• To za nami...

    ŚDM w "nas 7ej Siódemce"

    Żegnaj szkoło, witajcie wakacje

    23 i 24 czerwca społeczność "nas 7ej Siódemki" zakończyła kolejny rok szkolny. Starsi koledzy, z klas szóstych, przekazali sztandar szkoły wyróżniającym się uczniom z klas piątych.

    Te ostatnie dwa dni to był czas podsumowań, ciepłych słów i zachęty do wysiłku w przyszłym roku, wpisy do "Złotej Księgi", nagrody książkowe i rzeczowe, i oczywiście... Świadectwa.

    W przeddzień zakończenia roku szkolnego uczennice i uczniowie z klas V a i III b przygotowali pożegnalne akademie, pełne okolicznościowych tekstów i wesołych piosenek.

     

    Bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu!

    Niezwykłe spotkanie autorskie

    17 czerwca mogliśmy obejrzeć przedstawienie w wykonaniu uczniów klas: IVa, Va i Vb, które było podsumowaniem całorocznej innowacji „Teraz pora, by poznać autora”. Na szkolnej scenie rozegrały się dziwne wydarzenia.

    Czytelnicy, którzy przyszli na spotkanie autorskie z Andrzejem Maleszką, nieoczekiwanie za sprawą magicznego krzesła przenieśli się w wiek XIX. W ten sposób zdobyli autograf Marka Twaina oraz uprzedzili Henryka Sienkiewicza o czekającej go w przyszłości Nagrodzie Nobla. Podróż w czasie i przestrzeni przy pomocy czerwonego krzesła sprawiła dzieciom wiele niespodzianek. Zamiast trafić do Legolandu spotkały się w Danii z...

    Kopalnia Soli w Bochni nocą!

    15 czerwca 2016 r. klasy II a, II c i III a wybrały się na nocny pobyt w Kopalni Bochnia. Spod szkoły wyruszyła bardzo liczna grupa uczniów obciążonych plecakami z prowiantem, piżamami, śpiworami i przyborami toaletowymi. Wszyscy byli bardzo podekscytowani - dla większości była to pierwsza wyprawa i nocowanie poza domem bez Rodziców!

    Kiedy zjechaliśmy 250 metrów pod ziemię, wyruszyliśmy zwiedzać Kopalnię, oprócz przeprawy łódkami i jazdy pociągiem przeniesieni zostaliśmy w czasy Średniowiecza. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądała praca górników i jak wydobywano sól.

    Mieliśmy okazję „posłuchać i zobaczyć” księcia Bolesława Wstydliwego i Cystersów, którzy wtedy tu pracowali. Mieliśmy też czas na zabawę na podziemnym boisku oraz dyskotekę…do północy! Gdy nadeszła pora spania wszyscy bez protestów umyli zęby, założyli piżamy i położyli się spać.

    Krótka była to noc - już o 7:00 zjedliśmy śniadanie, a potem wyjechaliśmy na powierzchnię. Ta wyprawa, to była fantastyczna przygoda, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

    Na Magurki i Trzy Korony

    W dniach 11 i 12 czerwca 2016 roku pierwszy raz członkowie Szkolnego Koła PTTK "Podróżnik" uczestniczyli w dwudniowym wypadzie w Gorce i Pieniny. W pierwszym dniu w drodze na Magurki odwiedziliśmy ścieżkę edukacyjną potoku Jaszcze gdzie podczas II wojny światowej rozbił się samolot Liberator. Wieczorem zwiedziliśmy zabytkowy kościół w Grywałdzie i tam też mieliśmy nocleg u bardzo gościnnych gospodarzy.

    W drugim dniu po obfitym śniadaniu, zaopatrzeni w świeżo zrobione sery i inny prowiant ruszyliśmy w Pieniny...

    Naszym celem były Trzy Korony ze wspaniałymi widokami. Finałem tegorocznych wypraw były lody w Krościenku.

    Bardzo zahartowani już myślimy o wyprawie 10 września na królową Beskidów- Babią Górę. Zapraszamy!!!

    Z ostatniej chwili

    Jan Tarnawski, uczeń klasy VI a, został LAUREATEM VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy Bliskich i losy Dalekich - życie Polaków w latach 1914 - 1989”. Gratulujemy!

    Łąka pełna smaków

    7 czerwca dzieci z klas I a, I b, II b wyruszyły w podróż na Zaczarowane Wzgórze. Czekali tam na nich animatorzy, którzy wykorzystując kolorową chustę rozbawili i uaktywnili całą grupę.

    Pan, który z przyrodą jest za pan brat, opowiadał o dźwiękach wydawanych przez ptaki (kilka skrzydlatych gości zwabił w pobliże), o owadach żyjących na łące, pokazał dzieciom opuszczone gniazdo sikorek i nauczył piosenki o misiu, który bardzo lubił miód..

    Dziewczynki i chłopcy mieli również okazję przygotować bułeczki o wymyślonym przez siebie kształcie oraz uaktywnić wszystkie zmysły, aby za ich pomocą zidentyfikować ukryte w koszu owoce i warzywa. Każda z grup udała się także do mini zoo, aby nauczyć sie karmić i nakarmić mieszkające w nim zwierzęta.

    Uczniowie odbyli przejażdżkę na koniach, stworzyli też ich rysunkowy portret.

    Zjedli pyszne kiełbaski i skorzystali z placu zabaw, na którym skakali, zjeżdżali i świeżym powietrzem oddychali.

    Uczeń - Obywatel

    5 czerwca, w sali obrad Urzędu Miasta Krakowa, odbyło się uroczyste zakończenie projekt edukacyjnego Uczeń – Obywatel. Nagrody dla zwycięzców i wyróżnionych w konkursie na Prezentację wyborczą oraz w konkursie Wiedzy o Samorządzie krakowskim wręczał Przewodniczący Rady Miasta Krakowa pan Bogusław Kośmider.

    Olga Pabisek otrzymała wyróżnienie w konkursie na najlepszą Prezentację wyborczą, Zuzia Iwan i Janek Trzciński wyróżnienie w konkursie Wiedzy. Nowością było, nagrodzenie w tym roku szkolnym, pamiątkowym dyplomem sztabu wyborczego kandydatów na radnych. Gratulujemy.

     

    Święto Sportu Szkolnego

    3 czerwca cała społeczność szkolna wybrała się na stadion, aby zmagać się w sportowej walce, ćwiczyć swój charakter i cieszyć z odniesionych sukcesów.

    Dzieci rywalizowały ze sobą w wielu konkurencjach: grach i zabawach, skoku w dal, biegach na 60 metrów, w dwóch ogniach, siatkówce i oczywiście... w piłce nożnej.

    I choć nie wszystkim udało się zdobyć wymarzone laury, to wszyscy mogli poczuć sportowego ducha.

     

    W odwiedzinach...u koni

    To był wspaniały Dzień Dziecka dla uczniów z klasy III a. Spędzili go w stajni w Węgrzcach dzięki uprzejmości jej właścicieli i wspaniałej mamie p. Annie Tusiewicz. Pod jej czujnym okiem dosiadali konia, niektórzy pierwszy raz w życiu. Uczniowie uczyli się je czyścić, obserwowali też pracę kowala.

    Dowiedzieli się również ile trzeba wiedzieć i umieć, aby prawidłowo konia osiodłać.

    A kiełbaski pieczone na ruszcie smakowały jak nigdy.

    W Ćwierćlandzie

    1 czerwca, na jeden dzień, dzieci z klasy I a zamieszkały w Ćwierćlandzie.

    To okrągłe jak naleśnik państwo składa się z czterech części: Krainy Czerwonej, Żółtej, Niebieskiej i Zielonej. Mieszkają w nich jednobarwne dzieci i jednobarwni rodzice.

    Kolorowi mieszkańcy Ćwierćlandu musieli zaznaczyć swoje granice, wymyśleć swoje stroje, hymn swojego państwa, napisać jadłospis na wesele księżniczki, oczywiście żółty, zielony, czerwony i niebieski.

    Podczas wykonywania różnych zadań dzieci uczyły się wspólnego działania i odpowiedzialności, przełamywały lęki przed wystąpieniami publicznymi, uruchamiały swoją wyobraźnię. Na koniec stanęły przy granicach swoich państw, usunęły je i już razem zatańczyły kolorowy taniec radości!

    W Muzeum Armii Krajowej

    25 maja uczniowie klasy III a wybrali się do Muzeum Armii Krajowej. W tym niezwykłym wnętrzu czekało na nich zadanie, mieli zostać "Asami wywiadu". Najpierw poznali kilka faktów z dziejów Polskiego Państwa Podziemnego, z okresu II wojny światowej.

    Potem otrzymali kartę z zadaniami. Bardzo chętnie przystąpili do ich wykonania. Zaangażowanie uczniów zostało nagrodzone, a satysfakcja ogromna.

    Gramy, bawimy się i uczymy. Turniej wiedzy o autorach „Jeden z dziesięciu”.

    Przez cały rok szkolny uczyliśmy się baczniej zwracać uwagę na autorów książek, poznawaliśmy ciekawostki z ich życia oraz twórczość. Sami robiliśmy ilustrowane słowniki pisarzy i wiemy teraz z jakiego kraju autor pochodzi, co napisał, kiedy żył (czy nadal żyje?), co go pasjonowało, jak wyglądało jego życie, w jakich innych zawodach pracował i jak daleko sięga jego sława.

    Dowiedzieliśmy się też kto i komu może przyznać Order Uśmiechu, za co dostaje się Medal Andersena i jaką rangę ma Nagroda Nobla. Aby sprawdzić, co zapamiętaliśmy, a także uświadomić sobie jak dużo wiemy i czego … jeszcze nie wiemy, wzięliśmy udział w turnieju.

    25 maja 2016 r. w grze zmagało się dziesięciu odważnych z klas V-VI, a 30 maja dziesięciu równie odważnych z klas IV.

    W I etapie każdy uczestnik miał trzy szanse, które tracił za złą odpowiedź. Czas odmierzany był specjalna klepsydrą. Walka trwała dotąd, aż na placu boju pozostało tylko trzech finalistów z co najmniej jedną szansą. W II etapie gracze zdobywali punkty za każdą dobrą odpowiedź, a za błędną tracili. Ci, którzy byli obserwatorami, również dobrze się bawili i z pewnością sporo nauczyli od graczy, którzy wykazali się rzeczywiście imponującą wiedzą.

    W klasach czwartych wygrała Anastazja Policht, zaszczytne II miejsce zdobyła Zuzia Krętkowska, a III miejsce zajął Maks Meus - wszyscy z klasy IVa.

    W klasach starszych zwyciężyła Julia Franaszek z VI b, II miejsce z bardzo wysokim wynikiem zajęła Olga Pabisek z V a, a III miejsce Róża Kwiecińska także z Va. Gratulujemy.

    Na Koziarz

    21 maja 2016 członkowie koła PTTK uczestniczyli w wyprawie na Koziarz w Beskidzie Sądeckim. Wyprawa była bardzo wymagająca, ale pogoda wspaniała.

    Na szczycie czekała nas wieża widokowa, a z niej wspaniałe widoki...

    A przyroda już w pełni obudzona po zimie...

    Na końcu spotkała nas niespodzianka: tradycyjne lody w Krościenku nad Dunajcem...

    Gady z szuflady

    20 maja do naszej szkoły przybyły dzieci z przedszkola przy ul. Łobzowskiej. Odwiedziły klasę II a, bibliotekę oraz pracownię komputerową. Klasa II a przygotowała krótkie przedstawienie pt."Gady z szuflady", kolorowanki i puzzle dotyczące dinozaurów.

    Przedszkolaki brały aktywny udział w rozmowie i zajęciach.Na zakończenie każdy otrzymał pamiątkowy dyplom i odblask, zabrali ze sobą swoje pokolorowane obrazki z dinozaurami.

    Zdobyliśmy tytuł Teatromaniaka!

    Przez cały rok szkolny klasa I a uczęszczała na spektakle teatralne przygotowane przez aktorów teatru "Groteska". I oto na koniec otrzymaliśmy dyplomy Teatromaniaka, które są dowodem na to,że teatr ten znamy i kochamy. I innym polecamy:).

