• 2013/2014

     To co za nami

     Kochane wakacje!

     26 czerwca odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji zakończenia roku szkolnego.Po wręczeniu nagród i wyróżnień dzieci obejrzały pokaz zespołu breakdance.

     Następnie uczniowie z klasy III a zaprosili swoich kolegów w podróż po Polsce. Wakacyjna dekoracja, profesjonalizm młodych aktorów i przepiękne piosenki przeniosły nas myślami nad morze, jeziora i w góry, które już nie mogą doczekać się spotkania z nami.

      

     Pani Dyrektor życzyła wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji i zaprosiła po odbiór świadectw.

      

     Święto Sportu Szkolnego

     24 czerwca na stadionie sportowym na Placu na Groblach obchodziliśmy Święto Sportu Szkolnego. Zarówno młodsze dzieci jak i starsi uczniowie wzięli udział w licznych konkurencjach.

      

     Były to biegi na 60 i 800 metrów, skok w dal, turniej gier i zabaw czyli wyścigi rzędów oraz zbijak, gra w piłkę nożną i siatkówkę. Mniejsi i więksi sportowcy walczyli mężnie, próbowali swych sił i mierzyli się ze swoimi emocjami. Nie wszystkim się jednak udało. Ci najbardziej dyspozycyjni i sprawni w tym dniu, otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale.

     Natomiast na wszystkich bez wyjątku, czekało w szkole małe, słodkie Kubusiowe Conieco:)

     Z ostatniej chwili

     Grand Prix Rajcusia dla pierwszej klasy!

     Tegoroczny konkurs dla bardzo młodych obywateli Krakowa „Rajcuś Krakowski” rozstrzygnięty. Wpłynęły 43 prace plastyczne. A nasze prace?

     Grand Prix zdobył zespół z klasy I a w składzie: Zosia Kolasa, Emilia Kwiatkowska, Julia Małysz, Sonia Yaba i Oliwia Toboła!

     Dwa wyróżnienia specjalne zdobyły dwa zespoły również z klasy I a w składzie: Wiktoria Górska, Julia Jurkowska, Aleksandra Zajch i Maksymilian Żak oraz zespół w składzie:: Nikola Adamska, Patryk Hajduga, Józef Kasprzycki, Leon Ombach, Bartosz Pietrzyk i Kamil Turakiewicz! Gratulujemy!

     Uroczyste otwarcie wystawy prac nadesłanych na konkurs pt."Niech Kraków zawsze wszystkich zachwyca" odbyło się 23 czerwca 2014 r. o godz. 10.00 w Urzędzie Miasta Krakowa we foyer Sali Obrad im. Stanisława Wyspiańskiego.

     W Sali Portretowej odbyła się gala wręczenia nagród dla laureatów konkursu. Jury przyznało również nagrody dla nauczycieli, którzy przysłali opisy i relacje z przebiegu działań związanych z konkursem. I tak II miejsce zajęła p. Jolanta Szuro – wychowawca klasy I b, III miejsce p. Iwona Urban - wychowawca klasy I a. Gratulujemy!

     Z konikiem huculskim w tle

     18 czerwca klasa "0" i klasa III b odwiedziły gospodarstwo agroturystyczne w Nielepicach.

     Dzieci miały możliwość zapoznania się z ciekawostkami dotyczącymi hodowli koni huculskich, a potem każdy mógł odbyć przejażdżkę na tych sympatycznych zwierzętach. Dzieci obejrzały także osiołki, bydło rogate, kotki i psa oraz pięknie utrzymany ogródek warzywny. Wiele radości sprawiły też zabawy na świeżym powietrzu.

     W gościnnej Dąbrowie

     18 czerwca dzieci z klas II a i II b pojechały na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego w Dąbrowie. Ubijały masło i wyrabiały ciasto na chleb i bułki, później zresztą, chleb z tym przez siebie ubitym masłem pochłonęły w ilościach ogromnych.Na zdrowie!

     Mieliły zboże w żarnach, a siedząc w kucki obserwowały długo i cierpliwie kury, malutkie kurczątka i kaczki. Nie mogły też oderwać się od królików, owieczek, świnek, i... dwóch malutkich kotków. Udało się im również zobaczyć w oborze pod sufitem gniazdko maleńkich jaskółek.

     Pan gospodarz wywiózł dzieci na pola i łąki, pokazał zboża jare i ozime oraz rośliny lecznicze. Podarował obu klasom te zbożowe, rosnące na polu eksponaty do klasowych kącików przyrody. Ponieważ dzień był słoneczny, dzieci miały także okazję gry w piłkę i w gumę na świeżym powietrzu. Bawiły się także na placu zabaw, na którym największą atrakcją była huśtawka z opony, zjeżdżalnia, plastikowe autka, łopatki, piasek i piaskownica. Zjadły także pyszne naleśniki z serem i dżemem. Na koniec pobytu każde dziecko dostało upieczoną przez siebie bułeczkę. Dlaczego tak szybko minął czas?

     Nasze krakowskie legendy w obrazkach nagrodzone!

     17 czerwca 2014 r. dzieci z klasy "0" z naszej szkoły udały się po odbiór nagród w konkursie "Smoczuś" do Oddziału dla Dzieci Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Na konkurs uczniowie wykonali 4 prace. Były to czteroobrazkowe historyjki przedstawiające wydarzenia z wybranych legend: "O Smoku, Wawelskim", "O krakowskich gołębiach", "O Wandzie" i "O dwóch wieżach".

      

     W kategorii– "Legenda o Smoku Wawelskim" zespół z klasy "0" w składzie: Tymoteusz Bartos, Patrycja Bąk, Jakub Kuta, Amelia Piwowońska, Krystian Zakrzewski zajął II miejsce.

     W kategorii – "Inne legendy krakowskie" zespół z klasy "0" w składzie: Marysia Ciejka, Anastazja Harężlak, Natalia Policht zajął I miejsce, zespół w składzie:Natalia Kliś, Iga Kupiec, Piotr Olejarz, Nikola Flizak zajął II miejsce, zespół w składzie: Kornelia Adamczyk, Franciszek Bergier, Marek Bryk, Anastazja Kmita zajął III miejsce.Gratulujemy!

     Jury przyznało również nagrody dla nauczycieli, którzy przysłali opisy i relacje z przebiegu działań związanych z konkursem. I tak nagrodę otrzymała również wychowawczyni oddziału przedszkolnego p. Małgorzata Jaśkowska. Gratulujemy

     Maleńka Czarownica

     17 czerwca klasa V a zaprosiła swoich młodszych kolegów na przedstawienie pt."Malutka Czarownica". Tytułowa bohaterka szybko chce stać się dorosłą czarownicą. Okazuje się, że przez rok musi starać się bardzo dobrze czarować.

     Malutka Czarownica czaruje jak tylko potrafi najlepiej: pomaga biednej dziewczynce sprzedać bibułkowe kwiaty, nakazuje niedobremu leśniczemu zebrać chrust w lesie i pomóc starszym kobietom, daje nauczkę chłopcom, którzy niszczą ulepionego przez inne dzieci bałwanka.

     Po roku, na zgromadzeniu czarownic dowiaduje się, że była...złą czarownicą, bo... czyniła dobrze. Malutka Czarownica postanawia, że dalej będzie dobra. Błyskawicznie pozbawia jakiejkolwiek mocy wszystkie swoje koleżanki i staje się jedyną czarownicą na świecie. Dobrą.

     Podsumowanie projektu Uczeń- Obywatel

     15 czerwca w Urzędzie Miasta odbyło się uroczyste rozdanie nagród za udział w konkursach w ramach projektu Uczeń-Obywatel. Nagrody wręczały radna, pani Marta Patena i wizytator oświaty, pani Barbara Zgłobicka.

     Wszyscy uczniowie, którzy reprezentowali naszą szkołę: Matik Hroneś, Kuba Mróz i Iwo Kwieciński otrzymali w Konkursie Wiedzy wyróżnienia. Gratulujemy osiągnięcia

     W Ptaszkowej

     14 czerwca 2014 Szkolne Koło PTTK "Podróżnik" wybrało się do miejscowości Ptaszkowa. Tam ks. Proboszcz parafii oprowadził nas po XVI-wiecznym kościele przedstawiając wspaniałą historię tego miejsca. Następnie ruszyliśmy w góry na szczyt Jaworze.

     Po godzinnej wędrówce góry upomniały się o należny szacunek; burza z ulewnym deszczem skłoniła naszych przewodników do bezpiecznego odwrotu. Nie dotarliśmy do wieży widokowej na Jaworzu, co jest wyzwaniem na przyszłość. Ostatnim elementem wyprawy był grillowy posiłek już przy pięknej, słonecznej pogodzie. Życzymy wszystkim wspaniałych wakacji i zapraszamy na nowe wyprawy beskidzkie już 7 września 2014, zaczynamy wyprawą na Lubań w Gorcach.

     Mistrz Języka Angielskiego

     10 czerwca najlepsi angliści wśród uczniów naszej szkoły stanęli do rywalizacji o tytuł Mistrza Szkoły. Konkurs, który odbywa się już czwarty rok z rzędu cieszy się ogromna popularnością. W czasie tegorocznej edycji walka była bardzo zacięta, a osiągane wyniki wysokie.

     Z ogromną przyjemnością chcielibyśmy ogłosić zwycięzców:Tytuł Mistrza Języka Angielskiego klas czwartych otrzymuje Dawid Amon, natomist pierwszy raz w historii konkursu mamy dwóch WicemistrzówPatryka Pytkę i Pawła Złotkowskiego. Wśród klas piątych Mistrzynią została Julia Matlak, II miejsce przypadło Michałowi Dziedzicowi, a trzecie Rafałowi Małocie. Mistrzem klas szóstych został Iwo Kwieciński, natomiast pozostałe drugie i trzecie miejsca na podium przypadły kolejno Oskarowi Szumowskiemu i Janowi Gustabowi.

     Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia w przyszłym roku.

     W Tajemniczym Ogrodzie

     6 czerwca na deskach naszej szkolnej auli odbyło się kolejne już przedstawienie polsko- angielskie przygotowane przez uczniów klas piątych, którzy tym razem wystawiali przed zgromadzoną publicznością klas starszych swoją lekturę „Tajemniczy ogród”.

