• Muzyczny spacer

    • Spacer muzyczny po Krakowie to kolejne wyjście klasy 1b. Organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe miało oparcie na wielkanocnym Festiwalu Misteria Paschalia. Dzieci w trakcie spaceru poznawały dawne instrumenty muzyczne, które można było zobaczyć na pomnikach, rzeźbach i kamienicach. Były to cytra, piszczałki, harfa, lutnia, dzwonki i lira. Oprócz budowy tych instrumentów i sposobu grania na nich można było tez niektóre usłyszeć. Spacer dla rozgrzewki urozmaicony był „ wygrywaniem” na swoim ciele rytmów Np. hejnału czy utworu W.A.Mozarta. Na koniec zostaliśmy zaproszeni na Dni Krakowa w trakcie których można usłyszeć dzwon przeniesiony 50 lat temu z wieży mariackiej do ratusza jako dzwon o nazwie Gwałtowny, a uruchomiony 2 lata temu i ochrzczony jako Bolesław. Mimo okrrrropnego zimnego wiatru i padającego śniegu spacer był bardzo udany!

    • Spotkanie z panią Jazgar i panią Staszko

    • 23 marca w południe pasjonaci radia z naszej szkoły mieli okazję spotkać się z panią Lidią Jazgar, która przybliżyła licznie zgromadzonym uczniom arkana dziennikarstwa radiowego i opowiedziała o swoich doświadczeniach zawodowych. Rozmowę zakończył pyszny poczęstunek przygotowany przez nieocenionych rodziców.
     O godzinie 15:00 przyszli dziennikarze spotkali się na warsztatach radiowych z panią Katarzyną Staszko z RMF FM. Zyskali wiele cennych wskazówek, jak przygotować i prowadzić zajmujące audycje. Zabawa była przednia.

    • Spotkanie z Wielką Sztuką!

    • Klasa 1a była pierwszy raz w Muzeum Narodowym w Sukiennicach. Rozmiary , jakość i ilość dzieł  zrobiła na uczniach duże wrażenie. Dzieci dowiedziały się co to jest: muzeum, kolekcja, dzieło sztuki, popiersie ,portret, scena batalistyczna, dlaczego Sukiennice to…Sukiennice. Wszyscy odbyli historyczną wędrówkę przez cztery sale wystawowe: Bacciarellego, Michałowskiego,  Siemiradzkiego i Chełmońskiego. Zainteresowanie i ciekawość  dzieci była niezwykle intensywna  co skutkowało licznymi pytaniami do oprowadzającej nas przewodniczki. Zakończeniem wizyty w muzeum było twórcze działanie każdego ucznia. Niektórzy  żałowali tylko ,że nie mogą  malować na sztalugach tak jak to robią artyści. Mimo to powstały współczesne  dzieła sztuki .         Tak rozpoczęła się przygoda z prawdziwą sztuką.  Przed nami kolejne miejsca do odkrycia!

    • Tajemnice starego domu, czyli jak żyło się dawniej.

    • 22 marca uczniowie klasy 3a odwiedzili Dom Józefa Mehoffera, słynnego artysty okresu Młodej Polski. Dzieci nie tylko  podziwiały  jego dzieła.  Dowiedziały się także, jak żyło się w Krakowie 100 lat temu. Poznały  codzienne życie, sposoby spędzania wolnego czasu i obyczaje  rodziny Mehofferów. Zwiedziły część domu przeznaczoną dla gości, odkrywały też zakamarki dostępne jedynie domownikom. Duże zainteresowanie wzbudził pokój dziecięcy i zabawki, jakimi bawiły się wtedy dzieci. Na koniec uczniowie mieli możliwość zaprojektowania swoich własnych zabawek.

    • Księgi w skarbcu ukryte

    • 23 marca dzieci z klasy II a chciały naocznie przekonać się jak w dawnych czasach  wyglądały książki.  Aby im to umożliwić skarbiec o.o. Karmelitów otworzył dla nich swoje podwoje. Dzieci zobaczyły stare, liczące kilkaset lat królewskie dokumenty i ogromne wolumeny, pisane i ozdabiane przez zakonników na pergaminie czyli  na zwierzęcej skórze. Każdy inkunabuł był unikatowy, pisany tylko w jednym egzemplarzu. Największa księga w skarbcu waży 60 kg, a jej okładki zrobione są z desek - stąd  właśnie wzięło się powiedzenie „przeczytać książkę od deski do deski”. Dopiero wynalezienie druku  sprawiło, że książki stały się dostępne dla każdego. Maszynę drukarską Jana Gutenberga będzie można oglądnąć 14 i 15 sierpnia  w kościele o.o. Karmelitów na Piasku.

    • Z życia szkoły :)

    • Na przyrodzie i geografii nie tylko poznajemy świat, który nas otacza, ale również nabywamy nowe kompetencje cyfrowe (przy okazji uczymy się i sprawdzamy swoją wiedzę oczywiście).

    • Z ostatniej chwili :)

    • Martyna Peszt wzięła udział w Małopolskich Igrzyskach Dzieci w zawodach pływackich – Finał Wojewódzki, który odbyły się w Myślenicach. Martynka z czasem 32,10 s zajęła 7 miejsce w województwie Małopolskim.

    • Muzyka, słowo, dźwięk!