    W towarzystwie Pana Brzechwy

    13 maja klasa I a uczestniczyła w barwnym, radosnym i rozśpiewanym przedstawieniu teatru "Groteska" pt."Towarzystwo Pana Brzechwy". Postać głównego bohatera Pana Dropsa była tylko pretekstem, aby zabrać małą, nieco starszą i jeszcze starszą widownię w świat dziecięcej poezji Jana Brzchwy, dobrze wszystkim znanej, a przecież wciąż na nowo odkrywanej.

    Mieliśmy okazję usłyszeć w mistrzowskim wykonaniu i interpretacji "Żabę", "Żuka", "Żurawia i Czaplę", "Dziurę w moście" i jeszcze wiele, wiele innych utworów.

    Tropem średniowiecznego samorządu

    10 maja uczestniczyliśmy w spacerze po okolicach Rynku krakowskiego, poznając czasy powstania średniowiecznego samorządu. Spacer rozpoczęliśmy na placu Mariackim, a zakończyliśmy przy pomniku pierwszego Prezydenta Miasta Krakowa, Józefa Dietla. Zapoznaliśmy się ze średniowieczną przysięgą rajców, którą na prośbę Pani przewodnik przeczytała Olga.

    Poznaliśmy też, nieznane nam do tej pory fakty historyczne dotyczące Krakowa m.in. o tym, że bogaci mieszczanie opłacali wykonanie ołtarza przez Wita Stwosza, a ostatnia rata dla twórcy wynosiła tyle ile roczny budżet miasta Krakowa. Mamy nadzieję, że wszyscy wiedzą, że Ołtarz Wita Stwosza znajduje się w Kościele Mariackim i od czasów średniowiecza jest świetną wizytówką Krakowa.

    Po zakończeniu spaceru, w świetnych humorach powracaliśmy do szkoły. Na Rynku czekała na nas „liczna” niespodzianka. Spotkaliśmy się bowiem z naszymi młodszymi kolegami i koleżankami z klasy I a, którzy podobnie jak i my uczestniczyli w ciekawych warsztatach.

    Niedługo koniec Ucznia-Obywatela, bo już 23 maja odbędzie się Konkurs Wiedzy o Samorządzie krakowskim. Naszą szkołę będą reprezentować: Zuzia Iwan, Rebeka Sady i Janek Trzciński. Będziemy trzymać za Nich kciuki !!!

     

    Co nam się podoba, czego się wstydzimy, o czym marzymy w Krakowie?

    9 i 10 maja klasy I b i I a udały się na spacer, aby poznawć historię naszego pięknego, starego grodu.

    Podzielone na grupy dzieci wykonywały po drodze najróżniejsze zadania: "szyją" przedostały się do Bramy Floriańskiej i poznały patrona strażaków czyli św. Floriana, znalazły Dom Jana Matejki, kamienicę "Pod Wiewiórką", "Pod Dzwonami", "Pod Różą" i "Pod Murzynami".

    Dzieci odwiedziły także Sukiennice oraz okolice kościółka św. Wojciecha, a podczas odpoczynku spotkały klasę V a, która także zwiedzała Kraków w ramach projektu edukacyjnego "Uczeń Obywatel".

    Weszły na Ratuszową Wieżę gdzie obradowali kiedyś rajcowie.

    Rozglądając się dokoła i notując w głowach plusy i minusy miasta, w którym żyją udały się do magistratu gdzie obradują dzisiejsi radni Krakowa.

    Patriotyczna Siódemka

    29 kwietnia uczniowie z klas VI b i V a przygotowali patriotyczną akademię z okazji 175 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja .

    Nasza społeczność szkolna za sprawą młodych artystów przeniosła się do 1791 roku, do jednego z dworów szlacheckich, w którym to szlachta rozprawiała o sytuacji kraju i o tym, co działo się w Warszawie podczas uchwalenia ustawy. Przedstawiciele różnych stanów przybliżyli również poszczególne uchwały pierwszej konstytucji w Europie.

    Wraz zaproszonym muzykiem panem Lucjanem Trojanem wszyscy odśpiewali kilka patriotycznych pieśni, które wprowadziły wszystkich w uroczysty i odświętny nastrój.

    Z ostatniej chwili

    Jan Tarnawski, uczeń klasy VI a, zakwalifikował się do etapu ogólnopolskiego, Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy Bliskich i losy Dalekich - życie Polaków w latach 1914 - 1989”. Z województwa małopolskiego awansowało tylko trzech uczniów, a wśród nich Jasiek! Gratulujemy!

    Dziś czerwony króluje i energią obsypuje

    29 kwietnia za przyczyną czerwonego koloru zrobiło się w naszych klasach bardzo energetycznie. Pomidory, rzodkiewki, buraki, truskawki, żurawina, maliny zagościły na naszych ławkach.

    Zjadaliśmy je ze smakiem, bo nie tylko są smaczne, ale i zdrowe.

    Sładniki zawarte w czerwonych warzywach i owocach bardzo dobrze wpływają na nasze serce i cały układ krwionośny, oczyszczają krew, uodporniają, pomagaja zwalczyć chorobę.

    "Laur Olimpijski" dla naszych uczniów!

    Z satysfakcją informujemy, że 28 kwietnia 2016 r. w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa nasi uczniowie Wiktoria Górska, Jan Tarnawski i absolwentka Gabriela Kordylewska zostali wyróżnieni „Laurem Olimpijskim” za szczególne osiągnięcia w konkursach, olimpiadach przedmiotowych w roku szkolnym 2014/2015.

     

    Z rąk pani wiceprezydent otrzymali pamiątkowy album oraz bon na zakup książek. Gratulujemy osiągnięć.

    Wieliczka to nie tylko kopalnia

    28 kwietnia klasa II a i II c były na wycieczce w Wieliczce. Jechaliśmy pociągiem, niektórzy z nas pierwszy raz. W Zamku Żupnym mieliśmy ciekawe warsztaty pt. "Rycerze".

    Dowiedzieliśmy się, że chłopiec który miał być rycerzem przygotowywał się do tej roli już od 7 roku życia. Najpierw jako paź uczył się wytrwałości, cierpliwości, pomagania i usługiwania innym oraz czytania. Dopiero, gdy był giermkiem pobierał lekcje jazdy konnej i sztuki walki.

    Pomagał rycerzowi ubierać zbroje, chodził z nim na pole walki i pilnował, żeby nie zginął. Dopiero, gdy wykazał się niezwykłym męstwem sam był pasowany na rycerza. Mierząc zbroje i hełm przekonaliśmy się, że była ona niezwykle ciężka.

    Po warsztatach zwiedzaliśmy Muzeum Żup Solnych, w którym szczególnie spodobała nam się sala z przepięknymi solniczkami o wymyślnych kształtach i różnej wilkości, wykonanymi ze srebra, złota, porcelany, a nawet drewna. Następnie udaliśmy się na spacer do otwartych od 2014 roku Tężni zasilanych solanką z wielickiej kopalni. Mikroklimat tu powstały pomaga leczyć choroby układu oddechowego.

    Na koniec odwiedziliśmy Rynek Górny w Wieliczce, gdzie znajduje się malowidło uliczne 3D pt. "Solny Świat" wykonane przez Ryszarda Paprockiego. "Solny świat" w Wieliczce jest obecnie największym malowidłem 3D w Polsce i prawdopodobnie drugim w świecie po londyńskim obrazie " Reebok CrossFit : 3D Street Art".

    Z kotem w roli głównej

    27 kwietnia klasa III a po raz kolejny wybrała sie na zwiedzanie skarbów ukrytych w krakowskich muzeach. Tym razem była to muzealna lekcja przyrody " Walka koguta z kotem" w Ośrodku Kultury Europejskiej EUROPEUM w ramach akcji "Kultura Dostępna 2016" dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


     

    W urokliwym budynku dawnego spichlerza uczniowie oglądali obrazy i rzeźby. Rozwiązywali ciekawe zagadki, podziwiali martwą naturę, pejzaże i sceny animalistyczne na wskazanych przez przewodniczkę obrazach. Na koniec sami stali się autorami obrazu z kotem w roli głównej.

    Spotkanie z Rajcusiem

    4 kwietnia uczniowie z klasy I b, a 25 kwietnia uczniowie z klasy I a wzięli udział w warsztatach przygotowujących do konkursu o Krakowie "Rajcuś". Za pomocą czarodziejskiego zegara i wehikułu czasu dzieci cofnęły sie 500 lat i poznały Rajcusia, który ubolewał nad brudem w starym Krakowie.

    Aby poprawić życie mieszkańców sam postanowił zostać jednym z rajców miejskich.

    Dzieci poznały wiele trudnych słów tj. rajca, ratusz, wilkierz, magistrat, kiesa i trzos i przygotowują się, aby wziąć udział w wycieczce po Krakowie.

    Z ostatniej chwili

    Z przyjemnością informujemy, że Małgorzata Jaskulska z klasy V a otrzymała wyróżnienie w małopolskim konkursie „DRZEWO RECENZJI – WARTO CZY NIE WARTO PRZECZYTAĆ…” Małgosia zrecenzowała książkę Martina Widmarka pt. ”Trzynasty gość”, uznając, że po tę powieść warto sięgnąć, do czego przekonywująco zachęcała. Gratulujemy!

    A my z kolei zachęcamy, by dzielić się swoimi uwagami o przeczytanych książkach na stronach naszej bibliotecznej księgi recenzentów. Przed końcem roku szkolnego wszystkie wypowiedzi wezmą udział w losowaniu nagród książkowych.

    Pojedynek zimy z wiosną

    24 kwietnia 2016 roku Szkolne Koło PTTK "Podróżnik" zainaugurowało nowy sezon turystyczny. Przy bardzo zaskakującej aurze dotarliśmy do miejsca pierwszego posiłku. Po regeneracji sił w schronisku na Starych Wierchach ruszyliśmy dalej... na Maciejową.

    Z zainteresowaniem obserwowaliśmy pierwiosnki i kaczeńce wystające spod śniegu - pojedynek zimy z wiosną.

    Już czekamy na następną, tym razem wiosenną wyprawę.

    Dzień Ziemi

    Od 1970 roku na całym świecie 22 kwietnia obchodzony jest jako Dzień Ziemi.

    Dlatego właśnie dzisiaj, dla uczniów klas IV - VI zorganizowano w naszej szkole pokaz Eco mody.

    Okazało się, że papier, folia czy nakrętki mogą być idealnym materiałem na wykonanie niesamowitej kreacji.

    Pokaz dostarczył dużo wrażeń i pozytywnych emocji wszystkim uczestnikom.

    Wyborcze zmagania

    19 kwietnia wzięliśmy udział w kolejnym spotkaniu Uczeń-Obywatel, które odbyło się w sali obrad w Urzędzie Miasta. Celem spotkania było wyłonienie najlepszej prezentacji wyborczej, przygotowanej przez uczniów krakowskich szkół.

    Naszą kandydatką na Radną Miasta Krakowa była Olga Pabisek. Olga przygotowała baner wyborczy, ulotki, prezentację multimedialną oraz ciekawy program. Zajęła IV miejsce. Gratulujemy.

    Z ostatniej chwili

    Finał XI edycji Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Krakowie "Krakusek".

    Do finału przystąpiło 176 uczestników. Wyróżnienie II stopnia - ex aequo wraz z 37 uczniami otrzymał Igor Pyclik z klasy III b. Serdecznie gratulujemy ogromnej wiedzy i rzetelnego przygotowania.Gratulujemy również finalistce z kl. III a Oliwii Tobole.

    "Jeśli ktoś wyrośnie kwiatem..."

    19 kwietnia dzieci z klasy I a oglądając w teatrze "Groteska" spektakl "Kukuryku Słoneczniku", zastanawiały się dlaczego ten piękny kwiat naśladuje innych.

    Gdyby nie czujność podwórkowego Psa, mógł za to drogo zapłacić. Ale.. jak to w bajkach bywa, zło zostało ukarane. Słonecznik zyskał oddanego i mądrego przyjaciela i zrozumiał, że najlepiej być sobą.