     Młodzi aktorzy włożyli ogrom pracy, wspięli się na wyżyny swoich możliwości oraz wykazali się ogromnym talentem odnosząc zasłużony sukces.

     „Magiczna noc w bibliotece”

     Przedstawienie pod takim tytułem, przygotowane przez uczniów klas 0-VI, obejrzeliśmy 5 czerwca z okazji uroczystego podsumowania naszych osiągnięć w czytelnictwie oraz w konkursach związanych z książką. Piotruś, który nie lubi czytać, zostaje przypadkowo zamknięty w bibliotece.

     Jak się okazuje nie jest tu sam, bowiem nocą wychodzą z książek przeróżne postacie: Malutka Czarownica, Kuki, Mikołajek, Mała Księżniczka, Kapitan Hak, Książę Gotfryd, Nel i wiele innych. Wszyscy oni czekali od dawna, by chłopiec wreszcie spotkał się z nimi i teraz zachęcają go do wejścia w ich niezwykły literacki świat. Łucja roztacza przed nim uroki Narnii, Alicja zaprasza do Krainy Czarów, a Kaj do Krainy Śniegu. Czy postacie literackie istnieją naprawdę czy nie? Odpowiedź brzmi: istnieją, ale tak długo, dopóki czytamy o nich książki. Każdy z nas może wejść poprzez książkę w ten przedziwny, odmienny świat.

     Z ostatniej chwili

     W Ogólnopolskim Konkursie "Kaligram" organizowanym przez Polsko-Francuską Szkołę "La Fontaine" uczennica klasy III a Emilka Harężlak zajęła I miejsce. Odebrała nagrodę w Warszawie.Gratulujemy!

     Gorczański Dzień Dziecka

     1 czerwca 2014 roku Szkolne Koło PTTK "Podróżnik" świętowało Dzień Dziecka na gorczańskim szlaku.

     Podziwiając wiosenną przyrodę zdobyliśmy dwa szczyty: Stare Wierchy oraz Turbacz, a pogoda dopisała nam doskonale.

      

     Czekoladowy Dzień Dziecka

     Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka Rodzice uczniów z klasy I a postanowili sprawić niespodziankę swoim pociechom i zaproponowali, aby ten dzień spędzić w niezwykły sposób.

     W kawiarni "Stopklatka" czekały nas „czekoladowe warsztaty”.Najpierw wysłuchaliśmy historii tego starożytnego napoju bogów, potem przy dźwiękach czekoladowej piosenki wykonaliśmy swoje własne czekolady, które ozdobialiśmy kolorowymi przysmakami. Dołączyliśmy do nich również własnoręcznie wykonane etykiety.

     "Zielona szkoła"" w świętokrzyskim

     W dniach 26 maja - 30 maja klasa III a wybrała się na Zieloną szkołę w Nowej Słupi. Codziennie przemierzaliśmy okolice i poznawaliśmy piękne miejsca tego regionu.

     Zwiedziliśmy klasztor kamedulski - pustelnię w Rytwianach, pałac w Kurozwękach, gdzie penetrowaliśmy lochy i "polowaliśmy" z aparatem fotograficznym na bizony, mury obronne Szydłowa zwanego polskim Carcassone, zamek Krzyżtopór- tam mieliśmy plener plastyczny. Uczestniczyliśmy także w grze terenowej, w czasie której szukaliśmy porwanej księżniczki, wspięliśmy się na Św. Krzyż(czyli inaczej Łysą Górę)i odwiedziliśmy BabyJagowo.

     Bawiliśmy się także w Europejskim Centrum bajek czyli w Pacanowie, gdzie oprócz Koziołka Matołka można spotkać bohaterów wielu bajek, podziwialiśmy rynek Sandomierza i szukaliśmy śladów ks. Mateusza. Nasza wyprawa była bardzo udana- świetnie się bawiliśmy, dostaliśmy dużą porcję nowych wiadomości oraz jeszcze lepiej uczyliśmy się jak być zgranym zespolem.

     W średniowiecznym skryptorium

     30 maja klasa II a wybrała się na warsztaty kaligraficzne do średniowiecznego skryptorium w XI-wiecznym Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. W czasach średniowiecza księgi przepisywane były przez mnichów ręcznie i ręcznie też zdobione.

     Dzieci zasiadły przy pulpitach i maczając gęsie pióra w kałamarzach zrobionych z rogów byków odkrywały u siebie pasję do pisania! Poznaliśmy także rozkład dnia mieszkających tu kiedyś zakonników i zachwycaliśmy się pięknymi widokami.Uczniowie otrzymali także pamiątkowe dyplomy.

     Co nowego pod słońcem?

     23 maja dzieci z klasy II a oglądały niezwykłą wystawę pt."Co nowego pod słońcem?" oraz uczestniczyły w warsztatach społeczno - plastycznych w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

     Wystawa ta, to efekt działań młodzieży z Polski i z Kenii pokazywana najpierw w Afryce, obecnie zaś w Polsce. Celem podjętych na dwóch kontynentach działań edukacyjnych jest przełamywanie stereotypów, budzenie społecznej wrażliwości, szukanie tego co łączy, a nie dzieli.

     Podczas warsztatów, dzięki namalowanemu przez kenijskich kolegów muralowi, dzieci przeniosły się do Mathare, jednej z najbiedniejszych dzielnic w Nairobii. Zadawały pytania, poszukiwały rozwiązań, ubrały się w szkolny "mundurek" afrykańskich kolegów, narysowały też swoje autoportrety i umieściły je na murze w miejscach, które wzbudziły ich zainteresowanie.

     Kaligramy?!

     Kaligram to wiersz, w którym wersy ułożone są w taki sposób, aby tworzyły obraz związany z utworem.

     20 maja w klasie III a odbyły się warsztaty prowadzone przez tatę Olgi, pana Macieja Pabiska, a związane z udziałem uczniów w konkursie organizowanym przez Polsko-Francuską Szkołę "La Fontaine" w Warszawie. Po części warsztatowej uczniowie samodzielnie wykonywali kaligramy na dowolny temat.

     Muzyczne akrobacje

     19 maja dzieci z klas II a i II b udały się do Filharmonii Krakowskiej na barwne widowisko dla najmłodszych. Babcia Melodia, Dziadek Rytmus i Ciocia Klawiaturka zaprosili młodych melomanów do muzycznego cyrku.

     W czasie castingu zaprezentowali się Lolo Żongler Wielka Siła, grający na kieliszkach rumuński Czarodziej Dźwięku, wspaniałe, młode akrobatki oraz grupa big-bandowa z Krakowa, muzyczni specjaliści instrumentów dętych i perkusyjnych. W tym cyrkowym świecie pełnym kolorów i dźwięków usłyszeliśmy także piękną, dziecięcą poezję.

     "Zielona szkoła" nad Bałtykiem !

     W dniach 13 do 21 maja uczniowie z klas IV a, V a, VI b i VI a pojechali na „Zieloną szkołę” do Ustronia Morskiego. Przy dobrej pogodzie, zrealizowaliśmy wszystkie zaplanowane wcześniej atrakcje tj. poznawanie Kołobrzegu i rejs statkiem w morze, zwiedzanie ogrodów Hortulus, wycieczka ciuchcią do Gąsek i wyjście na latarnię morską oraz lekcję warsztatową w Skansenie chleba. Codziennie odbywały się też spacery i zabawy ruchowe na plaży.

     Kiedy wyszło słońce mogliśmy zamoczyć nogi w pięknym ale, jakże zimnym Morzu Bałtyckim. Do udanego pobytu przyczynił się również pan Kierownik wraz z obsługą Domu Wczasowego „Dworzysko” dbając na każdym kroku o komfort naszego pobytu.

     Dziękujemy również nauczycielom i rodzicom, którzy poświęcili swój prywatny czas, opiekując się nami 24 godziny na dobę przez 8 dni. Nie możemy się już doczekać, kiedy pojedziemy na „Zieloną szkołę” po raz kolejny.

     W Domu Józefa Mehoffera

     13 maja uczniowie klasy I a wybrali się do Domu Józefa Mehoffera, który mieści się przy ulicy Krupniczej 26. Rodzina Mehofferów nazywała ten dom "Pałacem pod Szyszkami" od szyszek pinii, które stanowią element dekoracji hallu i klatki schodowej.

     Dzieci wkroczyły do świata pełnego starych mebli, sprzętów, pamiątek rodzinnych i obrazów. Dowiedziały się o sposobach spędzania wolnego czasu, obyczajach i historii domu. Ozdabiały papierowego konika jak prawdziwi artyści.Na koniec zajrzały do wspaniałego ogrodu. Trudno im było opuścić tak ciekawy zakątek naszego pięknego miasta.

     Na Orawie

     11 maja 2014 Szkolne Koło PTTK "Podróżnik" uczestniczyło w wycieczce na Żeleźnicę na Orawie. Tym razem połowę naszej grupy stanowili absolwenci SP7.

     Liczymy, że po nadmorskim odpoczynku, następna wyprawa odbędzie się w większym gronie obserwatorów górskiej przyrody. Zapraszamy na Turbacz 1 czerwca 2014.

     Na pielgrzymim szlaku

     8 maja klasy III a i III b pod opieką Ojca Marcina pojechały na pielgrzymkę do Czernej z okazji pierwszej rocznicy Komunii Świetej. Mimo pochmurnego nieba i deszczowej aury wyjechaliśmy spod szkoły ze śpiewem na ustach. Na miejscu, po krótkim śniadaniu, Ojciec Marcin odprawił Mszę św., w ktorej aktywnie uczestniczyli uczniowie obu klas: recytowali wiersze, czytali i śpiewali psalmy, nieśli dary ołtarza.

     Po Eucharystii poszliśmy na spacer niezwykłą Drogą Krzyżową- zza chmur wyszło piękne słońce i towarzyszyło nam do końca pobytu. Na zakończenie kupiliśmy pamiątki z pobytu w Klasztorze O.O. Karmelitów Bosych i wróciliśmy do szkoły.

     Akwarium z klasą

     7 maja w klasie III a zostało założone prawdziwe akwarium! Klasa wzięła udział w nowatorskim programie dla szkół stworzonym przez firmę akwarystyczną o ponad 60 - letnim stażu. Ideą programu jest rozbudzenie zainteresowań akwarystyką wśród dzieci poprzez zakładanie i pielęgnację akwarium tropikalnego w klasie. Uczy odpowiedzialności, rozwija wyobraźnię, zachęca do systematycznej obserwacji.

