• Tymczasem w szkole ;)

    • Przerwa świąteczna w szkole minęła dość pracowicie ;) Niespodzianki czekają na Was już 2 stycznia :) Do zobaczenia na zajęciach!

    • Gwiazdka wielkiego serca

    • Zbiórkę karmy dla psów i kotów z krakowskiego schroniska przeprowadziliśmy na terenie naszej szkoły w grudniu.

     W sumie do schroniska przekazaliśmy 22.79 kg karmy

    • Jasełka

    • W ostatni dzień zajęć szkolnych klasa 8a pod przewodnictwem Pani Marty Piwowarczyk- Bożek wprowadziła nas w radosny, świąteczny nastrój.

    • "Czucie i wiara silniej mówią do mnie......" Turniej ballad Adama Mickiewicza


    • 21 grudnia w naszej szkole odbył się turniej inscenizacji ballad Adama Mickiewicza celem uczczenia naszego wieszcza w Roku Romantyzmu Polskiego.


     Przed licznie zgromadzoną publicznością i znakomitymi gośćmi, wśród których znaleźli się pani generałowa Krystyna Kwiatkowska, pani Lidia Jazgar i pan Grzegorz Juras oraz - zdalnie- pan Leszek Długosz w turniejowe szranki wstąpili uczniowie klas IV – VIII. W nastrojowej scenerii przedstawiającej nadświteziańską głuszę nocą obejrzeliśmy inscenizacje: „Ucieczki”, „Powrotu taty”, „Świtezianek”, „Rybki”, „Pani Twardowskiej”, „Lilii” i „Czatów” z interludiami w postaci gry na bandurze w wykonaniu Eriki Cherep oraz tańców wdzięcznych „ukraińskich rusałek” z klasy VI b i VIII b.

     Przedstawienia uczniów poprzedziły pokazy mistrzowskiej recytacji naszych gości, budujące niezwykły nastrój spotkania tego, co rzeczywiste z światem fantastycznym.
     Turniej dokumentowali dziennikarze Radia Kraków.

    • Matematyka na święta

    • Co wspólnego ma umiejętność pakowania prezentów i wiązania kokardy z matematyką?


     Okazuje się, że całkiem sporo. Przekonały się o tym dzieci z klasy II a, które 15 grudnia zabrały się do odmierzania odpowiedniej ilości papieru i wstążki w celu zapakowania przyniesionych pudełek i sprawienia radości swoim bliskim. Dzieci realizowały w ten sposób kolejny moduł projektu pt. ”Natalka i Antek w Świecie Wielkiej Matematyki – Matematyka na święta”. Dokonały obliczeń pieniężnych, poznały algorytm pakowania prezentów, czyli instrukcję postępowania krok po kroku. Efekt finalny - pięknie zapakowany upominek! 

    • Coraz bliżej święta...

    • Klasa 1 b na zajęciach plastycznych wspólnie zrobiła łańcuch na choinkę. Był tak długi, ze postanowiliśmy udekorować salę. To była świetna zabawa!

    • Między wspólnotowością a dialogiem

    • W minionych dniach w naszej szkole odbyły się warsztaty dotyczące życia w społeczeństwie wielokulturowym. Uczestniczące w nich klasy 7a, 8b i 6a bardzo aktywnie szukały odpowiedzi na pytania  "Czym jest kultura? " oraz  "Jakie są korzyści i trudności życia w społeczeństwie wielokulturowym ?". Dla wszystkich była to ciekawa i ważna lekcja szacunku, tolerancji i otwartości.

      

     Na zdjęciach praca klasy 6a.

    • Wigilia z absolwentami

    • 16.12. odbyło się w naszej szkole spotkanie wigilijne absolwentów rocznika 2021 (klasa 8 c). Przy opłatku opowiadali o nowych szkołach, przyjaźniach, nauczycielach. Z sentymentem wspominali czasy spędzone w SP7.

    • Co to jest Soroban?

    • 13 grudnia dzieci z klas I – III uczestniczyły w lekcjach pokazowych, na których poznawały japońskie liczydło Soroban (składające się z „nieba” i „ziemi”), którym do dziś posługują się mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni. Podczas zajęć dzieci wykonują obliczenia na liczydle, po krótkim czasie przenoszą się w świat wyobrażeniowy dokonując wielu trudnych operacji w pamięci. To inny sposób liczenia, który przy okazji integruje dwie półkule mózgowe, rozwija kreatywność, ćwiczy pamięć i koncentrację. 

    • Wizyta klasy VI b w Wydawnictwie Literackim

    • 14 grudnia uczniowie klasy VI b z wychowawcą i panią Anną Kuglarz udali się na ulicę Długą, by w Księgarni pod Globusem spotkać się z panią Joanną Olech.
     Autorka niezrównanej serii o dynastii Miziołków oraz innych atrakcyjnych książek dla młodego czytelnika w niezwykle ciekawy sposób opowiadała o sobie, swojej twórczości i źródłach inspiracji, ujawniając talent wytrawnego gawędziarza, rysownika i cechy prawdziwego przyjaciela dzieci. Nic dziwnego, skoro- jak twierdzi- jest czarownicą!
     Największy zachwyt nastoletniego audytorium niewątpliwie wzbudziły zorganizowane przez panią Olech quizy dotyczące jej powieści, których zwycięzcy zostali obsypani pysznymi cukierkami. Po serii pytań pisarka rozdawała autografy i rozmawiała z gośćmi. 