    Gala Żaczka

    7 kwietnia 2016 r., w Auli Collegium Maius odbyła się uroczysta Gala Żaczka, na której pojawiły się wyróżnione dzieci z klas drugich biorących udział w Konkursie "Żaczek Krakowski".

    Nagrody za najpiękniejsze Księgi wręczał Dyrektor Muzeum UJ prof. Krzysztof Stopka razem z p. Aleksandrą Rzońcą z Akademii Żakowskiej. Laury zdobyli wszyscy biorący udział uczniowie z naszej szkoły z klas II a i II c - poszczególne grupy zdobyły Grad Prix, zajęły I, II i III miejsce oraz wyróżnienie.

    Jeszcze raz gratulujemy

    Przygotowania do konkursu "Żaczek" klasy II c

    Nasze przygotowania do konkursu trwały ponad miesiąc. Najpierw oglądaliśmy mini spektakl o Nawojce i o starych księgach, uczestniczyliśmy w zajęciach muzealnych w Collegium Maius oraz w wycieczce odkrywającej tajniki najstarszej uczelni - Uniwersytetu Jagiellońskiego.

    Następnie rozpoczęliśmy naszą pracę twórczą. Przynieśliśmy różne materiały, które mogły być przydatne przy tworzeniu naszych ksiąg: tasiemki, tekturę, cekiny, stare paski, filce, skóry itp. Przeglądając przyniesione skarby rozdzieliliśmy je do trzech pudeł i postanowiliśmy zrobić trzy różne księgi: królewską, roślinną i materiałową.

    Wykonując księgi zdobyliśmy rozległą wiedzę na temat dawnych dziejów Akademii Krakowskiej czyli dzisiejszego Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz sposobów pisania starych ksiąg. Nauczyliśmy się sami robić papier czerpany, gruntować płótno do malowania, posługiwać się techniką decoupagu, malować farbami akrylowymi. Staraliśmy się wykorzystać każdy ścinek papieru, materiału i ciekawie łączyć techniki. Byliśmy cierpliwi i wytrwali jak benedyktyńscy mnisi. Utrwalaliśmy umiejętność współpracy w grupie, pomagania sobie. Ponieważ wiedza ta została przez nas przyswojona w działaniu to zapewne długo z nami pozostanie.

    Królowa Śniegu

    1 kwietnia uczennice ze Szkoły Podstawowej „Źródło” wystąpiły na deskach naszej sceny w charytatywnym przedstawieniu teatralno-baletowym „Królowa Śniegu”.

    Ze spektaklem artystki zmierzyły się tego dnia trzykrotnie. Tremę i emocje przegoniły uśmiechy widzów. Pierwsze dwa występy oglądali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7, którzy przedstawienia przyjęli serdecznie i entuzjastycznie. Trzeci występ podziwiali rodzice.

    Uczennice wraz z nauczycielkami bardzo dziękują za hojność! Łącznie zebrano 1669 zł, w tym uczniowie SP 7 ofiarowali 426 zł!

    Dochód ze spektaklu przeznaczony został na Hospicjum św. Łazarza.

    Z ostatniej chwili

    Jury konkursu "Żaczek Krakowski 2015/2016" przyznało następujące nagrody:

    GRAND PRIX

    • klasa II a - zespół w składzie: Weronika Jaskulska, Amelia Piwowońska, Kornelia Adamczyk, Nikodem Ziemski, Anastazja Harężlak, Andres Gayo Gonzalez

    I MIEJSCE

    • klasa II c - zespół w składzie: Franciszek Bergier, Marek Bryk, Róża Chmiel, Kacper Chrzan, Wiktoria Krzyżanowska, Cyndy Reszko, Wiktoria Kuracińska

    II MIEJSCE

    • klasa II a - zespół w składzie: Hanna Marten, Iga Kupiec, Natalia Policht, Amelia Wąchała-Wiśniewska, Tymoteusz Bartos, Mikołaj Jędras

    III MIEJSCE – ex aequo

     

    • klasa II a -zespół w składzie: Lena Włodarska, Maja Kisielewicz, Anastazja Kmita, Michał Rygiel, Filip Sobieraj
    • klasa II c -zespół w składzie: Wiktoria Braś, Julia Buszewicz, Wojciech Faron, Sara Głuszek, Jakub Kuta, Piotr Olejarz, Daniel Piątkowski

    WYRÓŻNIENIE:

    • klasa II c - zespół w składzie: Patrycja Bąk, Tomasz Bryan, Stanisław Czerwiński, Natalia Krzemień, Sandra Reszko-Aboubakr, Malwina Strączek, Aleksander Weber, Damian Florek

    Jury postanowiło nagrodzić także nasze Panie Nauczycielki, które nadesłały swoje relacje:

             II MIEJSCE - p. Małgorzata Jaśkowska

             II MIEJSCE – p. Małgorzata Palkij

    Serdecznie gratulujemy!!!

    W poszukiwaniu Baltazara Gąbki

    31 marca klasa I b była w teatrze "Groteska" na spektaklu muzycznym pt. "Porwanie Baltazara Gąbki czyli Smok & Roll".

    Awanturnicza historia detektywistyczna pełna była grozy i humoru. Tajemnicze zniknięcie wielkiego naukowca i bliżej niezidentyfikowane porwanie poprowadziły dzieci ku wielkiej wyprawie w nieznane.

    Dziś w zielone gramy, bo zdrowie kochamy

    31 marca w naszych klasach królował kolor zielony. Zielone były bluzki, spodne, swetry, zielone skarpetki, buty i apaszki.

    Ale także zielone były warzywa i owoce przyniesione do szkoły. Jest w nich wiele witaminy C i magnezu.

    Swój kolor zawdzięczają chlorofilowi, który wspomaga procesy oczyszczania organizmu - nazywany jest krwia roślin. Wspomaga wątrobę i zapobiega chorobom oczu.

    Grasz w zielone? Gram w zielone!

    Jej i Jego portret

    Pod koniec marca klasa V a przygotowała niezwykłą wystawę w ramach projektu: Współczesne inspiracje malarstwem - drama na lekcjach języka polskiego.

    Na uroczystym wernisażu zaproszeni goście: uczniowie młodszych klas oraz studentki polonistyki UJ wraz ze swym opiekunem, nie tylko podziwiali efekty pracy czyli zdjęcia inspirowane portretami sławnych malarzy, ale mogli też posłuchać w jaki sposób piątoklasiści przygotowywali się do pozowania oraz wchodzili w rolę modeli z dzieł sztuki.

    Dla wszystkich było to niezapomniane spotkanie ze sztuką.

    Wielkanoc, Wielkanoc

    23 marca uczniowie klasy III a zaprezentowali przedstawienie o tematyce wiosenno-świątecznej. Na scenie pojawiały się kolejne postacie zwiastujące nadejście wiosny, uczennice z bukietami kwiatów, Marzanna, promyk słońca i wreszcie sama wiosna, którą dzieci powitały piosenką.

    Potem uczniowie przypomnieli o zwyczajach związanych z Wielkanocą. Dziewczynki zatańczyły i zaśpiewały piosenkę o " Dyngusie", a niesforni chłopcy próbowali oblać wodą zaproszonych gości.

    Na zakończenie pani dyrektor rozdała nagrody dla zwycięzców konkursów, które zostały już rozstrzygnięte.

    "Czego się Jaś nie nauczy ..."

    18 marca 2016 roku dzieci z klas młodszych po raz kolejny spotkały się z ratownikami medycznymi, aby doskonalić umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

    Uczniowie przypomnieli sobie co powiedzieć dzwoniąc po pomoc, na swoich misiach ćwiczyli masaż serca, uczyli się jak bezpiecznie ułożyć człowieka poszkodowanego, jak zabandażować rękę lub nogę i jak unieruchomić uszkodzone ramię.

    „Wycieczka szlakiem legend”

    Zabawnym i ciekawym przedstawieniem o tym tytule, przygotowanym przez uczestników koła bibliotecznego, rozpoczęła się 18 marca uroczysta gala finałowa konkursów związanych z legendami.

    Przed widownią liczącą prawie 160 osób prezentowali swoje umiejętności czytania najmłodsi laureaci konkursu z klas I-III.

    Wszystkim należą się gratulacje, a zwłaszcza czwórce wspaniałych pierwszoklasistów. Największe brawa otrzymał Marcin Małotaz klasy Ia, który przeczytał fragment legendy o Popielu z niebywałą ekspresją i piękną dykcją.

    Podczas uroczystości mogliśmy także podziwiać ekspozycję nagrodzonych prac plastycznych uczniów z klas I-VI oraz obejrzeliśmy prezentację multimedialną. Na zakończenie licznym laureatom zostały wręczone dyplomy i nagrody.

    Wszystkim raz jeszcze gratulujemy!

    "To są palmy przewspaniałe..."

    Jak co roku, w tygodniu poprzedzającym Palmową Niedzielę, dzieci z klas I - III, wzięły udział w świątecznym konkursie.

    Podzieleni na dwuosobowe zespoły i prowadzący ze sobą negocjacje:) uczniowie, tworzyli jeden z piękniejszych symboli nadchodzących Świąt.

    Pomysłów było bez liku, bo i ludzka wyobraźnia nie zna granic, a i Święta niezwykłe.

    Na baziach i bukszpanie pojawiły się bibułkowe kwiaty, kolorowe pisanki i wstążeczki, suszone trawy i żółte kurczątka. Zbliżają sie Święta.

    Czy znamy zasady savoir-vivre ?

    16 marca najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli okazję zapoznać się z zasadami dobrego wychowania. Dziewczęta i chłopcy dowiedzieli się jak należy witać się z innymi, kiedy można używać telefonu komórkowego, a kiedy bycie jego niewolnikiem może zniszczyć rodzącą się przyjaźń.

    Dzieci wzięły także udział w małym quizie na temat zasad savoir-vivre, a wszyscy otrzymali Dyplom Młodej Damy i Młodego Gentelmana.

    Spotkanie z Czerwonym Kapturkiem

    15 marca 2016 roku uczniowie z klasy I a popędzili do teatru "Groteska" na spotkanie z roztańczonym i rozśpiewanym Czerwonym Kapturkiem.

    I chociaż każdy zna tę starą jak świat baśń, to kolejny raz Wilk, Babcia, Gajowy, Gil i Wiewiórka oraz oczywiście Czerwony Kapturek zaskakiwali nas mądrością i przebiegłością, smutkiem i humorem. Na szczęście jak to w prawdziwych bajkach bywa wszystko skończyło się dobrze.

    Tajemnice magnetyzmu

    14 marca dzieci z klas I-III miały okazję zdobyć i zgłębić wiedzę na temat sił magnetycznych działających na naszym globie. Zobaczyły utrzymujący sie w powietrzu globus i długopis, kręcącego się prawie przez całą lekcję metalowego bączka, przesuwające się przedmioty, pomimo tego, że nikt ich nie dotykał.

    Uczniowie dowiedzieli się dlaczego dwa kawałki magnesu przyciągają się z taką siłą, że nie można ich oderwać(próbowała to zrobić cała klasa), a dwa inne wyraźnie się odpychają?

    W ten sposób dowiedziały się jak działa elektromagnes i gdzie ma zastosowanie? Dowiedziały sie do czego służy kompas, a dzięki opiłkom żelaza "zobaczyły" jaki kształt mają bieguny magnetyczne.

    Spotkanie z poetą

    29 lutego uczniowie z klas I - IV miały okazję poznać człowieka piszącego wiersze dla dzieci, pana Karola Kozłowskiego.

    Poeta opowiadał małym słuchaczom o swoim życiu, o tematyce napisanych przez siebie książeczkach. Później rozdawał autografy i dedykacje.

    Ptasie przeloty

    26 lutego, w ramach zielonych lekcji przyrody spotkaliśmy się z żywymi(!) sowami: Hugo i Fioną, jastrzębiem Harrym i sokołem Flickiem.

      

    Zamykając oczy mieliśmy okazję przekonać się czy słychać kiedy leci sowa (nie słychać!),

    tworząc powietrzny korytarz z rąk zobaczyliśmy jak precyzyjny jest jastrząb, wyścigując się z sokołem doświadczyliśmy jak szybko lata, a jak powoli biega człowiek!