     Przy zakładaniu akwarium zostały przeprowadzone zajęcia omawiające poszczególne kroki. Każde dziecko dostało własną rybkę nadając jej imię, uczniowie otrzymali także książeczki z rebusami, krzyżowkami i kolorowankami oraz ołówek z gumką w kształcie rybki. Oprócz w pełni wyposażonego akwarium otrzymaliśmy także dwa rodzaje pokarmu, tabletki czyszczące oraz odpowiednie płyny uzdatniające wodę. Po dwóch tygodniach do klasy przyjdzie pan, który sprawdzi, czy wszystko działa, odpowie też na pytania, i rozwieje wątpliwości, które pojawią się w związku z hodowlą. A potem... już samodzielnie będziemy opiekować się naszymi rybkami!

     Ze "Śpiącą Królewną" na lodzie

     28 kwietnia klasa I b oglądała bajkę na lodzie pt. „Śpiąca Królewna”, w wykonaniu moskiewskiego baletu. W magicznym świetle podziwialiśmy nie tylko popisy łyżwiarzy, ale również ich piękne kostiumy.

     Po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć na żywo, że na łyżwach można zarówno tańczyć jak i wykonywać przeróżne akrobacje.

     Kalejdoskop zagrożeń

     28 kwietnia najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niezwykle ciekawych i pouczających, interaktywnych, teatralnych opowiastkach o zagrożeniach dzisiejszego świata. Dzieci dowiedziały się dlaczego należy przechodzić przez jezdnię na zielonym świetle, dlaczego nie należy rozmawiać z obcymi, podawać im swojego adresu, przyjmować od nich poczęstunku, i w jaki sposób można obronić się przed agresywnym psem.

     Przewodnikami po tym całkiem realnym świecie była niefrasobliwa Dorotka i jej rozsądniejszy, starszy kolega Staś. Reagująca niezwykle żywo publiczność była najlepszym dowodem na to, że przedstawienie wzbudziło niezwykłe zainteresowanie, a bohaterowie sympatię.

     Znany i nieznany Kraków

     24 kwietnia uczniowie klas pierwszych spotkali się pod Barbakanem z przewodnikiem, który pokazał im znany – nieznany Kraków. Stamtąd wyruszyli na poszukiwanie budowli, które później zaznaczyli na mapie. Zwiedzili również Ratusz, nauczyli się piosenki o Krakowie. Na koniec zajrzeli do Pałacu Wielopolskich, aby zobaczyć, gdzie dziś obradują dawni rajcowie. Zastanawiali się co się im podoba, a co nie w mieście, w którym przyszło im mieszkać i uczyć się.

     Po drodze dokonali smutnych odkryć. Były to plamy na chodniku, śmieci poza koszem i „bazgroły” na murach. Tego na pewno nie chcą. Czeka ich zadanie. Swoje spostrzeżenia i wnioski przeniosą na papier. Wykonają prace plastyczne, które wezmą udział w konkursie "Niech Kraków wszystkich zawsze zachwyca ".

     Średniowieczny samorząd

     24 kwietnia uczestniczyliśmy w spacerze po okolicach krakowskiego Rynku poznając czasy powstania średniowiecznego samorządu. Pogoda dopisała i dzięki temu, mogliśmy z większym zainteresowaniem słuchać naszej pani przewodnik. Dzięki niej poznaliśmy historię Placu i Kościoła Mariackiego, Kamienicy Hetmańskiej, Małej i Wielkiej Wagi znajdujących się w Sukiennicach oraz Ratusza.

     Teraz trzej uczniowie przygotowują się do Konkursu Wiedzy, a są to: Matik Hroneś, Kuba Mróz i Iwo Kwieciński. Życzymy im powodzenia !!!

     Nasze "Drzewo Recenzji" najlepsze!

     23 kwietnia odbyła się gala wręczenia nagród zwycięzcom konkursu "Drzewo Recenzji". Konkurs dla uczniów klas III - VI polegał na napisaniu krótkiej recenzji książki wydanej przez wybrane wydawnictwo. Prace umieszczone na kolorowych karteczkach zostały zawieszone na trójwymiarowym drzewku wyeksponowanym w Oddziale dla Dzieci Wojewódzkiej Biblioteki przy ul. Rajskiej.

     Miło nam zakomunikować, że uczennica klasy III a Olga Pabisek zajęła I miejsce, a Zuzia Iwan również z III a otrzymała wyróżnienie za recenzję wierszowaną. Gratulujemy!

     Idą Święta, idą Święta...

     16 kwietnia dzieci z klasy III b zaprosiły uczniów z klas 0-III na przedstawienie z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Olek zagrał na keyboardzie "Wiosnę" Antonio Vivaldiego, reporterzy TV SP7 relacjonowali wiosenne wydarzenia, Piotruś i Sasza przepięknie zaśpiewali solo fragmenty wiosennych piosenek.

     Oczywiście pojawiła się też pani Wiosna, zobaczyliśmy pięknie nakryty świąteczny stół, a Ewa i Olek po bułgarsku i angielsku złożyli wielkanocne życzenia. Także nasi najmłodsi uczniowie z klasy "O" wesoło machając żółtymi żonkilami zaznaczyli swoją wiosenną aktywność. Idą Święta...

     Mali projektanci

     15 kwietnia 2014 roku klasa III a udała się na warsztaty muzealne pt."Historia stroju. Moda" do Muzeum Narodowego przy Alejach 3 Maja. Podczas zajęć dzieci poznały historię mody i sposoby ubierania się w dawnych czasach, a nasz kolega Janek został ubrany w strój szlachcica: żupan, kontusz i pas.

     Na zakończenie dzieci zabawiły się w projektantów, wykonały nakrycia głowy wg własnego pomysłu.

     Lekcja historii

     11 kwietnia klasa VI a wraz z wychowawcą, wzięła udział w obchodach 69 rocznicy wyzwolenia hitlerowskich więzień i obozów koncentracyjnych. Uroczystość odbyła się pod pomnikiem Ofiar Obozów na Cmentarzu Rakowickim.

     Organizatorem obchodów był Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Okręg Kraków, Województwo Małopolskie oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie. Uczniowie klasy szóstej uczestniczyli, w bardzo ważnej dla nich, lekcji historii.

     Znowu w górach!

     13 kwietnia 2014 roku Szkolne Koło PTTK "Podróżnik" zainaugurowało nowy sezon turystyczny. Pierwsza wyprawa odbyła się na położony w Beskidzie Małym szczyt Leskowiec. Na Groniu Jana Pawła II, w niepowtarzalnej wiosennej scenerii, świętowaliśmy obchody Niedzieli Palmowej.

     Następna wyprawa na Żeleźnicę już 11 maja. Zapraszamy!

     Wielkanocne palmy

     W dniach 7- 9 kwietnia odbył się w naszej szkole konkurs na "Najpiękniejszą wielkanocną palmę".

     Dzieci dobrane w dwuosobowe zespoły, tworzyły piękne, pełne kolorów i symboli zwiastuny nadchodzących Świąt. Na zielonych gałązkach bukszpanu i wierzbowych baziach zakwitły nie tylko papierowe i suszone kwiaty, ale także żółte kurczątka, pstrokate koguciki i delikatne zajączki. Wystawione na parterze szkoły przypominały, że Palmowa Niedziela tuż, tuż.

     Nasze średniowieczne księgi nagrodzone!

     3 kwietnia 2014 roku dzieci z dwóch grup z klasy II a ( Oliwia Chrzan, Ewelina Kasprzyk, Zuzanna Krętkowska, Bartosz Kubera, Paulina Kuczawska, Kaja Kupiec, Kuba Czerwieniec, Michał Jędrych, Maks Meus, Szymon Śmitkowski, Krzysztof Wasilewski, Wojciech Życzkowski) udały się do Collegium Maius po odbiór nagród za zdobycie I miejsca w konkursie "Żaczek Krakowski".

     Konkurs polegał na wykonaniu średniowiecznych ksiąg zawierających wiedzę zdobytą na wycieczce po dzielnicy uniwersyteckiej, w Muzeum UJ i podczas małej formy teatralnej w taki sposób, aby mogły je "zobaczyć" dzieci słabowidzące i niewidome. Sukces jest tym większy, że na konkurs przysłano 142 księgi i wśród nich nasze dwie zostały zauważone.:) Gratulujemy!!!

     Jury przyznało również wyróżnienia dla nauczycieli, którzy przysłali opisy i relacje z przebiegu działań związanych z konkursem, wśród których znalazła się p. Grażyna Śpiewak - wychowawczyni kl.II a i p. Bogumiła Gołdynia - wychowawczyni klasy II b.Gratulujemy!

     W niezwykłym świecie Calineczki

     31 marca 2014 roku dzieci z klas II a i II b udały się do teatru "Groteska" na sztukę o przygodach małej Calineczki. Razem z nią przeżywały dobre i kłopotliwe zdarzenia, a czekający na końcu tej drogi duszek kwiatów był nagrodą za odwagę i wytrwałość dziewczynki w dążeniu do realizacji marzeń.

     Walory przedstawienia podkreślała ciekawa scenografia i fantastyczna oprawa muzyczna.

     Żółty jak ... cytryna

     27 marca dzieci z klas I - III przebrały się na żółto. Owoce i warzywa w tym właśnie kolorze zawierają składniki odżywcze, obniżają poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, sprzyjają zdrowym stawom, zwalczają szkodliwe wolne rodniki i wraz z magnezem oraz wapniem budują zdrowe kości.

     Zawierają karotenoidy, które chronią rośliny przed szkodliwym działaniem promieni UV. Podobną, ochronną rolę pełnią także w organizmie człowieka. Dzieci krzywiąc się troszeczkę:) próbowały cytryny z miodem, żółtej papryki oraz przywołały śpiewem słońce, które daje energię i optymizm.

     Spotkanie z Rajcusiem

     26 marca 2014 roku wszystkie pierwszaki spotkały się w auli szkolnej z Rajcusiem. Odwiedził nas już kolejny raz, aby opowiedzieć o życiu w dawnym Krakowie. Nauczył nas wielu trudnych słów i wyjaśnił ich znaczenie, a więc usłyszeliśmy co to jest wilkierz, ablucja, ludwisarz, uncja i ciżmy.

