• Dratwa i ciżma

    • 12 października klasa I a brała udział w „legendarnych” warsztatach  pt. „Dratwa i Ciżma”.  Podczas zajęć, poprzez wykonywanie wielu zadań,  dzieci na nowo opowiedziały trzy krakowskie legendy: ”O Smoku Wawelskim”, „O dwóch braciach” i „O rycerzach księcia Probusa”.

     Chcąc pokonać Smoka musiały przejść na szczudłach po mokradłach, tunelem przedostać się do jamy Smoka, przetoczyć wielkie jaja na swoją stronę, zniszczyć smocze jaja-balony, pozbierać siarkę, napełnić nią brzuch owieczki i wielką igłą ten brzuch zaszyć, jak również stworzyć portret wawelskiego potwora.

     Współpracując ze sobą, używając sprytu i ćwicząc cierpliwość,  dzieci na nowo zbudowały wieżę dwóch braci, a  chcąc pomóc rycerzom-gołębiom księcia Probusa,  postanowiły oddzielić drogocenne kamienie od zwykłych kamieni-fasolek, które leżały na bruku. Podczas warsztatów dzieci zmierzyły się ze swoimi emocjami,  poszerzyły wiedzę, zdobyły nowe umiejętności, a przede wszystkim wspaniale się bawiły!

    • ŻEGNAJCIE GORCE !

    • Przedostatni dzień zielonej szkoły upłynął nam pod kroplami deszczu. Jednak nikt nie narzekał, tylko dziarsko wszyscy pomaszerowali na spacer po okolicy. W tym dniu byliśmy także w Ośrodku Edukacyjnym Gorczańskiego Parku Narodowego. Wspaniała ekspozycja pokazała fenomen gorczańskiej przyrody. Odbyliśmy wędrówkę doliną górskiego potoku przez buczynę karpacką, borem świerkowym, aż na polanę reglową pod Turbaczem. Bogatą faunę i florę można było poznać także za pośrednictwem interaktywnych stanowisk. Zakończeniem świetnej lekcji przyrody, był niezwykle ciekawy film ukazujący piękno gór jakimi są Gorce.

     W trakcie klasowego wyjazdu 30 września przypadał Dzień Chłopaka. Nie zapomniały o tym dziewczynki z 6a. Zorganizowały specjalne spotkanie i przygotowały dla kolegów zabawy i zadania wymagające kreatywności. Śmiechu było co niemiara. Wszyscy dobrze się bawili, a na zakończenie każdy chłopak otrzymał od koleżanek tabliczkę  czekolady.

     Zakończeniem pobytu w Porębie Wielkiej były zajęcia plastyczne. Technika malowania była ciekawa, ponieważ uczniowie sami przygotowywali farby, a malowane obrazki  po wysuszeniu w mikrofali – urosły.

     Piękną gorczańską okolicę pożegnaliśmy spacerem wzdłuż rzeki Porębianki.

    • Dzień Chłopaka

    • Dzień Chłopaka zyskuje coraz większą popularność. Święto to wpisało się na stałe do kalendarza. Na Malcie obchodzony 7 lutego, w Japonii 5 maja, Brazylii 15 lipca, a w Polsce 30 września. Tak bawiły się klasy 5a i 7b.

    • Roboty Lema

    • W odpowiedzi na ogłoszony przez bibliotekę konkurs "Roboty Lema" nasi najmłodsi zostali konstruktorami i stworzyli modele robotów z wykorzystaniem surowców wtórnych. 

     Powstała rownież wspaniała praca wykonana przez uczniów z kółka plastycznego "Czarodziejskie dłonie".

    • Komu bije Dzwon Zygmunta ?

    • 29 września klasa 3b udała się do Gmachu Muzeum Narodowego w Sukiennicach na lekcję muzealną pt." Komu bije Dzwon Zygmunta?". Na początku spotkania pani przewodnik przypomniała zasady zachowania w muzeum. Następnie uczniowie udali się do pierwszej sali, gdzie mogli zobaczyć obrazy Piotra Michałowskiego i poszukać na nich postaci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i Tadeusza Kościuszko. Pani zwróciła uwagę na ruch w obrazie, emocje z niego "bijące" oraz kolorystykę użytych farb.

     Tu uczniowie wykonali pierwsze zadanie. Porządkowali chronologicznie wybrane wydarzenia z dziejów naszej ojczyzny. W kolejnej sali, przed obrazem Jana Matejki "Hołd Pruski", uczniowie mieli znaleźć na pomniejszonym do wielkości A4 obrazku 5 brakujących elementów. Okazało się, że te brakujące elementy są bardzo znaczące, gdyż Matejko nie tylko pokazał potęgę ówczesnej Polski, ale i przyszłe zagrożenia dla naszego kraju.

     Przed obrazem każdy mógł na moment poczuć się Stańczykiem. Ostatnim elementem lekcji były zajęcia w pracowni plastycznej, gdzie wykorzystując wycięte postacie i elementy obrazów każdy mógł stworzyć własne dzieło.  Lekcja muzealna była bardzo ciekawa.

    • Zdobywcy szczytów!

    • Kolejne dni w Porębie Wielkiej były pod znakiem wypraw w góry. Groń okazała się całkiem przyjaznym wzniesieniem. Jednak Potaczkowa była dla niektórych wyzwaniem. Ale to wspinała się 6a, więc wszystkie trudności zostały pokonane, a na szczycie czekały na wędrowców nieziemskie widoki na Turbacz, Beskid Wyspowy, Beskid Żywiecki. W drodze powrotnej wszyscy wzmocnili się mikroelementami wdychanymi z powietrza - siedząc przy tężni solankowej  w otoczeniu Gorczańskiego Parku Narodowego. 

     Pełen wrażeń dzień zakończył się niezwykłym spotkaniem. W trakcie popołudniowego spaceru w centrum wioski obserwowaliśmy przepiękną papugę Arę. Ptak przelatywał nad naszymi głowami,robił fikołki na drutach i zajadał jabłka z jabłoni. Takiego widoku nikt z nas się  nie spodziewał w Porębie  Wielkiej. ​​​​​​​

     29 września klasa 6a nie zapomniała o Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania. W pięknych okolicznościach przyrody wszyscy z uwagą,  w ciszy słuchali Bajek Robotów S.Lema. Tekst czytała wychowawczyni p.Beata Stech i uczeń Krzyś Łomnicki. 

    • Czytamy Lema

    • W tym roku szkolnym Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypadł w środę. Wszystko zaczęło się w 2001 roku, kiedy to Polska Izba Książki ogłosiła tą ogólnopolską akcję. Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do akcji głośnego czytania.

     Ponieważ obchodzimy Rok Stanisława Lema postanowiliśmy zachęcić najmłodszych uczniów do zapoznania się z postacią pisarza, czytając książkę Marcina Barana „Lem i zagadki Kosmosu”. Starsi uczniowie czytali „Bajki robotów”. 
     W bibliotece przygotowano książki o kosmosie oraz książki Stanisława Lema, które czekają na chętnych do ich przeczytania.

     Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursach. Informacje o nich można znaleźć w zakładce „Ogłoszenia” w dzienniku elektronicznym. 

     Głośne czytanie wzmacnia więzi, trenuje mózg, poprawia krążenie, rozluźnia mięśnie twarzy, czyli odmładza... to wstęp do artykułu Margit Kossobudzkiej "10 powodów, dla których warto czytać na głos":
     https://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,20754357,10-powodow-dla-ktorych-warto-czytac-na-glos.html?disableRedirects=true

    • Poręba Wielka- Wielka Integracja!

    • Od poniedziałku 27 września klasa 6a przebywa na zielonej szkole w pięknym otoczeniu gorczańskiej przyrody. Pierwszy dzień rozpoczął  się  spotkaniem integracyjnym w formie zabaw i ćwiczeń sprawnościowych. Podsumowaniem dnia był mecz piłki nożnej, w którym zawodnicy z 6a walczyli jak na prawdziwych sportowców  przystało. Kolejne wyzwania przed uczniami  - między innymi wprawa na górę Groń!

     Życzymy dobrej pogody i czekamy na dalsze wieści.

    • Królestwo zwierząt

    • 27 września uczniowie z klasy I a uczestniczyli w warsztatach pt .”Królestwo zwierząt”. Dzieci dowiedziały się, że jest siedem kontynentów, które nieustannie są w ruchu. Potrafią je nazwać i ułożyć od największego do najmniejszego. Za pomocą piasku, bukowych orzeszków, mchu i kamieni zaznaczały pustynie, wyżyny, niziny i najwyższe góry. Każda grupa na „swoim” kontynencie umieściła ich mieszkańców.

     Wiedzą już, że tygrys nie zaatakuje nikogo, kto patrzy mu w oczy i że ludzie pracujący w lesie,  z tyłu głowy zakładają maski z namalowanymi oczami, aby uniknąć ataku. Dowiedziały się też wielu innych ciekawostek o kiwi, żyrafach, papudze, która nie potrafi latać, leniwcu czy kaszalocie, usłyszały śmiejącą się kukaburę. Wróciły  do szkoły zmęczone, ale może już przeczuwają, że oto królestwo zwierząt zaczęło uchylać przed nimi swoje tajemnice.

    • Po co nam emocje ?

    • 23 i 24 września dzieci z klasy I a realizowały scenariusz Uniwersytetu Dzieci pt. ”Po co nam emocje?” Okazało się, że  dziewczęta i chłopcy potrafią emocje rozpoznać, nazwać. Wiedzą kiedy mogą się pojawić i że są one ważną pomocą w naszym życiu.

     Uczniowie podzielili się na grupy i z zainteresowaniem oglądnęli  film o Elwirze Emocji i wietrze Pustaku, który chciał pozbawić jej  królestwo wszystkich emocji. W końcu zrobił to. Dzieci postanowiły pomóc Elwirze i aby wyrwać królestwo z obojętności, wykonały taniec deszczu, zaśpiewały szczęśliwą piosenkę, za pomocą komiksu wymyśliły sposoby pocieszenia króla oraz  ułożyły rymowanki, które pokonały złość. Do Królestwa Elwiry wróciły emocje.  

    • Smaki świata

    • 24 września uczniowie klasy 3b uczestniczyli w warsztatach pt." Smaki świata", które prowadziła p. Alicja z MDK. Najpierw oglądali prezentację o uprawach i wykorzystaniu zbóż, ziemniaków, ryżu.

     Potem poznali najdziwniejsze potrawy. Mogli spróbować żelkę z owada czy suszone larwy/ chętni/. Po omówieniu  sposobów spożywania posiłku w różnych częściach świata,  dzieci mogły smakować przyprawy  oraz próbować jeść pałeczkami.  Warsztaty pozwoliły odbyć ciekawą, kulinarną podróż.

    • Rejs klas piątych do Tyńca

    • 16 września klasy piąte pod opieką wychowawczyń i pani Agaty Cieśli udały się do Tyńca.

     O godzinie ósmej wyruszyliśmy sprzed budynku szkoły, zapoznawszy się z regulaminem wycieczki. Pieszo przemierzyliśmy ul. Łobzowską, Planty, Rynek Krakowski, po czym Drogą Królewską ruszyliśmy do przystani „Wawel”, gdzie po zakupieniu biletów zaokrętowaliśmy się na statek „Nimfa”.

     Na jego pokładzie dotarliśmy do Tyńca, słuchając w czasie podróży ciekawych informacji o mijanych miejscach i ich przeszłości. Po przybiciu do przystani w Tyńcu bezzwłocznie poszliśmy się do opactwa, mieliśmy bowiem tylko godzinę na jego zwiedzanie.

     Obejrzeliśmy dziedziniec opactwa, zapoznając się z informacjami o historii tego niezwykłego obiektu przekazywane przez panią Zając, po czym udaliśmy się w kierunku słynnej studni i wysłuchaliśmy  związanej z nią legendy, którą zaprezentowała Lenka Duraj, a następnie zwiedziliśmy kościół, podziwiając cenne zabytki w jego wnętrzu: ołtarze, obrazy i niezwykłą ambonę. 

     Gdy czas zwiedzania dobiegł końca, spiesznie ruszyliśmy do przystani, kupując po drodze przepyszne wypieki zakonne, których kosztowanie umilało nam drogę powrotną do szkoły.

    • Zajęcia z ROBOTYKI

    • 10 września dzieci z klas  I a  i  II a  uczestniczyły w  lekcji pokazowej z robotyki. Podzielone na dwuosobowe zespoły budowały wg instrukcji karuzele.

     Praca wymagała zespołowego działania i dzieci pokazały, że potrafią ze sobą wspaniale współpracować. Nie było sporów i forsowania swojego zdania, a zaangażowanie, skupienie i ogromna radość, kiedy  odpowiednio zaprogramowane  konstrukcje zaczęły się kręcić.