    Białe dziś chwalimy, bo zdrowie cenimy

    25 lutego, korytarze i sale lekcyjne w naszej szkole pokryły się bielą. Ubrane na biało dzieci, przyniosły na zajęcia białe warzywa i owoce, mleko, jajka i biały ser.

    Okazuje się, że zawarte w cebuli, porach, selerze, czosnku, kalafiorach, jabłkach, agreście, białych porzeczkach związki, wzmacniają odporność, regulują ciśnienie krwi i obniżają poziom cholesterolu. Mleko i jego przetwory oraz jajka, dostarczą nam białka i wapnia, tak potrzebnych dla zdrowych kości i zębów.

    Z ostatniej chwili

    Oliwia Toboła i Wiktoria Górska z kl. III a oraz Laura Lisser z kl. III b, zakwalifikowały się do finału Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego dla uczniów klas trzecich - "Odkrywamy przygody... na kartach książek spisane". Serdecznie gratulujemy!!!

    Konkurs na "Najładniejszą kartkę Walentynkową"

    Zwyciężczyniami konkursu "Najładniejsza kartka Walentynkowa" zostały dziewczynki:

    • I miejsce - Sara Głuszek z klasy II c
    • II miejsce - Zuzia Krętkowska z klasy IV a
    • III miejsce - Wiktoria Kalisz z klasy I a

    Gratulujemy !

    W karnawałowych rytmach

    5 lutego uczniowie z klas I-VI wzięli udział w corocznym, tradycyjnym balu odbywającym się w auli szkolnej.

    W balowej sali pojawiły się najróżniejsze postacie w pomysłowych strojach, niekiedy własnoręcznie zrobionych przez rodziców i nauczycieli.

    Dzieci prowadzone przez żywiołowego i pełnego pomysłów wodzireja bawiły się wyśmienicie: tańczyła, skakały, klaskały, w klasach odpoczywały i słodkości w przerwie zjadały.

    "Miło szaleć kiedy czas po temu". Do zobaczenia za rok.:)

    Ilustrujemy legendy

    W lutym znajomość legend pogłębialiśmy na dwa sposoby: podczas konkursu pięknego czytania oraz konkursu plastycznego. Ten bardzo obszerny i ciekawy temat zainspirował młodych twórców do wykonania pięknych i oryginalnych prac. Podziwiajcie!

    Oto wyniki konkursu:

    KLASY I

    • I miejsce - Marianna Godyńz kl.I a, Gabriela Sińczak z kl. I b
    • II miejsce - Wiktoria Kalisz z kl.I a
    • III miejsce - Julia Nowogrodzka z kl.I b
    • Wyróżnienia: Zuzanna Pawłusiak , Maciej Policht z kl.I a, Witold Tętnowski z kl.I b

    KLASY II

    • I miejsce - Anna Markowska z kl.II b
    • II miejsce - Iga Kupiec z kl.II a
    • Wyróżnienia: Anastazja Harężlak, Weronika Jaskulska, Natalia Policht z kl. II a

    KLASY III

    • I miejsce - Emilia Kwiatkowska z kl. III a
    • II miejsce - Wiktoria Górska z kl. III a
    • Wyróżnienia: Sonia Yaba z kl.IIIa, Zofia Markiewicz z kl. III b

    KLASY IV

    • I miejsce - Oliwia Chrzan z kl. IV a
    • II miejsce - Klaudia Jurkowska z kl.VI a
    • III miejsce - Maja Markowska z kl. V b
    • Wyróżnienia: Zofia Bargieła, Zuzanna Krętkowska, Anastazja Policht z kl.IV a

    Gratulujemy!

    Czy łatwo być dorosłym?

    4 lutego klasa I a oglądała w teatrze "Groteska" spektakl pt."Trzy Świnki". Czy bycie dorosłym to sława, władza i pieniądze, czy odpowiedzialność i bezpieczeństwo?

    Na te niełatwe pytania próbowały znaleźć odpowiedź trzy Świnki: Kropka, Ryjek i Kwiatuszek oraz siedzące na widowni dzieci. Uczniowie zachwycili się także wartką akcją, podkreślającą nastrój muzyką, pomysłową scenografią i grą aktorów. Wrócimy tu niebawem!

    Konkurs Pięknego Czytania - Legendy

    Uczniowie klas I-III, którzy 3 lutego wzięli udział w konkursie pięknego czytania, musieli zaprezentować fragment wybranej legendy. Zadanie wcale nie było łatwe, teksty musiały być przeczytane płynnie i wyraźnie, a przede wszystkim z dobrą i ciekawą interpretacją.


    34 uczestników wybrało bardzo różnorodne legendy polskie „od morza do gór”, takie jak: „Ogień na Rozewiu”, „Toruńskie pierniki”, „Popiel i Piast”, „O Lechu Czechu i Rusie”, „Legenda o poznańskich koziołkach”, „Złota kaczka”, „Piosenki syrenki”, „Legenda o złej Kunegundzie”, „O Łysej Górze”, „Stopka Królowej Jadwigi”, „Smok wawelski”, „O królewnie Wandzie”, „Grota króla Łokietka” i „O Zwyrtale Muzykancie”.

      

    Wszystkich laureatów, którym serdecznie gratulujemy, będziemy mogli podziwiać wkrótce, podczas uroczystego występu w auli.

    A oto wyniki Konkursu:

    KLASY III

    • I miejsce: nie przyznano
    • II miejsce: Oskar Popowski z kl.III b
    • III miejsce: Wiktoria Górska z kl.III a

    KLASY II

    • I miejsce: Natalia Krzemień z kl.II c
    • II miejsce: Iga Kupiec z kl. II a
    • III miejsce równorzędne: Weronika Jaskulska z kl.II a i Wiktoria Braś z kl.II c

    KLASY I

    • I miejsce: Klaudia Bernas z kl. I b
    • II miejsce równorzędne: Wiktoria Kalisz z kl. I a i Marcin Małota z kl. I a
    • III miejsce: Gabriela Sińczak z kl.I b

    Szczególne gratulacje dla wszystkich uczestników klas pierwszych, którzy pokazali, jak ładnie i samodzielnie potrafią czytać.Są to:

    • Aleksander Szumowski z kl I a
    • Mira Faron, Jakub Luty, Julia Ogińska, Witold Tętnowski z kl.I b.

    Z ostatniej chwili

    Zuzanna Iwan, uczennica klasy V a, zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego konkursu przyrodniczego "Skarby przyrody i ich ochrona". Serdecznie gratulujemy!!!

    Historia pewnego Żaka

    12 stycznia 2016 roku klasy II a i II c wzięły udział w warsztatach przygotowujących do konkursu o Krakowie "Żaczek". Na początek dzieci poznały historię młodego Żaka, który bardzo chciał się dostać na Akademię Krakowską i użył kilku forteli, aby mimo młodego wieku tam wejść.

    Poznały trudne słowa: bedel, białogłowa, inicjał, inkaust, inkunabuły, iluminatorstwo. Dowiedziały się także, że pierwszą dziewczyną, która studiowała przebrana za chłopca była Nawojka.

    Na koniec próbowały nakreślić w powietrzu swoje inicjały.Zajęcia były ciekawe i bardo pouczające!

    I znowu gramy!

    Po raz 15 wzięliśmy udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

     

    Wśród uczniów, pracowników szkoły i rodziców przeprowadziliśmy zbiórkę pieniędzy, zorganizowaliśmy dyskotekę oraz Konkurs Wiedzy. Nagrody na konkurs dostarczyli: p.Bogdan Dyras, p.Elżbieta Pindel, p.Maria Kasina, p.Anna Stech, uczennice klasy V a : Marysia Bogusz i Agnieszka Trzeciecka i p.Beata Stech. Dodatkowo nauczyciele naszej szkoły podarowali na ten szczytny cel „Przywileje nauczycielskie”.

    W sumie na WOŚP przekazaliśmy 1308.84 zł. 9 stycznia 2016 roku pieniądze do Międzyszkolnego Sztabu WOŚP, znajdującego się w hotelu Kazimierz na ulicy Miodowej, zawiozła p.Stech w towarzystwie Oli Mendel i dwóch przyjaciół szkoły Olka i Maksia.

    Do końca świata i jeden dzień dużej:)

    A my do Betlejem

    22 grudnia, dzięki niezwykle nastrojowej dekoracji, przepięknym strojom i co najważniejsze wspaniałym aktorom z klasy V b, przenieśliśmy się w miejsce, gdzie ponad dwa tysiące lat temu na świat przyszedł Boży Syn.

    Do ubogiej Szopy, za Betlejemską Gwiazdą, podążali wyrwani ze snu Pastuszkowie oraz szukający własnej drogi, niosący dary Trzej Królowie.

    Widzieliśmy co rękami Żołnierzy, w obawie przed utratą tronu, zrobił Król Herod i jaką za swoje czyny poniósł karę.


     

    Mieliśmy też okazję zaśpiewania pięknych polskich kolęd, które są pewnym i niecierpliwie oczekiwanym zwiastunem nadchodzących Świąt.

    W klasach odbyły się uroczyste spotkania, na których łamaliśmy się opłatkiem, raczyliśmy się słodkimi wypiekami i kontynuowaliśmy tradycyjne śpiewanie.

    Błogosławionych Świąt i Szczęśliwego Nowego 2016 Roku.

     

    Boże Narodzenie w Irlandii

    21 grudnia dzieci z klas I - III miały możliwość zapoznania się ze świątecznymi zwyczajami panującymi na wyspie św.Patryka.

    Irladzkie dzieci nie spożywają na Wigilii ściśle określonych potraw, każda rodzina menu ustala sama.

    W dzień Bożego Narodzenia o poranku, wszyscy rozpakowują prezenty. Po uroczystym obiedzie i świątecznym puddingu dorośli i dzieci otrzymują Christmas crackers czyli tekturowe cukierki z niespodziankami w środku (papierową koroną, dowcipami, zagadkami, drobnymi prezentami).

    Śpiewają też kolędy.

    W Pałacu, o Świętach

    18 grudnia klasa I a gościła w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka na świątecznych warsztatach.

    Wśród starych rzeźb, obrazów i ikon dzieci poszukiwały Aniołów, Stajenki z maleńkim Jezusem, św.Józefem i Bożą Matką, trzech Mędrców ze Wschodu i Pastuszków.

    Zapoznały się z kalendarzem, poznały znaczenie słowa wigilia, a na suficie znalazły postać patrona drugiego dnia Świąt św.Szczepana.

    Wycięły i przyozdobiły gwiazdy betlejemskie, które być może zawieszą na swoich choinkach. Natomiast w drodze powrotnej wskoczyły do...czerwonej banieczki.

    Czysta woda sił nam doda

    17 grudnia postanowiliśmy zająć się wodą. Dzieci, ubrane tym razem na niebiesko, dowiadywały się niezwykłych rzeczy o ...zwykłej wodzie.

    Wypełnia ona nasze ciało w 75%, usuwa toksyczne substancje z naszego organizmu, a jej zbyt duża utrata jest niebezpieczna nie tylko dla zdrowia, ale i życia. Dlatego wodę należy pić codziennie i wiele razy dziennie.

     

    Wśród mumii i sarkofagów

    16 grudnia uczniowie klasy IV a uczestniczyli w warsztatach o Egipcie w Muzeum Archeologicznym. Pani przewodnik z pasją opowiadała o sarkofagach, mumiach, biżuterii i innych drogocennych znaleziskach, a dzieci z ogromnym zaciekawieniem słuchały.

    Uczniowie brali też udział w warsztatach Egipski design. Zadanie polegało na namalowaniu na torbie wielokrotnego użytku znaku kojarzącego się z Egiptem. Dziewczynki i chłopcy wykazali się wielką kreatywnością, a efekty ich pracy były niesamowite.

    Bajki z morałem

    14 grudnia klasa IV a przygotowała dla swoich młodszych kolegów oraz dla swoich bliskich, piękne, pełne niespodziewanych zwrotów akcji przedstawienie pt."Bajki z morałem".

