• W Kinie pod Baranami

    • Klasy 4a i 4b uczestniczą w tym roku szkolnym w pokazach filmowych w ramach programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.12 grudnia odbyło się trzecie wyjście, tym razem na film dokumentalny pt. "199 małych bohaterów". Jest to seria ośmiu filmów, których bohaterami są dzieci z różnych części świata z Azji, Afryki i Europy opowiadające o swojej drodze do szkoły. Dla większości z nich to codzienna, długa wyprawa przez pustynię, busz czy slumsy. W tym czasie opowiadają o swoim życiu, marzeniach i planach na przyszłość. Dzielą się refleksjami dotyczącymi ich najbliższego otoczenia, przyrody, problemów społecznych. Udowadniają, że nawet dziesięciolatek może zachowywać się odpowiedzialnie i stawiać sobie cele, dzięki którym świat dookoła stanie się lepszym. Ich marzeniem jest zostać policjantem, pielęgniarką, gwiazdą Bollywood. Pragną zlikwidowania terroryzmu, czy powszechnej troski wobec dzikich zwierząt. Wszystkie te przemyślenia powstają w ich głowach właśnie w czasie wędrówki do szkoły. W wielu krajach możliwość uczenia się jest ogromnym przywilejem, a dzieci, aby dotrzeć do szkoły pokonują wiele kilometrów pieszo, nikt ich nie odprowadza, nie odwozi. Są szczęśliwe, że chodzą do szkoły. Wszystkie filmy oglądaliśmy z wielkim zainteresowaniem, a po filmie odbyła się burzliwa dyskusja.
     W drodze do szkoły odbyliśmy pierwszą szkolną bitwę na śnieżki. 

    • SZOPKA KRAKOWSKA czyli święta w krakowskiej odsłonie.

    •  

      

     Uczniowie klasy 1a wzięli udział w warsztatach podczas ,których usłyszeli wiele ciekawych informacji dotyczących Szopki Krakowskiej. Dzieci poznały historię szopki, rodzaje szopek  oraz sposób ich tworzenia. Ciekawostką było to ,że wykonując Szopkę  Krakowską twórca musi pamiętać o pewnych zasadach: np. taka szopka musi mieć 3 wieże  i 3 kondygnacje. W czasie zajęć dzieci rozwiązywały  łamigłówkę literową  związaną z rodzajami szopek oraz dorysowywały  brakujące elementy do rysunku szopki. Na zakończenie każdy kolorował swoją szopkę. 

    • Wprowadzenie w świąteczny klimat :)

    • Zabawa Mikołajkowa w naszej szkole trwała od 6 – 9 grudnia. Każde dziecko, które miało na sobie jakikolwiek atrybut Mikołaja np. czapkę było w tych dniach zwolnione od pytania.

     Śmiechu i radości  BYŁO CO NIEMIARA :)

    • Mikołajki z obwarzankiem

    • Mikołajki z obwarzankiem
     6 grudnia klasa 4 a miała okazję uczestniczyć w procesie tworzenia krakowskiego obwarzanka
     w Muzeum Obwarzanka Historia obwarzanka krakowskiego sięga czasów średniowiecznych, a
     pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1394 roku. Jego nazwa związana jest z procesem produkcji,
     a dokładniej z obwarzaniem, czyli zanurzeniem ręcznie wykonanego obwarzanka we wrzącej wodzie.
     Z kawałka ciasta każdy z nas toczył dwa wałeczki tzw. sulki, skręcał je i tworzył pierścień. Następnie
     nasze obwarzanki lądowały we wrzącej wodzie, potem były posypywane solą, makiem i sezamkiem, a
     następnie wkładane do pieca. Dowiedzieliśmy się jaka jest różnica między obwarzankiem, preclem,
     bajglem. Oprócz różnic dotyczących kształtu (precel to ósemka, bajgiel to pierścień bez skrętów) tylko
     obwarzanek jest zanurzany w czystej wodzie. Do moczenia bajgli i precli dodaje się sodę.  Okazuje
     się, że dziennie w Krakowie wytwarza się ok. 150 tysięcy sztuk obwarzanków, a w całej Polsce jest
     tylko 8 piekarni, które się tym zajmują. 28 listopada 2006 roku „obwarzanek krakowski” został wpisany
     na Listę produktów tradycyjnych z województwa małopolskiego w kategorii wyrobów piekarniczych i
     cukierniczych, a w 2010 r. na listę produktów chronionych Unii Europejskiej, co spowodowało,
     że producenci, którzy nie mają certyfikatu, nie mogą produkować obwarzanków krakowskich pod tą
     nazwą. 