     Dowiedzieliśmy się, czym był ratusz i dlaczego w Krakowie została już po nim tylko wieża, jakie zadania stały przed rajcami miejskimi, a także, jak dzisiaj nazywa się miejsce, w którym obradują radni Krakowa i co tak właściwie tam robią. Teraz czeka nas wycieczka po Krakowie i odwiedzenie tych miejsc.

     Z ostatniej chwili

     W dniu 19 marca nasze uczennice Zuzanna Iwan z kl. III a i Weronika Jaśkowiec z kl. III b wzięły udział w finale konkursu "Krakusek". Są już wyniki:) Zuzia Iwan zajęła II miejsce. Gratulacje!!!

     Konkurs o św. Patryku

     W marcu odbyły się w naszej szkole eliminacje do konkursu wiedzy o św. Patryku. Przystąpiło do niego 19 uczniów z klas V i VI. 17 marca najlepsza siódemka wzięła udział w etapie miejskim w Gimnazjum Nr 4.

     W zmaganiach z zagadnieniami z zakresu kultury krajów anglojęzycznych, jak i zagadkami i zabawami słownymi reprezentujący naszą szkołę uczniowie: Karolina Bazylewicz, Klaudia Musiał, Oskar Szumowski, Janek Gustab, Iwo Kwieciński, Jakub Mróz i Szymon Superson poradzili sobie świetnie. A co najważniejsze, świetnie się przy tym bawili:)

     Powiew średniowiecza

     14 marca uczniowie, ich rodzice i nauczyciele udali sie na wycieczkę do "niezwykłego świata średniowiecza". Przewodnikami po czasach nadobnych dam i szlachetnych rycerzy były dzieci z klasy IV a.

     Prezentacje czwartoklasistów ubarwiły odwiedziny wojów, którzy ku wielkiej uciesze obecnych zademonstrowali średniowieczne walki i opowiedzieli o życiu w dawnych wiekach. Po ich wizycie uczniowie klasy V b wielce udatnie przedstawili "Opowieść o Zielonym Rycerzu".

     Wybieramy Radnego Miasta Krakowa

     13 marca wzięliśmy udział w kolejnym spotkaniu Uczeń-Obywatel, które odbyło się w sali obrad w Urzędzie Miasta. Celem spotkania było wyłonienie najlepszej prezentacji wyborczej, przygotowanej przez uczniów krakowskich szkół.

     Naszym kandydatem na Radnego Miasta Krakowa był Mateusz Hroneś. Mateusz przygotował ulotki wyborcze i bardzo ciekawą prezentację multimedialną. W drodze powrotnej do szkoły doświadczyliśmy wielu niezapomnianych wrażeń, które uwieczniliśmy na zdjęciach.

     Dzień Otwarty Szkoły

     1 marca 2014 roku powitaliśmy w naszej szkole przyszłych uczniów i rodziców oddziału przedszkolnego oraz klas pierwszych. Dzieci odwiedzały różne miejsca wykonując różnorakie zadania: skakały, rozwiązywały zagadki, układały klocki i składały origami, malowały, grały w ping ponga, oglądały różne preperaty pod mikroskopem i... oswajały się ze szkołą.

     Rodzice oglądali, pytali, pomagali towarzysząc swoim dzieciom w początkach ich szkolnej przygody. Przez cały czas dzieci zdobywały pieczątki, na koniec zaś otrzymały dyplomy i nagrody. Zapraszamy znowu!

     Niebieski jak ...woda

     27 lutego ubrani na niebiesko zastanawialiśmy się jakie życiodajne moce ma w sobie woda, która stanowi 65 % naszego organizmu.

     Wiemy już, że rozpuszcza pokarm, transportuje go, odżywia komórki, usuwa toksyny, chłodzi podczas upałów, nawilża oczy i stawy, wpływa na pracę naszego mózgu. Jeśli mamy jej za mało możemy mieć kłopoty z pamięcią i koncentracją. A więc pijmy wodę codziennie, na pewno nam nie zaszkodzi!

     Życie codzienne rycerza

     26 lutego klasa I b odwiedziła Muzeum Narodowe by wziąć udział w warsztatach "Rycerz i jego zbroja". Dowiedzieliśmy się jak nazywają się części zbroi rycerskiej, jak zachowywał się prawdziwy rycerz na co dzień, co robił by podtrzymać swoją sprawność.

     Zobaczyliśmy zbroję konia rycerskiego. Mogliśmy przymierzyć hełm, wziąć do ręki tarczę oraz spróbować podnieść szablę i miecz, którymi walczył rycerz. Wcale nie było to łatwe. Na koniec każdy z nas wykonał swoją tarczę herbową, którą zabraliśmy do domu, aby przypominała nam o rycerskich zasadach.

     W Muzeum UJ

     26 lutego 2014 roku klasa II a udała się do Muzeum UJ mieszczącego się w najstarszym budynku uczelni - Collegium Maius. Z układanych przez uczniów puzzli wyłoniły się postacie związane z z tą szacowną uczelnią: król Kazimierz Wielki, królowa Jadwiga i król Władysław Jagiełło.

     Dzieci dowiedziały się również wielu ciekawostek o zwyczajach ówczesnych żaków, profesorach i rektorach dawnej Akademii Krakowskiej.

     Zabawa, zabawa, wśród starszych karnawał!

     21 lutego, po raz pierwszy w naszej szkole, odbyła się zabawa karnawałowa dla klas IV-VI. W stroje karnawałowe przebrali się zarówno uczniowie jak i ...nauczyciele!

      

     Wspólnie pląsali w dyskotekowych rytmach i prezentowali niecodzienne ubiory, a korowody roztańczonych dziewcząt i chłopców, stare przeboje, które nigdy się nie nudzą wywoływały wesołe śmiechy. Ale przecież..."miło szaleć, kiedy czas po temu..."

     Żaczek i Tajemna Księga

     17 lutego 2014 roku uczniowie klas II a i II b spotkali się z Żaczkiem i jego Tajemną Księgą. Niesforny Żaczek, który wcale nie chciał się uczyć, dostał w głowę Tajemną Księgą, która odmieniła jego życie. Dowiedzieliśmy się skąd wzięła się nazwa białogłowa i poznaliśmy legendę o Nawojce, która udając młodzieńca studiowała w murach Krakowskiej Akademii. Dziewczętom bowiem w średniowieczu studiować nie wolno było!

     Przypomnieliśmy sobie także jak wygląda stara księga i dlaczego jej pisanie trwało nawet kilka lat. Uczyliśmy się także jak zrobić księgę, aby "zobaczyła" ją osoba niewidoma. To będzie dla nas wielkie wyzwanie!

     Znów w naszej szkole wspaniały bal !

     31 stycznia dzieci z klas 0 - III bawiły się na tradycyjnym już, corocznym, karnawałowym balu. Przy dźwiekach niezwykle rytmicznej, skocznej muzyki, zamienieni w księżniczki, wróżki, czarownice, syrenki, rudowłosą Pipi, rycerzy, wojowników Jedi, koty czy wielobarwne motyle dawaliśmy upust swojej energii i radości oraz sprawdzaliśmy naszą ...kondycję fizyczną.

      

     Stare przeboje: makarena, "kaczuszki", "święty" i wiele innych przypomniały nam, że "...miło szaleć, kiedy czas..." karnawału!

     Biały jak ...chrzan

     30 stycznia w białych strojach próbowaliśmy białych warzyw. Cebula, seler, pietruszka, czosnek, por, czy chrzan to warzywa, po które warto sięgnąć przy infekcjach.

     Działają one przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Są naturalnymi antybiotykami, wzmacniają odporność i chronią przed przeziębieniem i grypą.

     Konkurs pięknego czytania

     W dniach 27 i 29 stycznia wykazywaliśmy się naszymi umiejętnościami w zakresie czytania. Do konkursu przystąpiło 74 uczniów klas 0–VI, a poziom rywalizacji był bardzo wysoki. Imponująco zaprezentowała się dwójka najmłodszych uczestników z zerówki, szczególnie Iga, która potrafiła przeczytać niemal bez wysiłku dowolny urywek przygód Franklina.

     Najtrudniejsze, ale też najbardziej emocjonujące były końcowe zmagania pomiędzy wybranymi laureatami o zakwalifikowanie się do finału. Wskazane przez jurorów fragmenty książek musieli przeczytać płynnie, z bezbłędną dykcją oraz ciekawie interpretując tekst widziany po raz pierwszy. I tak oto w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania naszą szkołę godnie reprezentować będą:

     • w kategorii klas I-III: Milena Mucha kl. IIIa i Olga Pabisek kl. IIIa
     • w kategorii klas IV-VI: Karolina Czerwieniec kl. Va i Emilia Spólnik kl. VIb.

     Gratulujemy i trzymamy kciuki!!!

     Spotkanie z czworonożnym przyjacielem

     27 stycznia przybył do klasy I b niezwykły gość. Odwiedziła nas Luna - owczarek szwajcarski. Jest ona matką znanego z serialu telewizyjnego psa Alexa.

     Mogliśmy zobaczyć jak doskonale można wytresować psa, aby był posłuszny, wykonywał różne polecenia i mógł być nie tylko towarzyszem zabaw, ale również pomocnikiem i przewodnikiem w różnych sytuacjach życiowych. Każdy mógł Lunę dotknąć, pogłaskać i nakarmić. Tak dzieci jak i pies wyglądały na bardzo zadowolone ze spotkania.

     Z ostatniej chwili!!!

     24 stycznia uczniowie z klasy III a wzięli udział w etapie szkolnym Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego "Mój fantastyczny świat". Do finału przeszły 3 uczennice: Zuzia Iwan, Róża Kwiecińska oraz Olga Pabisek. Finał połączony z konkursem plastycznym odbędzie się w kwietniu.Gratulacje!

     Szachy po raz pierwszy!

     22 stycznia 2014 roku po raz pierwszy w historii szkoły, wzięliśmy udział w Krakowskiej Olimpiadzie Młodzieży-Igrzyska Młodzieży Szkolnej w zawodach szachowych chłopców. Pionierami, a zarazem reprezentantami szkoły byli Aleksander Dietrich z klasy III b i Robert Kusza z klasy IV b.

