• Historia czasu

    • 16 marca klasa 3 b udała się do Gmachu Głównego Muzeum Narodowego na warsztaty "Historia czasu. Zegary".  Zajęcia rozpoczęły się w Galerii Rzemiosła. Dzieci szukały odpowiedzi na pytanie: "Co to jest czas i jak wygląda?". Oglądały klepsydry, zarówno piaskowe jak i wodne, zegary księżycowe, ogniowe, oliwne i dewizki oraz różne zegarowe mechanizmy. Podziwiały pięknie wykonane rzeźby, które ozdabiały zegary.

     Na koniec pani przewodnik zorganizowała mały quiz, w którym wszyscy mogli sprawdzić swoją uważność i spostrzegawczość. Podsumowaniem warsztatów były zajęcia plastyczne, na których uczniowie rysowali swoje propozycje zegarów przyszłości. To były bardzo ciekawe zajęcia.

    • Zawody GrandPrix Krakowa w biegach górskich!

    • Sukcesy naszych uczniów w zawodach GrandPrix Krakowa w biegach górskich 2021/22!

     Z ogromną przyjemnością chcemy Wam przedstawić wspaniałe osiągnięcia dwójki uczniów  naszej szkoły w cyklu zawodów biegowych rozgrywanych w Krakowie w lesie Wolskim, na który składało się 5 biegów zimowych po terenie o charakterze górskim z przewyższeniami ok.110m na dystansie 3.7km.

     Martyna Peszt z klasy 5a była bezapelacyjnie najlepsza w swojej kategorii K12 wygrywając wszystkie 5 zawodów. Ostatecznie w klasyfikacji generalnej w swojej kategorii dało jej to 1 miejsce w całym cyklu. Dodatkowo dzielnie walczyła ze wszystkimi kobietami we wszystkich kategoriach i ostatecznie zajęła 7 miejsce w kat. OPEN na 113 kobiet startujących.

     Podobny sukces osiągnął jej brat Michał z klasy 7B- był 1 w swojej kategorii M13 i 12 wśród wszystkich mężczyzn (OPEN) na 150 startujących.

     Obojgu gratulujemy zwycięstw, trzymamy kciuki za przyszłe starty oraz życzymy radości płynącej z rozwijania swojej pasji. Niech takie przykłady inspirują innych do poszerzania zainteresowań i dbania o talenty.

    • Smaki świata

    • Klasa 3a uczestniczyła w ciekawych warsztatach, podczas  których odbyła niezwykłą, kulinarną podróż do różnych zakątków świata. Wyprawa rozpoczęła się od poznania wielu rodzajów chleba: od gruzińskiego lawasza, indyjskiego chlebka  roti, meksykańskiej torilli, żydowskiej macy oraz chińskiego papieru ryżowego. Kolejnym przystankiem kulinarnym był  znany wszystkim dzieciom ziemniak. Różnorodność  gatunków, kolorów i potraw z ziemniaka okazała się interesującym tematem. Ciekawostką było również to, że w Polsce mamy pomniki ziemniaka w Poznaniu i Biesiekierzu.

     Wiele radości sprawiła  dzieciom nauka jedzenia ryżu preparowanego  pałeczkami. W trakcie wyprawy kulinarnej najwięcej  emocji wywołał temat dotyczący  owadów i larw, które są zjadane szczególnie w krajach azjatyckich. Dwóch śmiałków z klasy odważyło się spróbować liofilizowanych larw owadów. Kolejnym etapem kulinarnej podróży było poznanie i smakowanie różnych przypraw.

     To była naprawdę fascynująca podróż po świecie smaków!

    • Spotkanie z mistrzami

    • 1 marca dzieci z klasy I a wybrały się do Muzeum Narodowego w Sukiennicach, na spotkanie ze sztuką. W muzealnych salach obejrzały  różne portrety, które cofnęły je w czasie, i dzięki którym zobaczyły ówczesne damskie fryzury, męskie żaboty, brodatych dowódców i wytworne damy, a także insygnia królów. Same też próbowały stworzyć  portrety z opiłków żelaza, a także wzorem mistrza Arcimboldo  z owoców i warzyw.  

     Dzieci zastanawiały się co mogli jeść goście Mikołajka Wierzynka i jak wyglądał Lajkonik.  Miały także okazję poznać  historyczne obrazy malowane przez Piotra Michałowskiego i Jana Matejkę. A na obrazie „Hołd pruski” odnalazły  mistrza Matejkę i jego żonę Teodorę jako Stańczyka i królową Bonę.

     Większość  dzieci była w Sukiennicach po raz pierwszy. Może nie ostatni?

    • SP 7 solidarna z Ukrainą.

    • Już we wtorek 1 marca przekazaliśmy śpiwory i koce do Iwano-Frankowska. 

     Kontynuujemy zbiórkę. Będziemy przekazywać dary konkretnym rodzinom i do punktów zbiórek.

    • Z ostatniej chwili...

    • Przyłącz się !

                                                                                                                                              za :   www.krakow.pl

    • Czas na bal !

    • Nie zapomnieli o nim uczniowie klasy 2a i z pomocą rodziców zorganizowali klasowy bal karnawałowy. Dzieci przebrane w kolorowe stroje wcieliły się w bohaterów ze znanych filmów i książek. Były tańce przy muzyce i konkursy.

