• Święto Sportu

    • 31 maja uczniowie naszej szkoły udali się na stadion na Placu na Groblach. To już nasza tradycja. Pogoda dopisała, a wyremontowane boiska zachęcała do sportowej rywalizacji. 

     W tym roku zaplanowane były biegi: na 60 m dla wszystkich, na 600 m dla starszych uczniów i pierwszy raz mieszana sztafeta z udziałem 7 i 8 klas. 

     Gry i zabawy dla najmłodszych.

     "Dwa ognie" dla klas II i III, piłka nożna dla chłopców.

     Siatkówka oraz ringo dla dziewcząt. 

     Na koniec nagrody - medale i dyplomy.

    • Z ostatniej chwili

    • Z radością informujemy, że w Ogólnopolskim Konkursie z Języka Angielskiego Memory Master mamy aż 20 uczennic i uczniów nagrodzonych. Oto oni:

     Klasy IV

     Wiktoria Kalisz z kl. IVa – Laureat II stopnia

     Julia Ogińska z kl. IVb – Laureat III stopnia

     Gabriela Sińczak z kl. IVb - Laureat III stopnia

     Klasy V

     Piotr Olejarz z kl. Vc – Laureat

     Iga Kupiec z kl. Vc – Laureat

     Wiktoria Braś z kl. Vc – Laureat II stopnia

     Sean Ernstzen z kl. Vb – Laureat III stopnia

     Jakub Kuta z kl. Vc – Laureat III stopnia

     Marek Bryk z kl. Vc – Laureat III stopnia

     Maja Kisielewicz z kl. Va – wyróżnienie

     Weronika Jaskulska z kl. Va – wyróżnienie

     Tomasz Bryan z kl. Vc - wyróżnienie

     Klasy VI

     Maxymilian Podkanowicz – Reczek z kl. VIb – Laureat III stopnia

     Rufus Osica z kl. Via – wyróżnienie

     Igor Pyclik z kl. VIb – wyróżnienie

     Oskar Popowski z kl. VIb – wyróżnienie

     Klasy VIII

     Małgorzata Jaskulska z kl. VIIIa – Laureat II stopnia

     Mateusz Pasternak z kl. VIIIb – Laureat II stopnia

     Rebeka Sady z kl. VIIIa -  wyróżnienie

     Klara Breksa z kl. VIIIa -  wyróżnienie

     Serdecznie gratulujemy !

      

    • Z ostatniej chwili

    • W Ogólnopolskim Konkursie Nauk Przyrodniczych "Świetlik" przyznawane są trzy rodzaje nagród: wyróżnienie, nagroda oraz nagroda główna.

     Z radością informujemy, że uczeń Marcin Małota z kl. 4 a otrzymał nagrodę.

     Aż 6 uczennic i uczniów otrzymalo wyróżnienia. Są to:

                      Małgorzata Kurdziel kl. 1 a              

                      Tomasz Miłkowski kl.   2a       

                      Krzysztof Łomnicki kl. 3 a 

                      Gabriela Sińczak kl. 4 b                   

                      Wiktoria Górska kl. 6 a           

                      Mateusz Pasternak kl. 8 b 

     Serdecznie gratulujemy!

      

      

      

      

    • Z ostatniej chwili

    • Z radością informujemy, że w "Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur 2019" 

      Tomasz Miłkowski z klasy 2a uzyskał wynik bardzo dobry. 

     Wyróżnienia otrzymali: 

      Michał Ludwig z klasy 2b,

     Gabriela Sińczak z klasy 4b

     Marcin Małota  z klasy 4a

     Mikołaj Jędras z klasy 5a

     Jakub Kuta z klasy5c.

     Serdecznie gratulujemy!

    • Odkrywamy świat nauki

    •  13  i 27  maja  klasa 3a uczestniczyła w pokazach naukowych na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH. Tematyka pokazów była fascynująca:  „Człowiek władający piorunami” oraz „Człowiek w oceanie powietrza.” Uczniowie dowiedzieli się, co to jest prąd i jak powstaje, co to są elektrony i jak się przemieszczają. Obserwowali szereg eksperymentów m. in. skaczące iskry, grę w ping ponga, ale  bez graczy,  wyładowania elektryczne, odpalanie rakiety, podmuch, który zrzuca kubeczki umieszczone na głowie, a przepływając między kartkami przyciąga je,  a także brali w nich czynny udział.

