• "Co można zrobić z gliny?"

    • 5 marca klasa 2 a udała się do Muzeum Narodowego na warsztaty pt."Co można zrobić z gliny?". W I części warsztatów uczniowie mogli obejrzeć wytwory artystów w Galerii Rzemiosła Artystycznego wykonane z drewna, szkła, gliny czy tkanin. Poznali także "drogę" od gliny wykopanej w ziemi do powstania glinianego, nieprzepuszczającego wody naczynia. Dowiedzieli się też, jak odróżnić naczynia gliniane od porcelanowych.

     II część zajęć spędzili w pracowni, gdzie każdy mógł ulepić swoje naczynie. Po zakończonych zajęciach uczniowie mogli zabrać ze sobą swoje wytwory. To były bardzo pouczające warsztaty.

    • Specjalne wydanie "Nas7ej Siódemki"

    • Uczniowie  z   Koła   Młodych  Redaktorów  przygotowali   specjalne   wydanie  szkolnej  gazetki  "Nas7a Siódemka"  pt. SP 7 w Krakowie - szkoła dla Ciebie!   Okazją   do zaprezentowania numeru 1/2018/2019 było spotkanie z przyszłymi pierwszakami i ich rodzicami w Dniu Otwartym Szkoły 2 marca. Wszystkich- małych i dużych zachęcamy do lektury i dobrej zabawy.

     Tu możesz pobrać gazetkę do wydruku:jpg2pdf_gazetka.pdf

      

    • Dzień otwarty szkoły

    • 2 marca powitaliśmy w naszych progach przyszłych pierwszoklasistów wraz z ich rodzicami.

     Dzieci miały możliwość odwiedzenia różnych pomieszczeń w szkole. W świetlicy, sali gimnastycznej, bibliotece, auli, bawialni, pracowni językowej, przyrodniczo-geograficznej, informatycznej, chemiczno-fizycznej czekały na nich niespodzianki i różne zadania do wykonania.

     Dzieci wykazały się koncentracją, pomysłowością, zręcznością i zaangażowaniem. ​​​​​​​

     Rodzice mieli możliwość porozmawiania z nauczycielami o ofercie opiekuńczej i dydaktycznej szkoły.

    • Mali projektanci

    • 28 lutego,  dzieci z klasy I a, zaprojektowały i pomalowały swoje koszulki, w których być może, pojawią się na hulajnogach i rowerach kiedy nadejdzie wiosna.

      Zabawa była wspaniała, a przy okazji powrócił temat smogu i nadmiernej ilości samochodów w naszym mieście.

    • Jak obliczyć powierzchnię ringu?

    • 28 lutego uczniowie z klasy 3a uczestniczyli w kolejnych zajęciach w ramach projektu Matematyka z klasą pt. "Jak obliczyć powierzchnię ringu ?". Na wstępie obejrzeli film z udziałem Rafała Sonika i dowiedzieli się do czego przydaje się rajdowcom matematyka? i jak nawiguje się podczas rajdów?

     Następnie wycinali elementy z szablonu i układali papierowe paski przedstawiające podłogę tak, aby powierzchnia ringu została pokryta w całości. Poznali wzór na obliczanie pola powierzchni prostokąta i kwadratu. Wycinali również i układali z szablonu stadion. Poznali grafik stadionu lekkoatletycznego oraz konkurencje, które się na nim odbywają. Układali koła z 4, 6 i 12 wycinków. Wiedzą już, że wycinek koła, to inna figura niż trójkąt. Największym wyzwaniem było rysowanie wycinka kołowego przy pomocy ołówka i sznurka.

     Teraz umieją odpowiedzieć na pytania:

     Jaką wiedzą i umiejętności z matematyki (geometrii) musi mieć osoba, która projektuje obiekty sportowe?

     Jak obliczyć pole powierzchni prostokąta? Czym różni się wycinek koła od trójkąta?

    • Z ostatniej chwili...

    • Z przyjemnością informujemy, że Aleksander Kałuża z klasy VIIIb zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego Biblijnego Konkursu Tematycznego „Z Dobrą Nowiną przez życie” dla uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego w roku szkolnym 2018/2019. Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym, ostatnim już etapie konkursu!