     U Źródeł Wiedzy

     20 stycznia roku klasa II b wzięła udział w warsztatach muzealnych w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego pt.“U źródeł wiedzy”. Były one jednym ze spotkań przygotowujących do konkursu „Żaczek”. Dzieci miały okazję poczuć się jak prawdziwi studenci słuchając o historii powstania Uniwersytetu.

     Następnie klasa udała się do Pałacu Krzysztofory na wystawę szopek krakowskich. Chłopcom bardzo podobała się szopka z klocków Lego. Ale największą atrakcją okazała się szopka zrobiona przez naszą koleżankę z klasy i jej brata: Basię i Franka.

     Po drodze wstąpiliśmy również do Krakowskiej Manufaktury Czekolady. Przez szybę widzieliśmy jak powstaje czekolada i jak można uformować z niej różne kształty. Zachwycaliśmy się cudami jakie można zrobić z czekolady.

     Wyprawa do Wrót Mądrości

     17 stycznia klasa II a wybrała się na spacer po Dzielnicy Uniwersyteckiej dawnego Krakowa. Zamienieni w żaków, wyruszyliśmy zwiedzać akademicki kościół św. Anny, później szacowną Alma Mater Jagellonica: Collegium Nowodworskiego, w którym uczył się późniejszy król Polski Jan III Sobieski, Collegium Novum, Collegium Witkowskiego i XV - wieczną perłę, najstarszy budynek uniwersytecki - Collegium Maius. 

     Kiedyś znajdowały się w nim sale wykładowe, mieszkali i jadali tu profesorowie, utworzono też bibliotekę. Dzisiaj stojąc na dziedzińcu zobaczyliśmy ruchomy i grający zegar, a przed nami sześć postaci związanych z uczelnią. 

     Z ostatniej chwili!!!

     15 stycznia klasy trzecie pisały szkolny etap konkursu "Krakusek". Do finału przeszły: Zuzia Iwan z kl. III a, która zdobyła 39 punktów oraz Weronika Jaśkowiec z kl. III b, która uzyskała ich 38. Gratulujemy!!! Finał poprzedzony grą rodzinną odbędzie się w marcu. Już od dzisiaj trzymamy za nasze koleżanki mocno kciuki!

     Z wizytą w bibliotece

     15 stycznia dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 44 zagościły w naszej szkole, aby dowiedzieć się, co to jest biblioteka, jakie są w niej książki, a także skąd się biorą bajki i do czego potrzebna jest wyobraźnia. Podczas spotkania były liczne atrakcje: zagadki, labirynty, puzzle, układanie literek, oglądanie ilustracji, słuchanie czytanych bajek oraz… czarowanie. Za pomocą magicznej różdżki każde dziecko zostało na pewien czas przemienione w baśniową postać.

     Szybko i wesoło minął czas spędzony wśród książek. Na pamiątkę tej wizyty wszyscy otrzymali grę planszową, w której trasą pełną niespodzianek, należy dotrzeć do naszej biblioteki. Zapraszamy serdecznie na kolejne spotkanie.

     W Kamienicy Szołajskich

     14 i 15 stycznia 2014 roku uczniowie klas I a i I b szukali stacji meteorologicznej w Kamienicy Szołayskich.

     Niezwykłe ? Okazało się, że w galerii pełnej pejzaży Stanisława Wyspiańskiego, Jana Stanisławskiego i Leona Wyczółkowskiego możliwe jest spotkanie ze światem przyrody pełnym niesamowitych zjawisk atmosferycznych.

     Zainspirowani różnym przedstawieniem przez malarzy pór roku przypomnieliśmy sobie zasady podziału kolorów i mieszania barw i stworzyliśmy własne krajobrazy: wiosenny, letni, jesienny i zimowy . Wycieczka była ciekawa, a nasze prace wspaniale:).

     W podziemiach krakowskiego Rynku

     14 stycznia klasa II b zwiedziła „Podziemia Rynku”. Aby odbyć wędrówkę po dawnym Krakowie dzieci musiały zejść aż 8 metrów pod ziemię. Uczniowie zobaczyli relikty spalonej osady, kram średniowiecznego kupca, makietę miasta z XV wieku.

     Dużą atrakcją okazały się średniowieczne sposoby określania wzrostu i ciężaru. Dzieci na specjalnej wadze mogły sprawdzić ile „kamieni” ważą i ile „łokci” mierzą. Na koniec uczniowie obejrzeli niezwykłą legendę „O królu Kraku”.

     Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w szkole i nie tylko!

      

     Uczymy się ratować innych !

     9 stycznia 2014 roku dzieci z klas 0 - III uczestniczyły z wielkim zaangażowaniem w zajęciach, prowadzonych przez wolontariuszy Służby Maltańskiej, na których uczyły się udzielania pierwszej pomocy.

     Każdy uczeń "poprowadził" akcję ratunkową, w czasie której musiał poinformować odpowiednie służby o poszkodowanym, wykonać masaż serca i sztuczne oddychanie, a także ułożyć chorego w pozycji bocznej ustalonej. Dzieci z klasy "0" i z klas pierwszych uczyły się także opatrywać rany wielkiego misia. Mamy świadomość, że te nadzwyczaj ważne umiejętności mogą kiedyś uratować komuś życie!

     Gdy się Chrystus rodzi...

     20 grudnia 2013 roku szkolna aula stała się miejscem jasełkowej opowieści o narodzinach Bożego Syna. Byliśmy świadkami ścierania się dobra ze złem i jak to nie tylko w bajkach bywa, dobro to zło zwyciężyło.

     Przepiękna dekoracja i stroje aktorów przywołały historię, która choć od wieków znana, to za każdym razem inaczej jest opowiedziana. Podczas klasowych, przedświątecznych spotkań, wszyscy, i duzi i mali, łamali się opłatkiem, zapominając o waśniach i sporach, wspominając dobre chwile mijającego roku.

     Przy nastrojowych dźwiękach gitary śpiewaliśmy nasze piękne kolędy, a przy dźwiękach keyboardu uczestniczyliśmy w konkursie pt."Jaka to ...kolęda?" Próbowaliśmy też przepysznych ciast upieczonych z wielkim sercem przez naszych bliskich i snuliśmy swoje opowieści. Pogodnych i błogosławionych Świąt!

     Dla tego, który ma się narodzić w Betlejem

     Jak co roku, w grudniu, dzieci z klas starszych zmierzyły się z tradycją robienia bożonarodzeniowych szopek.

     Posługując się różnymi technikami, uruchamiając własną wyobraźnię stworzyły piękne i niepowtarzalne schronienia dla małego Dzieciątka.

     Zielony jak...szczypiorek!

     19 grudnia ubraliśmy się na zielono. To na cześć owoców i warzyw w tym właśnie kolorze, które dostarczają nam wielu cennych składników dających siłę, energię, dbających o nasze serce i wspomagających trawienie.

     Lepiliśmy z plasteliny zielone owoce i warzywa, próbowaliśmy ogórków i kiwi, posypywaliśmy chleb szczypiorkiem, a odważne pierwszaki z klasy I b zjadły nawet...szpinak!

     Malowane święta

     18 grudnia uczniowie klasy I b odwiedzili Pałac Biskupa Erazma Ciołka przy ul. Kanoniczej 17. Tematem lekcji były „Malowane święta” - specjalne warsztaty związane z rokiem liturgicznym. W muzeum na różnych obrazach szukaliśmy więc postaci i historii nawiązujących do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

     Na koniec zostaliśmy zaproszeni do specjalnie przygotowanej sali, aby każdy mógł spróbować swych sił i wykonać Szopkę Betlejemską. Zadanie, chociaż na początku wydawało się trudne, wykonaliśmy na szóstkę. Wszystkie prace można teraz podziwiać na parterze naszej szkoły.

     Hej! To my na krakowskim Rynku!

     18 grudnia 2013 r. udaliśmy się na krakowski Rynek, aby na Targach Bożonarodzeniowych zaprezentować naszą szkołę. Zawładnęliśmy całą sceną! A w programie? Multimedialna prezentacja z dziecięcym komentarzem, „Siedmiu wspaniałych” recytujących zabawne wierszyki ułożone przez nasze nauczycielki, solowe i grupowe kolędy wykonane przez pierwszoklasistów z klasy I b i chór szkolny, solowy występ gitarowy ucznia klasy czwartej Jana Tarnawskiego, występ taneczny dzieci z klasy pierwszej i drugiej oraz życzenia w języku polskim i angielskim.

     Scena stała się jeszcze piękniejsza kiedy zawisły na niej własnoręcznie wykonane bombki, dwumetrowe plansze z nieziemskimi dekoracjami autorstwa Pani Eli Kaczmarczyk oraz niezwykła tarcza.Podczas całego występu można też było obserwować proces powstawania dzieła ucznia klasy piątej Jana Kleina. Rozdaliśmy także mnóstwo papierowych aniołów, które mieszkańcy Krakowa i goście przyjmowali z radosnym uśmiechem, a nasz specjalny numer szkolnej gazetki, rozszedł się niczym ciepłe bułeczki.

     Jesteśmy dumni z naszych uczniów, którzy z entuzjazmem i bez tremy, wspierani przez rodziców zaprezentowali swoje talenty i grona nauczycieli, którzy z pasją i poświęceniem przygotowali program.

     Nie tylko choinka

     17 grudnia klasa II a udała się do Muzeum Etnograficznego na lekcję pt. "Nie tylko choinka". Dzieci dowiedziały się, jak ludzie, sposobiąc się do Świąt Bożego Narodzenia, przyozdabiali swoje domy wtedy, kiedy nie znano jeszcze choinek.

      

     Słomkowy żyrandol, łańcuch i podłaźniczka, czyli ścięty czubek jodły, zawieszony do góry nogami i przyozdobiony orzechami, jabłkami, pierniczkami, zabawkami ze słomy i światami spełniały tę rolę. W czasie zajęć praktycznych nauczyły się zresztą takie światy robić! Ponieważ wykonane były z opłatków, prawie wszystkie zostały zjedzone zanim wróciliśmy do szkoły!:)

      Angielskie strofy wśród najmłodszych 

     17 grudnia 2013 roku odbył się w naszej szkole "Konkurs Recytatorski Wierszy w Języku Angielskim" dla uczniów z klas 0-III. Wyłaniając laureatów jury brało pod uwagę poprawność wymowy, trudność wiersza i jego pamięciowe opanowanie, recytację oraz ogólne wrażenie artystyczne.