     Najbardziej uczniom podobało się doświadczenie związane z przewodzeniem prądu, kiedy to trzymając się za ręce w długim pociągu doświadczyli "porażenia" prądem, a pierwsza osoba bezpośrednio połączona z urządzeniem miała "stojące"-naelektryzowane włosy.

     Podczas tych wszystkich ciekawych doświadczeń uczniowie usłyszeli wiele naukowych sformułowań np. prawa Bernoulli’ego, Generator Van de Graaffa, Drabina Jakuba, tablica Franklina!

     To były naprawdę niezwykłe zajęcia!

    • Pozdrowienia z Murzasichla

    • 27 maja. Klasa 4a przesyła pozdrowienia z Murzasichla. Pierwszy spacer po okolicy.

     Niezapomniane widoki. Park linowy.

     Dyskoteka i wspólne zabawy.

     Pozdrawiamy. 

    • Kolejny szczyt zdobyty

    • W dniu 26 maja 2016 roku Szkolne Koło PTTK "Podróżnik" zdobyło szczyt Lubania w Gorcach. Odwiedziliśmy jeden z punktów Dni Dziedzictwa Kulturowego przy organach Władysława Hasiora, podziwialiśmy widoki Tatr i Pienin oraz cieszyliśmy się piękną wiosenną pogodą.

    • "Starsowa" lekcja w-fu

    • 24 maja uczniowie klas czwartych i szóstych mieli okazję poćwiczyć swoje rowerowe umiejętności podczas lekcji "w-f na rowerach". Aby zrealizować zajęcia potrzebowaliśmy rowerów. 

     Mimo deszczu i zimna spora grupa dzieci przybyła do szkoły na rowerach, najwięcej z klasy 4b.

     Zajęcia prowadził p. Maciej Skinderowicz, nasz starsowy opiekun z Fundacji Otwarty Plan. 

    • Na Roztoczu

    • 23 maja. Dziś pogoda nam dopisała! Słońce, lekki powiew wiatru, my i Roztoczański Park Narodowy, w którym spędziliśmy mnóstwo czasu. Wierzcie lub nie, ale 10 km na nogach to niełatwe zadanie, ale w takich okolicznościach o wiele przyjemniejsze

     Po południu przeżyliśmy niezwykły kulig przez puszczę. A potem mnóstwo zabawy na świeżym powietrzu! Zobaczcie sami.

     Pozdrawiamy 5 A i  5 B.

    • Gala Konkursu "Dom i ogród moich marzeń"

    • 23 maja 2019 w Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego  odbyło się wręczenie nagród laureatom Konkursu „Dom i ogród moich marzeń” organizowanego przez Małopolską Okręgową Izbę Architektów.

     Nagrody odebrały: Małgosia Podskoczy z kl. 3a, Marianna Godyń z kl.4a, Gabrysia  Sińczak z kl. 4b.                 Doceniamy  sukces młodych artystek, ponieważ  ich prace zostały wybrane spośród 700 projektów zgłoszonych na konkurs.

     GRATULUJEMY !

    • Pozdrowienia z Roztocza

    • Od 20 maja uczniowie klasy 5a i 5b uczestniczą w aktywnej zielonej szkole na Roztoczu. 21 maja wzięli udział w rowerowym rajdzie. Przejechali w sumie 36 kilometrów. Wspierają naszą szkołę w kampanii Rowerowy Maj!!!! Mokrzy, ale szczęśliwi przesyłają nam pozdrowienia.

     Gratulujemy!

    • Pozdrowienia z Warszawy

    • 21 maja. Klasy 5c, 6a i 6b przesyłają pozdrowienia z wycieczki do Warszawy. 

     Zamek Krolewski. 

     Zamek Krolewski.

     Spacer po Warszawie...

     Czekamy na nowe wiadomości.