    Na scenie pojawił sie Kowal, który wprawdzie pomógł Królowi pozbyć się srok z drzewa, ale wcale nie chciał przyobiecanej Królewny za żonę, bo ta okazała się zbyt... gadatliwa. Mogliśmy też zastanowić się nad sensem słowa "przyjaźń" widząc życzliwego i ufnego Zajączka, któremu nikt nie pomógł, gdy goniły go psy, i który ...wśród "życzliwych" przyjaciół stracił życie.

    Niezwykle rozbawił nas Kopciuszek, który w pięknej sukni podarowanej przez Wróżkę tańczył z wymarzonym Księciem, i który ściągając pantofelek pokazał...brudną nogę!

    Mogliśmy też nauczyć się dobrych manier od Uprzejmego Rycerza, który swoim taktem i grzecznością pozbył się żarłocznego Smoka. Brawo!

    Z potrzeby serca

    14 grudnia po raz piętnasty, zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy Kiermasz Świątecznych Wypieków. Akcja miała cel charytatywny.

    Ciasta były przepyszne:). Wszystkim serdecznie dziękujemy:).

    Choinki, choinki

    W dniach 7- 11 grudnia odbywał się w naszej szkole konkurs na najpiękniejszą choinkę.

    Dzieci z klas I-III wykazały się wielkim zaangażowaniem i pomysłowością. Na zajęciach wyrastały najróżniejsze, przestrzenne, bożonarodzeniowe drzewka z tektury, bibuły, piórek, filcu, a nawet... z gazety i tiulu.

    W każdej klasie powiało Świętami, zaczął się czas oczekiwania.

    Nagrodzone prace można oglądać w holu przy wyjściu ze szkoły. A pozostałe... też pięknie stroją nasze klasy.

    Podróż w czasie

    10 grudnia klasa I b była na lekcji muzealnej w Domu Józefa Mehoffera. Uczniowie odbyli podróż w czasie, by dowiedzieć się jak sto lat temu żyło się na codzień dorosłym i dzieciom, jakie panowały wtedy zwyczaje, jak jadano obiady?

    Dzieci zainteresowały się także zabawkami i sposobami spędzania wolnego czasu.

    Na końcu narysowały wybrany mebel z tamtej epoki.

    Z ostatniej chwili

    Jury Konkursu „Dom i ogród moich marzeń" zakończyło tegoroczne obrady. Laureatami konkursu zostali:

    • Marianna Godyń z klasy I a
    • Maja Kisielewicz z klasy II a
    • Emilia Kwiatkowska z klasy III a
    • Nikola Wołek z klasy IV a

    Rozdanie nagród nastąpi 14 grudnia o godz. 12.00 w Ośrodku Dokumentacji Sztuki T. Kantora przy ulicy Nadwiślańskiej 2.

    Gratulujemy !

    Przesłanie od św.Mikołaja

    7 grudnia do uczniów z klasy I a przybyli niezwykli goście: pan Mikołaj, który od dziecka pomagał innym, troszeczkę złośliwy, ale o dobrym sercu elf, i... pełen ciepła i życzliwości św. Mikołaj!

     

    Z wielkim zaangażowaniem dzieci pomogły pani, którą spotkało nieszczęście. W nagrodę otrzymały wspaniałe prezenty, mogły też zatańczyć z uśmiechniętym elfem i oczywiście ze św.Mikołajem.

    - Pamiętajcie, pomagajcie innym - wołali goście, kiedy żegnali się z pierwszakami. Do zobaczenia za rok!

    Radiowe prezenty

    7 grudnia 2015 r. św. Mikołaj zaprosił uczniów z klasy III b do odwiedzenia siedziby Radia Kraków. Mieliśmy możliwość zobaczenia nie tylko sali koncertowej, ale również studia nagrań, w którym program prowadziła pani Sylwia Paszkowska.

    Na koniec zwiedzania wspólnie zaśpiewaliśmy i nagraliśmy kolędę „Dzisiaj w Betlejem”.

    Cały czas był z nami i opowiadał nam o tajemnicach radia, pan Grzegorz Bernasik autor m.in. programu poświęconego zwierzętom "Klinika Zdrowego Chomika". Dziękujemy św. Mikołaju!!!

    Memory Master

    1 grudnia nasi uczniowie wzięli udział w ogólnopolskim konkursie "Memory Master".

    Miło nam poinformować, że:

    • laureatem II stopnia został Jan Trzciński z klasy V a,
    • laureatem III stopnia została Ewa Genew z klasy V b.

    Wyróżnienie otrzymali:

    • Zuzanna Krętkowska z klasy IV a, Mateusz Pasternak z klasy V b
     i Julia Franaszek z klasy VI b. Gratulujemy!

    Gwiazdka dla zwierzaków

    Już po raz trzynasty Samorząd Uczniowski przeprowadził na terenie szkoły akcję „Gwiazdka dla zwierzaków”, która rozpoczęła się w październiku, a zakończyła na początku grudnia.

    Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji, że nie był im obojętny los skrzywdzonych przez ludzi zwierząt.

    Opowieści o św. Mikołaju

    1 grudnia klasa I b, a 3 grudnia klasa III a udały sie do Pałacu Biskupa Erazma Ciołka na lekcję "Opowieści o św. Mikołaju".

    Uczniowie wysłuchali kilku legend o tym uwielbianym przez wszystkich świętym, poznali jego atrybuty: trzy złote kule, mitrę i pastorał, dowiedzieli się także jak powstaje ikona. Niespodziewanie okazało się, że dziadek jednej uczennicy był ikonistą.

    Na koniec dzieci z klasy pierwszej samodzielnie wykonały zakładkę z postacią biskupa, a trzecioklasiści portrwt św.Mikołaja.Tak przygotowane czekają na 6 grudnia!

    Poznajemy anglosaskie zwyczaje

    W ostatnich dniach listopada, na lekcjach języka angielskiego, uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o pochodzeniu, znaczeniu, tradycjach, legendach oraz współczesnych obchodach anglosaskiego święta Halloween.

    Dzieci przebierały się w specjalnie przygotowane stroje, uczyły się wycinać ozdobne dynie, dowiedziały się, jak obchodzą Halloween ich rówieśnicy z Wielkiej Brytani, Irlandii, Stanów Zjednoczonych czy Kanady.

    „Zimowy uśmiech dziecka”

    Pod koniec listopada w naszej szkole przeprowadzona została akcja charytatywna pod hasłem „Zimowy uśmiech dziecka”. Inicjatorami byli wolontariusze Fundacji UEK-u. Nawiązali z nami współpracę licząc na zrozumienie i otwarte serca. I nie zawiedli się.

    Jak zwykle nasza szkolna społeczność stanęła na wysokości zadania. Miło było zobaczyć ogromne zaskoczenie i radość na twarzach wolontariuszy, którzy przybyli licząc na skromne datki, a okazało się, że to pokaźne torby wypełnione darami. Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy. Dawanie jest fajne. Wiedzą o tym ci, którzy to robią.

    Wyprawa do Arteteki

    Pod koniec listopada Koło Redakcyjne "Nas7ej Siódemki" zwiedziło pierwszą multimedialną bibliotekę w Polsce - Artetekę, będącą częścią Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul.Rajskiej. Poszczególne piętra poświęcone są muzyce, obrazowi, słowu.

    Na pierwszym młodzi redaktorzy zobaczyli elektryczny fortepian oraz wielki zbiór różnorodnych płyt muzycznych. Na drugim piętrze zgromadzone zostały gry planszowe, komiksy, filmy dla dzieci i dorosłych.

    Trzecie piętro zostało poświęcone liberaturze, czyli nowemu gatunkowi literackiemu, w którym oprócz treści ważna jest również forma książki. Dlatego też dzieci zobaczyły w gablotach książki malutkie, pocięte na paseczki po to, aby każdy mógł ułożyć swój własny wiersz, książki schowane do butelki, książki zaszyfrowane oraz niezwykłe, artystyczne zeszyty. Miały także okazję zobaczyć e-booki i e-czasopisma.

    Spotkanie z Udetkiem

    30 listopada 2015 r. uczniów klasy III a i III b odwiedzili niezwykli gości, pracownicy Urzędu Dozoru Technicznego w Krakowie. W tym dniu wszyscy trzecioklasiści zostali adeptami Akademii UDT dla Dzieci.

    Najpierw jednak przeszli intensywny kurs bezpieczeństwa technicznego. Rozmawiali o prawidłowym korzystaniu z takich urządzeń jak ruchome schody, czy winda. Na koniec otrzymali pamiątkowe dyplomy ukończenia kursu, wspaniałe podręczniki i kolorowanki.

    Niektórzy uczniowie za aktywność i wiedzę otrzymali nagrody w postaci plecaków i koszulek.

    Chcemy szczególnie podziękować p.Janowi Szuro dyrektorowi Oddziału UDT w Krakowie za zaangażowanie
    i osobisty udział w zajęciach.

    Z ostatniej chwili

    30 listopada w Muzeum Niepodległości w Warszawie odbyło się uroczyste podsumowanie ogólnopolskiego konkursu "Z orłem przez wieki".

    Zosia Świerad z klasy III b zdobyła I miejsce. Dzięki rodzicom, a zwłaszcza wujkowi pojechała do Warszawy i brała udział w uroczystym zakończeniu konkursu. Na konkurs wpłynęło ponad 600 prac z całej Polski(w tym 17 z naszej szkoły).Gratulujemy!

    Andrzejki

    Od zawsze, ludzi ciekawiły nie tylko minione wieki, ale także nadchodzący czas. Młodzi chłopcy i dziewczęta w dzień św.Katarzyny i dzień św.Andrzeja próbowali przewidzieć, co przyniosą nadchodzące dni, miesiące, lata.
    27 listopada dziewczęta i chłopcy w naszej szkole kontynuowali te dawne tradycje.

    W podziemiach szkoły laliśmy wosk, doszukując się w powstałych kształtach zapowiedzi radości i szczęścia. Wyścig butów dał odpowiedź na pytanie, kto pierwszy zdobędzie przyjaciela od serca, serduszka-imię kogoś miłego kogo spotkamy niebawem. Próbowaliśmy także zgadnąć kim zostaniemy w przyszłości.

     

    Uczniowie klas młodszych uczestniczyli także w tańcach z balonem i za pomocą papieru przemieniali swoich kolegów w białe mumie.

    Spotkanie ze Strażnikiem Miejskim

    27 listopada uczniowie z klas pierwszych i trzecich uczestniczyli w zajęciach o bezpieczeństwie.

    Strażnicy Miejscy opowiadali dzieciom, które bardzo dużo już wiedziały, jak przechodzić przez ulicę, dlaczego warto przestrzegać zasad panujących na drogach, na jakie znaki zwrócić uwagę i co zrobić, aby być widocznym z daleka.

    W hołdzie Adamowi Mickiewiczowi

    27 listopada odbył się w w naszej szkole konkurs recytatorski poświęcony twórczości wielkiego polskiego poety Adama Mickiewicza. Do konkursowych zmagań zostali zaproszeni uczniowie klas IV - VI.

    A oto wyniki:

    • I miejsce zdobyły Lena Khiralla z kl. IV b i Milena Mucha z kl. V a
    • II miejsce zdobyły Olga Pabisek z kl. V a , Ewa Genew z kl. V b i Julia Franaszek z kl. VI b
    • III miejsce zdobyły Maja Markowska i Beata Macko z kl. V b

    Dzisiaj żółte jemy, bo długo żyć chcemy

    Pomimo jesiennej szarugi 26 listopada okazał się w naszej szkole dniem słonecznym i ciepłym. Ubrani na żółto, dzieci i nauczyciele, kosztowali żółtych owoców i warzyw, cytrynowej galaretk, bananowego chlebka oraz soku z cytryny, który kwaśny bardzo był:).

    Zawarte w owocach i warzywach karotenoidy mogą ochronić nas przed chorobami układu krążenia, nowotworami i chorobami związanymi z wiekiem.

    Niwelują wpływ szkodliwych substancji, które znajdują się w skażonym powietrzu, dymie papierosowym, w wysoko przetworzonej żywności lub na skutek promieniowania słonecznego.Poprawiają nastrój:))).

