• Poranek z historią

    • 30 października 2018 r. w auli naszej szkoły odbył się "Poranek z historią" - w ramach projektu " Szkoła Niepodległa" w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Honorowym gościem był major Stanisław Szuro - żołnierz niezłomny.

     W spotkaniu uczestniczyły klasy siódme i ósme naszej szkoły, a także zaproszeni goście m.in prezes WiN, kierownik Filii Oddziału IV MHK "Ulica Pomorska ", przedstawicie UJ i krakowskich szkół podstawowych. Uroczystości uświetnił wykład Stanisława Szuro "Pierwszy dzień niepodległości w Krakowie 1918" oraz rozmowa Jana Szuro z ojcem Stanisławem zatytułowana "Nic nie jest nam dane na wieczność...".

     Na koniec uroczystości zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie odczytali fragmenty książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec".

    • Uczeń - Obywatel

    • Po raz dziesiąty przystąpiliśmy do projektu edukacyjnego "Uczeń – Obywatel" organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury im. K.I. Gałczyńskiego. Przez cały rok szkolny będziemy uczestniczyć w spotkaniach, których celem jest zapoznanie się z historią Samorządu krakowskiego oraz jego aktualną działalnością.Pierwsze spotkanie mamy już za sobą, odbyło się ono w Urzędzie Miasta, a uczestniczyli w nim uczniowie klasy VIa, VIb i Vc: Wiktoria Górska, Ania Nowak, Natalka Szczepańska, Zosia Markiewicz, Julka Kuczawska, Emilka Jarema, Julka Buszewicz, Wiktoria Braś i Iga Kupiec.

     Wraz z Panem Krzysztofem Kordylewskim wyruszyliśmy na spotkanie do krakowskiego Magistratu, w czasie którego to spotkania zapoznaliśmy się z historią lokacji Krakowa, historią Pałacu Wielopolskich, budynku w którym mieści się siedziba miejskich urzędników, dowiedzieliśmy się też co nieco, o byłych Prezydentach naszego miasta, szczególnie tych najbardziej zasłużonych: Józefie Dietlu, Mikołaju Zyblikiewiczu i Juliuszu Leo.

    • „Krakowskie szkoły najlepiej segregują odpady”

    • W roku szkolnym 2018/2019 nasza szkoła realizuje Program edukacyjny „Krakowskie szkoły najlepiej segregują odpady” przygotowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie. Głównym celem programu jest kształtowanie proekologicznych postaw związanych z selektywną zbiórką odpadów i ochroną środowiska wśród dzieci i młodzieży, a także zorganizowanie w szkołach właściwego systemu segregacji odpadów. Program został objęty Honorowym Patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty.

     Wyznaczeni nauczyciele uczestniczyli w szkoleniu metodycznym w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania w Krakowie. Otrzymali zestaw materiałów dydaktycznych, zgodnych z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej, które ułatwią nauczycielom przeprowadzenie w szkole lekcji na temat segregacji odpadów. Na terenie szkoły pojawiły się nowe pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów.

    • "Portrety, autoportrety, moda na selfie"

    • 25 października klasa II a udała się na ASP na warsztaty "Portrety, autoportrety, moda na selfie" zorganizowane w ramach obchodów 200 -lecia powstania Akademii Sztuk Pięknych.  W ramach zajęć uczniowie zwiedzili Muzeum ASP oraz dowiedzieli się jak powstają portrety. Zobaczyli również malowane różnymi technikami obrazy zarówno z dawnych lat jak i współczesne.

     Poznali trudne słowo "dygitalizacja" oraz metody dygitalizowania dzieł sztuki. Dzięki nim możemy zobaczyć zasoby każdego Muzeum na świecie. Potem udali się do Galerii, gdzie w parach rysowali swoje portrety. Dzięki różnym częściom garderoby, kapeluszom i innym przedmiotom mogli przebrać się za różne postaci i zostać modelami artysty.Tak powstały fantastyczne portrety!

