• ”Co to znaczy, że rośliny żyją?”

    • 10 grudnia w klasie I a został zrealizowany kolejny scenariusz UD pt. ”Co to znaczy, że rośliny żyją?” . Opowieść o jeżyku Zoi i film „Jak rosną rośliny?” był pretekstem do rozmowy o przyrodzie ożywionej i nieożywionej oraz o przedmiotach stworzonych ludzką ręką.

     Dzieci za pomocą samoprzylepnych karteczek zaznaczały elementy przyrody ożywionej i nieożywionej w klasie. Samodzielnie doszły do wniosku, że człowiek też jest częścią przyrody ożywionej. W zabawie „Skąd wiem, że żyję?” każde dziecko odgrywało przydzieloną rolę: robota, roweru, samochodu, gila, biedronki, węża, gliny, węgla itp. Zastygały w bezruchu, zadawały pytania.

     Uczniowie wyodrębnili 7 cech organizmów żywych (ruch, wzrost, jedzenie, oddychanie, wydalanie, poznawanie świata zmysłami, rozmnażanie), których znajomość ułatwiło późniejsze działania i rozwiewało wątpliwości(czy muszelka oddycha, rozmnaża się, je?). W trakcie zabawy ze strony dzieci(co bardzo cenne) padło pytanie o ławki, okienne szyby, tornistry. Pozwoliło to na rozważanie o efektach działalności człowieka, których nie można zaliczyć do przyrody, choć sam człowiek jest jej częścią.

    • Toruńskie pierniki

    • 7 grudnia uczniowie klasy II b wraz z gośćmi z Torunia uczestniczyli w warsztatach piernikarskich. W trakcie zajęć młodzi adepci piernikarstwa zgodnie z tradycyjnymi, średniowiecznymi regułami ugniatali ciasto, a następnie odciskali je w formach.

     Podczas, gdy pierniki się wypiekały, uczniowie mogli dotknąć, powąchać i ugnieść w moździerzu korzenne przyprawy wykorzystywane w piernikarstwie. Mieli też okazję, aby spróbować prawdziwych toruńskich pierników. Na zakończenie dzieci pod kierunkiem Piernikarki Olgi przygotowały i zaprezentowały mini teatrzyk 
     „ O czeladniku i królowej pszczół”, poznały też legendę o powstaniu słynnych „katarzynek”.

    • Z ostatniej chwili

    • Z radością informujemy, że w konkursie plastycznym pt. "Krajobrazy Polski" 
     zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Krakowie wyróżnienie zdobyły: 
     Wiktoria Kalisz z klasy IV a i Malwina Strączek z klasy V c. 
     Serdecznie gratulujemy!!!

    • Magiczny Mikołaj

    • 6 grudnia do klasy III a przyszedł niezwykły Mikołaj. Zazwyczaj przychodzi On z workiem prezentów. Tym razem był to niespodziewany podarunek w postaci Magicznego Przedstawienia.

     Emocje rosły w miarę jak Pan Magiczny pokazywał niesamowite sztuczki. Każdy chciał być asystentem Magika. Niestety było to niemożliwe. Mimo tego, tajemnicze triki wywarły wrażenie na dzieciach. To był naprawdę świetny prezent!

    • Witaj św. Mikołaju !

    •  6 grudnia do klasy I a przybył z walizką:) pełną prezentów św. Mikołaj. Na głowie miał mitrę, nosił długą, białą brodę, w ręku trzymał pastorał.

     Dzieci powitały go serdecznie i z wielkim entuzjazmem. Św. Mikołaj oprócz prezentów przywiózł też dobre słowa, którymi hojnie wszystkich wokoło obdarzał.

    • "Co można zobaczyć na portrecie?"

    • 3 grudnia klasa II a zrealizowała trzeci ze scenariuszy UD pt."Co można zobaczyć na portrecie?". Na bazie wydrukowanych z internetu portretów i portretów - zdjęć bliskich osób dzieci poznały różnicę między portretem i autoportretem. Uczniowie zastanawiali się po czym można poznać czym zajmuje się osoba z obrazu lub kim jest.