    Światowy Dzień Pluszowego Misia

    25 listopada progi naszej szkoły przekroczyły misie różnej maści i wielkości oraz pluszaki podobno misiopodobne:).Były głaskane i przytulane, uczestniczyły w lekcjach i zabawach, słuchały, słuchały, słuchały...

     

    A gdzie w szkole na co dzień można spotkać najwięcej misiów? Oczywiście w bibliotece! Pełno tu książek o różnych sympatycznych niedźwiadkach. Z okazji Dnia Misia właśnie to miejsce odwiedziliśmy w towarzystwie naszych ukochanych pluszaków.

    Rozmawialiśmy o prawdziwych niedźwiedziach i misiach znanych nam z bajek, z zaciekawieniem wysłuchaliśmy też opowieści o przygodach Paddingtona i Złotowłosej. Szczególnie dużo uwagi poświęciliśmy historii najsłynniejszych pluszowych misiów czyli Kubusia Puchatka i Misia Uszatka.

    A kto chce poznać, jakie niedźwiedzie żyją na różnych kontynentach świata, dowie się tego z pięknie ilustrowanych albumów przyrodniczych, których wiele jest w naszej bibliotece.

    Z okazji Dnia Pluszowego Misia zaprosiliśmy także gości z zaprzyjaźnionego Przedszkola nr 44. Trzeba przyznać, że dzieci wykazały się sporą znajomością tego zagadnienia i z dużym zainteresowaniem pogłębiały wiedzę na temat różnorodnych prawdziwych i bajkowych niedźwiadków.

    Fizyka dla Smyka

    25 listopada 2015 odbyły się w naszej szkole warsztaty naukowe, których celem było zgłębienie tajemnic powstawania i rozchodzenia się dźwięku. Dzieci włożyły pod cylinder z powietrzem dzwoniący budzik, a potem
    za pomocą pompy próżniowej to powietrze usunęły. I choć budzik dzwonił dalej, nikt go nie słyszał, bo w próżni
    (także i w Kosmosie) dźwięk się nie rozchodzi, panuje idealna cisza.

    Uczniowie mieli także okazje usłyszeć jak fale akustyczne rozchodzą się w cieczach i ciałach stałych, wytworzyli dźwieki za pomocą kolorowych rur, słuchali uderzeń metalowych łyżek, zagrali na napełnionych wodą kieliszkach:).

    Za pomocą sonometru zmierzyli natężenie dźwięku i dowiedzieli się, że zbyt wysoki jego poziom szkodzi zdrowiu. Chcielibyśmy, aby pamiętali o tym dłużej niż przez chwilę !

    Na koniec, dzięki modulatorowi, wypowiedziane przez dzieci słowa zamieniły się w głos robota.

    Dom i ogród moich marzeń

    Już po raz drugi zostaliśmy zaproszeni do Konkursu „Dom i ogród moich marzeń” realizowanego w ramach IX Małopolskich Dni Edukacji Architektonicznej – Kraków 2015. Najpierw spotkaliśmy się z panem Jerzym Dietrichem, który opowiadał o tajnikach pracy architekta. Uczniowie dowiedzieli się jakie funkcje powinien spełniać dom i co zrobić, aby dobrze poczuć się we własnym ogrodzie.

    Każdy uczestnik otrzymał wspaniałą książeczkę pt. "Historia pewnego domu". Niektórzy z nas uczestniczyli w zajęciach warsztatowych z p. Dietrichem, za które bardzo dziękujemy. Na konkurs wpłynęło 59 prac.

    Tajemnice Muzyki

    20 listopada 2015 klasy drugie były w Filharmonii Krakowskiej na koncercie dla dzieci zatytułowanym Tajemnice Muzyki. Tym razem poznaliśmy instrumenty dęte. Babcia Melodia i Dziadek Rytmus zaprosili nas do lasu, w którym: sowa grała na fletach, borsuk na fagocie, a skrzaty leśne na trąbkach, klarnetach i saksofonach.

    Król lasu zaprezentował nam też największy instrument dęty klawiszowy - organy. Oglądaliśmy film ukazujący jego wnętrze. Okazuje się, że organy w Krakowskiej Filharmonii są zbudowane z około 3 tysięcy różnej wielkości piszczałek, które mogą wydobyć 50 różnych głosów.

    Na zakończenie koncertu wysłuchaliśmy gry na najmniejszym instrumencie dętym - flecie piccolo.

    Uczymy się segregować śmieci

    19 listopada do naszej szkoły zawitała Fundacja Recal, żeby przeprowadzić dla nas warsztaty na temat segregacji odpadów. Na początku odpowiadaliśmy na pytania: Co zrobić, żeby oszczędzać drzewa? Co oznacza recykling ? Po co segregujemy ?

    Jakie są kolory pojemników do segregacji ? Co wrzucamy do pojemników ? Ile butelek potrzebujemy, aby zrobić bluzę polarową ?

    Potem segregowaliśmy śmieci i składaliśmy papierowe samoloty ze starych gazet. Na pamiątkę tego spotkania każdy z nas otrzymał upominek.

    Światłem malowane

    17 listopada klasa II c była w Muzeum Szołayskich na lekcji muzealnej poświęconej pejzażom. Oglądaliśmy wspaniałe obrazy francuskich impresjonistów, którzy zamiast malować portrety i martwe natury wyszli jako pierwsi z pracowni, zachwycili się widokami i malowali je w zmieniającym się świetle.

    W Polsce ojcem pejzażu był Jan Stanisławski, który prowadził zajęcia ze studentami w Parku Jordana, w Ogrodzie Botanicznym, w Tyńcu, gdzie malowali plenery. Jego znakiem firmowym były miniaturowe pejzaże. Podziwialiśmy też obrazy Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Leona Wyczółkowskiego, Władysława Podkowińskiego. W szkole będziemy malować własne pejzaże, czekamy tylko na dogodną aurę.

    Wawel Zaginiony

    13 listopada 2015 r. uczniowie klasy III a wybrali się na Wawel. Tym razem ich celem było zdobycie wiadomości potrzebnych w Konkursie „Krakusek”.

    Zwiedzili Salę Kazimierza Wielkiego, Jadwigi i Jagiełły oraz wystawę Wawel Zaginiony. Na koniec musieli się wykazać nie lada wiedzą podczas wypełniania zadań przygotowanych przez panią przewodnik.

    Uczeń - Obywatel

    Już po raz szósty przystąpiliśmy do projektu edukacyjnego "Uczeń – Obywatel" organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury im. K.I. Gałczyńskiego. Przez cały rok szkolny będziemy uczestniczyć w spotkaniach, których celem jest zapoznanie się z historią Samorządu krakowskiego oraz jego aktualną działalnością. Pierwsze spotkanie mamy już za sobą, odbyło się ono w Urzędzie Miasta, a uczestniczyli w nim uczniowie klasy V a.

    Podczas wizyty w krakowskim Magistracie zapoznaliśmy się z historią lokacji Krakowa, historią Pałacu Wielopolskich, budynku w którym mieści się siedziba miejskich urzędników, dowiedzieliśmy się też co nieco, o byłych Prezydentach naszego miasta, szczególnie tych najbardziej zasłużonych: Józefie Dietlu, Mikołaju Zyblikiewiczu i Juliuszu Leo.

    Po interesującym wykładzie w Sali Obrad, przeszliśmy do korytarza prezydenckiego, w którym miało miejsce niespodziewane spotkanie, po raz pierwszy odkąd bierzemy udział w Uczniu – Obywatelu. Otóż w czasie zwiedzania, spotkaliśmy obecnie urzędującego Prezydentem Miasta Krakowa pana Jacka Majchrowskiego.

    Z ostatniej chwili

    Uczennica klasy V a Zuzanna Iwan awansowała do etapu rejonowego konkursu "Skarby przyrody i ich ochrona". Gratulujemy!

    Kolekcja Feliksa Jasińskiego

    12 listopada klasa IIa udała sie do Muzeum Narodowego Kamienicy Szołayskich na zajęcia muzealne pt. "Kolekcja z klasą". Uczniowie obejrzeli zgromadzoną w salach Muzeum kolekcję Feliksa Jasieńskiego.Dowiedzieli sie jak gromadził swoje wspaniałe eksponaty oraz dlaczego przekazał je do Muzeum.

    Sami mogli narysować w podróżnych kufrach i walizach swoje kolekcje przywiezione z wypraw i wycieczek. Na koniec wykonali "rączki" na wzór takiej samej, która witała gości przybywających w odwiedziny do Feliksa Jasieńskiego.

    Kraków w barwach jesieni

    "Kraków w barwach jesieni" był tematem konkursu fotograficznego zorganizowanego dla uczniów klas IV - VI przez Radę Dzielnicy I Stare Miasto i Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Krakowie. Ogłoszenie wyników konkursu oraz rozdanie nagród odbyło się 13 listopada w siedzibie organizatora.

    Z przyjemnością informujemy, że:

    wyróżnienia otrzymali:

    • I miejsce zdobył Jan Tarnawski z klasy VI a
    • II miejsce Robert Kusza VI b
    • Mariusz Kutek z klasy IV a
    • Małgorzata Strączek z klasy VI a
    • Bartosz Matlak z klasy VI b

    Wszystkim laureatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

     

    Walka koguta z kotem

    10 listopada uczniowie z klasy I b udali się do Ośrodka Kultury Europejskiej Europeum i brali udział w lekcji muzealnej pt. "Walka koguta z kotem".

    Na ekspozycji sztuki europejskiej w budynku starego Spichlerza dzieci szukały motywu zwierząt na wybitnych dziełach malarskich i rzeźbie. Na końcu same stały się artystami.

    Z ostatniej chwili

    8 listopada uczeń klasy V b Krzysztof Kozaczkiewicz odebrał nagrodę laureata konkursu "Patroni naszych ulic-edycja 2015" w Pałacu Krzysztofory podczas uroczystej Gali, na którą został zaproszony wraz z Rodzicami. Gratulujemy!

    Z ostatniej chwili

    Jan Tarnawski z klasy VI a i Robert Kusza z klasy VI b awansowali do etapu rejonowego konkursu informatycznego Baltie 2016.

    Śniadanie Daje Moc

    W Europie 8 listopada obchodzony jest jako Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. W nawiązaniu do tej idei od pięciu lat dzieci z całej Polski biorą udział w Ogólnopolskim Dniu Śniadanie Daje Moc. W tym roku dzień ten wypadł 6 listopada. Zmiana terminu wynikła z faktu, iż 8 listopada to dzień wolny od pracy.

    Od dwóch tygodni uczniowie przygotowywali się do tego wydarzenia - mówili o wartościach odżywczych różnych produktów, komponowali jadłospisy i omawiali jak udekorować stół. W przedsięwzięciu tym pomogli oczywiście rodzice.

    Dzisiaj każdy uczeń przyniósł różne rodzaje pieczywa, wędlin, serów oraz warzywa i owoce. Każdy przygotowywał się do pracy myjąc ręce, zakładając fartuszek, rozkładając serwetki, sztućce i talerzyki.

    Dzieci z zapałem zabrały się do pracy i wyczarowywały kanapki według własnych pomysłów. Wszystko zostało poukładane na tacach na stołach, które były nakryte obrusami i przyozdobione kasztanami, żołędziami, liśćmi oraz świecami.

    Potem dziewczynki i chłopcy wspólnie zjedli drugie śniadanie częstując się wzajemnie swoimi przysmakami.

    Było to wspaniałe, kolorowe, jesienne śniadanie.

    Przed Świętem Niepodległości

    6 listopada 2015 roku, kilkoro uczniów z klasy V a wraz z Wychowawcą uczestniczyło w warsztatach patriotycznych w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa – Nila w Krakowie.

    Podczas zwiedzania dowiedzieliśmy się m.in., że pomysłodawczynią symbolu Polski Walczącej, była Anna Smoleńska, harcerka o pseudonimie Hanna. Zbaczyliśmy Order Orła Białego – najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe, mogliśmy przeczytać formułę przysięgi żołnierza AK oraz zobaczyć kolekcję kanadyjskiej broni Stanisława Wcisło.