    • "Widowisko Dumy i Radości"

    • 19 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w "Widowisku Dumy i Radości" zorganizowanym przez Małopolską Kurator Oświaty Barbarę Nowak. Uroczysty ten dzień zaczął się Mszą Świętą w Katedrze Wawelskiej, którą odprawił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

     Następnie uformował się pochód, który ze Wzgórza Wawelskiego skierował się do Parku Jordana, gdzie odbyło się spotkanie z Żołnierzami Niezłomnymi: Wacławem Szaconiem i majorem Stanisławem Szuro.

    • Gdzie mieszkają jeże?

    • 19 października dzieci z klasy I a w ramach projektu "Przyroda z klasą" realizowały scenariusz „Gdzie mieszkają jeże?” Ten sympatyczny ssak, który wcale nie lubi jabłek:) jest pomocnikiem człowieka w walce ze szkodnikami.

     Na miarce centymetrowej dzieci zobaczyły jak duży jest jeż, zdziwiły się, że jego temperatura ciała w stanie hibernacji ma tylko 5°C, a jego serce bije kilka razy na minutę.Dowiedziały się też jak zbudować dla niego zimowe schronienie i zrobiły to. Dzieci przyniosły folie, gazety, liście, mech, karmę dla kotów i psów.

     Zaangażowanie było ogromne. Emocje związane z pracą w grupie także. Dzieci uczyły się współpracy i podziału ról – przekonały się, że działać wspólnie, nie znaczy robić to samo.

    • 100 tulipanów na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę

    • 19 pażdziernika dzieci ze Świetlicy szkolnej postanowiły uczcić zbliżającą się setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

     Pod kierunkiem Pani Eli posadziły 100 tulipanów. Czy będą białe i czerwone, czy kolorowe jak wiosna?

     Zobaczymy za kilka miesięcy.

    • Jasne i ciemne strony internetu

    • 19 października uczniowie klas I - VIII uczestniczyli w przedstawieniu edukacyjnym pt."Jasne i ciemne strony internetu".

     Bezpośredni kontakt z publicznością, zabawa w skojarzenia, kalambury, scenki dramowe przekazywały ważne informacje dotyczące pożytku i niebezpieczeństw płynących z sieci.

    • „Śladami Bartka – Ketraba”

    • 17 października klasa VI a udała się w godzinach porannych na lekcję plenerową „Śladami Bartka – Ketraba”. Dzieciom towarzyszyły studentki UP. Przewodnikami uczniów klasy szóstej byli prelegenci z klasy VII b: Lena Khiralla, Natalia Madeja, Basia Bergier, Marita Widomska, Karol Świerad i Kuba Radwański, którzy prowadzili zajmujące wykłady dotyczące treści „Władcy Lewawu” i historii naszego miasta.

     Trasa wycieczki polonistycznej wiodła przez ul. Skałeczną, Wawel, bulwary, ul. Kanoniczą, Poselską, Grodzką, Rynek aż do ul. Wiślnej, skąd Plantami wszyscy uczestnicy zmęczeni nieco, lecz pełni wrażeń wrócili do szkoły.

    • "Jak odróżnić prawdę od fałszu ?"

    • 16 października klasa II a zrealizowała scenariusz "Jak odróżnić prawdę od fałszu" w ramach projektu "Mali detektywi". Wszyscy wspaniale "odrobili" zadanie domowe, czyli przygotowali odpowiedzi na 3 pytania. 

     Po wysłuchaniu "Bajki o Prawdzie i Fałszu" uczniowie usłyszeli pytania i bardzo chętnie zabrali się do pracy, aby na nie odpowiedzieć. Jednakże zroumienie takich pojęć jak indukcja, dedukcja czy zasada wyłączonego środka wcale nie jest taka prosta. Wszystkie grupy bardzo dobrze opracowały karty pracy związane z wykorzystaniem zasad logiki i ułożeniem zdań.