     Potem "udali" się do pracowni artysty i porównywali portrety ludzi, którzy żyli wiele lat temu. Wszyscy byli poważni, pięknie ubrani, dystyngowani... . Jednym z zadań było narysowanie portretu króla słuchając tylko opisu jego wyglądu. Każdy uczeń przedstawił postać króla inaczej, chociaż wszyscy uwzględnili te cechy, o których była mowa w opisie. Uczniowie obejrzeli też portrety malowane przez Pablo Picasso przedstawiające postać człowieka w zupełnie inny sposób.

     Na koniec zostało zrobione wspólne zdjęcie, które posłuży klasie do narysowania portretu zbiorowego.

    • Z przymrużeniem oka

    • 30 listopada dzieci z klas I-III nawiązały do starej tradycji zaglądania w przyszłość w dzień św. Katarzyny i św. Andrzeja. 

     Były zabawne konkurencje, wiele emocji wzbudzały pytania do kręcącej się butelki i wyścig butów, dzieci "poznały" imiona swoich przyszłych znajomych, zawody, które będą wykonywać, nadchodzące wydarzenia.

    • Przygody z ciepłem

    • 29 listopada klasa II a udała się na warsztaty pt."Przygody z ciepłem". Tematem zajęć było pokazanie dzieciom, że ciepła woda z kranu jest bezpieczniejsza niż gaz z kuchenki. Uczniowie podzieleni na 4 grupy układali Logo firmy MPEC z kolorowych puzzli.

     Potem uczyli się śpiewać piosenkę o cieple na melodię piosenki "Ogórek zielony".Grali w kalambury oraz budowali drogę ciepłej wody w kaloryferze i w kranie ucząc się poszczególnych ważnych etapów tego działania. Rywalizacja między grupami była też świetną nauką i zabawą. Wszyscy uczniowie otrzymali kolorowe podkoszulki z logo firmy, pamiątkowe karty pracy, a klasa dostała kolorową przytulankę "kaloryfer".

    • Dzień Pluszowego Misia

    • Z okazji Dnia Pluszowego Misia dzieci z klas I-III odwiedziły bibliotekę szkolną, gdzie uczestniczyły w bardzo atrakcyjnych zajęciach poświęconych różnym niedźwiadkom przedstawionym na kartach książek.

     Tegoroczne obchody tego sympatycznego święta skupiły się jednak na dwóch pluszowych misiach czyli Uszatku oraz Puchatku. Dzieci poznały prawdziwą historię powstania słynnych opowieści o Kubusiu Puchatku. Dowiedziały się, że miś ten miał swój pierwowzór w autentycznej zabawce, należącej do Krzysia, syna angielskiego pisarza Alana Alexandra Milne, który napisał dwie książki o przygodach w Stumilowym Lesie.

     Dzieci poznały prawdziwą historię powstania słynnych opowieści o Kubusiu Puchatku. Dowiedziały się, że miś ten miał swój pierwowzór w autentycznej zabawce, należącej do Krzysia, syna angielskiego pisarza Alana Alexandra Milne, który napisał dwie książki o przygodach w Stumilowym Lesie.

     Również w ramach obchodów Dnia Pluszowego Misia dzieci zaprezentowały swoje umiejętności podczas konkursu pięknego czytania. Uczniowie klasy trzeciej musieli przygotować cały rozdział z oryginalnej wersji „Kubusia Puchatka” A.A. Milne, natomiast drugoklasiści fragment dowolnego wydania bajki o Puchatku.Konkurs wypadł znakomicie, a każdy uczestnik w nagrodę za wysiłek włożony w przygotowanie otrzymał specjalnie wykonaną na tę okazję grę planszową z Kubusiem Puchatkiem.

     Wszystkim gratulujemy, a poniżej prezentujemy laureatów:

     klasy drugie

     I miejsce: Zuzanna Stróżycka kl. II a

     II miejsce: Irena Pabisek kl. II a

     III miejsce: Maja Folfasińska i Lena Duraj kl. II b

     klasa trzecia

     I miejsce: Antonina Bargieła

     II miejsce: Piotr Krzeczkowski

     III miejsce: Hanna Pawłusiak

    • VI Olimpiada Wiedzy o Przepisach Ruchu Drogowego

    • 23 listopada 2018 r. już po raz szósty gościliśmy w naszej szkole drużyny z sąsiednich szkół na Olimpiadzie Wiedzy o Przepisach Ruchu Drogowego, którą organizowali przedstawiciele Straży Miejskiej z Dzielnicy I. Olimpiada składała się z 3 części: testu wiedzy o ruchu pieszych i rowerów, konkurencji sztafetowych i ćwiczeniach praktycznych w udzielaniu pierwszej pomocy. Wszyscy zawodnicy wykazali się wiedzą i zaangażowaniem.