    Na strzelnicy, zmierzyliśmy się z nadjeżdżającym czołgiem, mając do dyspozycji tylko karabin. Podczas warsztatów, własnoręcznie wykonaliśmy kotyliony w kolorach narodowych oraz słuchaliśmy pieśni patriotycznych. Obdarowani drobnymi upominkami, wśród których był i śpiewnik, wracaliśmy do szkoły z pieśnią legionową na ustach, pewni, że nie zapomnimy o naszym dziedzictwie patriotycznym.

    Koleżanko, kolego !!! Zbliża się Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto państwowe obchodzone 11 listopada, dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów !!!

    Nie bądź obojętny, wywieś w oknie flagę narodową, na znak, że pamięć o tym wydarzeniu nie jest ci obca.

    "Magiczny las spadających gwiazd"

    3 listopada klasa II a udała się do Śródmiejskiego Ośrodka Kultury, na zajęcia o sztuce. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną z pracami artystów z całego świata, którzy wykorzystując naturalne materiały tworzyli swoje "obrazy" i instalacje, zobaczyły także piękno stworzone przez naturę - kaniony, skały, jaskinie.

    Podzieleni na grupy wykonywali elementy, które miały stworzyć "dzieło sztuki": jedna z grup pracowała nad "krajobrazem, która była bazą, druga wykonała chmury i gwiazdy, a trzecia postaci.

    Potem wszystkie elementy zostały połączone, a dzieci nazwały swoje dzieło "Magiczny las spadających gwiazd".

    I Znowu I miejsce:)

    Konkurs Wiedzy o Ochronie Przeciwpożarowej

    2 listopada Karol Świerad uczeń klasy IV b został finalistą konkursu wiedzy o ochronie przeciwpożarowej zorganizowanym przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa we współpracy z wydziałem Edukacji UMK oraz Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej.

    Konkurs odbył się w Urzędzie Miasta Krakowa os. Zgody. Gratulacje składał i nagrody wręczał Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie bryg. mgr inż. Andrzej Nowak.Po zakończeniu konkursu wszyscy uczestniczy zostali zaproszeni do Szkoły Aspirantów na pokaz wozów strażackich.

    Przygotowując się do konkursu Karol został zaproszony do Jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce gdzie strażacy starali się zainteresować go swoją pracą i przekazać mu jak najwięcej wiadomości.

    Dziękujemy strażakom:).

    "Odżywiaj się zdrowo by móc ruszyć głową"

    Pod koniec października klasy IV a, IV b oraz V a wzięły udział w warsztatach pt. "Odżywiaj się zdrowo by móc ruszyć głową".

    Uczniowie z zaciekawieniem słuchali zasad dotyczących zdrowego żywienia, następnie w grupach tworzyli jednodniowe menu. Za przeprowadzenie warsztatów serdecznie dziękujemy Pani Beacie Stanuch ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego:).

    Sztuki oswajanie

    30 października uczniowie klasy III a odwiedzili galerię artysty. Na początku zostali poczęstowani pyszną herbatą z miodem. Potem uczestniczyli w warsztacie „Sztuki oswajanie”.

    Z różnorodnych i kolorowych materiałów wyczarowywali dom swoich marzeń. Gdy dom był gotowy umieścili w nim domowników. Można było spełnić swoje marzenie o kotku lub piesku.

    Na koniec powstało nowe miasteczko. Domy zabrali ze sobą. Będą im przypominać o tym spotkaniu.

    Jedz pomarańczowe! Równie zdrowe!

    29 października, w ostatni czwartek miesiąca, w klasach I - III zagościł bardzo ciepły i energetyczny kolor pomarańczowy. To świetna okazja, aby dowiedzieć się więcej o właściwościach pomarańczowych owoców i warzyw.

    Na przykład uczniowie klasy III a mieli okazję własnoręcznie wycisnąć sok z pomarańczy i przekonać się, że jest dużo smaczniejszy niż ten z kartonika. Wszystkim smakowało marchewkowe ciasto, które upiekła Pani Ela Kaczmarczyk, za co bardzo dziękujemy.

    Próbowaliśmy też brzoskwiniowych i dyniowych konfitur, moreli, kaki, kolczastego ogórka kiwano oraz naszej swojskiej marchewki, bo chcemy mieć zdrowe oczy i sece, piękne włosy i mocne paznokcie.

    III Olimpiada Wiedzy o Przepisach Ruchu Drogowego

    28 października 2015 r.już po raz trzeci gościliśmy w naszej szkole 4 drużyny z sąsiednich szkół. Powodem spotkania była III Olimpiada Wiedzy o Przepisach Ruchu Drogowego dla Szkół Podstawowych, którą organizowali
    i sędziowali przedstawiciele Straży Miejskiej z Dzielnicy I.

    Olimpiada składała się z 3 części: testu wiedzy o ruchu pieszych i rowerów, konkurencji sztafetowych i ćwiczeniach praktycznych w udzielaniu pierwszej pomocy. Wszyscy zawodnicy wykazali się wiedzą i zaangażowaniem.

    I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa Nr 159, III miejsce Szkoła Podstawowa Nr 4, a czwarte miejsce Szkoła Podstawowa Nr 1. Nasza szkoła zajęła II miejsce. Jesteśmy dumni z umiejętności jakie zaprezentowaliśmy. Zwycięskie drużyny otrzymały fantastyczne nagrody.Do zobaczenia za rok.

    Śladami Żółtego Worka

    26 października klasy VI a i I a wzięły udział w warsztatach ekologicznych "Śladami Żółtego Worka". Podczas zajęć dzieci poszukiwały odpowiedzi na pytania "Dlaczego i jak segregujemy śmieci?"

    Okazało się, że w rozwiązaniu tego problemu pomóc może niepozorny, ale bardzo ważny Żółty Worek. Uczniowie dowiedzieli się co można, a czego nie należy do Niego wrzucać i w jaki sposób z posegregowanych odpadów mogą powstać zupełnie inne rzeczy np. z aluminiowych puszek- nowe garnki, okulary, a nawet ...rower!

    L jak lalka

    O tym, że dzieci w klasie pierwszej poznają litery wiedzą wszyscy. A co pięknego może powstać przy okazji spotkania z literką "L"?

    28 października uczniowie klasy I a "wyczarowali" z drewnianych łyżek pomysłowe lalki-kukiełki. W sali pojawił się król, hasały księżniczki, okrzyki wydawali niezbyt groźni piraci, delikatnie uśmiechały się króliczki i zajączki. Radości było wiele i zaangażowanie dzieci ogromne.

    Tym bardziej, gdy okazało się, że drewniane lalki mogą zagrać nie tylko na tradycyjnej scenie, ale także w teatrzyku cieni.

    Sztukalotnia

    23 października klasa II c udała się na artystyczne warsztaty "Sztukolotnia" do Śródmiejskiego Ośrodka Kultury na Małym Rynku w Krakowie. Poznawaliśmy sztukę naturalną, a więc bardzo nam bliską i bardzo wydawałoby się prostą. Dziełami sztuki mogą być specjalnie ułożone, patyki, kasztany, ziemia, piasek.

    Aż się wierzyć nie chce, że niektórzy artyści potrafią przynieść do galerii tonę kamieni i uważają, że to dzieło sztuki. Albo potrafią opakować zamek, aby wyglądał jak rzeźba. Oglądaliśmy mnóstwo zdjęć z takimi eksponatami.

    Okazuje się, że natura też jest wspaniałym artystą. Sami pracując w grupach i mając naturalne materiały: korę, gałęzie, kasztany, liście, wykonaliśmy stworzyliśmy fantastyczną instalację.

    Wiem bo czytam

    23 października klasa I a odwiedziła szkolną bibliotekę. Jest to niezwykłe miejsce, w którym na półkach stoi tysiące poruszających wyobraźnię książek i każdy może je wypożyczać.

    Oczywiście pod pewnymi warunkami. Dzieci dowiedziały się (a wiele wiedziało), że o książki trzeba dbać, że należy oddawać je w terminie, a zgubioną odkupić.

    Pani biblotekarka opowiedziała młodym czytelnikom jak powstaje i z czego składa się książka. A na koniec... ? Każdy wypożyczył książkę, która spodobała mu się najbardziej i dostał zakładkę, którą sam przyozdobi!

    Ambasadorzy Bezpiecznego Internetu.

    21 października klasa II c brała udział w Ogólnopolskiej kampanii edukacyjno- prewencyjnej- Ambasadorzy Bezpiecznego Internetu. Na prelekcji dowiedzieliśmy się:jak bezpiecznie korzystać z Facebooka, do czego można wykorzystać Internet, co to jest SPAM, jakich stron nie należy otwierać.

    Rozmawialiśmy o tym czy można zamieszczać w Internecie informacje o sobie i swoje zdjęcia. Okazuje się, że uczniowie naszej klasy jeszcze nie korzystają z Internetu, ale te zajęcia przygotowały nas do tego, aby w przyszłości bezpiecznie się w nim poruszać.

    Poza Horyzonty

    19 października 2015 roku, reprezentacja naszej szkoły składająca się z uczniów klasy V a i V b, wzięła udział w imprezie sportowej „Trening z gwiazdą”. Trening odbył się w hali sportowej ZSOS nr 1, a gwiazdą był nie byle kto, tylko Janek Mela.

    Jeżeli ktoś nie wie, kim jest Janek Mela przypominamy, że jest to najmłodszy w historii zdobywca biegunów – północnego i południowego w ciągu jednego roku. Jest jednocześnie pierwszym niepełnosprawnym, który dokonał takiego wyczynu. Założył też fundację "Poza Horyzonty".

    Trening składał się z rozgrzewki, po której przybyli uczniowie musieli pokonać 10 stacji sportowych sugerowanych przez gwiazdę.

    Po wykonaniu różnorodnych zadań Janek Mela rozdawał autografy, a my dziękowaliśmy mu za obecność i pozytywne przesłanie, że nigdy, przenigdy ludzie nie powinni rezygnować ze swoich marzeń, bez względu na ograniczenia i przeszkody napotykane w życiu.

    A to Kraków właśnie?

    16 października 2015 r. uczniowie klasy III a wyruszyli na wycieczkę po Krakowie. Nie był to zwykły spacer. Pod okiem pani przewodnik wykonywali przydzielone zadania.

    Nie zawsze było łatwo, ale wszystkie zadania zostały rozwiązane. Oprócz dobrze znanych miejsc odkrywali nieznane dotąd urocze zakątki Krakowa. Zdobyta podczas wyprawy wiedza przyda się w Konkursie „Krakusek”.

    W Kamienicy Szołayskich

    15 października klasa II c odwiedziła Kamienicę Szołayskich i brała udział w lekcji "Mania zbierania". Poznaliśmy słynnego krakowskiego kolekcjonera i mecenasa sztuki Feliksa Jasieńskiego, oglądając jego zbiory malarstwa, rzeźby, grafiki, a także ceramiki, tkanin i mebli.

    Swoją kolekcję będącą efektem życiowej pasji Feliks Jasieński podarował na rzecz społeczeństwa polskiego Muzeum Narodowemu w Krakowie. Wystawa ta zachęciła nas do odnajdywania naszych pasji.

     

    Święto Komisji Edukacji Narodowej

    14 października, w dniu wolnym od zajęć lekcyjnych, miały miejsce w naszej szkole ciekawe wydarzenia.

    Podczas prezentacji multimedialnej, dzieci z klas I - III poznały piękno przyrody oraz specyfikę życia mieszkańców Wenezuelii, dzieci z klas starszych przygotowały dla swoich nauczycieli program artystyczny, w którym nie zabrakło śpiewu, tańca, gry na flecie, pianinie czy gitarze, wierszy i śmiesznych anegdot.

    Odbył się też mecz piłki nożnej, w którym po karnych zwyciężyli... uczniowie! Rewanż... na pewno nastąpi!

    O kształtach i figurach geometrycznych w sztuce

    13 października dzieci z klasy I a wyruszyły, po raz pierwszy razem, do Muzeum Narodowego na warsztaty pt."O kształtach i figurach geometrycznych w sztuce".Poznając obrazy Tadeusza Makowskiego i Leona Chwistka oraz rzeźbę Marii Jaremy uczniowie odnajdywali ukryte figury, kształty i ruch.