     A oto wyniki w poszczególnych kategoriach wiekowych.

     Klasy I:

     • I miejsce: Julia Małysz I a i Ania Nowak I b
     • II miejsce: Oliwia Toboła I a
     • III miejsce: Wiktoria Górska I a
     • Wyróżnienie: Maxymilian Podkanowicz- Reczek I b, Sonia Yaba I a, Julia Jurkowska I a, Oskar Popowski I b

     Klasy II:

     • I miejsce: Kaja Kupiec II a i Basia Bergier II b
     • II miejsce: Szymon Śmitkowski II a
     • III miejsce: Lena Kirhalla II b i Jacek Hebda II b
     • Wyróżnienie: Anastazja Policht II a i Mateusz Pietrus II b

     Klasy III:

     • I miejsce: Ewa Genew III b i Zuzia Iwan III a
     • II miejsce: Mateusz Pasternak III b i Weronika Jaśkowiec IIIb
     • III miejsce: Róża Kwiecińska III b i Małgosia Jaskulska IIIb
     • Wyróżnienie: Emilka Harężlak III a, Małgosia Królik IIIb, Beata Macko IIIb
     • Specjalne wyróżnienie: Iga Kupiec klasy „O”.

     Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!!

     Z potrzeby serca

     12 grudnia po raz kolejny zorganizowaliśmy w naszej szkole Kiermasz Świątecznych Wypieków. Sponsorami pysznych ciast byli nauczyciele:

     Dzięki temu, że kiermasz cieszy się nieustającą popularnością zarobiliśmy 550.85 zł. Dochód ten przeznaczyliśmy na paczki świąteczne dla uczniów naszej szkoły.

     Pani Elżbieta Kaczmarczyk, w porozumieniu z Radą Rodziców, przekazała darowiznę pieniężną w wysokości 367 zł, uzyskaną ze sprzedaży odzieży, którą również wydatkowaliśmy na w/w cel. Dziękujemy.

     Ratujemy lasy!

     10 grudnia 2013 roku reprezentacja naszej szkoły została zaproszona przez pana Prezydenta do Urzędu Miasta. Na spotkaniu z okazji podsumowania akcji zbiórki makulatury w roku szkolnym 2012/2013 otrzymaliśmy certyfikat informujący, że nasza szkoła zajęła pierwsze miejsce wśród szkół podstawowych.

     Dodatkowo w uznaniu za osiągnięte wyniki w działalności ekologicznej otrzymaliśmy telewizor płaski LCD 42".

     Bombkowe szaleństwo

     Od 9 grudnia trwał w naszej szkole konkurs dla uczniów z klas 0 - III pt."Najpiękniejsza świąteczna bombka". Dzieci wyposażone w styropianowe lub plastikowe kule malowały je farbami, przyklejały naklejki, przypinały wełnę, wstążeczki, cekiny, koraliki...

     Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki rzeczy zwyczajne zmieniały się na naszych oczach w cudne, choinkowe ozdoby. Jak co roku, znów zaczął działać czar oczekiwania, na te najbardziej dziecięce i magiczne święta.

     Mikołaj symfonicznie

     6 grudnia 2013 roku dzieci z klas O - III uczestniczyły w muzyczno - teatralnym koncercie "Mikołaj symfonicznie". Czekając na Mikołaja spotkały wielkiego Anioła, zielonego Skrzata i Mikołajkę. Wprowadzili oni najmłodszych w krainę dźwięków i kolorów, w której mogli śpiewać i tańczyć, obserwować grę świateł oraz poznawać nieznane instrumenty.

     Do zabawy dołączył wkrótce Mikołaj, który na koniec koncertu obdarzył wszystkie dzieci zabawnymi planami zajęć. Zdjęcia zostały zrobione za zgodą organizatorów koncertu

     Wizyta św. Mikołaja

     5 i 6 grudnia przybył do naszej szkoły długo wyczekiwany święty Mikołaj. Powitał wszystkie dzieci uśmiechem i serdecznym słowem, poprosił o piosenki i cukierki:), a dostrzegając nasze całoroczne starania bycia życzliwym i dobrym przyniósł każdemu z nas wspaniałe prezenty!

     Potem pobiegł do innych dzieci, które też czekały, wołały i śpiewały.

     Gwiazdka dla zwierzaków 2013

     Już po raz jedenasty Samorząd Uczniowski przeprowadził na terenie szkoły akcję „Gwiazdka dla zwierzaków”, która rozpoczęła się w październiku, a zakończyła 4 grudnia.

     Dzięki ofiarności całej społeczności szkolnej przekazaliśmy krakowskiemu schronisku 181.20 kg karmy dla piesków i 120.33 kg karmy dla kotków. W sumie 301.53 kg. Brawa dla wszystkich darczyńców, którym nie jest obojętny los zwierząt, skrzywdzonych przez ludzi.

     Piszemy list do św. Mikołaja!

     2 i 3 grudnia 2013 roku dzieci z klas I a, II a, II b oraz III a udały się do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Rajskiej na lekcje kaligrafii.   Za pomocą pióra maczanego w kałamarzu stawialiśmy dobrze znane litery, a przecież jakby zupełnie nowe.

     Każdemu dziecku Pan Kaligraf ozdobił pracę niezwykłym gotyckim pismem, a umiejętność pięknego kreślenia liter posłużyła nam potem do napisania listu do św. Mikołaja.

     Biblioteka – miejsce magiczne

     Czy łatwo jest zostać ilustratorem, autorem wierszy, baśni i komiksów albo twórcą reklamy? Jak przedstawić zalety biblioteki, zaprojektować atrakcyjną okładkę czy też opisać czarodziejską noc w bibliotece w taki sposób, aby zaciekawić czytelnika?

     Przekonaliśmy się, że są to zadania wymagające sporej pomysłowości, ale wielu z nas podjęło się ich wykonania, a w dodatku z ogromnym powodzeniem. Już znamy wyniki konkursów, a teraz Wy sami oceńcie, czy nasze prace Wam się podobają?

     Andrzejkowe tajemnice

     29 listopada był dla nas magicznym dniem wróżb i zabaw. Ulane woskowe kształty przeniosły nas w dzień jutrzejszy pełen niespodzianek i dobrych zdarzeń. Jabłka z "drzew mądrości" powiedziały nam jakie zawody będziemy wykonywać za kilkanaście lat.

     Magiczne serduszka i karteczki ukazały imiona naszych sympatii. Czarodziejska butelka przepowiadała nam najbliższą przyszłość, a wyścig butów dał odpowiedź na zadane pytania. Były też wróżby z kubeczkami, kolorami, pieniążkami i liczbami, pyszny sernik i ślicznie przyozdobione andrzejkowe buciki.Spełnienia samych dobrych wróźb!

     Czerwony jak...pomidor!

     28 listopada przyszliśmy do szkoły ubrani na czerwono. Owoce i warzywa, które zawierają ten kolor dobrze wpływają na pracę naszego serca i obniżają ciśnienie krwi. Próbowaliśmy więc pomidorów, czerwonej cebuli:) i papryki, żurawiny i granatów, piliśmy czerwony barszczyk i jedliśmy truskawkową galaretkę. Bawiliśmy się też w starą jak świat zabawę "pomidor" i malowaliśmy czerwone owoce i warzywa.

     Zabawy przedszkolaków z językiem angielskim

     25 listopada gościliśmy w naszej szkole dzieci z Przedszkola nr 44. W sali komputerowej przedszkolaki oglądały film z piosenką "Old Mac Donald had a farm" i uczyły się po angielsku nazw zwierząt. Potem w pracowni językowej słuchały tej samej piosenki przez słuchawki i wykonywały wspaniałe prace.

     Na koniec zagrały w grę komputerową, w której bawiły się zwierzaczkami z farmy. Dziękujemy paniom z przedszkola za pomoc, a wszystkim za wspaniałą zabawę. Do zobaczenia wkrótce.

     Tam, gdzie żyli królowie

     21 listopada uczniowie klasy II b wybrali się na Wawel.

     Przechadzali się krużgankami, zwiedzali królewskie komnaty. Poznali legendę o "Królewskich Głowach".  W zadumę wprowadziły ich groby królów, przywódców narodu, a swym pięknem zachwyciła gotycka katedra.

     Świat gier planszowych

     20 listopada 2013 r. uczniowie klasy I a wybrali się z wizytą do Domu Kultury Podgórze. Tam czekały na nich niezwykłe gry planszowe.

     Dzieciom najbardziej podobała się gra o tajemniczej nazwie „Puluc”. Z zaciekawieniem przyglądały się planszom i na próżno szukały kostki do gry. Okazało się, że wystarczą drewniane patyczki, bo tak grali pradawni Majowie. Uczniowie poznali system liczenia i sposób gry. Okazało się, że świetnie sobie radzą, a rozgrywka wciągnęła wszystkich.

     W krainie Pana Andersena

     14 listopada klasa II a udała się do teatru "Groteska" na spotkanie z przepiękną baśnią H. Ch. Andesena pt."Brzydkie Kaczątko". Dzieci z uwagą i przejęciem śledziły losy łabędzia, który urodził się w kaczej rodzinie i poprzez swoją inność naraził się na szykany i odrzucenie. Jak wszyscy dobrze wiedzą, kiedy dorósł odnalazł sobie podobnych i stał się szczęśliwy.

     Urody całemu przedstawieniu dopełniły wielofunkcyjne rekwizyty, które raz były lustrem, innym razem stołem czy taflą jeziora.

     Uczeń - Obywatel

     W tym roku szkolnym w projekcie edukacyjnym Uczeń-Obywatel będzie brało udział ośmioro uczniów z klasy VI a: Karolina Bazylewicz, Koni Sobieraj, Mateusz Hroneś, Kuba Kołodziej, Kuba Mróz, Eryk Papież-Kaźmierczak, Jasiu Rygiel i Krzysiu Stawski. 13 listopada byli na pierwszym spotkaniu w Pałacu Wielopolskich, w którym swoją siedzibę ma Urząd Miasta Krakowa. Oprócz zwiedzania budynku, zostali zapoznani z działalnością samorządu krakowskiego.

     Zrobili ciekawe zdjęcia m.in. zdjęcie spodu szuflady, na której profesor Wiktor Zin, będący radnym miejskim w roku 1974, podczas jednej z sesji Rady, narysował widok starego miasta.