    • II MISTRZOSTWA MAŁYCH RATOWNIKÓW

    • Krakowskie Pogotowie Ratunkowe organizuje po raz drugi MISTRZOSTWA MAŁYCH RATOWNIKÓW. Braliśmy w nich udział. W tym roku przystąpiliśmy do kolejnej edycji tego konkursu.

     Pierwszy etap to eliminacje, które wyłonią maksymalnie 10 najlepszych trzyosobowych drużyn. W tym etapie zespoły mają przygotować fotografię ilustrującą hasło: „AED ratuje życie”. Zdjęcie zostanie poddane ocenie Komisji Konkursowej. Maksymalnie 10 najlepszych zespołów – autorów zdjęć zostanie zaproszonych do siedziby Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego przy ul. Łazarza 14, gdzie wezmą udział w II MISTRZOSTWACH MAŁYCH RATOWNIKÓW.

     Mamy wyniki. Komisja konkursowa II Mistrzostw Małych Ratowników oceniła pod względem formalnym i merytorycznym wszystkie nadesłane zgłoszenia.

     Jesteśmy jedną z 10 drużyn, które zakwalifikowały się do drugiego etapu, już 6 czerwca.

    • Mali Naukowcy

    • 17 maja,  w ramach XIX Festiwalu Nauki i Sztuki, dzieci z klasy I a uczestniczyły w  wykładzie pt.”Czyste ręce mogą więcej?” w  Collegium Medicum UJ. Przekazane informacje zaskoczyły! Na swoich rękach nosimy ponad miliard chorobotwórczych mikroorganizmów, które bardzo szybko możemy przekazać innym dotykając telefonów, pieniędzy, poręczy w autobusach, głaskając psa czy kota.  Nie myjąc rąk narażeni jesteśmy na wizytę opryszczki, bąblownicy czy zatruć pokarmowych.  Jaka jest  rada, aby tego uniknąć? Myć ręce!  Ciepłą wodą i mydłem przez 40 – 60 sekund. Dzieci nauczyły się mycia rąk techniką Ayliffe ‘a,  która oprócz tego, że bardzo skuteczna to jeszcze zabawna.

     Na dziedzińcu Collegium Nowodworskiego uczniowie odwiedzili różne stoiska, na których można było zobaczyć,  jak zbudowane jest oko, jak udzielać pierwszej pomocy,  jak wykonywać próbki materiałów do badań, jak dbać o swoje zdrowie.

     Zwiedzili  także Aulę  Collgium Novum, zobaczyli stare obrazy z portretami fundatorów Uniwersytetu Jagiellońskiego,  obraz Jana Matejki „Kopernik”, insygnia władzy rektorskiej, nałożyli birety i togi, i przez moment poczuli się tak jak  poważni profesorowie tej szacownej uczelni. 

     Może to zapowiedź ich naukowej przyszłości?

    • Projekty klas I-III

    • Minął rok pracy w ramach projektów  "Przyroda z klasą", "Mali detektywi" i "Matematyka z klasą". Indeksy zapełniły się naklejkami z logo Uniwersytetu Dzieci.  Uczniowie zdobyli  wiedzę i doświadczenie. Pracowali wspaniale. Na zakończenie każda klasa otrzymała dyplom z wyrazami uznania i życzeniami dalszych sukcesów.

     Gratulujemy !

    • Wiszące ogrody Semiramidy

    • 14 maja klasa Ia przystąpiła do realizacji ostatniego scenariusza , w ramach projektu  „Przyroda z klasą ” pt.  Jak zaprojektować ogród? Dzieci cofnęły się do VI w p.n.e. kiedy  na dworze króla Nabuchodonozora II powstały przepiękne wiszące ogrody jego żony Semiramidy ( naprawdę miała na imię  Amytis) zaliczane do jednego z siedmiu cudów świata. 

     Intrygujący dla  dzieci stał się  list od król Nabuchodonozora  II , w którym prosił o zaprojektowanie modelu ogrodu pionowego.  Dzieci pracowały w małych grupach wg  zamieszczonej na tablicy instrukcji tworząc konstrukcje ogrodów, izolację, system nawadniania  i  w końcu projekt  jednej ze ścian. Dowiedziały się co to jest hydrożel i jak działa.