     Dzieci rozwiązały także zadanie, z którym musiał zmierzyć się sam Sherlock Holmes! Jednak zdecydowanie najwięcej problemów sprawiły zagadki logiczne, które pozornie proste i oczywiste wcale takie nie były...

    • Z ostatniej chwili

    • Z ogromną przyjemnością informujemy, że uczniowie klas ósmych Maria Bogusz, Zuzanna Iwan, Małgorzata Królik oraz Aleksander Kałuża zdobyli III miejsce w teście wiedzy w ramach projektu Eko-logiczni.

     Rozdanie dyplomów oraz nagród odbyło się 12 października w UMK z rąk Pana Prezydenta Jacka Majchrowskiego. Po zakończonej uroczystości na uczniów czekała niespodzianka - bankiet zorganizowany dla wszystkich uczniów, którzy brali udział w projekcie.

     Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

    • Fizyka jest super!

    • W mijającym tygodniu klasy I a i II a uczestniczyły w zorganizowanym przez IFJ PAN popularno - naukowym pokazie Wiktora Niedzickiego pt."Fizyka jest super!" Prowadzący pokaz, niczym wielki Mag, przeprowadził niezwykle interesujące, często zabawne eksperymenty, do których została zaprzągnięta bardzo poważna dziedzina nauki - fizyka.

     Uczniowie poznali tajemnice architektury, zobaczyli różnego rodzaju wahadła, suchy lód, ciekły azot, który w jednej chwili zamrażał jesienne kwiaty, gigantyczne mydlane bańki, poruszane za pomocą suszarki balonowe koło i wiele jeszcze innych fascynujących zjawisk. Na koniec pokazu dzieci otrzymały drobne upominki, a Pan Wiktor Niedzicki obdarzył przyszłych naukowców swoim autografem.

    • Wiosenne kwiaty...jesienią

    • 10 października dzieci z klasy I a zamieniły się w jesiennych ogrodników. W okolicy szkoły, za pomocą łopatek, motyk i grabek, wykopały tunele i posadziły wiele wiosennych kwiatów. Praca ciężka i wymagająca cierpliwości nie udałaby się gdyby nie pomoc Pani Uli i Pani Ani. 

     Czasami, niektóre cebulki panoszyły się na zewnątrz:), trzeba było posadzić je na nowo. Tunele zostały zasypane, a kwiaty podlane. Teraz przed dziećmi czas oczekiwania - jesień i zima. A za pół roku, będziemy odkrywać wiosenne kolory.

    • „Zostań mistrzem fantasy!”

    • i 8 października uczniowie klas siódmych naszej szkoły wzięli udział w warsztatach literackich „Zostań mistrzem fantasy!” prowadzonych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną przy ul. Rajskiej.

     Uczestnicy mieli okazję, by rozwinąć zdobytą w szkole wiedzę na temat literatury fantasy, poznając szczegółowo historię i najważniejszych twórców tego gatunku. Najpierw jednak musieli zastanowić się i odpowiedzieć na pytanie, czym jest wyobraźnia? Z tym zadaniem wszyscy poradzili sobie znakomicie, ale nie tylko z tym, bowiem ...

    • Pasowanie na Świetliczaka

    •  8 października dzieci, zapisane w tym roku po raz pierwszy do Świetlicy szkolnej, uczestniczyły w uroczystości pasowania na Świetliczaka.

     Ważne to wydarzenie poprzedził występ Magika, który, jak na Magika przystało, zaprezentował niezwykłe umiejętności. Czyścił uszy, z których wyskoczyła piłeczka, połączył koła, których nie da się połączyć, sprawił, że dzieci potrafiły pokolorować na odległość i wymazać gumką (również na odległość) dziecięce kolorowanki.

