• BIBLIOTEKA 

     DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA 

     Tu można ciekawie spędzać czas!

      PONIEDZIAŁEK 12 – 15

     ŚRODA  9 -15

     PIĄTEK 9 -15

     ZAPRASZAMY NA KOŁO BIBLIOTECZNE! 

     W piątki od godziny 13.30-14.30 możecie brać udział w grach i zabawach literackich, wymyślaniu niezwykłych opowieści, możecie też czytać, słuchać, oglądać czyli dobrze bawić się z książką, bo:

     „CZYTANIE KSIĄŻEK – TO NAJPIĘKNIEJSZA ZABAWA

                      

                     

   • Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci

    2 kwietnia to dzień urodzin Hansa Christiana Andersena. W tym dniu na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Z tej okazji zachęcamy Was do zapoznania się z życiem i twórczością  tego znanego baśniopisarza.

    Przypominamy również, że na konkurs plastyczny „Wzorem mistrza Szancera!” możecie wykonać ilustrację do jednej z baśni Andersena: „Dziecię elfów”, „Dzikie łabędzie”, „Słowik”, Królowa śniegu”.

     

    Wiele baśni możecie przeczytać lub wysłuchać z audiobooków w internetowej bibliotece  https://wolnelektury.pl/katalog/autor/hans-christian-andersen/

    Obejrzyj prezentację: 

    Prezentacja o Andersenie.ppsx

    Przeczytaj koniecznie: 

    Łakome Abecadlo - parafraza Tuwima.docx

    Rozwiąż krzyżówkę:

    Krzyżówka - ZNANE BAŚNIE ANDERSENA.doc

    • JAN MARCIN SZANCER – CZARODZIEJ WYOBRAŹNI  zwany „KRÓLEM ILUSTRATORÓW”

    • Warto wiedzieć, że ten znany ilustrator, urodzony w 1902 r., mieszkał  wiele lat temu niedaleko naszej szkoły przy ul. Szlak 53.  Ukończył II Liceum Ogólnokształcące przy ul. Sobieskiego. Miał duszę artysty, od dziecka chciał zostać malarzem, ale uwielbiał także teatr. Z tego powodu ukończył zarówno Akademię Sztuk Pięknych, jak też Wyższą Szkołę Dramatyczną w Krakowie. Był malarzem, grafikiem, projektował dekoracje dla teatru i filmu, pisał sztuki teatralne i bajki dla dzieci oraz redagował czasopismo „Świerszczyk”.  Jednak został zapamiętany głównie jako ilustrator prawie 300 książek. 

          

     Zapraszamy do udziału w konkursie! Szczegóły tutaj: 

     REGULAMIN_KONKURSU(1).doc

      

   • Z wizytą w bibliotece

    W piątek 17 stycznia uczniowie klasy 1b uczestniczyli w lekcji bibliotecznej. Pani Małgorzata Hamada rozmawiała z dziećmi na temat tego, jak należy zachowywać się w bibliotece w czasie wypożyczania i oddawania książek. Dzieci dowiedziały się również, jak dbać o wypożyczone książki, by ich nie zniszczyć.

      

    Na koniec wszyscy uczniowie wypożyczyli swoją pierwszą książkę. 

    • Emocje, emocje, emocje…!

    • Eliminacje do Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania trwały od połowy października aż do początku grudnia. Zgłosiło się bardzo wielu uczestników, niektórzy już po raz kolejny próbowali sił w tym konkursie, ale pojawiły się też nowe twarze, a raczej… głosy.

      

       

      

     Uczniowie klas V-VI prezentowali czytanie powieści Edmunda Niziurskiego. W klasach piątych jury przyznało dwa pierwsze miejsca, bowiem dotychczasowy, wielokrotny (!) zwycięzca konkursów, Marcin Małota z Va, znalazł godną siebie przeciwniczkę, nową uczennicę z tej samej klasy Michalinę Lisowską, której czytanie wywarło na jurorach równie dobre wrażenie. Wśród szóstoklasistów I miejsce zajęła Wiktoria Braś z VIc, ale ponieważ do etapu wojewódzkiego szkoła może zgłosić tylko jedną osobę z klas V-VI, wszyscy trzej laureaci I
     miejsca musieli zmierzyć się ze sobą w kolejnej dogrywce, w której ostatecznie zwyciężyła Michalina. Jednak trzeba przyznać, że cała trójka była świetna! Natomiast na II miejscu znalazły się: Wiktoria Kalisz z Va oraz ex aequo Hania Bergier z VIb i Iga Kupiec z VIc. Trzeciego miejsca nie przyznano.

      

       

      

     Klasy III-IV przystąpiły do konkursu razem, czytając fragmenty książki Doroty Terakowskiej „Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie”.  Czwartoklasistom zwiększono stopień trudności i musieli oni przygotować dwa rozdziały, natomiast uczniowie klas trzecich jeden, ale liczący 13 stron, co nie jest łatwym zadaniem na tym etapie edukacji. W grupie klas trzecich pierwsze miejsce zdobyła Lena Duraj z IIIb, na drugim miejscu znalazła się Emilka Bober z IIIa, a na trzecim Zuzia Stróżycka i Irenka Pabisek z tej samej klasy. W kategorii klas czwartych zwyciężył Kacper Koczapski, drugie miejsce zajęła Hanna Pawłusiak, natomiast trzecie Krzysztof Łomnicki. W tym przypadku komisja konkursowa zgodnie zdecydowała, że do finału przechodzi zwycięzca z klasy IVa, którym jest Kacper Koczapski.

     Laureaci z nagrodami

      

          

     Gratulujemy !

      

    • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

    • Z okazji tego miłego święta dzieci z klas młodszych odwiedziły bibliotekę szkolną, bo gdzież jak nie tutaj znajdziemy najwięcej misiów?

       

     Zajęcia dla klas pierwszych poświęcone były różnym niedźwiadkom: tym prawdziwym i tym bajkowym. Były zagadki, losowane obrazki, układanki oraz inne ciekawe zadania do wykonania. Po wysłuchaniu fragmentów bajek o dwóch najbardziej znanych pluszowych misiach: Uszatku i Puchatku, nastąpiło wspólne układanie kolorowych plansz, ilustrujących poznane przygody. Ten pobyt w bibliotece z pewnością wszystkim pierwszoklasistom zapadnie w pamięć i  na pewno żadne dziecko nie pomyli Uszatka z Puchatkiem!

      

       

     Natomiast uczniowie klasy II poznali prawdziwą historię powstania słynnych opowieści o  Kubusiu Puchatku. Obejrzeli prezentację, dzięki której dowiedzieli się, że miś ten oraz jego przyjaciele mieli swój pierwowzór w autentycznych zabawkach, należących do Krzysia, syna angielskiego pisarza Alana Alexandra Milne, będącego autorem znanych książek o przygodach w Stumilowym Lesie. W trakcie zajęć dzieci zapoznały się bliżej z innymi postaciami tej opowieści oraz wysłuchały fragmentu książki o wyprawie Krzysia i jego towarzyszy w poszukiwaniu Bieguna Północnego. Na koniec wszyscy uczniowie zagrali w grę planszową „Wędrówka z Kubusiem Puchatkiem”, a punktem finałowym gry było znalezienie bieguna przez Puchatka. Trzeba przyznać, że ta część zajęć wzbudziła najwięcej emocji!