     Social Erasmus w naszej szkole

     13 listopada gościliśmy w naszej szkole studentów ze Słowacji, Włoch, Hiszpanii, Francji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii
     biorących udział w międzynarodowym Programie Social Erasmus.Głównym celem projektu jest: z jednej strony nawiązanie przez stypendystów kontaktów z lokalną społecznością, z drugiej przybliżenie dzieciom kultury innych nacji i zmotywowanie do nauki języków, które otwierają na międzynarodowe kontakty.

      

     Dzieci z klas II a i II b zostały podzielone na sześć grup (drużyny reprezentowały różne kraje), a każda z nich wykonała plakat, uczestniczyła w sportowej sztafecie i dekorowała (zjedzone potem błyskawicznie) słodkie ciasteczka.Bardzo szybko okazało się, że pomimo bariery językowej wszyscy świetnie odczytują swoje intencje.

     Na koniec wspaniałej zabawy każda grupa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie ze swoimi zagranicznymi opiekunami, dzieci otrzymały też pamiątkowe dyplomy.

     W Domu Jana Matejki

     8 listopada 2013 r. w ramach poznawania swojej najbliższej okolicy uczniowie klasy I a wybrali się do Domu Jana Matejki przy ulicy Floriańskiej - wszak mieszkał tam niezwykły człowiek. Wędrując po kolejnych pokojach poznawali jego życie i twórczość zaklętą w obrazach oraz tajniki sztuki malarskiej.

     Co to jest atelier, szkic, sztaluga, blejtram i paleta, te słowa od dziś są im już dobrze znane. Wiedzą również, jakie zmysły wykorzystuje malarz w swej twórczości. Na koniec sami stworzyli oryginalne prace wykorzystując niewielkie skrawki materiałów.

     Wizyta u stróżów prawa

     7 listopada 2013 roku uczniowie klasy III b odwiedzili Komendę Miejską Policji w Krakowie.

     Dzieci uczyły się musztry, oglądały stanowiska dowodzenia policjantów, mundury i sprzęt, którymi ci posługują się podczas różnych akcji. Miały także możliwość przejażdżki policyjnym samochodem.

     Dziękujemy

     Śniadaniowa klasa

     Pod koniec października dzieci z klasy II a i II b wzięły udział w projekcie "Śniadaniowa Klasa".

      

     Na zajęciach każda z klas omówiła zasady zdrowego żywienia, dzieci stworzyły żywieniową piramidę i wykonały plakaty zachęcające do jedzenia wartościowego śniadania. A potem... samodzielnie przygotowały kanapki, które przy jednym stole zjadły ze smakiem.

     Wawelskie legendy i ...jesienne słońce

     31 października uczniowie klasy I a wybrali się na Wawel, aby poznać jego legendy. Każdy z nas wie, gdzie jest wzgórze wawelskie, ale jakie kryje tajemnice?

     Teraz już uczniowie wiedzą kim był Stańczyk, co nawet z królem żartował i dlaczego jedna z głów zdobiąca strop sali Poselskiej ma zasłonięte usta. Znaleźli nawet kilka smoków. A w drodze powrotnej ciepłe promyki słońca zachęciły ich do zabawy. Szkoda tej odchodzącej złotej jesieni.

     Pomarańczowy jak...dynia !

     31 października był kolejnym kolorowym dniem poświęconym owocom i warzywom. Dziś był w szkole dzień pomarańczowy. Dzieci ubrane w ten piękny, ciepły kolor odchodzącej jesieni przyniosły ratujące zdrowie dynie, marchewki, owoce kaki, mandarynki, pomarańczowe ciasto i brzoskwiniową galaretkę. Dowiedziały się, że kolor ten chroni nas przed powstawaniem złych komórek w organiźmie

     oraz że beta-karoten nie tylko występuje w pomarańczowych, żółtych i czerwonych owocach i warzywach, ale także ukrywa się w ciemnozielonym szpinaku, natce pietruszki czy koperku.

     "Po obu stronach Wisły"

     31 października w ramach przygotowań do konkursu "Krakusek" klasa III a pod opieką pani Przewodnik z Akademii Żakowskiej spacerowała po Krakowie. Podzieleni na cztery grupy (od tej pory w takim układzie wykonywaliśmy różne zadania) wyruszyli z Placu Wolnica.

     Temat konkursu brzmi "Po obu stronach Wisły". Wędrując zatem po Kazimierzu zwiedzali kościoły ufundowane przez króla Kazimierza Wielkiego tj.Bożego Ciała, św. Katarzyny i Na Skałce, aż dotarli przekraczając "starą" Wisłę pod Wawel i kościół Bernardynów. Teraz na podstawie wycieczki i lekcji muzealnej na Wawelu będą przygotowywać się do konkursu.

     Pasowanie na "Świetlika"

     25 oraz 28 października klasa "0" oraz I a i I b wzięły udział w uroczystości przyjęcia do świetlicowej gromady.

     "Świetliki" przeszły pomyślnie szereg prób: wykazały się znajomością zasad dobrego zachowania, zdolnościami plastycznymi, a także sprytnie pokonały wszystkie pułapki zastawione przez Babę Jagę w swojej tajemniczej chatce. Po złożeniu uroczystego przyrzeczenia wszystkie dzieci, za pomocą czarodziejskiej różdżki, zostały pasowane na "Świetlika" oraz otrzymały drobne upominki-niespodzianki.

     Muzyka i dźwięk w kinie

     23 i 28 października w kinie "Kijów" dzieci z klas drugich i trzecich uczestniczyły w zajęciach Akademii Filmowej. Zobaczyły, a przede wszystkim usłyszały jak ważną rolę w kinie pełniła i pełni muzyka, jak za jej pomocą można zmienić nastrój filmu, wywołać radość, smutek czy strach.

     Obejrzały także wzruszający film o przygodach gigantycznej pchły "Przygoda w Paryżu".

     Poznajemy anglosaskie zwyczaje

     W ramach poznawania zwyczajów krajów anglosaskich na lekcjach języka angielskiego dzieci dowiedziały się co to jest i jak obchodzi się Halloween w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.

     Na zajęciach młodsi uczniowie mogli przebrać się, kolorować różne obrazki związane z tematyką Halloween i robić śmieszne i straszne dynie, czytali teksty o tej tradycji i poznawali nowe słownictwo w zabawach językowych.

     Jak co roku klasy czwarte wzięły udział w konkursie na „Najciekawszą dynie na Halloween”. Pojawiło się wiele pięknych prac i bardzo interesujących pomysłów.

     Miło nam ogłosić, że wśród uczniów z klasy IV a :

     • I miejsce zdobyła Joanna Piwowońska
     • II miejsce - Milena Nawrot
     • III miejsce - Klaudia Jurkowska
     • wyróżnienie - Małogorzata Strączek, Zuzanna Surówka, Jan Tarnawski.

     Wśród uczniów z klasy IV b:

     • I miejsce zdobyła Julia Franaszek
     • II miejsce - Liwia Pajewska
     • III miejsce - Jakub Michałowski
     • wyróżnienie - Gabriela Gajoch, Gabriela Reszko, Weronika Ptaszyńska.

     Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich zapraszamy do podziwiania prac na trzecim piętrze.

     Znamy przepisy ruchu drogowego na piątkę!

     25 października 2013 r. w naszej szkole odbyła się I Olimpiada Wiedzy o Przepisach Ruchu Drogowego dla szkół podstawowych z Dzielnicy I Stare Miasto. Organizatorem rywalizacji piątoklasistów z sześciu śródmiejskich szkół była Straż Miejska, Dzielnica I oraz Szkoła Podstawowa Nr 7.

     Konkurencje Olimpiady obejmowały test z wiedzy o ruchu pieszych i rowerów, podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy oraz rywalizację sportową. Wszyscy uczestnicy otrzymali indywidualne nagrody. Były też upominki dla szkół. "Nie byliśmy gościnni"- wygraliśmy te zawody!:)

     Art Dance

     22 października zagościła u nas Szkoła Tańca Art Dance. Mieliśmy okazję przećwiczyć pod okiem instruktorów proste układy taneczne. Choć część z nas uczęszcza już na zajęcia taneczne w naszej szkole, to zawsze warto wykorzystać okazję do ruchu i ćwiczeń.

     Jestem uczniem pierwszej klasy!

     Dla uczniów klas pierwszych dzień 18 października różnił się od innych dni. Zamiast w szkolnych ławkach dzieci zgromadziły się w auli, gdzie oczekiwały na ślubowanie. Wyjątkowym gościem był Lajkonik, który razem z Panią Dyrektor pasował wszystkich pierwszoklasistów na członków społeczności szkolnej.

      

     Uczniowie otrzymali od starszych kolegów upominki, zaprezentowali też swoje umiejętności na scenie. Po oficjalnej uroczystości czekał na nich słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
     Życzymy wszystkim samych sukcesów:).

     Kim jest Pan Tralaliński?

     14 października klasy 0 - VI znalazły się w świecie poezji i dźwięków. Julian Tuwim napisał słowa, Witold Lutosławski muzykę.

     Popłynęły opowieści o panu Tralalińskim, zaskoczyły nas ptasie plotki, rozczulił miauczący przy naszej pomocy kotek i piszcząca myszka. Grały skrzypce i keyboard, słychać było śpiew i tylko nie zagwizdała lokomotywa, do której niestety pan Lutosławski nie napisał muzyki.

     Nauczyciele kontra uczniowie

     11 października odbył się emocjonujący mecz koszykówki pomiędzy nauczycielami i uczniami klas 6-tych. Impreza cieszyła się wielkim zainteresowaniem i przyciągnęła dużą grupę kibiców.

     Ideą spotkania było promowanie sportu oraz wspólna integracja. I choć nieważny był wynik meczu, to zawodnicy dali z siebie 100% wysiłku i umiejętności. Na trybunach panowała wrzawa, a emocje „sięgnęły zenitu”. Uczniowie wspaniale przygotowali się do kibicowania i pokazali na czym polega kulturalny doping.

     Wicemistrzyni Biegów Przełajowych w naszej szkole!

     9 października 2013 roku, to będzie pamiętna data dla naszej szkoły! W dniu tym, w Nowym Targu odbyły się Indywidualne Biegi Przełajowe, w których Konstancja Sobieraj zdobyła wicemistrzostwo Małopolski, a Zuzia Rdes uplasowała się na początku trzeciej dziesiątki zawodniczek (na około 150 startujących )!

