• "Idą pierwszaki, dawne maluchy..."

    •  5 października dawne maluchy, a od dziś już tylko same zuchy, uroczyście, w obecności Dyrekcji, nauczycieli i swoich bliskich, ślubowały, że będą kochać ojczyznę, uczyć się pilnie i pomagać innym.

     Pamiętającym dawne czasy, zabytkowym ołówkiem dzieci zostały pasowane na uczniów naszej szkoły, a później... pokazały ogrom swoich możliwości, pięknie recytując wiersze i śpiewając nie zawsze łatwe piosenki. Uczniowie klasy trzeciej obdarowali swoich młodszych kolegów pluszowymi kredkami, a rodzice zapewnili wszystkim pociechom słodki poczęstunek. Dzieci są już prawdziwymi pierwszakami, a to nie byle co!

    • "Eko-logiczni"- Ekospalarnia od środka

    • 2 października 2018r.Małgosia Królik, Olek Kałuża oraz Marysia Bogusz w ramach projektu "Eko-logiczni" mieli okazję poznać pracę Ekospalarni od środka. Wizyta w Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie okazała się być bardzo pouczająca.Odpady które nie nadają się do recyklingu można zutylizować i przekształcić w energię cieplną i elektryczną zmniejszając tym samym ilość odpadów zalegających na składowiskach. A dla mieszkańców Krakowa oznacza to dostęp do nowej, czystej energii.

     Biorąc pod uwagę fakt, że mieszkańcy Krakowa produkują ponad 300 tys. ton odpadów rocznie po zapoznaniu się z funkcjonowaniem Ekospalarni jesteśmy pewni, iż jest to świetny sposób aby poprawić jakość powietrza i środowiska w Krakowie i nie tylko. Podczas zajęć w ZTPO uswiadomilismy sobie jak ważne jest segregowane odpadów już na samym początku - czyli w naszych domach.

    • Kot Leonarda

    • 2 października 2018r. klasy drugie wybrały się do Muzeum Narodowego w Sukiennicach na warsztaty muzealne pt."Kot Leonarda. zwierzęta na obrazach". W czasie zwiedzania sal uczniowie szukali zwierząt namalowanych przez wybitnych malarzy.

     Pani przewodnik dużo uwagi poświęciła koniom na obrazach batalistycznych z okresu napoleońskiego, a zadaniem dzieci było rozpoznanie i nazwanie maści czyli koloru poszczególnych koni. Uczniowie szukali i innych zwierząt znaleźli psy, koty, tygrysy i ptaki.

     Plastycznym podsumowaniem warsztatów było wkomponowanie wybranego zwierzęcia (papugi, bociana lub psa) do swojej pracy malarskiej. To było bardzo ciekawe doświadczenie!

    • "Eko-logiczni" - wpływ zanieczyszczeń na gleby

    • 29 września odbyły się ostatnie warsztaty w ramach projektu "Eko-logiczni". Tym razem Marysia, Zuzia, Gosia i Olek badali wpływ zanieczyszczeń na gleby oraz na występowanie porostów.

     Samodzielnie przygotowywali odczynniki, preparaty mikroskopowe, oraz dokonali oceny zanieczyszczeń występujących w naszym mieście.

    • Chcemy wiedzieć więcej

    • W tym roku szkolnym dzieci z klas I - III biorą udział w projektach "Uniwersytetu Dzieci" - "Przyroda z klasą", "Matematyka z klasą" ,"Mali detektywi" i "Klimatyczna klasa".

     Na pierwszych zajęciach uczniowie zastanawiali się: Czy emocje są potrzebne? O czym najczęściej myślą ludzie ? Jakie umiejętności potrzebne są do skoncentrowania uwagi wzrokowej, słuchowej i dotykowej?

     Układały puzzle i naśladowały różne uczucia, rozegrały mecz skojarzeń, zamieniały zwykłe papierowe kubki w przedmioty, latające smoki, dla których przygotowywały lądowiska.

    • Na Śnieżnicę!

    • 23 września 2018 członkowie Szkolnego Koła PTTK "Podróżnik" uczestniczyli w kolejnym rajdzie o zabarwieniu patriotycznym.

     Tym razem odwiedziliśmy cmentarz wojenny z Pierwszej Wojny Światowej w Kasinie Małej, by następnie zdobyć szczyt Śnieżnica i napawać się jesiennymi widokami Beskidów. Za dwa tygodnie zakończenie sezonu Na Hali Krupowej- zapraszamy.

    • "Eko-logiczni" - co zanieczyszcza nasze środowisko?

    • 22 września uczniowie klas VIII - Marysia Bogusz, Zuzia Iwan, Małgosia Królik oraz Aleksander Kałuża wzięli udział w kolejnych warsztatach organizowanych w ramach projektu "Eko-logiczni".