    • Mikołajkowe szaleństwa :)

    • Kochane Mikołajki i Mikołajowie!

     Dziękujemy za super prezent, który sprawił nam mnóstwo radości. Dwie godziny aktywnej zabawy pozwoliły nam oderwać się od szkolnej codzienności oraz zrelaksować się przed kolejnymi szkolnymi wyzwaniami. W końcu mogliśmy robić to co tygryski lubią najbardziej :)

     Klasa 4b

     P.S. Jesteśmy lepsi od tygrysków

    • Czy ptaki mają zęby?

    • Choć na początku zajęć siedemnaścioro dzieci odpowiedziało, że ptaki zęby mają, wiemy już wszyscy, że jednak nie mają!!! Mają natomiast dzioby (przypominające kroplomierz, zaparzarkę do herbaty, pęsetkę, spinkę do włosów, kombinerki czy rozszywacz) dostosowane do rodzaju pokarmu, który spożywają.

     2 grudnia dzieci z klasy II a zrealizowały kolejny scenariusz Uniwersytetu Dzieci. Uczniowie odwiedzili „gniazda” kolibra, kaczki, dzięcioła, sikorki, grubodzioba i bielika, próbując przynieść do nich jedzenie za pomocą odpowiednich ”dziobów”. I udało się! Dzieci dowiedziały się też, że najlepiej dokarmiać ptaki ziarnem i warzywami, a nie chlebem, wiedzą również co to jest „wypluwka”. Zainteresowanie i zaangażowanie dzieci było ogromne. Po raz kolejny świat przyrody okazał się niezwykle fascynujący!

    • Andrzejkowy zawrót głowy w klasach pierwszych :)

    • Klasa 1 b świętowała Andrzejki- były wróżby/ z przymróżeniem oka/, tance z balonem i na gazecie oraz tworzenie własnej rzeźby- mumii.

     Natomiast klasa 1 a przeniosła się w świat dawnych zwyczajów i tradycji. Oglądając specjalny film dzieci dowiedziały się skąd wywodzi się to andrzejkowe święto, jak było obchodzone przez wieki i jakie miało znaczenie dla ludzi żyjących w dawnych czasach . Chcąc poznać dawne zwyczaje i oczywiście zabawić się radośnie, każdy wziął udział w różnych grach i wróżbach .Losowanie: kolorów, różnych zwierząt, przedmiotów i ciasteczek ze specjalną informacją dla każdego dziecka okazało się dobrą zabawą. Na zakończenie zajęć nie mogło zabraknąć tradycyjnego „marszu” lewego buta. Każde dziecko miało nadzieję ,że to jego but przekroczy próg
     klasy.

     Było dużo śmiechu i zabawy! Nie zabrakło oczywiście smakołyków przygotowanych przez rodziców!

    • Historia na kolanach

    • Lapbook (z języka angielskiego "książka na kolanach") to specjalny rodzaj kreatywnej książki warstwowej, w której zamieszcza się najważniejsze informacje na dany temat. Mogą być one przedstawione w postaci barwnych ilustracji, przejrzystych wykresów bądź też diagramów. To zdecydowanie świetna pomoc edukacyjna dla dzieci i młodzieży. Tematyczne lapbooki nie tylko pomagają odkrywać lub utrwalać zdobytą wiedzę, ale rozwijają też zainteresowania oraz kreatywność.
     Dziś prezentujemy lapbooki klas VI a i VI b na temat: "W czasach Majów, Inków, Azteków".

    • Spotkanie z Misiem!