   • Przewodnicy PTTK dzieciom
    • Przewodnicy PTTK dzieciom


    • Zaczęliśmy od zobaczenia miejsc najbliższych naszej szkoły, a związanych z wielkim artystą krakowskim: ulica Krowoderska, Karmelicka i Krupnicza.

     Następnie w obecności przewodnika: krypta na Skałce, Wawel, Podzamcze i Plac Mariacki... 

     Zakończyliśmy udziałem w pokazie zespołu ludowego i poczęstunkiem w Krzysztoforach.

    • Szkoła Niepodległej

    • Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok 2018 Rokiem dla Niepodległej. Z tej okazji Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej wspólnie z MEN ogłosił ogólnopolski konkurs dla szkół „Szkoła Niepodległej”. Aby wziąć w nim udział, należało zarejestrować szkołę na dedykowanej platformie oraz wykonać wymaganą liczbę zadań, angażując w nie uczniów, nauczycieli oraz lokalną społeczność. Było to ogromne przedsięwzięcie. Wszystkie nasze działania można znaleźć na stronie internetowej:https://szkolaniepodleglej.zhr.pl/

     8 lutego 2019 r. w Warszawie, w Sejmie na uroczystej gali otrzymaliśmy certyfikat Szkoła Niepodległej 1918-2018.

    • Spotkanie z Radnymi.

    •   4 lutego (pod opieką pani Stech) poszliśmy do Urzędu Miasta Krakowa, na spotkanie z Radnymi. Podczas wizyty spotkaliśmy się z Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa panią Anną Korfel-Jasińską, z Wiceprzewodniczącym Rady Miasta Krakowa panem Michałem Drewnickim oraz Radnym Miasta Krakowa panem Łukaszem Sękiem.

       Panowie Radni przedstawili nam zadania jakie pełnią Radni Miasta i Dzielnic, a pani Prezydent wyjaśniła, że Rada Miasta Krakowa ma władzę ustawodawczą, a pan Prezydent wykonawczą. Na koniec uczniowie różnych szkół zadawali pytania, na które uzyskiwali bardzo wyczerpujące odpowiedzi. Ciekawostką, o jakiej dowiedzieliśmy się to „Skarbonka świnka”, która jest nieodłącznym elementem sesji Rady Miasta.

       Jak poinformował nas Pan Michał Drewnicki, do skarbonki wrzucane są banknoty na cele charytatywne. Kiedy któryś z Radnych Miasta, podczas obrad, zachowuje się niestosownie lub przeszkadza innym, zostaje upomniany przez osobę prowadzącą spotkanie i otrzymuje nakaz wrzucenia do skarbonki 10 lub 20 złotych. Ciekawy pomysł, może zdałby egzamin w szkole ?

    • "Tydzień dobrego słowa”

    • 4 lutego Samorząd Uczniowski przystąpił do Kampanii  „Tydzień dobrego słowa”. Do „zabawy” zostali zaproszeni nie tylko uczniowie, ale także Rodzice i nauczyciele. Codziennie rano można było znaleźć naklejone na drzwiach wejściowych do szkoły i drzwiach szatni miłe słowa do zerwania: Miłego dnia, Lubię Cię i Jesteś The Best. Każdy mógł zerwać karteczkę i obdarować nią inną osobę. Zabawa cieszyła się zasłużenie wielkim zainteresowaniem,co było widać po szybkim znikaniu karteczek.

     Akcja spodobała się wszystkim i myślimy o jej corocznej kontynuacji. Postaramy się też, aby bez pomocy karteczek, codziennie  przekazywać innym miłe słowa. 

    • Gwiazdka dla zwierzaków 2018

    • Nasz szesnasty udział w akcji Gwiazdka dla zwierzaków 2018 zakończył się obdarowaniem karmą dwóch schronisk: schroniska „Psie Pole” z Racławic, któremu przekazaliśmy: 25.46 kg karmy  oraz schroniska krakowskiego.  Akcja organizowana przez Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami poświęcona została starszym i chorym zwierzakom, a co za tym idzie punktowana do konkursu była tylko karma wysokiej jakości, firm wyszczególnionych w regulaminie konkursu. W tym roku przekazaliśmy 46,08 kg karmy Animonda, Cat Chow, Sheba, Dolina Noteci. Obu schroniskom przekazaliśmy w sumie 48 koców, mały drapak, kości, Dentastix  i wiele zabawek.