     Na koniec... wyczarował prawdziwego, żywego, białego królika! Cieszyły sie nie tylko szkolne dzieci, ale i zaproszone na pokaz przedszkolaki. Uczniowie zostali pasowani na Świetliczaka czarodziejską różdżką, otrzymali też pamiątkowe dyplomy.

    • Zakończenie sezonu na Hali Krupowej

    • 7 października Szkolne Koło PTTK uczestniczyło w zakończeniu sezonu na Hali Krupowej w Beskidzie Żywieckim. Pożegnaliśmy Królową Beskidów (Babią Górę), a nasza drużyna wygrała nagrodę w konkursie wiedzy o górach zorganizowaną przez Komisję Turystyki Górskiej.

     Zakończenie sezonu to chyba nie jest nasze ostatnie turystyczne zdanie w tym roku.

    • "Idą pierwszaki, dawne maluchy..."

    •  5 października dawne maluchy, a od dziś już tylko same zuchy, uroczyście, w obecności Dyrekcji, nauczycieli i swoich bliskich, ślubowały, że będą kochać ojczyznę, uczyć się pilnie i pomagać innym.

     Pamiętającym dawne czasy, zabytkowym ołówkiem dzieci zostały pasowane na uczniów naszej szkoły, a później... pokazały ogrom swoich możliwości, pięknie recytując wiersze i śpiewając nie zawsze łatwe piosenki. Uczniowie klasy trzeciej obdarowali swoich młodszych kolegów pluszowymi kredkami, a rodzice zapewnili wszystkim pociechom słodki poczęstunek. Dzieci są już prawdziwymi pierwszakami, a to nie byle co!

    • "Eko-logiczni"- Ekospalarnia od środka

    • 2 października 2018r.Małgosia Królik, Olek Kałuża oraz Marysia Bogusz w ramach projektu "Eko-logiczni" mieli okazję poznać pracę Ekospalarni od środka. Wizyta w Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie okazała się być bardzo pouczająca.Odpady które nie nadają się do recyklingu można zutylizować i przekształcić w energię cieplną i elektryczną zmniejszając tym samym ilość odpadów zalegających na składowiskach. A dla mieszkańców Krakowa oznacza to dostęp do nowej, czystej energii.

     Biorąc pod uwagę fakt, że mieszkańcy Krakowa produkują ponad 300 tys. ton odpadów rocznie po zapoznaniu się z funkcjonowaniem Ekospalarni jesteśmy pewni, iż jest to świetny sposób aby poprawić jakość powietrza i środowiska w Krakowie i nie tylko. Podczas zajęć w ZTPO uswiadomilismy sobie jak ważne jest segregowane odpadów już na samym początku - czyli w naszych domach.

    • Kot Leonarda

    • 2 października 2018r. klasy drugie wybrały się do Muzeum Narodowego w Sukiennicach na warsztaty muzealne pt."Kot Leonarda. zwierzęta na obrazach". W czasie zwiedzania sal uczniowie szukali zwierząt namalowanych przez wybitnych malarzy.

     Pani przewodnik dużo uwagi poświęciła koniom na obrazach batalistycznych z okresu napoleońskiego, a zadaniem dzieci było rozpoznanie i nazwanie maści czyli koloru poszczególnych koni. Uczniowie szukali i innych zwierząt znaleźli psy, koty, tygrysy i ptaki.

     Plastycznym podsumowaniem warsztatów było wkomponowanie wybranego zwierzęcia (papugi, bociana lub psa) do swojej pracy malarskiej. To było bardzo ciekawe doświadczenie!

    • "Eko-logiczni" - wpływ zanieczyszczeń na gleby

    • 29 września odbyły się ostatnie warsztaty w ramach projektu "Eko-logiczni". Tym razem Marysia, Zuzia, Gosia i Olek badali wpływ zanieczyszczeń na gleby oraz na występowanie porostów.

     Samodzielnie przygotowywali odczynniki, preparaty mikroskopowe, oraz dokonali oceny zanieczyszczeń występujących w naszym mieście.