     

    Dzieci miały też niezwykłą możliwość wejścia w głąb obrazu, dzięki abstrakcyjnej instalacji Leona Tarasewicza.

    Uczestniczyły również w doświadczeniach uzyskiwania kolorów pochodnych z barw podstawowych.

    Ślubowanie, łakocie i ... biały królik!

    9 października szkolna społeczność przeżyła wielką uroczystość. Oto dawne maluchy, stały się prawdziwymi uczniami. Dzieci z klas pierwszych złożyły Polsce, nauczycielom, kolegom i rodzicom wiele pięknych obietnic.

    Pani Dyrektor wielkim czerwonym ołówkiem pasowała każde dziecko na ucznia i życzyła samych dobrych, pogodnych dni. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i kolorowe maskotki.

    Podczas uroczystości pierwszaki zaśpiewały wiele radosnych piosenek i wyrecytowały wiele pięknych wierszy.

    Po występie rodzice podarowali dzieciom pyszne ciasta i ciasteczka, owoce i soczki.Dziękujemy!

    W Świetlicy czekał na uczniów tajemniczy iluzjonista, który zadziwił swoimi sztuczkami, zręcznością i pomysłowością nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

    Jak na prawdziwego magika przystało na koniec występu wyczarował ...białego królika, a dzieci uczęszczające do Świetlicy pasował różdżką na "Świetliczaka" naszej szkoły.

    Muzyczne opowieści

    9 października klasy II a i II c rozpoczęły swoją przygodę z muzyką poważną - cały rok będą chodzić na koncerty do Filharmonii Krakowskiej. Pierwszy koncert pt."Muzyka i Pan Pichon" poświęcona były życiu i twórczości Fryderyka Chopina.

    Dzięki młodym muzykom z krakowskich szkół muzycznych oraz Babci Melodii, Dziadkowi Rytmusowi i Kuzynce Klawiaturce w przystępny i ciekawy sposób dzieci poznały wybitną postać naszego kompozytora.

    Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

    Dzień ten obchodzony jest w Polsce 29 września i z tej okazji ogłoszony został w naszej szkole Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów klas IV-VI. Ze względów organizacyjnych odbył się tydzień później, co w żadnym stopniu nie umniejszyło jego rangi, a nawet dało nam trochę więcej czasu na przygotowanie się.

    Do wyboru mieliśmy powieści trzech autorów. Najchętniej czytaliśmy pełne humoru „Przygody Tomka Sawyera” Marka Twaina, w drugiej kolejności znalazł się „Książę i żebrak” tego samego autora i „Księga dżungli” R. Kiplinga. Słuchaliśmy z zaciekawieniem i wszystkich czytających nagradzaliśmy gromkimi brawami.

    O tym, komu przyznać nagrody, zdecydowali jurorzy, którzy ogłosili wyniki zaraz po konkursie. Oto one:

    • I miejsce zajęły ex aequo: Lena Khiralla z kl. IV b i Milena Mucha z kl.V a
    • II miejsce zdobył Jonasz Oleś z kl. IV b
    • III miejsce - także ex aequo - otrzymały: Ewa Gustab z kl. IV a i Barbara Bergier z kl. IV b

    Należy dodać, że Lena Khiralla i Milena Mucha będą walczyły o tytuł Mistrza i Wicemistrza Czytania w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania, który odbędzie się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Rajskiej.

    Wśród aniołów i świętych

    7 października klasa II a udała się do Pałacu Biskupa Ciołka na warsztaty pt."Anioły, święci i legendy". Pani Przewodnik w bardzo barwny i ciekawy sposób zapoznała dzieci z postaciami św.św. Weroniki, Urszuli, Barbary, Floriana, Mikołaja, Grzegorza i Archanioła Gabriela oraz legendami z nimi związanymi.

    Na uczniów czekał kalamburowy spradzian, w którym wybrane dziecko pokazywało określonego świętego. Nie było łatwo, ale poradziliśmy sobie świetnie.Na zakończenie warsztatów dziewczynki i chłopcy mogli wykonać anioła wg własnego pomysłu.

    Na Halę Krupową

    4 października 2015 członkowie Szkolnego Koła PTTK "Podróżnik" uczestniczyli w zakończeniu sezonu turystycznego na Hali Krupowej.

    Tym razem jesień pokazała się od najpiękniejszej strony...

    ...jak to u Mehoffera...

    6 października klasa II c była w Domu Józefa Mehoffera w ramach akcji Kultura Dostępna, na lekcji muzealnej "Co się chowa w cieniu wiązu". Podziwialiśmy pełen kwiatów i roślin ogród zaprojektowany przez artystę.

    Potem z przewodniczką wędrowaliśmy po Pałacu pod Szyszkami szukając motywów roślinnych i zwierzęcych na obrazach, meblach i porcelanie. Na koniec jak, to u Mehoffera projektowaliśmy własne witraże.

    W drodze powrotnej zaglądnęliśmy na wystawę "Zakręcone ZOO" do Małopolskiego Ogrodu Sztuki, aby pooglądać projekty z zakrętek wykonane przez uczniów Gimnazjum Specjalnego nr 62.

    Sami podobne prace robiliśmy realizując temat: "Przedmioty z odzysku".

    W Zamku Książąt Pszczyńskich

    2 października uczniowie klas V a i V b wyjechali na wycieczkę do Pszczyny. Zwiedzili niezwykle piękny Zamek Książąt Pszczyńskich, spacerowali po rozległym parku otaczającym ten obiekt po czym udali się do restauracji na smakowitą pizzę.

    Po obiedzie kontynuowały poznawanie Pszczyny w Skansenie Wsi Pszczyńskiej.

    W Majsterkowie

    1 października 2015 r. uczniowie klasy III a wybrali się na warsztaty pt."Majsterkowo w Castoramie". Czekało na nich niezwykłe zadanie. Każdy otrzymał zestaw drewnianych części, młotek i gwoździe.

    Bardzo miła pani zaprezentowała gotowy samolot i pokazała jak łączyć elementy, aby taki samolot wykonać. Wszyscy bardzo się starali. Wokół rozlegało się głośne pukanie i stukanie. Gdy samoloty były gotowe, uczniowie otrzymali farby. Drewniane samoloty zyskały piękne kolory.

    Warsztaty okazały się dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem.

    "Jedz fioletowo, żyj zdrowo".

    W tym roku klasy I-III biorą udział w projekcie "Jedz kolorowo, żyj zdrowo". Ma on zachęcić wszystkich do tego, aby w codziennej diecie stosować różnokolorowe owoce i warzywa, bo posiadają one różnorodne właściwości i witaminy ważne dla naszego zdrowia. Wrzesień zakończyliśmy dniem fioletowym.

    W klasach pojawiły się wystawki z fioletowymi okazami roślinnymi. Były śliwki, bakłażany, winogrona, figi, borówki, jeżyny, porzeczkowa galaretka oraz kwiaty: astry, ziemowity, macierzanka, wrzos, lawenda.

    Oczywiście odbyła się degustacja owoców i okazało się, że wszyscy bardzo lubią fioletowe. Była okazja do dokładnego przyglądnięcia się śliwce i poćwiczenia sporządzania opisu.

    Niektóre klasy wykonały woreczki i sakiewki do szafy z pachnącą lawendą.

    W poszukiwaniu chatki Baby Jagi

    20 września.Tym razem wędrówka przez chmury. Na szczęście wbrew prognozom nie padał deszcz, może dlatego, że byliśmy w chmurach, a nie pod nimi.

    Po dwugodzinnym marszu wyłoniła się z mgieł chatka Baby Jagi czyli schronisko na Luboniu Wielkim. Nowi turyści naszego szkolnego Koła Turystycznego PTTK spisali się wspaniale!

    Mali ratownicy

    9 i 17 września uczniowie klas II b i II c wzięli udział w warsztatach" Mały Ratownik".Dzieci oglądały prezentację i dowiadywały się jak postępować w przypadku oparzeń, zranień i krwawienia z nosa.

    Następnie każdy uczestnik mógł przećwiczyć masaż serca i sztuczne oddychanie oraz ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Na zakończenie wszyscy "mali ratownicy" otrzymali dyplomy..

    Na tropie muzyki

    16 września uczniowie klasy III a po raz kolejny odwiedzili Muzeum Narodowe. Tym razem szukali odpowiedzi na pytanie: Gdzie się chowa muzyka? W wykonaniu zadania pomogła im bardzo miła pani przewodnik.

    Pokazała ciekawe instrumenty muzyczne, dęte, perkusyjne i strunowe. Uczniowie mogli posłuchać ich brzmienia. Szukali inspiracji w dźwiękach z życia codziennego, ale też we fragmentach utworów wspaniałych twórców oraz obrazach. Na koniec każdy zaprojektował swój instrument.

    Na Zaczarowanym Wzgórzu

    16 września dzieci z klas II a i II c wybrały się do gospodarstwa edukacyjnego "Zaczarowane Wzgórze" w Czasławiu. Tematem wycieczki było "Jesienne święto pieczonego ziemniaka".

    Dzieci zostały podzielone na dwie grupy: kartofli i gruli i wzięły udział w ziemniaczanych zawodach:"poszukiwały” rozrzuconych po ogrodzie kartofli oraz „zamiatały" je miotłami slalomem.

    Każde dziecko mogło przejechać się na końskim grzbiecie, zwiedzić stajnię wraz z jej 33 mieszkańcami oraz siodlarnię, w której trzymane są wszystkie końskie akcesoria.

    Uczniowie odwiedzili kozy, owce, gęsi, kury, świnkę "wietnamkę”, które nakarmili i pogłaskali. Poszerzyli swoją wiedzę na temat ich życia oraz nauczyli się trudnej sztuki dojenia mleka dzięki "sztucznej" krowie. Były też zabawy z chustą Klanza, szaleństwa na placu zabaw i na trampolinie, a chłopcy rozegrali nawet mecz piłki nożnej... .

    Oczywiście nie mogło również zabraknąć ogniska z pieczeniem kartofli i kiełbasek oraz "tworzenia" cudnych ziemniaczanych stworów, zwierzaków, czołgów i samolotów.To był naprawdę wspaniały dzień!

    U pierwszaków, kręciołki!

    8 września 2015 roku dzieci z klas I a i I b uczyły się budować roboty.

    Wykorzystując swoją spostrzegawczość, znajdowały potrzebne elementy różniące się od siebie drobnymi szczegółami i dopasowywały je do siebie.

    Zaciekawienie, skupienie i zadziwienie, towarzyszyły dziewczynkom i chłopcom przez całe zajęcia.

    Nareszcie jest! Żółty bączek kręciołek, który czasami lubił płatać figle. Zupełnie jak dzieci:).

    Z ostatniej chwili

    Uczennica klasy III a Wiktoria Górska została laureatem Konkursu „Pszczoła w oczach dziecka”. Zadaniem uczestników było wykonanie zdjęcia oraz pracy plastycznej. 6 września 2015 r. na Placu Wolnica odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Konkursowi patronował Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy I Stare Miasto Tomasz Doras oraz prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Krakowskich. Gratulujemy!

     

    Górskie powroty

    W niedzielę, 6 września, wróciliśmy na beskidzkie szlaki! Tym razem zdobyliśmy szczyt Beskidu Wyspowego - Ciecień. Piękne widoki i urozmaicona pogoda dodawały uroku wyprawie.

    Było bardzo ciepło i bardzo dynamicznie - ulewny deszcz przez pięć minut, gęste chmury, a potem piękne jesienne słońce. Może na taką zmienność aury wpłynęło to, że wędrowaliśmy między diabelskim kamieniem, a prawdziwą pustelnią...?"

    Następna wycieczka na Luboń Wielki, zapraszamy wędrowców...

    Witajcie znowu!

    1 września dzieci, rodzice i nauczyciele, po raz pierwszy i po raz kolejny:) powitali po wakacjach naszą szkołę. Pani Dyrektor życzyła wszystkim odniesienia sukcesów tych małych i tych większych, życzliwości i nowych przyjaciół. Dobrego roku!