     W tym roku, niestety, nie udało nam się zdobyć miejsca w pierwszej trójce konkursu, ale i tak cieszymy się i jesteśmy dumni, że wzięliśmy udział w tak wspaniałej akcji, jaką jest pomoc dla bezbronnych zwierząt skrzywdzonych przez człowieka.

     Dziękujemy bardzo serdecznie wszystkim Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom za udział w akcji organizowanej przez naszą szkołę.

    • Bale, bale w karnawale!

    • 1 lutego dzieci z klas I – VIII oraz zaproszone przedszkolaki bawiły się w auli szkolnej przy dźwiękach dynamicznych, karnawałowych przebojów. Nauczenie się prostych gestów, pozwoliło na zatańczenie bardzo popularnych „Kaczuszek”, „Boogi boogi” czy „Taki duży, taki mały”. eżdżące pociągi zmuszały do koncentracji i przybijania piątki, a piękne stroje księżniczek i czarownic, piratów i kosmitów, dinozaurów, psów i kotów pozwoliły na przeniesienie się w świat bajek i komiksów, literackich wzorów i bohaterów.

    • Jak oszacować budżet lodowiska?

    • 31 stycznia dzieci z klasy III a zrealizowały scenariusz projektu „Matematyka z klasą” pt. „Jak oszacować budżet lodowiska?”. Najpierw uczniowie obejrzeli film z udziałem Rafała Sonika - kierowcy rajdowego i przedsiębiorcy, który odpowiedział na pytanie: Jak sportowiec wykorzystuje matematykę w czasie przygotowań do rajdów.Następnie postawiliśmy sobie pytania: Co to jest budżet? Co potrzebne jest do oszacowania budżetu? Co to są koszty? Co to są przychody?

     Kiedy już poznaliśmy odpowiedzi na te trudne pytania przystąpiliśmy do obliczania budżetu różnych obiektów sportowych. Uzupełnialiśmy tabele wpisując koszty i przychody pływalni, toru gokartowego, stadniny koni, stadionu piłkarskiego wykorzystując przygotowane dane. Okazało się, że w niektórych obiektach koszty były wyższe niż przychody i odwrotnie. Mieliśmy również szanse wymyśleć własne sposoby na obniżenie kosztów i zwiększenie przychodów.

     Wszyscy bardzo zaangażowali się w trudne obliczenia matematyczne, ale już wiemy: Jak oblicza się budżet
     i jaka jest najkorzystniejsza sytuacja finansowa dla firmy.

    • Czy zwierzętom przeszkadzają samochody?

    • 31 stycznia dzieci z klasy I a zrealizowały kolejny scenariusz projektu „Przyroda z klasą” pt. „ Czy zwierzętom przeszkadzają samochody?”. Realizację scenariusza poprzedziło zadanie domowe – dzieci miały policzyć ile mija je samochodów, pojazdów transportu publicznego, rowerów i hulajnóg w drodze do szkoły lub do domu. Samych aut było ponad 4000!

     Uświadomiły sobie, że samochody zanieczyszczają nie tylko powietrze, ale i glebę. Zdziwiły się, że otoczenie można także zanieeczyszczać dżwiękiem. Zrozumiały po co na drodze stawiane są ekrany pochłaniające dźwięk. Dowiedziały się, że hałas może przeszkadzać sowom i nietoperzom w polowaniu, ale także wzbudzać lęk i panikę u innych zwierząt.

     Uczniowie wykonali interaktywną pracę plastyczną - pastelowy krajobraz, na którym nie ma zanieczyszczeń, i ten sam, zamalowany czarną kredką, obrazujący unoszący się z przejeżdżających samochodów pył. Dzieci obiecały dbać o środowisko – postanowiły przyjeżdżać do szkoły na rowerach i hulajnogach ( oczywiście jeśli pozwolą na to możliwości), zwłaszcza, że szkoła w ubiegłym roku przystąpiła do projektu „Stars”.