     Nasza szkoła ponownie zajęła II miejsce. Jesteśmy dumni z umiejętności jakie zaprezentowaliśmy. Zwycięskie drużyny otrzymały fantastyczne nagrody. Do zobaczenia za rok.

    • "Kto Ty jesteś?"

    • 21 listopada klasy II a i II b były w Muzeum Narodowym na warsztatach "Kto Ty jesteś? Muzealna lekcja patriotyzmu". Zajęcia odbywały się w salach wystawy "Broń i barwa polska". W czasie podróży w czasie od średniowiecza do czasów współczesnych dzieci mogły zobaczyć, jak wyglądały uzbrojenie, stroje i wyposażenie rycerzy oraz żołnierzy. 

     Przypomniały także historię powstania polskiego godła oraz barw narodowych. Każdy otrzymał specjalną książkę z kartami pracy, dzięki której dodatkowo utrwalali zdobyte wiadomości. To była prawdziwa lekcja patriotyzmu!

    • Z ostatniej chwili

    • Z radością informujemy, że 21 listopada uczennica klasy IV b Gabrysia Sinczak została finalistką konkursu wiedzy o ochronie przeciwpożarowej.

     Konkurs został zorganizowany przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa we współpracy z Wydziałem Edukacji UMK oraz z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej.

     Serdecznie gratulujemy!

    • "Dlaczego detektyw pracuje w rękawiczkach?"

    • 20 listopada w ramach projektu "Mali detektywi" klasa II a zrealizowała kolejny scenariusz "Dlaczego detektyw pracuje w rękawiczkach?" Uczniowie sprawdzali swoje odciski palców na szklanym słoju oraz na karcie policyjnego zatrzymania. Na miękkim wosku odciskali swoje palce wskazujące.

     Dowiedzieli się, co to jest daktyloskopia i dlaczego detektyw musi mieć jednorazowe rękawiczki. Ustalili, że można zmienić strój, fryzurę, kolor skóry czy głos, ale nie da się zmienić swoich linii papilarnych, gdyż są: niezmienialne, niezniszczalne i niepowtarzalne /3 N/.

    • Niecodzienna wystawa

    • Z okazji 100 - lecia odzyskania niepodległości czytelnikom zostały udostępnione najstarsze książki znajdujące się w zbiorach biblioteki szkolnej.

     Są to wydania z okresu, gdy Polska była pod zaborami, począwszy od XIX w. (najstarsze z 1868 r.) aż do roku 1918.Następna część wystawy prezentuje bardzo liczne publikacje z okresu międzywojennego. Pokazane zostały również starsze książki wydane po 1945 roku.

     Najciekawszą dla uczniów część wystawy stanowią archiwalne dokumenty, w tym spisana w XIX wieku kronika szkoły, z której dowiadujemy się, że jej początki sięgają XII wieku (!), gdy założono szkołę Świętego Floriana.

     Jej charakter zmieniał się na przestrzeni wieków, lecz imię to nosiła aż do 1966 roku, dlatego pieczęcie z taką nazwą widnieją na najstarszych książkach w bibliotece. Szkoła kilka razy zmieniała siedzibę, poprzednia znajdowała się przy ul. Szlak 5, wcześniejsza przy Rynku Kleparskim, a na początku przy kościele Św. Floriana.

     Atrakcją podczas zwiedzania wystawy jest wysłuchanie fragmentów kroniki opisujących np. czego uczyły się pod zaborami dzieci w klasach I - III albo jak uczniowie musieli wiwatować na cześć zaborcy, cesarza Franciszka Józefa, kiedy przybył do Krakowa. Uczniowie oglądając zbiory, rozumieją, że należy je traktować z ogromną delikatnością. Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem i będzie prezentowana do 21 listopada 2018 r.

    • Śladami Józefa Piłsudskiego

    • W przeddzień Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę Szkolne Koło PTTK "Podróżnik" uczestniczyło w wycieczce śladami Józefa Piłsudskiego.Odwiedziliśmy Katedrę na Wawelu, a w drodze na Sowiniec stanęliśmy u podnóża Kopca Tadeusza Kościuszki.