    • Tajemnice Wawelu

    • 14.12. Uczniowie kl 4a odkrywali tajemnice ukryte w komnatach królewskich. Klasa po wysłuchaniu opowieści przewodników, badała co to takiego dziedzictwo kulturowe, odkrywała symbolikę obrazów, określała z jakich materiałów wykonano zabytki znajdujące się w komnatach. Warsztaty muzealne były bardzo ciekawe. Na pewno wrócimy na Wawel.

    • W Kinie pod Baranami

    • Klasy 4a i 4b uczestniczą w tym roku szkolnym w pokazach filmowych w ramach programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.12 grudnia odbyło się trzecie wyjście, tym razem na film dokumentalny pt. "199 małych bohaterów". Jest to seria ośmiu filmów, których bohaterami są dzieci z różnych części świata z Azji, Afryki i Europy opowiadające o swojej drodze do szkoły. Dla większości z nich to codzienna, długa wyprawa przez pustynię, busz czy slumsy. W tym czasie opowiadają o swoim życiu, marzeniach i planach na przyszłość. Dzielą się refleksjami dotyczącymi ich najbliższego otoczenia, przyrody, problemów społecznych. Udowadniają, że nawet dziesięciolatek może zachowywać się odpowiedzialnie i stawiać sobie cele, dzięki którym świat dookoła stanie się lepszym. Ich marzeniem jest zostać policjantem, pielęgniarką, gwiazdą Bollywood. Pragną zlikwidowania terroryzmu, czy powszechnej troski wobec dzikich zwierząt. Wszystkie te przemyślenia powstają w ich głowach właśnie w czasie wędrówki do szkoły. W wielu krajach możliwość uczenia się jest ogromnym przywilejem, a dzieci, aby dotrzeć do szkoły pokonują wiele kilometrów pieszo, nikt ich nie odprowadza, nie odwozi. Są szczęśliwe, że chodzą do szkoły. Wszystkie filmy oglądaliśmy z wielkim zainteresowaniem, a po filmie odbyła się burzliwa dyskusja.
     W drodze do szkoły odbyliśmy pierwszą szkolną bitwę na śnieżki. 

    • SZOPKA KRAKOWSKA czyli święta w krakowskiej odsłonie.

    •  

      

     Uczniowie klasy 1a wzięli udział w warsztatach podczas ,których usłyszeli wiele ciekawych informacji dotyczących Szopki Krakowskiej. Dzieci poznały historię szopki, rodzaje szopek  oraz sposób ich tworzenia. Ciekawostką było to ,że wykonując Szopkę  Krakowską twórca musi pamiętać o pewnych zasadach: np. taka szopka musi mieć 3 wieże  i 3 kondygnacje. W czasie zajęć dzieci rozwiązywały  łamigłówkę literową  związaną z rodzajami szopek oraz dorysowywały  brakujące elementy do rysunku szopki. Na zakończenie każdy kolorował swoją szopkę. 

    • Wprowadzenie w świąteczny klimat :)

    • Zabawa Mikołajkowa w naszej szkole trwała od 6 – 9 grudnia. Każde dziecko, które miało na sobie jakikolwiek atrybut Mikołaja np. czapkę było w tych dniach zwolnione od pytania.

     Śmiechu i radości  BYŁO CO NIEMIARA :)

    • Mikołajki z obwarzankiem

    • Mikołajki z obwarzankiem
     6 grudnia klasa 4 a miała okazję uczestniczyć w procesie tworzenia krakowskiego obwarzanka
     w Muzeum Obwarzanka Historia obwarzanka krakowskiego sięga czasów średniowiecznych, a
     pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1394 roku. Jego nazwa związana jest z procesem produkcji,
     a dokładniej z obwarzaniem, czyli zanurzeniem ręcznie wykonanego obwarzanka we wrzącej wodzie.
     Z kawałka ciasta każdy z nas toczył dwa wałeczki tzw. sulki, skręcał je i tworzył pierścień. Następnie
     nasze obwarzanki lądowały we wrzącej wodzie, potem były posypywane solą, makiem i sezamkiem, a
     następnie wkładane do pieca. Dowiedzieliśmy się jaka jest różnica między obwarzankiem, preclem,
     bajglem. Oprócz różnic dotyczących kształtu (precel to ósemka, bajgiel to pierścień bez skrętów) tylko
     obwarzanek jest zanurzany w czystej wodzie. Do moczenia bajgli i precli dodaje się sodę.  Okazuje
     się, że dziennie w Krakowie wytwarza się ok. 150 tysięcy sztuk obwarzanków, a w całej Polsce jest
     tylko 8 piekarni, które się tym zajmują. 28 listopada 2006 roku „obwarzanek krakowski” został wpisany
     na Listę produktów tradycyjnych z województwa małopolskiego w kategorii wyrobów piekarniczych i
     cukierniczych, a w 2010 r. na listę produktów chronionych Unii Europejskiej, co spowodowało,
     że producenci, którzy nie mają certyfikatu, nie mogą produkować obwarzanków krakowskich pod tą
     nazwą.