• Z ostatniej chwili ...

    • Z radością informujemy, że uczeń klasy 7a Marcin Małota

     uzyskal tytuł finalisty Małopolskiego Konkursu z Fizyki

     dla uczniów szkół województwa małopolskiego w roku szkolnym 2021/2022.

     Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów ! 

    • Zielona szkoła

    • Klasy VII a i VIII c miały szansę na wytchnienie i rekreację na zielonej szkole w Centrum Wypoczynku JordaNova w Gołkowicach Górnych!!!.

     Niezwykłe pięć dni obfitowało w doskonałą zabawę na łonie natury oraz integrację. Zaowocowało zdobyciem dwóch szczytów Koziarza  (943 m n.p.m.) i Cyrli (844 m n.p.m) oraz  wzgórza z ruinami średniowiecznego zamku w Rytrze.

     Uczniowie mogli zwiedzić niespotykane leśne molo i ścieżkę przyrodniczą opowiadającej o życiu płazów i na Miejskiej Górze w Starym Sączu oraz innych ciekawych miejsc. Ta niezapomniana wycieczka, pozwoliła na odpoczynek od smogu miasta oraz  nabranie sił do dalszej pracy. Polecamy!

    • Wielkanoc, Wielkanoc...

    • 13 kwietnia uczniowie z klasy III a i III b zaprosili swoich młodszych kolegów na świąteczne przedstawienie. Na scenie pojawiały  się kolejne postacie, które wraz z panią wiosną opowiadały o  przyrodzie budzącej się do życia po zimowym uśpieniu.

     Wiosenne, skoczne piosenki, opowieści o wielkanocnych zwyczajach i wspaniała dekoracja  wprowadziły wszystkich w nastrój niecierpliwego oczekiwania na piękne świętowanie.  Ze sceny popłynęły pełne mocy  świąteczne życzenia. Młodzi artyści zdobyli uznanie licznie zgromadzonej widowni, uczniów, rodziców i nauczycieli.

     Wesołych Świąt!

    • W teatrze cieni

    • W ramach innowacji pedagogicznej LEKTURY NA SCENIE SIÓDEMKI w tym roku szkolnym pojawiła się kolejna adaptacja teatralna, tym razem były to  mity przygotowane przez klasę V a wraz z polonistą. Publiczność mogła ujrzeć losy cierpiącego Orfeusza po stracie ukochanej żony Eurydyki, wiecznie wnoszącego na szczyt  głaz Syzyfa i historię Demeter i Kory.

     Na pewno poznawanie różnych form teatralnych sprzyja rozbudzaniu wyobraźni oraz służy utrwalaniu w atrakcyjny sposób wiedzy o lekturach, o czym mogli się przekonać widzowie - uczniowie klasy piątej i szóstej.

    • Odkryj Kraków!

    • Uczniowie z klas 3a i 3b odbyli interesujący spacer po Krakowie  pod hasłem: ”Najazdy Tatarskie na Kraków”. Wyprawa rozpoczęła się od wysłuchania hejnału granego z wieży Kościoła  Mariackiego. Przewodnik wprowadził dzieci w niezwykle fascynujący świat historii, a potem  pokazał różne zakątki  naszego miasta. Wiek XIII to czas rozwoju Krakowa, ale również okres najazdu Tatarów. Z tymi wydarzeniami związane były legendy o  grocie  strzały tatarskiej, hejnaliście, dwóch wieżach  Kościoła  Mariackiego, Włóczkach – flisakach, Lajkoniku, Zakonie Norbertanek.

     W trakcie spaceru dzieci  próbowały  odgadnąć także przeznaczenie różnych przedmiotów, które zachowały się przy niektórych budowlach np. miejsce gaszenia pochodni przy ulicy Kanoniczej, łańcuch i specjalny metalowy uchwyt  przy Kościele  Mariackim dla osób, które dopuściły się różnego rodzaju przewinień. Wędrówka po Krakowie zakończyła się przy  metalowej figurze Lajkonika  przy  ulicy Kościuszki. To była ciekawa lekcja  o  historii Krakowa.

    • Pożegnanie Krzysztofa Pendereckiego

    • 29 marca odbyła się uroczystość przeniesienia prochów śp. prof. Krzysztofa Pendereckiego do Panteonu Narodowego. By uhonorować Maestro, Miasto zaprosiło do udziału w wydarzeniu poczty sztandarowe z krakowskich szkół.

     Kondukt pogrzebowy wyruszył sprzed Kościoła św. Floriana do Kościoła św. Piotra i Pawła – tzw. Drogą Królewską. Naszą szkołę reprezenowali uczniowie z klas ósmych. 

    • Legendy, baśnie i mity w obrazach.

    • Klasa 3a wybrała się na niezwykle ciekawą lekcję do Muzeum Narodowego  w Sukiennicach. Zajęcia w otoczeniu dzieł sztuki były dla wszystkich wspaniałym przeżyciem. Słuchając opowiadań przewodniczki, uczniowie szukali na wybranych obrazach i rzeźbie  elementów związanych z legendami, baśniami  i mitami.

     Wśród opowieści była historia o smoku wawelskim, Wandzie, Stańczyku, Psyche, Morskim Oku.  Ogromne wrażenie zrobił na dzieciach monumentalny obraz Jana Matejki „Hołd  Pruski”. Zakończeniem fascynującej lekcji w muzeum było twórcze działanie uczniów. Każdy wyrażał swoje  emocje, tworzą  własne dzieło sztuki.                                          

    • Historia czasu

    • 16 marca klasa 3 b udała się do Gmachu Głównego Muzeum Narodowego na warsztaty "Historia czasu. Zegary".  Zajęcia rozpoczęły się w Galerii Rzemiosła. Dzieci szukały odpowiedzi na pytanie: "Co to jest czas i jak wygląda?". Oglądały klepsydry, zarówno piaskowe jak i wodne, zegary księżycowe, ogniowe, oliwne i dewizki oraz różne zegarowe mechanizmy. Podziwiały pięknie wykonane rzeźby, które ozdabiały zegary.

     Na koniec pani przewodnik zorganizowała mały quiz, w którym wszyscy mogli sprawdzić swoją uważność i spostrzegawczość. Podsumowaniem warsztatów były zajęcia plastyczne, na których uczniowie rysowali swoje propozycje zegarów przyszłości. To były bardzo ciekawe zajęcia.

    • Zawody GrandPrix Krakowa w biegach górskich!

    • Sukcesy naszych uczniów w zawodach GrandPrix Krakowa w biegach górskich 2021/22!

     Z ogromną przyjemnością chcemy Wam przedstawić wspaniałe osiągnięcia dwójki uczniów  naszej szkoły w cyklu zawodów biegowych rozgrywanych w Krakowie w lesie Wolskim, na który składało się 5 biegów zimowych po terenie o charakterze górskim z przewyższeniami ok.110m na dystansie 3.7km.

     Martyna Peszt z klasy 5a była bezapelacyjnie najlepsza w swojej kategorii K12 wygrywając wszystkie 5 zawodów. Ostatecznie w klasyfikacji generalnej w swojej kategorii dało jej to 1 miejsce w całym cyklu. Dodatkowo dzielnie walczyła ze wszystkimi kobietami we wszystkich kategoriach i ostatecznie zajęła 7 miejsce w kat. OPEN na 113 kobiet startujących.

     Podobny sukces osiągnął jej brat Michał z klasy 7B- był 1 w swojej kategorii M13 i 12 wśród wszystkich mężczyzn (OPEN) na 150 startujących.

     Obojgu gratulujemy zwycięstw, trzymamy kciuki za przyszłe starty oraz życzymy radości płynącej z rozwijania swojej pasji. Niech takie przykłady inspirują innych do poszerzania zainteresowań i dbania o talenty.

    • Smaki świata

    • Klasa 3a uczestniczyła w ciekawych warsztatach, podczas  których odbyła niezwykłą, kulinarną podróż do różnych zakątków świata. Wyprawa rozpoczęła się od poznania wielu rodzajów chleba: od gruzińskiego lawasza, indyjskiego chlebka  roti, meksykańskiej torilli, żydowskiej macy oraz chińskiego papieru ryżowego. Kolejnym przystankiem kulinarnym był  znany wszystkim dzieciom ziemniak. Różnorodność  gatunków, kolorów i potraw z ziemniaka okazała się interesującym tematem. Ciekawostką było również to, że w Polsce mamy pomniki ziemniaka w Poznaniu i Biesiekierzu.

     Wiele radości sprawiła  dzieciom nauka jedzenia ryżu preparowanego  pałeczkami. W trakcie wyprawy kulinarnej najwięcej  emocji wywołał temat dotyczący  owadów i larw, które są zjadane szczególnie w krajach azjatyckich. Dwóch śmiałków z klasy odważyło się spróbować liofilizowanych larw owadów. Kolejnym etapem kulinarnej podróży było poznanie i smakowanie różnych przypraw.

     To była naprawdę fascynująca podróż po świecie smaków!

    • Spotkanie z mistrzami

    • 1 marca dzieci z klasy I a wybrały się do Muzeum Narodowego w Sukiennicach, na spotkanie ze sztuką. W muzealnych salach obejrzały  różne portrety, które cofnęły je w czasie, i dzięki którym zobaczyły ówczesne damskie fryzury, męskie żaboty, brodatych dowódców i wytworne damy, a także insygnia królów. Same też próbowały stworzyć  portrety z opiłków żelaza, a także wzorem mistrza Arcimboldo  z owoców i warzyw.  

     Dzieci zastanawiały się co mogli jeść goście Mikołajka Wierzynka i jak wyglądał Lajkonik.  Miały także okazję poznać  historyczne obrazy malowane przez Piotra Michałowskiego i Jana Matejkę. A na obrazie „Hołd pruski” odnalazły  mistrza Matejkę i jego żonę Teodorę jako Stańczyka i królową Bonę.

     Większość  dzieci była w Sukiennicach po raz pierwszy. Może nie ostatni?

    • SP 7 solidarna z Ukrainą.

    • Już we wtorek 1 marca przekazaliśmy śpiwory i koce do Iwano-Frankowska. 

     Kontynuujemy zbiórkę. Będziemy przekazywać dary konkretnym rodzinom i do punktów zbiórek.

    • Z ostatniej chwili...

    • Przyłącz się !

                                                                                                                                              za :   www.krakow.pl

    • Czas na bal !

    • Nie zapomnieli o nim uczniowie klasy 2a i z pomocą rodziców zorganizowali klasowy bal karnawałowy. Dzieci przebrane w kolorowe stroje wcieliły się w bohaterów ze znanych filmów i książek. Były tańce przy muzyce i konkursy.

     Przerwy w zabawie umilał słodki poczęstunek. Wszyscy bawili się wyśmienicie. Kolejny bal karnawałowy już za rok!

    • Komunikat

    • Uczniowie klas 5-8 i szkół ponadpodstawowych wracają do nauki stacjonarnej już 21 lutego. 

     W sobotę 12 lutego weszła w życie - ogłoszona wcześniej przez ministra Przemysława Czarnka - nowelizacja rozporządzenia, skracająca o tydzień naukę zdalną. Pierwotnie zakładano, że nauka zdalna potrwa do 27 lutego. 

     Zapowiadając wcześniejszy powrót do szkół, minister wyraził nadzieję, że stacjonarna nauka będzie możliwa do końca roku szkolnego. Minister zdrowia zapowiedział też - istotne z punktu widzenia funkcjonowania szkół - zniesienie kwarantanny z kontaktu. Nie trzeba będzie już odsyłać do domu całej klasy, jeżeli jeden uczeń będzie miał COVID-19.

    • Z ostatniej chwili ...

    • Z ogromną dumą i radością informujemy, że uczeń klasy 4a Jerzy Łomnicki zdobył tytuł Laureata X Krakowskiego Konkursu Języka Angielskiego. Jest to ważne osiągnięcie, ponieważ konkurs wymagał od uczestników wykazania się dużą wiedzą językową i umiejętnościami na wysoki poziomie. 

     Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

    • Sekrety podziemnego świata !

    • Klasy 3a i 3b odbyły podziemną  podróż  do Kopalni Soli w Wieliczce. Schodząc pod ziemię dzieci  pokonały ponad 800 schodów i znalazły się na poziomie 130 metrów pod ziemią. Długość trasy, którą uczniowie przeszli wyniosła 4,5 km.

     Niezwykłe podziemne krajobrazy, solankowe jeziora, długie korytarze , piękne komory, a przede wszystkim  nadzwyczajna  kaplica Św. Kingi - to wszystko zrobiło  niesamowite wrażenie na  uczniach. Prawdziwe okazało się twierdzenie, że  wielicka sól  to drogocenny skarb  nie tylko w dawnych czasach, ale także obecnie.