     A potem leśno-jesienne klimaty doprowadziły nas do Kopca Józefa Piłsudskiego. Tu niespodzianka: widzieliśmy łopatkę z czasów usypywania tego imponującego pomnika i zdjęcia z tamtych czasów...

     Atmosfera bardzo patriotyczna i tylko żal, że było nas tak mało...

    • Wolność kocham i rozumiem...

    • 8 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w finale Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego „ Wolność kocham i rozumiem…”, który odbył się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Krakowie. Naszą Siódemkę reprezentowali:

     • w kategorii klas IV- VI: Marcin Małota, Wiktoria Braś, Iga Kupiec, Maja Kisielewicz
     • w kategorii klas VII- VIII: Oliwia Hendzelewska, Zuzanna Krętkowska, Zuzanna Iwan,

     Wszyscy uczniowie stanęli na wysokości zadania, ich recytacje były wzruszające i dodatkowo wysoko ocenione:

     • I miejsce zajął Marcin Małota z klasy IV a
     • II miejsce zajęła Zuzanna Iwan z klasy VIII a
     • III miejsce zajęła Zuzanna Krętkowska z klasy VII a

     Jesteśmy dumni ze wszystkich uczestników tego konkursu !

    • Z ostatniej chwili

    • Z radością informujemy, że uczennica klasy I a Małgosia Kurdziel otrzymała wyróżnienie w organizowanym przez Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana konkursie plastycznym dla przedszkolaków oraz uczniów z Krakowa i powiatu krakowskiego "Spotkanie z polską legendą".

     Jury przyznało wyróżnienia czterdziestu sześciu osobom, których piękne prace zaprezentowano 8 listopada 2018 r. na pokonkursowej wystawie w Bibliotece Wojewódzkiej przy ul. Rajskiej w Krakowie.

     Serdecznie gratulujemy!

    • „Śniadanie daje moc”

    • 8 listopada w ramach programu edukacyjnego „Śniadanie daje moc” uczniowie klas I - III samodzielnie przygotowali w klasach drugie śniadanie. Dzieci starały się wykorzystywać tylko zdrowe produkty, na ławkach dużo było warzyw i owoców.

     Dowiedziały się, które produkty należy jeść codziennie, a które okazjonalnie. Były zaangażowane i kreatywne, zadbały o estetyczny wygląd posiłku, a przy okazji świetnie się bawiły.

    • Kto będzie głodny, gdy znikną dżdżownice?”

    • 31 października uczniowie klasy I a zrealizowali kolejny scenariusz UD pt. "Kto będzie głodny, gdy znikną dżdżownice?” Dzieci obejrzały film "Dlaczego niektóre drzewa są puste w środku?", który stał się przyczynkiem do rozmowy o wzajemnych zależnościach pokarmowych w świecie roślin i zwierząt.

     Uczniowie wykonali maskę ziemi, trawy, liści, ptasiego jajka, dżdżownicy, różnych owadów, ropuchy, jaszczurki, ptasiego pisklaka, jeża, sowy, borsuka i lisa. Zabawa ruchowa polegająca na odgrywaniu odpowiedniej roli wprowadziła wiele ożywienia. Zwierzęta przebywały w okolicy swojego źródła pożywienia:).

     Chowała się dżdżownica, owady, a nawet jeż. Dzieci snuły rozważania na temat „znikania” poszczególnych elementów łańcucha pokarmowego i wpływu tego zjawiska na życie innych organizmów. Stało się to pretekstem do rozmowy o ekologii i szacunku do otaczającego świata.

    • Poranek z historią

    • 30 października 2018 r. w auli naszej szkoły odbył się "Poranek z historią" - w ramach projektu " Szkoła Niepodległa" w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Honorowym gościem był major Stanisław Szuro - żołnierz niezłomny.

     W spotkaniu uczestniczyły klasy siódme i ósme naszej szkoły, a także zaproszeni goście m.in prezes WiN, kierownik Filii Oddziału IV MHK "Ulica Pomorska ", przedstawicie UJ i krakowskich szkół podstawowych. Uroczystości uświetnił wykład Stanisława Szuro "Pierwszy dzień niepodległości w Krakowie 1918" oraz rozmowa Jana Szuro z ojcem Stanisławem zatytułowana "Nic nie jest nam dane na wieczność...".

     Na koniec uroczystości zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie odczytali fragmenty książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec".