• KOMUNIKAT

    • MINISTERSTWO EDUKACJI I NAUKI informuje, że od 20 grudnia do 9 stycznia zajęcia w szkołach w systemie zdalnym.

     Zajęcia stacjonarne w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych, placówkach kształcenia ustawicznego, centrach kształcenia zawodowego, w szkołach artystycznych realizujących wyłącznie kształcenie artystyczne, placówkach artystycznych, szkołach artystycznych realizujących także kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego będą ograniczone od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. 

     Wiecej informcji:

    • CZAS NA LAS Z BORSUKIEM!

    • Uczniowie klasy 3a i 3b odbyli niezwykłą, przyrodniczą wędrówkę  śladami borsuka. W Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” znajdującym się w Krakowskim Lasku Wolskim  uczestniczyli w warsztatach poznając fascynujący świat przyrody . Borsuk zamieszkujący leśne zakamarki oprowadzał  dzieci po leśnych ścieżkach -zarówno w dzień jak i w nocy. Niezwykle ciekawe okazały się zadania praktyczne .

     Uczniowie rozpoznawali: gatunki drzew oraz  nasiona, z których one wyrastają, ptaki i ich odgłosy, rodzaje kwiatów leśnych, a także zwierzęta i owady żyjące w ściółce . Nie zabrakło nawet ćwiczeń matematycznych. Za pomocą metra należało zmierzyć rozpiętość skrzydeł największej  i najmniejszej sowy ,a potem obliczyć różnicę . Za pomocą odważników i wagi szalkowej dzieci ważyły worki z nasionami i podliczały ich ciężar. Dzięki interesującej opowieści borsuka o leśnym życiu, uczniowie mogli dostrzec to co do tej pory umykało ich uwadze.

     A w Lasku Wolskim czekają z opowieściami kolejni mieszkańcy : Puszczyk i Rzekotka, ale ta  relacja będzie wtedy, gdy dzieci wybiorą się na kolejną wyprawę.

    • Andrzejki

    • W Polsce święto to obchodzone jest w nocy z 29 na 30 listopada, dokładnie w wigilię świętego Andrzeja.

     30 listopada w klasie 3b odbyła się zabawa andrzejkowa. Były tańce z balonami i na gazecie, pyszne domowe ciasta, ciasteczka i cukierki, wróżby z "przymrużeniem" oka i duuużo wspaniałej zabawy.

    • "Dzielnica I Stare Miasto - moje miejsce na Ziemi"

    • Dzielnica Stare Miasto to temat rzeka. Ten najstarszy obszar Krakowa kryje wiele opowieści - niektóre z nich już dawno przeszły do historii, inne dopiero się piszą. W tym pisaniu potrzebują jednak waszej pomocy - zapraszamy do udziału w konkursie literackim "Dzielnica I Stare Miasto - moje miejsce na Ziemi". Wydarzenie kierowane jest do uczniów szkół podstawowych i średnich znajdujących się na terenie Dzielnicy I Stare Miasto oraz mieszkańców (obecnych i mieszkających tu w przeszłości)  Dzielnicy I Stare Miasto.

     Prace powinny nawiązywać lub być inspirowane krakowskim Starym Miastem - jego historią, teraźniejszością lub przyszłością, tradycjami, legendami, zabytkami, znanymi lub zapomnianymi mieszkańcami itp. Mile widziane teksty opierające się na osobistych doświadczeniach, wspomnieniach.

     Przewidywane są dwie kategorie form literackich: proza (np. opowiadanie, kartka z pamiętnika), teksty publicystyczne (np. reportaż, felieton, wywiad). Termin oddania prac 17 grudnia 2021 r.

     Organizatorami Konkursu są Rada Dzielnicy I Stare Miasto oraz Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie.

     Wiecej informacji w regulaminie konkursu: 

     nKonkurs_literacki_pn._Dzielnica_I_Stare_Miasto_-_moje_miejsce_na_Ziemi_-_REGULAMIN-.pdf

    • CO ARCHEOLODZY ZNALEŹLI NA WAWELU ?

    • 19 listopada uczniowie klas 3a i 3b uczestniczyli w specjalnej lekcji, która odbyła się na Zamku Wawelskim. Dzieci  odbyły podróż w odległe czasy, poznając historię wawelskiego wzgórza  od średniowiecznej zabudowy po kolejne epoki. Na trasie zwiedzania uczniowie zobaczyli najstarszą w Polsce przedromańską, kamienną budowlę, czyli Rotundę NMP. W miejscu kuchni królewskiej można było oglądać oryginalną posadzkę  ceglaną , piece i filary okapów. Liczne wykopaliska archeologiczne umieszczone w gablotach wzbudziły zainteresowanie uczniów.

     Wśród  niezwykłych eksponatów były  żelazne nożyczki ,biżuteria , drewniane  łyżwy ,grzebienie , igły do szycia, gliniane garnki, zabawki, a także skórzane ciżmy z XI wieku. Szczególną atrakcją była oryginalna, złota biżuteria pochodząca z XI i XII wieku. Wyprawa w nieznany i zaginiony Wawel okazała się fascynująca.

    • Konkurs plastyczny - Roboty Lema

    • W ramach obchodów Roku Stanisława Lema uczniowie naszej szkoły konstruowali roboty nawiązujące do  twórczości pisarza. Wykorzystując surowce wtórne przygotowali wiele ciekawych i inspirujących prac.

     Zapraszamy do obejrzenia robotów, które znalazły się na wystawie w holu szkoły.

     Jury, które miało bardzo trudne zadanie, wyróżniło najciekawsze prace:

     Klasa 1

     Wyróżnienie: Filip Derebecki, Darian Gnapowski, Maksym Madeja, Tadeusz  Mikowski, Tomasz Olejarz, Bruno Sonnenberg, Emilia Sowa, Helena Stróżycka, Krzysztof Urbanik

     Klasa 2

     1. Bartosz Matus
     2. Julianna Hell

                Borys Limanówka

     1. Grzegorz Kuligowski-Kundera

               Rayan De

     Wyróżnienie: Jędrzej Kajstura

     Klasa 3 

     1. Igor Radwański 3a

                Tymon Mól-Waś 3b

           2. Joanna Nowalińska  3a

                Lena Konias 3b

           3. Izabela Sińczak 3a

               Zofia Kowalczyk 3b

     Wyróżnienie: Gabriela Jerzyk 3a, Maria Milfort-Mieroszewska 3b

     Klasy 4-7

     1. Eric Radwański 7b
     2. Jerzy Łomnicki 4a

                Antoni Wajda 5a

           3.Krzysztof Łomnicki 6a

    • GWIAZDKA DLA ZWIERZAKÓW

    • Po raz kolejny Samorząd Uczniowski ogłosił akcję „Gwiazdka dla zwierzaków”. Każdy, kto chce się przyłączyć może przynieść karmę, która zostanie przekazana do schroniska dla zwierząt.

     Brawa dla wszystkich darczyńców, którym nie jest obojętny los zwierząt, skrzywdzonych przez ludzi.

    • Pamięć pokoleń

    • Nasza szkoła od lat aktywnie uczestniczy w edukacyjnym projekcie  krakowskiego IPN „Pamięć pokoleń”.10 listopada klasa 7a złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze na grobie Majora Henryka Serwacińskiego- uczestnika walk Legionów Polskich w latach1914-1920.

     Pamiętamy o wszystkich bohaterach przelewających krew za Ojczyznę!

    • Czy wszystkie zwierzęta widzą tak samo ?

    • 4 listopada 2021 roku uczniowie z klasy I a zrealizowali scenariusz Uiniwersytetu Dzieci: Czy wszystkie zwierzęta widzą tak samo? Dzieci rozpoczęły tę przygodę od wejścia do ciemnego pomieszczenia, oswojenia się z ciemnością i zobaczenia konturów przedmiotów. Dowiedziały się, że w oku są czopki  i pręciki, które są odpowiedzialne za widzenie. Z ogromnym zainteresowaniem oglądnęły film opowiadający o widzeniu barw przez zwierzęta. Rozwiązując test obrazkowy nie  rozpoznały tylko oczu pająka i żaby!

     Były zafascynowane filmami o budowie oka kameleona, o porównaniu widzenia człowieka, motyla i pszczoły! Z ciekawością, naśladując owady  obserwowały świat przez słomkową tubkę zrobioną domowym sposobem. Niemało zdziwienia wzbudziły informację o złudzeniach optycznych. Chciały natychmiast narysować dłoń, która sprawia wrażenie przestrzennej  i niektóre zrobiły to od razu. Narysowały też kwietną łąkę z punktu widzenia jeża, pszczoły i człowieka.

    • Nie PRZEMOCY

    • 4 listopada uczniowie z klas 3a i 3b brali udział w warsztatach  w ramach Akademii Młodego Krakowianina. Zajęcia zatytułowane: NIE PRZEMOCY prowadzone były przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie. Na początku zostały ustalone zasady działania. Ważne punkty zostały zapisane na tablicy.

     Uczniowie pracowali w grupach i rozwiązywali różne zadania. Próbowali wyjaśniać co to jest przemoc, jakie emocje jej towarzyszą, dobierali słownictwo do różnego typu zachowań, za pomocą gestów i mimiki przedstawiali emocje. Ciekawym ćwiczeniem było zilustrowanie w formie komiksu krótkiego tekstu opisującego scenki szkolne. Miłym zakończeniem warsztatów było losowanie imion uczestników i powiedzenie do wylosowanej osoby przyjaznego i pozytywnego niej zdania.

    • W Auschwitz

    • "Auschwitz nie spadł nagle z nieba”. Auschwitz tuptał, dreptał małymi kroczkami, zbliżał się, aż stało się to, co stało się tutaj  - Marian Turski.

     W dniu 4 listopada uczniowie klas ósmych uczestniczyli w zwiedzaniu Muzeum Auschwitz - Birkenau. Pod okiem przewodników oraz nauczycieli mieli okazję zobaczyć miejsce ukazujące historię epoki pogardy dla drugiego człowieka. Czas spędzony na terenie Muzeum skłonił wszystkich do przemyśleń i refleksji.

     Jedenaste przykazanie: NIE BĄDŹ OBOJĘTNY.
     Bo jeżeli będziesz, to nawet się nie obejrzycie, jak na was, na waszych potomków jakieś Auschwitz nagle spadnie z nieba.

    • Tradycje i zwyczaje Krakowa

    • 27 października klasa 3 b wybrała się na wycieczkę edukacyjną  pt. "Tradycje i zwyczaje Krakowa". Z panią przewodnik spacer rozpoczęli przy Barbakanie. Tam usłyszeli legendę o sprowadzeniu szczątków św. Floriana do Krakowa i ustanowieniu go patronem naszego miasta. Podążając Drogą Królewską wyobrażali sobie pochód królewskiego orszaku. Podziwiali portale zawieszone nad drzwiami wejściowymi do kamienic. Rozmawiali o krakowskich tradycjach i zwyczajach.

     Wycieczka zakończyła się na Wawelu pod jaskinią smoka. Uczniowie usłyszeli wiele legend i podań związanych z Krakowem, zobaczyli też miejsca, na które wcześniej nie zwracali uwagi. Dobrze jest poznać i pogłębiać wiedzę o historii i tradycjach swojego miasta.

    • #SU-w-ak czyli Samorząd Uczniowski w Akcji

    • Przystąpiliśmy do programu #SU-w-ak czyli Samorząd Uczniowski w akcji. W dniu 26 października wszyscy członkowie samorządu wzięli udział w szkoleniu online, które dotyczyło realizacji projektu dotacyjnego. Zaczynamy zabierać się do pracy ! :)

    • Jesienne biegi

    • 21 października reprezentacja szkoły w składzie : Mira, Martynka, Michał i Miłosz, wzięła udział w Jesiennych Szkolnych Biegach Sztafetowych. Podczas zawodów zorganizowanych przez Straż Miejską oraz Radę Dzielnicy I uczniowie wystartowali w dwóch konkurencjach, biegu 4x100m oraz sztafecie 400m, 300m, 200m, 100m.

     Nasza reprezentacja dzielnie wywalczyła na tych zawodach miejsce IV. Wszystkim gratulujemy, a szczególnie Mireczce uczennicy klasy 3, która była najmłodszą zawodniczką na tych zawodach.

    • Krakowski Dzień Samorządu Uczniowskiego

    • W dniu 19 października 2021 roku wzięliśmy udział w Krakowskim Dniu SU szkół podstawowych. Szkołę reprezentowali: przewodniczący szkolnego samorządu Daniel Piątkowski, jego zastępczyni Malwina Strączek i członkini Róża Chmiel oraz opiekun samorządu. Spotkanie miało charakter szkoleniowy  i dotyczyło #SU-w-ak czyli Samorządu Uczniowskiego w akcji.

     Po szkoleniu wszyscy uczniowie wraz z opiekunami zostali zaproszeni do gry terenowej w Parku Jordana. Zadaniem każdej grupy było zdobycie 100 pkt., a tym samym nagrody w postaci Burgera. Punkty zdobywało się w różnoraki sposób: wykonując ćwiczenia ruchowe np. strzelanie z łuku do tarczy, przejście po linie, poruszanie się w dmuchanej kuli; odnajdywanie kodów QR i rozwiązanie znajdujących się w nich zagadek; wykonanie prac artystycznych tj. ułożenie wiersza reklamującego szkołę, namalowanie na folii czegoś, co kojarzy nam się z samorządem, czy wreszcie zrobienie sobie selfie z Panem Wojtkiem. Oczywiście udało nam się zdobyć ponad sto punktów, a następnie zjeść pysznego burgera.

     Teraz czeka nas zapisanie się do projektu #SU-w-ak i uczestniczenie w kolejnym szkoleniu pomocnym przy pisaniu projektów szkolnych.

    • ZLOT CZAROWNIC I CZARODZIEJÓW W KLASIE 4 A

    • 15 października klasę 4 a na lekcji j. polskiego odwiedziły znane z literatury czarownice i czarodzieje. Niezwykli goście przedstawiali się w osobliwy sposób – informowali uczniów o swoich upodobaniach, właściwościach i dokonaniach, a zadaniem widowni było odgadnąć, kim jest osoba mówiąca.

     Spotkanie umiliły wyborne smakołyki przygotowane przez rodziców uczniów. 

     O sprawną organizację lekcji zadbały uczennice klasy 8I b – Misia Prochwicz i Kornelka Koczanowska, które rozdawały uczniom ciasteczka i dokumentowały fotografiami spotkanie z magami.

    • 7. CRACOVIA PÓŁMARATON KRÓLEWSKI

    • W niedzielę 17 października  2021r.  uczniowie z klas : 8a, 8b, 8c ,7a i 7b pracowali jako wolontariusze podczas 7 Cracovia Półmaratonu Królewskiego. Wszyscy pomimo niedzielnego poranka stawili się punktualnie z dobrym humorem i zapałem do działania. Uczniowie z  energią zabrali się do pracy przygotowując stanowiska z napojami: wodą i płynem izotonicznym. Wolontariusz z klasy 8a przygotował także plakat dopingujący zawodników.

     Gdy zaczęli pojawiać się pierwsi biegacze intensywność działań wolontariuszy zaczęła nabierać tempa . Podawanie napojów biegnącym zawodnikom nie było wcale takie proste zwłaszcza, że wolontariusze z naszej szkoły stali na pierwszym miejscu w punkcie odżywiania. Jednak uczniowie z Siódemki dali sobie radę. Współdziałanie i dobra organizacja dały naprawdę świetne efekty. Po intensywnym wysiłku można było chwilę odetchnąć, posilić się i wrócić do domy z poczuciem dobrze wykonanej pracy. Więcej zdjęć można obejrzeć w zakladce uczniowie i rodzice - album fotograficzny. 

     Nasi wolontariusze spisali się na medal!!!

    • Ślubujemy ...

    •  15 października w auli szkolnej odbyła się wyjątkowa uroczystość - Ślubowanie uczniów klas pierwszych. W obecności Dyrekcji, Wychowawców oraz przedstawicieli Rodziców dzieci zostały pasowane na uczniów naszej szkoły.

     Po wręczeniu dyplomów oraz maskotek pierwszoklasiści zaprezentowali przygotowane przez siebie wiersze. Wszyscy zgromadzeni nagrodzili występy uczniów brawami.

     W drugiej część tej wyjątkowej uroczystości pierwszaki zostały przyjęte w poczet braci świetlicowej. Wcześniej jednak musiały wykonać kilka zadań.  Prawdziwym sprawdzianem było zjedzenie cytryny i uśmiechnięcie się. Egzamin został zdany na 6.