    • Dzień Babci i Dziadka

    • 29 stycznia 2019r. klasa 2a zorganizowała Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji uczniowie wykonali zaproszenia i laurki oraz przygotowali inscenizację wiersza Juliana Tuwima pt. „Rzepka”. Do zagrania niektórych ról dzieci zaprosiły kilkoro gości: Babcię i Dziadka Martynki, Mamę Zuzi, siostrę Eli oraz brata Jadzi. Wszyscy mieli  stroje odpowiednie do swojej roli. Spotkanie odbyło się w szkolnej świetlicy, przybyło na nie bardzo wielu gości.

     Na początku odbyło się przedstawienie- wszyscy świetnie się bawili, a nasi narratorzy pięknie opowiedzieli historię Dziadka i jego rzepki.Potem dzieci wręczyły swoim Babciom i Dziadkom wykonane wcześniej laurki. Kolejną propozycją były zabawy, do których każdy uczeń zaprosił jednego ze  swoich gości. Były to „pchnięcie kulą”-papierową, „siłacz”- za pomocą słomki trzeba było przenieść ciężar serwetki stołowej, a na końcu „Quiz”-każdy z uczestników musiał wykazać się znajomością swojego partnera. Oj było wesoło!

     Okazało się ,że wszyscy mogą wziąć udział w międzynarodowych zawodach sportowych, gdyż wykazali się siłą i sprawnością, a pytania, na które udzielali odpowiedzi były dla nich jak „bułka z masłem”. Ostatnim punktem programu był słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców.

     Impreza ta świetnie wpisuje się w działania mające na celu angażowanie i współpracę z pokoleniem Seniorów.

     To był wspaniały wieczór!

    • Znowu graliśmy!

    • Po raz 18 wzięliśmy udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, na rzecz której zorganizowaliśmy Konkurs Wiedzy. Nagrody na konkurs podarowali p. Bogdan Dyras i p. Beata Stech. Nauczyciele naszej szkoły podarowali na ten szczytny cel "Przywileje nauczycielskie".
     Do kwoty 989 73 zł., którą uzbieraliśmy 11 stycznia, dołożyliśmy część pieniędzy z dyskoteki i w sumie przekazaliśmy WOŚP 1060 zł. 

     W przeddzień 27 Finału 13 stycznia 2019 r. p. Beata Stech wraz z Danielem Piątkowskim zawiozła pieniądze do Międzyszkolnego  Sztabu WOŚ znajdującego się w Hotelu Kazimierz, przy ulicy Miodowej.  

    • Czy sikorki noszą obrączki?

    • 11 stycznia dzieci z klasy I a uczestniczyły w niezwykłych, ornitologicznych warsztatach zimowych na terenie kampusu UJ. Uczniowie mieli okazję zobaczyć z bliska dzwońce i sikorki oraz poznać metody ich mierzenia i ważenia. Dowiedziały się, jak rozpoznać panią i pana sikorkę, jak przekonać się czy ptaszek jest dobrze odżywiony czy też ma kłopoty ze zdobywaniem pokarmu.

     Z wielką uwagą obserwowały prowadzącego zajęcia, który zakładał maleńkim dzwońcom i sikorkom aluminowe obrączki z wypisanymi na nich specjalnymi kodami. Dzięki nim, ornitolodzy mogą zbierać wiele informacji dotyczących życia tych latających zwierząt. Dla porównania pokazał też obrączkę dla łabędzia - była pokaźnych rozmiarów! Dzieci zobaczyły także w jaki sposób za pomocą rozwieszonej w pobliżu karmnika siatki łapie się ptaki i wiedzą czym je karmić, aby pomóc im przetrwać zimę.

     Każdy uczeń otrzymał też książeczkę "Odznaki PTTK.Tropiciel przyrody i turysta przyrodnik". Mogą teraz, razem z bliskimi, poznawać przyrodę i dalej zgłębiać jej fascynujące tajemnice.