    • W środę uczniowie klasy 1b wzięli udział w warsztatach organizowanych przez Artetekę dotyczącą roli muzyki w filmach animowanych. Najpierw zwiedziliśmy trzypiętrowy budynek, w którym każde piętro zajmowały materiały odpowiadające hasłom: Muzyka, Słowo i  Dźwięk. Następnie oglądając najstarszy film animowany z 1929 roku o Myszce Miki dzieci zwracały uwagę, jaką rolę pełniła muzyka w filmie niemym. Kolejnym filmem z wytwórni Walta Disneya był „Taniec szkieletów” z fantastyczną sugestywną i żartobliwą muzyką. Podsumowaniem zajęć był Quiz „Jaka to melodia” oraz granie na różnych instrumentach w programie komputerowym.

    • Najpiękniejsze wiersze w interpretacji Najmłodszych Artystów !!

    • 21 marca odbył się  Szkolny Konkurs Recytatorski. Z tekstami Doroty Gellner, Jana  Brzechwy  i Juliana Tuwima  zmierzyli się uczniowie klas 1-3. Na scenie pojawiła się między innymi Kaczka Dziwaczka, Kwoka, Pomidor, Kotek, Skarżypyta, Tom, Żuk, rozsypało się Abecadło, pstryknął Pstryczek, a młodszy Brat pilnował starszego. Wszyscy aktorzy potraktowali swój występ bardzo poważnie i deklamowali wiersze z przejęciem i profesjonalizmem. Nawet trema, która czasem dawała o sobie znać nie przeszkodziła w zaprezentowaniu aktorskich talentów. To była wspaniała  uczta  literacko- aktorska!

     Komisje konkursowe dokonały oceny zaprezentowanych recytacji i wyłoniły następujących Laureatów:

     Kategoria klas I:

     I miejsce : Alisa Degtiarova kl. 1p, Milenka Gajda kl. 1a

     II miejsce: Anna Hubarieva kl. 1b

     III miejsce: Seweryn Dunikowski kl. 1a

     Wyróżnienie otrzymują: Nikodem Klejdysz kl.1b, Leon Sušić kl.1a

     Kategoria klas II -III

     I miejsce: Julianna Hell kl.3a

     II miejsce: Darian Gnapowski kl.2a, Natalia Kowalczyk kl.3a, Emilia Sowa kl.2a

     III miejsce: Borys Limanówka kl.3a

     Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu!

      

    • Akcja animacja w Artetece

    • 16 marca uczniowie klasy 4a udali się do Arteteki na warsztaty, podczas których poznali historię animacji, zobaczyli, jak wyglądały pierwsze zabawki optyczne, dowiedzieli się czym jest film animowany i jakie są najbardziej znane studia animacji. Na zakończenie wykonali animację na tabletach graficznych, wykorzystując darmowe oprogramowanie. 

    • Gratulujemy :)

    • Bardzo miło nam przedstawić LAUREATKI szkolnego konkursu plastyczno-językowego "Portret Króla Karola III".

     Asia Nowalińska, Marysia Śliz, Irenka Pabisek- wielkie gratulacje !

      

    • Upcycling!

    • Klasa 1b przez cały miniony tydzień mówiła na zajęciach o ochronie środowiska. Uczniowie wykorzystując opowiadania, ilustracje i prezentacje dowiedzieli się jak możemy pomoc naszej planecie. Jako podsumowanie tematu nadali drugie życie śmieciom, które trafiają do recyclingu. Powstały pojazdy, zabawki, zwierzątka i dekoracje. To była  super zabawa!

    • Przepiszmy to!

    • Z okazji 80. lecia pierwszego wydania “Małego Księcia” uczniowie klasy 6a wzięli udział w akcji“Przepiszmy to!”, której organizatorami są Academy International Wawer, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer oraz Warszawski Dom Kaligrafii.

     Zadaniem uczestników było stworzenie własnego rękopisu „Małego Księcia”. Chętni uczniowie włożyli wiele serca i zapału w przygotowanie książki, dobrze się przy tym bawiąc. Zadbali nie tylko o skrupulatne przepisanie tekstu, ale i piękne ilustracje, które wzbogaciły ich wydanie.

     Obecnie ich książka przesłana została na wystawę, ale mamy nadzieję, że w przyszłości uzupełni zbiory naszej biblioteki.

    • Świetlik 2023

    • W dniu 14 marca  uczniowie klas 2-8 zmierzyli się z trudnymi zadaniami z Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych Świetlik.Teraz nie pozostaje nam nic innego jak oczekiwać na wyniki. Trzymamy kciuki za rozwiązujących :)

    • Maluchy w Sukiennicach

    • „Pierwsza wizyta w muzeum. Przygoda ze sztuką” to temat lekcji muzealnej, na której była klasa 1 b w Muzeum Narodowym w Sukiennicach. W pięknych salach muzealnych, w towarzystwie wspaniałych obrazów polskich artystów uczniowie ustalali kogo nazywamy artystą, po co są muzea i jakie muzea możemy zwiedzać, jakie rodzaje sztuki możemy podziwiać i co może być namalowane. Poznali nowe słowa określające malarstwo np.  batalistyczne czy historyczne, malowane mogą krajobrazy, sceny z życia czy ludzie. Na zakończenie zajęć sami stali się artystami i malowali swoje prace.