     Zaangażowanie  było ogromne,  pojawiła się też świadomość, że bycie konstruktorem i architektem krajobrazu to praca ciężka ale i satysfakcjonująca – czego dowodem  zaprojektowane  ogrody.

    • Zdobyliśmy szczyt

    • W dniu 12 maja 2019 członkowie Szkolnego Koła PTTK "Podróżnik" zdobyli szczyt Mędlarowej w Beskidzie Żywieckim. Towarzyszyły nam widoki na "Królową Beskidów" oraz inne atrakcje: burza z gradem i bardzo deszczowe popołudnie; czasem trzeba sprawdzić stan odzieży przeciwdeszczowej.

    • Jakie bryły kryją się w stadionie?

    • 9 maja uczniowie klasy 3a uczestniczyli w zajęciach w ramach Fundacji UD "Matematyka z klasą". Tym razem  szukali odpowiedzi na pytanie: „Jakie bryły kryją się w stadionie?”.

     Najpierw obejrzeli film - rzecznik prasowy MCS Wrocław opowiedział o tym, jak przygotowuje się wydarzenia sportowe na stadionie. Okazało się, że to ciężka praca wymagająca m. in. umiejętności matematycznych.

     Potem uczniowie przystąpili do zadań. Najpierw szukali odpowiedzi na pytanie: Jakie figury i bryły geometryczne skrywa w sobie stadion. Potem wcielili się w rolę zarządców Stadionu Olimpijskiego, którzy przygotowują go do przyjęcia uczestników biegu maratońskiego. Zaznaczali na rysunku wysokość, szerokość i długość przejścia bramy stadionowej, obliczali pole powierzchni podłogi przejścia w bramie oraz przeliczali, ile osób może przebywać jednocześnie w tej bramie.  Na koniec wycinali i sklejali most z szablonu.

     To były już ostatnie zajęcia. Szkoda, ale.... .

    • Czy teatr można zmieścić w pudełku?

    • Otóż można! Przekonały się o tym dzieci z klasy I a realizując 9 maja kolejny scenariusz UD. Teatr w pudełku czyli kamishibai to teatr na papierze. To połączenie słowa i obrazu. Powstał w Japonii przeszło 100 lat temu  i obecnie przeżywa swój renesans.   

     Pierwszym zadaniem uczniów było wspólne stworzenie bajki  w oparciu o wylosowane obrazki. I choć nie było to łatwe, bo myśli uciekały daleko, to udało się stworzyć spójne opowiadanie z zaskakującymi zwrotami akcji. 

     Kolejne zadanie polegało na ułożeniu, pokolorowaniu i dokończeniu otrzymanych szkiców oraz wymyśleniu wspólnej dla grupy historyjki. Dzieci z każdej grupy swoje szkice wkładały do dużego pudełka zwanego butai , kolejno je odsłaniały i opowiadały wspólnie wymyśloną bajkę: gubiły się koty, wybuchały wulkany, ludzie kłócili się ze sobą i godzili.

     Przed dziećmi ostatnie zadanie – samodzielnie stworzą małe butai  i samodzielnie opowiedzą własną historię.

    • Jak tropić zwierzęta?

    • 8 maja klasa 2 a zrealizowała ostatni ze scenariuszy UD i projektu "Mali detektywi" pt. "Jak tropić zwierzęta?". Najpierw uczniowie zostali tropicielami zwierząt mieszkających w okolicy. Mieli je opisać i narysować.  

     Na zajęciach, po obejrzeniu filmu wprowadzającego w temat tropów i śladów zostawianych przez zwierzęta uczniowie otrzymali karty pracy, na których musieli rozpoznać zwierzęta na zdjęciach oraz ślady przez nie pozostawione, dzika, sarny, kaczki, bażanta, zająca i lisa.  Poradzili sobie z tym zadaniem bardzo dobrze. Naśladowali ich sposób poruszania się.  Wysłuchali odgłosów wydawane przez jelenia, łosia czy głuszca.

     Dowiedzieli się też, po jakich śladach i znakach poznać, jakie zwierzę mieszka w okolicy. Mimo, że nie mogliśmy zrealizować części scenariusza w terenie /potrzebny był do tego śnieg/ zajęcia były bardzo ciekawe.