     Tym razem uczniowie przeprowadzali doświadczenia chemiczne, aby dowiedzieć się w jaki sposób tlenek siarki wpływa na organizmu żywe oraz na materiały codziennego użytku wytworzone m. in. z żelaza. Dodatkowe doświadczenia przedstawiały wpływ azotanów i fosforanów na wodę rzeczną.

     Kolejny raz uczniowie dostrzegli, jak niekorzystny wpływ na nasze środowisko i nie tylko mają zanieczyszczenia, które codziennie wytwarzamy w nadmiernych ilościach. Uczniowie podczas pracy zespołowej mieli okazję współpracować ze sobą w pełni wyposażonej pracowni chemicznej, używając nie tylko podstawowych pomocy chemika jak palniki, kolby czy zlewki ... Zapoznali się również ze wcześniej nie znanymi sobie pomocami tj. spektrofotometrem. To były naprawdę interesujące i inspirujące zajęcia!

    • Pożytecznie –Patriotycznie- Rekreacyjnie

    • 21 września przedstawiciele naszej Siódemki (z klas – VIa, VIb, Vc) wybrali się do Lasu Wolskiego, by uczestniczyć w akcji "Sprzątania świata”Uczniowie z zaangażowaniem pracowali, znajdując na trasie nie tylko śmieci, ale też jadalne grzyby!

     Następnie wszyscy wspięli się na najwyższy Kopiec Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego, by tam uczcić minutą ciszy pamięć poległych patriotów. Miało to szczególny wymiar w roku, kiedy obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości.

     W końcu przyszedł czas na rekreację na placu zabaw i podczas zwiedzania zoo, które było nagrodą za efektywnie przeprowadzoną ekologiczną akcję. Dziękujemy dyrekcji krakowskiego ogrodu zoologicznego!

    • Dwie wieże i Stańczyk

    • 19 września klasa II a udała się do Domu Jana Matejki na warsztaty muzealne pt."Dwie wieże i Stańczyk. Legendy."

     Uczniowie mogli poznać życie i twórczość najwybitniejszego polskiego malarza historycznego, przypomnieć znane i usłyszeć mniej znane legendy związane z naszym miastem. Na koniec sami zostali twórczymi artystami i na bazie szkieletu dinozaura narysowali wymyślonego przez siebie... smoka!

    • "Eko-logiczni" - alternatywne źródła energii

    • 15 września czworo uczniów klas VIII rozpoczęło warsztaty w ramach projektu edukacji ekologicznej " Eko-logiczni". Projekt współfinansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Głównym celam projektu jest budowanie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży. Projekt " Eko-logiczni" to : wykłady, warsztat i laboratoria.

     Dziś odbyły się pierwsze zajęcia. Marysia Bogusz , Zuzia Iwan, Aleksander Kałuża i Małgosia Królik pod kierunkiem p. Katarzyny Świerad rozwiązywali zadania dotyczacę alternatywnych źródeł energii.

     Zadania były wymagające, jednak nasi uczniowie poradzili sobie z nimi wyśmienicie.

     Więcej o projekcie:
      

    • Międzynarodowy Dzień Kropki

    • 14 września obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Kropki. Opowieść o małej Vasthi, namalowanej przez nią kropce i mądrej nauczycielce, dzięki której dziewczynka uwierzyła w siebie zaciekawiła dzieci.

     Kropki pojawiły się na ubraniach, w dziecięcych rysunkach, wycinankach, w matematycznych grach.

    • Akuku !

    • 18 września klasa II a wybrała się do Centrum zabaw dziecięcych "Akuku" w ramach nagrody otrzymanej w projekcie Stars w roku szkolnym 2018/2019.

     Wspinanie, skakanie, zjeżdżanie, rzucanie i wiele innych wyskokowych czynności dało radość wszystkim uczniom. Zabawa była wspaniała!

    • Spotkanie z robotami

    • 12 września dzieci z klasy I a uczestniczyły w zajęciach, podczas których budowały roboty. Zajęcia wymagały uwagi, spostrzegawczości i samodyscypliny.

     Z pojemników pełnych różnych drobnych klocków potrafiły wyciągnąć ten właściwy i umieścić w odpowiednim miejscu.

     Powstały roboty - ptaszki, które nie tylko poruszały się, ale i ćwierkały!

     Ileż było dumy, że to co zaplanowane zostało wykonane!

    • Witaj szkoło !

    • Rozpoczęcie nowego roku szkolnego miało 3 września 2018 r. szczególną oprawę. Z okazji 100 - lecia odzyskania niepodległości przez Polskę gościliśmy w naszej szkole naszego byłego ucznia Pana dr hab. Filipa Musiała, dyrektora Oddziału IPN w Krakowie.

     Każdy uczeń klas I - III otrzymał pakiet edukacyjny, który zawierał okolicznościowe zeszyty i ołówki z motywami patriotycznymi.

     Pani Dyrektor życzyła dzieciom i rodzicom wielu radosnych przeżyć w nadchodzącym roku szkolnym 2018/2019.