     Obu dziewczynkom dziękujemy za piękne reprezentowanie "Siódemki"!   Po zawodach nadszedł czas na zasłużony relaks: wata cukrowa i ekstremalna jazda samochodem ;)

     Starych ksiąg czar

     9 października klasa II a odwiedziła fundowany przez królową Jadwigę kościół O.O.Karmelitów na Piasku. Uczniowie poznali i zobaczyli malowaną na krużgankach legendę dotyczącą cudownego uzdrowienia księcia Władysława Hermana piaskiem spod fiołków (miejsce, gdzie rosły odnaleźli w ogrodzie zakonników).

     Zwiedzili też niezwykłe muzeum klasztoru ze starymi księgami, w których urzekły ich przepiękne miniatury, ozdobne inicjały, kwiatowe ramki i staranność wykonania. Dowiedzieli się także w jaki sposób powstawały dawne woluminy, z czego robiono kartki, kto i jak długo pisał do nich teksty.

     Na sygnale!

     7 października uczniów klas 0 - III odwiedzili policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w Krakowie. Największą atrakcję stanowił migający i wyjący policyjny radiowóz, do którego każde dziecko mogło wsiąść, nacisnąć klakson i potrzymać odblaskowy lizak. We wszystkich klasach Pani Policjantka przypomniała dzieciom zasady przechodzenia przez jezdnię, wędrowania szosą, jazdy w samochodzie.

     Krótka bajeczka o Ufoludku, który przybył na Ziemię i z powodu nieznajomości drogowych przepisów naraził się na niebezpieczeństwo utrwaliła reguły, które poznajemy już od najmłodszych lat.

     Jesienne pożegnania

     6 października 2013 r. członkowie Koła PTTK "Podróżnik" uczestniczyli w wycieczce na zakończenie sezonu turystycznego na Halę Krupową. Mimo zachmurzenia powitały nas widoki nie tylko gorczańskie.

     ... a oto nasza ekipa na szlaku, w schronisku i bogaty zespół opiekunów. Teraz czekamy do wiosny na nowy sezon turystyczny.

     Budujemy ekologiczne domy

     W bieżącym tygodniu w ramach kontynuacji tematyki klimatycznej projektowaliśmy ekologiczne domy. Na tekturowych makietach pojawiły się słoneczne kolektory, wiatraki, ocieplane ściany, prysznice, pojemniki do segregowania śmieci i jeszcze wiele innych elementów służących ochronie środowiska, przeciwdziałających ocieplaniu naszego klimatu.

     Zaangażowanie dzieci było ogromne. Z twórczego nieładu wyłoniły się przepiękne budowle.

     Na lotnisku w Balicach

     2 października 2013 r. klasy pierwsze wybrały się do 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Balicach. Bardzo sympatyczna Pani Kapitan była naszym przewodnikiem. Najpierw odwiedziliśmy izbę pamięci, gdzie zobaczyliśmy modele samolotów, mundury żołnierzy i poznaliśmy historię pilota patrona, płk. Stanisława Jakuba Skarżyńskiego.

     Potem zajrzeliśmy do prawdziwego samolotu typu Casa, który jeszcze kilka lat temu służył żołnierzom. Duże wrażenie zrobił na nas pokaz sprawności wozu strażackiego. Mogliśmy ubrać specjalny kombinezon, kask i maskę gazową oraz usiąść za kierownicą ogromnego samochodu. Zobaczyliśmy jak bezpiecznie przewozić rannego. Sprawdziła to Pani Jolanta Szuro, gdy zapięta pasami wisiała głowa w dół. Gratulujemy odwagi. Najciekawszym pomieszczeniem był hangar, w którym prawdziwe samoloty oczekiwały na lot.

     Sztuka portretowania

     1 października klasa II b udała się do Sukiennic na lekcje muzealną "Jak Cię widzą...Sztuka portretowania". Podczas wizyty dzieci miały okazję zobaczyć wiele obrazów m.in.dzieło Józefa Chełmońskiego „Czwórka” i „Hołd Pruski” Jana Matejki.

     Poznały też warsztat pracy malarza, dowiedziały się jakich narzędzi używa i w jaki sposób miesza kolory. Na koniec pastelami same narysowały swój autoportret.

     Dzień Chłopaka w II b

     30 września obchodzony jest głównie w szkołach Dzień Chłopaka. Z tej to okazji dziewczynki z klasy II b zaprosiły swoich 14 kolegów do kina na film pt. "Turbo".

     Bajka o powolnym ślimaku, który nagle zostaje obdarzony niezwykłą mocą, pozwalającą mu błyskawicznie się przemieszczać bardzo nam się podobała.:)

     Biegi przełajowe znowu nasze!!!

     27 września na obiektach COM COM ZONE odbyły się Indywidualne Biegi Przełajowe o Mistrzostwo Krakowa. Jak co roku, w bardzo licznym składzie wzięliśmy w nich udział. Mimo przejmującego zimna reprezentanci szkoły zaprezentowali wspaniałą postawę sportową i przebiegli dystans: dziewczęta 800 m, chłopcy 1000 m.

     Konstancja Sobieraj nie miała sobie równych i z dużą przewagą nad pozostałymi zawodniczkami zajęła I miejsce w Krakowie 
     w kategorii dziewczęta rocznik 2001. Olbrzymią niespodziankę sprawiła nam wszystkim debiutantka tych zawodów Zuzia Rdes, która w tej samej kategorii co Konstancja zdobyła II miejsce.

     dzieci dzieci dzieci

     Obie dziewczynki Koni i Zuzia wezmą udział w Indywidualnych Biegach Przełajowych na szczeblu województwa małopolskiego. Zawody te odbędą się 9 października w Nowym Targu. Cała nasza szkoła będzie trzymała kciuki !

     Fioletowy jak ...bakłażan ! 

     26 września rozpoczęliśmy cykl comiesięcznych spotkań poświęconych kolorom w warzywach i owocach. Dziś mieliśmy w szkole dzień fioletowy . Ubrane w tym kolorze dzieci z klas 0-III przybyły do fioletowych klas. W towarzystwie astrów i bakłażanów próbowały śliwek, śliwkowych powideł, świeżych fig i czerwonych winogron. 

        

     Uczniowie ze zdumieniem dowiadzieli się, że fioletowe owoce i warzywa odmładzają mózg i pozytywnie wpływają na układ oddechowy i pokarmowy. Pracując w grupach lub w pojedynkę wyklejali z bibuły przepiękne kwiaty i warzywa. Oczywiście ...fioletowe.

     Czym jest dwutlenek węgla?

     26 września uczniowie klas I-VI uczestniczyli w wykładzie Uniwersytetu Dzieci na temat klimatu, szkodliwości gazu zwanego dwutlenkiem węgla, pobierania energii i jej oszczędzania.

     Dzieci z klas młodszych były świadkami doświadczeń, które wykazały w jaki sposób powstaje efekt cieplarniany na świecie.

     Gorczańskie klimaty

     22 września rozpoczęliśmy kolejny rok wypraw turystycznych. Tym razem członkowie Koła PTTK "Podróżnik" przeszli z Rdzawki na Stare Wierchy, Halę Maciejową, i dalej do Rabki Zdroju.

     Już teraz zapraszamy 6 października na zakończenie sezonu turystycznego.

     Wielkie Sprzątanie Świata

     20 września 2013 roku uczniowie naszej szkoły włączyli się w ogólnoświatową akcję Sprzątania Świata. Jedna grupa udała się do Lasku Wolskiego, inna sprzątała i upiększała najbliższą okolicę szkoły.

     W nagrodę uczniowie mogli zwiedzić krakowskie zoo i nakarmić osiołki, świnki morskie i koniki. Znów udało nam się odsłonić kawałek Polski.

     Ułani, ułani

     19 września klasa I b wybrała się na krakowskie Błonia. Tam swój kawaleryjski obóz rozłożyli ułani. Zwiedziliśmy wystawę historyczną o polskiej jeździe, zobaczyliśmy dawne mundury ułanów i broń jaką kiedyś walczyli.

     Najbardziej jednak podobał nam się pokaz wyszkolenia kawaleryjskiego składający się z musztry konnej oraz władania białą bronią.   Zobaczyliśmy jak szkolą się i pielęgnują konie współcześni ułani, którym nie straszna jesienna pogoda. 

     Happening z Tuwimem

     13 września klasy Ia, IIa i IIIa uczestniczyły w literkowej zabawie, która powstała z inspiracji wierszem Juliana Tuwima "Abecadło". Podzielone na grupy dzieci wykonywały różne zadania: odbijały i przebijały balony:), układały literki, tworzyły o nich opowiadania, układały z własnych ciał słowa, bawiły się w "głuchy telefon" i jeszcze wiele, wiele innych, których nikt spamiętać nie zdoła.

     W nagrodę za piękne przebrania klasy otrzymały drobne upominki.

     Chcemy być bezpieczni na drodze

     11 września 2013 roku dzieci z klas "O", pierwszych i trzecich odwiedziła pani ze Straży Miejskiej. Opowiadając o ważnych zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach, potrafiła zainteresować wszystkich uczniów.

     Przy użyciu różnych rekwizytów klasy zamieniały się w ulice, przejścia dla pieszych, a nawet sygnalizację świetlną. Dzieci żałowały, że spotkanie z panią Strażnik trwało tak krótko!

     "Płonie ognisko i szumią knieje..."

     9 i 10 września harcerki z Gromady Libuszy i harcerze z Gromady Piasta przybyli do klas drugich, aby przeprowadzić zaciąg zuchowy. W harcówce "Czarnej Trzynastki", podczas licznych zabaw, dzieci musiały wykazać się zręcznością, spostrzegawczością i szybkością. Zostały zaproszone na kolejne zbiórki, na których z pewnością sprostają nowym wyzwaniom.

      

     Rok szkolny 2013/2014 otwarty!

     2 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2013/2014. W galowych strojach, z głowami pełnymi wakacyjnych wrażeń, witaliśmy naszych kolegów i koleżanki oraz słuchaliśmy życzeń wielu sukcesów składanych przez Panią Dyrektor. Po dwóch miesiącach beztroski nadszedł czas... nauki.