialną przedstawiającą sposoby postępowania w razie wypadku i udzielania pierwszej pomocy.

     nauka udzielania pierwszej pomocy nauka udzielania pierwszej pomocy nauka udzielania pierwszej pomocy

     Pracując w grupach uczyły się praktycznie jak opatrywać rany, układać poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, a także wykonywać masaż serca i sztuczne oddychanie.

     nauka udzielania pierwszej pomocy nauka udzielania pierwszej pomocy"nauka udzielania pierwszej pomocy nauka udzielania pierwszej pomocy

     Wiem co jem

     W listopadzie uczniowie klas III a i II a wykazali się dużą wiedzą na temat właściwego odżywiania.Temat zajęć brzmiał: "Wybieram zdrowe, bo wiem co jem". Najpierw na kolorowe kartki wpisywali nazwy produktów, które są właśnie w tych kolorach, a potem układali wspaniałe jadłospisy na pyszny obiad.

     przygotowywanie jadłospisu piramida zdrowia piramida zdrowia

     Wykonali również piramidę zdrowego żywienia według nowych zasad, a potrzebne produkty znaleźli w popularnych gazetkach reklamowych. Teraz efekty swojej pracy wyślą na konkurs "Śniadaniowa klasa".

     piramidy zdrowia piramidy zdrowia piramidy zdrowia piramidy zdrowia piramidy zdrowia piramidy zdrowia

     Poznajemy anglosaskie zwyczaje

     dynie dynie dynie dynie

     Halloween to stary, celtycki zwyczaj związany dziś z maskaradą i obchodzony głównie w krajach anglosaskich w ostatni dzień października. Ponad dwa tysiące lat temu w Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji żegnano tak lato, a witano zimę. Obecnie Haloween świętuje się najhuczniej w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii.

     przebieranki przebieranki przebierankiprzebieranki

     W naszej szkole dzieci z klas 0-III poznawały historię tej tradycji przebierając się oraz kolorując najbardziej znany symbol tego święta, wydrążone dynie-lampy, znane jako Jack-o'-lantern.

     przebieranki przebieranki przebieranki przebieranki

     Uczniowie klas IV brali udział w konkursie plastycznym, na najciekawszą dynie.

     wyróżnione prace wyróżnione prace wyróżnione prace

     Na szczególne wyróżnienie zasłużyły prace : Jana Kleina, Oliwii Musiał, Heleny Nelki, Mateusza Kęsika, Karoliny Dudy, Mikołaja Gedla, Klaudii Zaguły z klasy IVa oraz Michała Dziedzica, Jakuba Iskry, Zuzanny Smagowicz, Oskara Kwarcińskiego, Sebastiana Wójciuka i Olafa Simraka z klasy IVb. Wyróżnionym serdecznie gratulujemy.

     Śniadaniowa klasa

     Od 30 października 2012 roku uczniowie klas drugich i trzecich: biorą udział w konkursie "Śniadaniowa klasa". Sale zmieniają się nie do poznania.

     przygotowywanie śniadania gotowe produkty

     Zamiast zeszytów, na ławkach pojawiają się: sałata, pomidory, ogórki, rzodkiewka, wędlina i sery oraz inne zdrowe produkty.

     gotowe produkty przygotowywanie śniadania gotowe produkty przygotowywanie śniadania

     Wyczarowane z nich kanapki są nie tylko przepyszne i zdrowe ale i pięknie wyglądają - wesołe buzie, myszka, a nawet żaglówka zachęcają do natychmiastowego spożycia.Smacznego!

     przygotowywanie śniadania gotowe produkty

     Uczeń - Obywatel

     W tym roku szkolnym w projekcie edukacyjnym Uczeń-Obywatel będzie brało udział dziesięciu uczniów z klasy V a: Karolina Bazylewicz, Kamila Malżycka, Mateusz Hroneś, Kuba Kołodziej, Piotrek Kruk, Kuba Mróz, Eryk Kaźmierczak, Jasiu Rygiel, Krzysiu Stawski i Oskar Szumowski.

     sufit w Pałacu Wielopolskich sufit w Pałacu Wielkopolskich

     23 października byliśmy na pierwszym spotkaniu w Pałacu Wielopolskich, w którym swoją siedzibę ma Urząd Miasta Krakowa. Oprócz zwiedzania budynku, zostaliśmy zapoznani z działalnością samorządu krakowskiego.

     przed salą obrad na schodach sala obrad

     Zrobiliśmy ciekawe zdjęcia m.in. zdjęcie spodu szuflady, na której profesor Wiktor Zin, będący radnym miejskim w roku 1974, podczas jednej z sesji Rady, narysował widok starego miasta; zdjęcie pięknego sufitu w korytarzu i oczywiście zdjęcia uczestników w sali obrad i w holu przed nią.