    • Komunikat

    •   Dyrekcja Szkoły Podstawowej Nr 7 w Krakowie uprzejmie informuje że:

     Inauguracja  roku  szkolnego  2021/2022

     odbędzie się 1  września 2021 r.

     godz. 930   – klasy  IV – VI

     godz. 1015 – klasy  VII – VIII 

     godz. 1100 – klasy  I – III 

     Spotkania informacyjne z wychowawcami odbędą się w niżej wymienionych salach. Uczniów obowiązuje strój galowy. 

     2a – 106                         4a – 204                       7a – 206        

     3a – 101                         5a – 201                       7b – 304

     3b – 104                         5b – 205                       8a – 306

                                             6a – 200                       8b – 305

                                                                                   8c -  202

     Uczniów klasy 1a wraz z Rodzicem/Opiekunem zapraszamy na spotkanie do auli szkolnej.

     Rodziców/Opiekunów na terenie szkoły obowiązuje stosowanie środków ochrony osobistej: maseczka, rękawiczki lub dezynfekcja rąk.

     Przypominamy również, że zgodnie z wprowadzonymi na terenie szkoły procedurami bezpieczeństwa w częściach wspólnych szkoły uczniów oraz pracowników obowiązuje stosowanie maseczek.

     W dniu 1 września 2021 r. świetlica szkolna pracuje w godzinach od 7.00 do 17.00. Stołówka będzie czynna od czwartku 2 września 2021 r.

    • ŻEGNAJ SZKOŁO, WITAJCIE WAKACJE

    • Kolejny rok szkolny za nami. Uczniowie klas ósmych żegnali się ze szkołą. 

     Tytuł ABSOLWENTA ROKU przyznawany uczniom klas ósmych za osiągnięcia w nauce, aktywność na rzecz społeczności szkolnej oraz prezentowaną postawę, otrzymała w tym roku szkolnym uczennica klasy 8a Wiktoria Górska. 

     Sukces to robienie zwykłych rzeczy nadzwyczaj dobrze” - Jim Rohn.

     W tym roku szkolnym dyplom i PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY za uzyskanie najlepszych wyników w nauce otrzymała klasa 4a.

     Serdecznie gratulujemy !

    • Ostatnie dni szkoły

    • 5a w Ogrodzie Botanicznym.

     4a w ZOO

     6b i 7c w Parku Jordana

     7c w Parku Decjusza

     4a w Ogrodzie Doświadczeń

     4a - piknik w szkole

    • Święto sportu

    • 24 czerwca uczniowie klas I - VIII naszej szkoły wzięli udział w Święcie Sportu Szkolnego, które odbyło się na stadionie na Placu na Groblach. Dzieci rywalizowały między sobą w biegu na 60 m, w skoku w dal, w wyścigach rzędów, wzięły udział w rozgrywkach w dwa ognie, piłkę nożną i ringo.

     Uczniowie z wielkim zaangażowaniem starali się osiągnąć jak najlepsze wyniki.

     A potem nagrody - dyplomy i medale. Było dużo radości i dumy, ale też i rozczarowań. Następna próba sił już za rok.

    • „Three Bears and one mean Blond"

    • 16 czerwca w auli szkoły uczniowie klasy 4a realizujący innowację teatralną wystawili dwujęzyczne przedstawienie „Three Bears and one mean Blond/ Trzy Misie i jedna złośliwa Blondynka”/przed wspaniałą publiką klasy 2a.

     Serdecznie gratulujemy utalentowanym młodym aktorom.

    • LEKCJA PLENEROWA KLAS CZWARTYCH

    • 11 czerwca klasy czwarte wraz z wychowawczyniami i opiekunami udały się na przygotowaną i prowadzoną przez dzieci lekcję plenerową poświęconą miejscom literackim i wydarzeniom z lektury „Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie”.

     Uczniowie przemierzyli trasę wyznaczoną opisanymi w utworze D. Terakowskiej zabytkami: Barbakanem, Kościołem Mariackim, Sukiennicami i Wawelem. Przed każdym z nich prezentowali przygotowane wypowiedzi na temat historii tych zabytkowych budynków i miejsc oraz sceny z lektury.

    • Ślubujemy...

    • 1 czerwca w auli szkolnej odbyła się wyjątkowa uroczystość – Ślubowanie uczniów klasy pierwszej. W obecności dyrekcji, nauczycieli  i przedstawicieli rodziców dzieci zostały pasowane na uczniów naszej szkoły.

     Uczniowie otrzymali wesołe, pluszowe ołówki oraz Wyprawki Czytelnicze dla pierwszoklasistów, przygotowane przez Instytut Książki w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”. Całość zakończył słodki poczęstunek.