    • Uczniowie klasy 1a spotkali się w piątek 25 listopada z niezwykłymi pluszowymi przyjaciółmi . Każde dziecko przyniosło do szkoły swojego pluszaka i opowiedziało jego historię. Wszyscy obejrzeli też film wyjaśniający, dlaczego akurat 25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Ciekawostką było zobaczenie pierwszego pluszowego misia wyprodukowanego w Stanach Zjednoczonych . Niestety mogliśmy zobaczyć go tylko na zdjęciu. Przy okazji spotkania z pluszakami dzieci zdobyły też informacje o niedźwiedziach ,które żyją na wolności w różnych częściach świata. Radosną chwilą były opowieści o bajkowych misiach: Misiu Puchatku , Uszatku ,Paddingtonie, Yogi, Baloo i nieznanym dzieciom Coralgolu. O misiu Coralgolu udało się oglądnąć bajkę .Nie mogło także zabraknąć historii o kultowym Misiu Puchatku. Dzieci wysłuchały czytanego fragmentu książki o urodzinach Kłapołuchego. Na zakończenie spotkania z misiami każde dziecko zrobiło swojego papierowego Misia. 

    • DZIEŃ MISIA

    • 25 listopada obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Wszyscy uczniowie z 1 b przynieśli swoje ukochane przytulanki i nam je przedstawili. Każdy tez narysował portret swojego pupila. Na koniec dzieci posłuchały o przygodach literackich bohaterów- Misia Paddingtona i Misia Uszatka. To był bardzo przyjemny i milusiński dzień!

    • MAŁE MOLE KSIĄŻKOWE

    • W piątek 25 listopada klasa 1 b udała się do biblioteki szkolnej, aby wypożyczyć swoją pierwsza książkę. Każdy uczeń wybrał dla siebie odpowiednia do umiejętności lekturę i z ogromnym zapałem czytał na przerwie. Brawo! Tak trzymać!

    • JESTEŚ SUPER

    • 21 listopada obchodziliśmy w szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, czyli dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Tego dnia warto było uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Samorząd Uczniowski zaprosił do zabawy, która polegała na przekazywaniu kolejnym osobom miłych słów i pozdrowienia zapisanych na plakacie. Każda obdarowana życzliwością osoba przekazywała ją dalej. Plakat krążył w szkole w poniedziałek, ale przesłaniem akcji jest staranie, abyśmy byli życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy  ludziom, wraca do nas w dwójnasób.

     Zabawę rozpoczęła i zakończyła pani Beata Stech.

    • Matematyka u krawca

    • 17 i 18 listopada dzieci z klasy II a zrealizowały kolejny moduł projektu „Natalka i Antek w Świecie Wielkiej Matematyki”. Tym razem „odwiedziły” i zapoznały się z pracą krawca. W praktyce poznały takie pojęcia jak długość, szerokość, obwód. Wiedzą co to jest średnica (guzika). Z wielką radością dokonały rzeczywistych pomiarów ciała swoich koleżanek i kolegów (z rozpędu mierzyły także ławki, półki, tablice). Uczniowie dokonali obliczeń związanych z szyciem kamizelek i muszek dla misia, pajacyka, lalki i robota. Zaprojektowali i narysowali strój dla swojej koleżanki lub kolegi i dla…manekina. Oglądnęli pokazy mody „wielkich krawców” z Mediolanu, Paryża i Nowego Jorku. Powiało wielkim światem!

    • Pamiętamy, że Ojczyzna jest naszym wspólnym dobrem!

    • W miniony piątek w naszej szkole odbył się poetycko – muzyczny poranek patriotyczny, który zorganizowała klasa 7a. Związany był ze 104 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Gościem specjalnym naszej uroczystości był Ppkł Marek Marcinek- Szef Wydziału Uzupełnień Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, Oddział Zamiejscowy w Krakowie.

     Uczniowie recytowali wiersze patriotyczne, przeplatane pieśniami legionowymi i patriotycznymi. Do ich śpiewania włączyła się cała społeczność szkoły, również nasi uczniowie przybyli z Ukrainy. Wzruszającą pieśnią do słów naszego poety Adama Asnyka, które zostały napisane w końcu XIX  wieku i wzmacniały ducha Polaków walczących o wolną Rzeczpospolitą, w Święto Niepodległości Polski, dodawaliśmy im pociechy, wzmacniali nadzieję i wolę walki o niepodległą Ukrainę. Usłyszeliśmy recytację wiersza Tarasa Szewczenki, hymn Ukrainy najpierw zagrany na bandurze, a następnie zaśpiewany a cappella przez naszych kolegów z Ukrainy.