     Pod skrzydłami Strażnika Miejskiego

     22 października dzieci z klas pierwszych uczestniczyły w spotkaniach z przedstawicielką Straży Miejskiej. Pani Strażnik opowiadała o tym, jak bezpiecznie poruszać się po ulicy, co robić, a czego w żadnym razie robić nie należy.

     spotkanie ze Staznikiem Miejskim spotkanie ze Staznikiem Miejskim spotkanie ze Staznikiem Miejskim

     Na chwilę klasa pierwsza zamieniła się w przejście dla pieszych, na którym uczniowie prezentowali swoje umiejętności. Pod koniec spotkań dzieci otrzymały plakietki z Barbakusiem - kolegą Wawelskiego Smoka.

     spotkanie ze Staznikiem Miejskim spotkanie ze Staznikiem Miejskim spotkanie ze Staznikiem Miejskim

     Pod koniec października również do klasy IV b zawitał Strażnik Miejski. Przypomniane zostały nie tylko telefony alarmowe, ale również podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po ulicach, w komunikacji miejskiej oraz w codziennych kontaktach z nieznajomymi.

     spotkanie ze Staznikiem Miejskim spotkanie ze Staznikiem Miejskim

     Ślubuję ...

     19 października 2012 roku odbyła się w naszej szkole niezwykła uroczystość. Oto dawne maluchy zamieniły się dzisiaj ... w szkolne zuchy!

     ślubowanie ślubowanie

     Uczniowie klas pierwszych ślubowali sobie, rodzicom i nauczycielom, że będą dobrymi kolegami, dziećmi i uczniami. Przygotowali wiersze i piosenki, które rozbrzmiewały w szkolnej auli, raz poważnie, a raz wesoło.

     ślubowanie ślubowanie

     Starsi koledzy obdarzyli tych młodszych, zaczynających dopiero szkolną przygodę, ciepłym słowem i miękkimi maskotkami. Rodzice dołożyli od siebie soczki i słodkości. Wszystkiego najlepszego!

     ślubowanie ślubowanie

     " Portret Królowej"

     Z okazji diamentowego jubileuszu Królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II Centrum Kultury "Dworek Białoprądnicki" ogłosiło konkurs plastyczny "Portret Królowej".

     portret królowej Elżbiety II portret królowej Elżbiety II portret królowej Elżbiety II portret królowej Elżbiety II portret królowej Elżbiety II

     Szkolny etap konkursu wyłonił pięciu kandydatów w dwóch kategoriach wiekowych: klas 0 - III oraz IV - VI, których prace plastyczne będą reprezentowały naszą szkołę w dalszej części zmagań.

     portret królowej Elżbiety II portret królowej Elżbiety II portret królowej Elżbiety II portret królowej Elżbiety II portret królowej Elżbiety II

     Wśród wyróżnionych prac znalazły się portrety: Maksa Meusa (Ia), Marty Marten (IIa), Weroniki Jaśkowiec (IIb), Krzysztofa Kozaczkiewicza (IIb), Borysa Lancewicza (IIIa) oraz spośród uczniów klas starszych: Oliwii Piekary (IVa), Jana Kleina (IVa), Dominiki Rakoczy - Borowicz (VIb), Maksymiliana Bednarza (VIb), Piotra Van Selowa (VIb). Wszystkim życzymy powodzenia!