    • M a g i c z n i e czyli w kręgu literatury fantasy

    • Magiczna fabryka czekolady i magiczne lustro to motywy przewodnie książek zaprezentowanych podczas konkursu pięknego czytania. Dzieci z klas czwartych musiały przygotować cztery rozdziały z książki „Charlie i fabryka czekolady” Roalda Dahla, natomiast uczniowie z klas V-VI dwa, ale bardzo długie, z powieści „Lustro pana Grymsa” Doroty Terakowskiej. Czytanie odbyło się w dniach 7 i 9 stycznia 2019r., przed publicznością, którą stanowili uczniowie oraz oczywiście kilkuosobowa komisja konkursowa.

     Uczestnicy zajmowali miejsca wg wylosowanych numerków i w tej kolejności czytali fragmenty zadanych rozdziałów, tak że nikt wcześniej nie wiedział, które urywki z ponad 30 obowiązujących stron przypadną właśnie na niego. Z tego powodu konkurs nie był łatwy, jednak biorący w nim udział uczniowie stanęli na wysokości zadania.

     Jurorzy oceniali zarówno płynność i poprawność czytania, jak też odpowiednią intonację, umiejętność przekazania emocji, modulację głosu, właściwe tempo oraz przestrzeganie interpunkcji.Najlepsze okazały się następujące osoby:

     Laureaci w kategorii klas IV

     I miejsce: Marcin Małota kl. IV a

     II miejsce: Wiktoria Kalisz kl. IV a

     III miejsce: Gabriela Sinczak kl. IV b

     Wyróżnienie: Julia Ogińska kl. IV b i Aleksander Szumowski kl. IV a

     Laureaci w kategorii klas V-VI

     I miejsce: Daniel Piątkowski kl. V c

     II miejsce: Wiktoria Braś kl. V c i Iga Kupiec kl. V c

     III miejsce: Wiktoria Górska kl. VI a

     Zdobywcy I miejsca wezmą udział w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania.
     Wszystkim serdecznie gratulujemy!

    • Spotkanie przy Betlejemskiej Szopce

    • 21 grudnia 2018 r. dzieci z klas V c i V b przygotowały szkolne Jasełka. Na scenie pojawili się ludzie z całego świata szukający drogi do Jezusa. Zobaczyliśmy Chińczyków, Afrykańczyków, Indian, Eskimosów oraz dzieci w strojach krakowskich i góralskich. Wszyscy nieśli ze sobą dary dla Dzieciątka. Kiedy gubili drogę i nie wiedzieli, w którą się udać stronę, pojawiała się tajemnicza postać – Zwiastun, który potrzebował pomocy. Wędrowcy odpowiadali na prośbę potrzebującego swoim dobrym sercem i oddawali mu swoje prezenty. W zamian dostawali wskazówki, jak iść dalej.

     W końcu spotkali się przy Szopce Betlejemskiej i zobaczyli, że dary ludzi szukających drogi do Jezusa leżały przy Świętej Rodzinie. Okazało się, że wszystkie nasze dobre uczynki są jak najcenniejsze dary składane u żłóbka Dzieciątka Jezus.

     W klasach dzieliliśmy się opłatkiem i śpiewaliśmy piękne, kolędy i pastorałki. 
     Jasełkowe przedstawienie oglądały również zaproszone przez naszą szkołę dzieci z Przedszkola Nr 44, Niepublicznego Przedszkola Św. Virginii CB i Przedszkola Nr 2 Sióstr Miłosierdzia.

    • Zmagania z "Krzyżakami"

    • 12 grudnia 2018 roku w bibliotece szkolnej w szranki odważnie stanęli uczniowie z klas VII-VIII, uczestniczący w konkursie pięknego czytania „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza, powieści napisanej językiem stylizowanym na staropolszczyznę. Walka była długa i zacięta, a wszyscy dzielni konkurenci spisali się znakomicie, nie szczędząc wysiłków, by okazać swój kunszt i okryć się chwałą.

      W tym niełatwym, językowym boju zwycięstwo odniosła Olga Pabisek z kl. VIII a, która tym samym zyskała zaszczyt reprezentowania szkoły w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania. Pokonując pozostałych rywali, drugie równorzędne miejsca wywalczyli: Aleksander Kałuża, uczeń kl. VIII b oraz nieco młodsza koleżanka Zuzanna Krętkowska z kl. VII a. Gratulujemy!