    • 6a na wycieczce w Kopalni Soli w Bochni

    • 17 listopada klasa 6a schowała się przed pierwszym śniegiem głęboko pod ziemią, w korytarzach Kopalni w Bochni. Ta najstarsza kopalnia soli w Polsce to obiekt zabytkowy oraz pomnik historii od 2013 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Bardzo atrakcyjna trasa multimedialna wiodąca od szybu Campi po Sutoris pozwoliła nie tylko na poznanie początków powstania tego miejsca, ale również zgłębienie wiedzy na temat roli, jaką sól odegrała w historii Polski oraz charakteru pracy górnika, dawniej i dziś. Piękno podziemi uzupełniają niezwykłe punkty jak Komora Ważyn, podziemna kolejka, kaplica św. Kingi oraz przeprawa łodzią po kopalnianej solance czyniąc to miejsce wartym odwiedzenia.

    • Szkolny etap Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania

    • W dniu 16 listopada w naszej szkole odbył się szkolny etap Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania. Jego celem jest doskonalenie umiejętności pięknego czytania, kształtowanie kultury czytelniczej, rozwijanie talentów.


     Oto wyniki konkursu:


     Klasy 1-3
     I miejsce
     Natalia Kowalczyk – 3a
     II miejsce
     Helena Stróżycka – 2a, Jan Kalisz – 3a
     III miejsce
     Tymofii Kulko – 3a
     Wyróżnienie
     Darian Gnapowski – 2a, Andrzej Soliman – 2a
     Jakub Jaruga – 3a, Ewa Kaczmarczyk – 3a, Borys Limanówka – 3a,
     Kaja Łomnicka – 3a, Kamila Półchłopek – 3a, Maks Półtorak – 3a
     Klasy 4-6
     I miejsce
     Zuzanna Stróżycka – 6a
     II miejsce
     Igor Radwański – 4a, Nadia Morstin – 5a
     III miejsce
     Ada Kahl-Borowska – 4a
     Wyróżnienie
     Lena Konias – 4b
     Maria Milford-Mieroszewska – 4b
     Klasy 7-8
     I miejsce
     Wiktoria Kalisz – 8a


     Zwycięzcy będą reprezentować szkołę w II etapie konkursu, który odbędzie się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.
     Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy pięknie czytali swoje ulubione książki.

      

    • Biało- czerwona dla przedszkolaka

    • Z okazji Święta Niepodległości uczniowie klasy 6a przygotowali warsztaty dla dzieci z Przedszkola nr 44 i Przedszkola 61 w ramach projektu „Biało-czerwona dla przedszkolaka”. Wspólna zabawa miała pozwolić najmłodszym poznać symbole narodowe oraz wprowadzić w radosny nastrój obchodów święta narodowego.

    • W HOŁDZIE WAWELSKIM DARCZYŃCOM

    • 9 listopada uczennice i uczniowie klasy 7a uczestniczyli w grze terenowej: „W hołdzie wawelskim darczyńcom”, zorganizowanej przez Zamek Królewski na Wawelu w ramach Tygodnia Patriotycznego 2022.

     Przemierzając trasę wytyczoną przez wawelskie ekspozycje, młodzież mogła przekonać się o wyjątkowej roli darów społeczeństwa w tworzeniu zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Wybrane zabytki z zamkowych ekspozycji wskazywały ich ofiarodawców, a nazwiska tych osób posłużyły do ujawnienia, jakie dzieła sztuki im zawdzięczamy. W trakcie trwania gry, młodzież odkrywała różnorodność i bogactwo zamkowych zbiorów, pracując z materiałami przygotowanymi przez organizatorów. Wszyscy starali się rozwiązywać zadania najlepiej, jak potrafili, a przy tym było dużo radości i świetnej zabawy :)