     Poznajemy Starego Doktora

     15 października uczniowie z klas IV - VI spotkali się z kochanym Starym Doktorem. Przygotowane o Januszu Korczaku prezentacje pozwoliły zadumać się i zachwycić człowiekiem, który nie zawahał się oddać życie za tych, w których wierzył i którzy mu zaufali - za małych ludzi, za dzieci.

     prezentacja prezentacja

     Do naszej szkoły przybywa Pipi

     12 października 2012 roku przybyła do naszej szkoły jedna z ulubionych bohaterek naszych lektur - rudowłosa Pipi.

     na przedstawieniu na przedstawieniu na przedstawieniu

     Wspólnie przeżywaliśmy przygody tej niezwykle ekspresyjnej dziewczynki, która uczyła nas życzliwości, przyjaźni, rumby i... języka angielskiego.

     na przedstawieniu na przedstawieniu na przedstawieniu

     Na wawelskim wzgórzu

     11 października dzieci z klasy "0" zwiedzały Katedrę Wawelską. Zapoznaliśmy się z miejscem gdzie koronowano polskich władców, wydrapaliśmy się by zobaczyć Dzwon Zygmunta. Zeszliśmy też do podziemi by popatrzeć gdzie pochowani są królowie i inne osoby zasłużone dla naszego kraju. Wysłuchaliśmy opowieści o królowej Jadwidze oraz zobaczyliśmy miejsce gdzie została pochowana.

     na przedstawieniu na Wawelu

     Sprawdzaliśmy czy w Smoczej Jamie nadal żyje smok wawelski. Niestety nie znaleźliśmy żadnych śladów jego istnienia. Za to przy wyjściu przywitał nas smok z metalu ziejący prawdziwym ogniem.

     na Wawelu na Wawelu

     W czasie drogi powrotnej przeszliśmy przez Rynek Krakowski, gdzie chwilę porozmawialiśmy z prawdziwym krakowiakiem. Nasze miasto jest piękne i musimy zobaczyć jeszcze inne ciekawe miejsca w Krakowie.

     Jesienne pożegnanie z górami

     logo

     7 października 2012 roku uczniowie naszej szkoły i jej absolwenci zakończyli kolejny sezon turystyki górskiej. Zlot odbył się tradycyjnie na Hali Krupowej w Beskidzie Żywieckim. Tym razem góry powitały nas bardzo kapryśną, deszczową pogodą, jednak humory wszystkim dopisywały.

     najmłodsze uczestniczki rajdu młodzi turyści z pucharem

     Ukoronowaniem wyprawy było wręczenie nagród za udział w 58 Zlocie Turystów 2012. Nasze szkolne Koło PTTK "Podróżnik" zdobyło puchar za trzecie miejsce w kategorii grup młodzieżowych.

     Grasz w zielone? Gram w zielone!

     5 października mieliśmy w naszej szkole zielony dzień! Ci, którzy nie lubią mundurków mogli w nich nie przyjść, zakładając w zamian coś zielonego. Także i ci, którzy zielony kolor uwielbiają mieli okazję to zamanifestować.

     a my na zielono

     U Ojców Karmelitów na Piasku

     2 października klasa "O" odwiedziła Ojców Karmelitów na Piasku. Poznała "Legendę o stopce królowej Jadwigi", zobaczyła przepiękne, stare woluminy i rozgościła się w zielonych ogrodach, zbierając jabłka i łapiąc ciepłe promienie, jesiennego słońca.

     u Ojców Karmelitów u Ojców Karmelitów

     Na ratunek Ziemi

     14 września 2012 r. klasy II a, III b i VI b przyłączyły się do corocznej akcji "Sprzątamy świat". Z wielkim zapałem uczniowie zabrali się do pracy zbierając śmieci na Alejkach Grottgera, placu Axentowicza, w Parku Krakowskim oraz w Lasku Wolskim.

     sprzątanie świata sprzątanie świata sprzątanie świata

     A było co zbierać ! Po wielu godzinach papierki, folie, butelki, puszki oraz niedopałki papierosów wylądowały w specjalnych workach. I choć cieszyliśmy się z wykonanego zadania, to podsumowanie było smutne: człowiek nie dba o Ziemię!!! Takie akcje są ważne, jednak gdyby każdy wyrzucał śmieci do odpowiednich pojemników - nie byłyby potrzebne.

     sprzątanie świata sprzątanie świata sprzątanie świata

     W nagrodę mogliśmy także odwiedzić domowników krakowskiego zoo, którzy także są mieszkańcami naszej planety.

     Uczniowie... na start !

     3 września 2012 roku uroczyście rozpoczęliśmy kolejny szkolny rok. W wielu uczniowskich głowach pojawiły się wspaniałe plany i marzenia, padło też wiele obietnic. Za ich realizację wszyscy trzymamy teraz kciuki ! :)

     rozpoczęcie roku szkolnego rozpoczęcie roku szkolnegorozpoczęcie roku szkolnego