     Przerwy w zabawie umilał słodki poczęstunek. Wszyscy bawili się wyśmienicie. Kolejny bal karnawałowy już za rok!

    • Komunikat

    • Uczniowie klas 5-8 i szkół ponadpodstawowych wracają do nauki stacjonarnej już 21 lutego. 

     W sobotę 12 lutego weszła w życie - ogłoszona wcześniej przez ministra Przemysława Czarnka - nowelizacja rozporządzenia, skracająca o tydzień naukę zdalną. Pierwotnie zakładano, że nauka zdalna potrwa do 27 lutego. 

     Zapowiadając wcześniejszy powrót do szkół, minister wyraził nadzieję, że stacjonarna nauka będzie możliwa do końca roku szkolnego. Minister zdrowia zapowiedział też - istotne z punktu widzenia funkcjonowania szkół - zniesienie kwarantanny z kontaktu. Nie trzeba będzie już odsyłać do domu całej klasy, jeżeli jeden uczeń będzie miał COVID-19.

    • Z ostatniej chwili ...

    • Z ogromną dumą i radością informujemy, że uczeń klasy 4a Jerzy Łomnicki zdobył tytuł Laureata X Krakowskiego Konkursu Języka Angielskiego. Jest to ważne osiągnięcie, ponieważ konkurs wymagał od uczestników wykazania się dużą wiedzą językową i umiejętnościami na wysoki poziomie. 

     Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

    • Sekrety podziemnego świata !

    • Klasy 3a i 3b odbyły podziemną  podróż  do Kopalni Soli w Wieliczce. Schodząc pod ziemię dzieci  pokonały ponad 800 schodów i znalazły się na poziomie 130 metrów pod ziemią. Długość trasy, którą uczniowie przeszli wyniosła 4,5 km.

     Niezwykłe podziemne krajobrazy, solankowe jeziora, długie korytarze , piękne komory, a przede wszystkim  nadzwyczajna  kaplica Św. Kingi - to wszystko zrobiło  niesamowite wrażenie na  uczniach. Prawdziwe okazało się twierdzenie, że  wielicka sól  to drogocenny skarb  nie tylko w dawnych czasach, ale także obecnie.

    • Kto wymyślił pieniądze ?

    • 11 i 14 lutego 2022 r.  uczniowie z klasy I a realizowali scenariusz Uniwersytetu Dzieci pt. ”Kto wymyślił pieniądze? . Film dostarczył bardzo ciekawych informacji o kamieniach milowych w rozwoju cywilizacji, o handlu wymiennym i płacidłach, o wynalezionych w Turcji  monetach, a w Chinach banknotach.

     Dzieci z ogromnym zainteresowaniem  oglądnęły dwa albumy numizmatyczne – jeden z monetami, drugi z banknotami. Dowiedziały się o systemach monetarnych różnych państw. Zobaczyły też w jaki sposób w mennicy, powstają  banknoty  i monety.  W zabawie matematycznej założyły własne sklepy i sprowadziły do nich towar, który później próbowały sprzedawać i kupować -używały oczywiście płacideł. Zaprojektowały też własne pieniądze.

    • Z ostatniej chwili...

    • Z radością informujemy, że w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym „Alfik” 2021/2022 wynik bardzo dobry i 9 miejsce w województwie uzyskała uczennica z klasy 3a Ada Kahl Borowska, wynik dobry i 70 miejsce w województwie uzyskał uczeń z klasy 3a Leon Karmilitsyn.

     Serdecznie gratulujemy !

    • Czy trójkąt może być kwadratem ?

    • 2 lutego 2022r. dzieci z klasy Ia realizowały scenariusz Uniwersytetu Dzieci pt. "Czy trójkąt może być kwadratem?". Podczas zajęć uczniowie poznawali i utrwalali pokazane  figury geometryczne. Liczyli kąty i boki. Grupowali obiekty wg  kształtu, koloru, wielkości. Odnajdywali figury używając podanego kodu.  

     Okazało się też, że trójkąt nie może być kwadratem, ale z trójkąta można zrobić kwadrat znacznie go zmniejszając.  Przenieśli się do Figurolandii i z figur geometrycznych tworzyli swoje światy. Oglądnęli film o muzycznych instrumentach i zastanawiali się nad ich kształtami.

     Uświadomili sobie, że figury geometryczne towarzyszą im każdego dnia.  

    • OPOWIEŚĆ WIGILIJNA

    • Na scenę Naszej Siódemki zawitały duchy z Opowieści wigilijnej za sprawą inscenizacji przygotowanej przez klasę 7a!  Wszyscy mogliśmy być świadkami przemiany głównego bohatera Ebenezera Scrooge’a i jednocześnie nauczyć się tego, co w życiu najważniejsze.

     Dzięki symultanicznej scenie przenieśliśmy się do kantoru Skąpca, domu jego siostrzeńca Freda i  kancelisty Boba oraz na rozśpiewaną kolędami londyńską ulicę, a  przeszłość i przyszłość sugestywnie  odzwierciedlił  teatr cieni.

     To niezapomniana lekcja o tym, że każdy człowiek powinien żyć w zgodzie z innymi ludźmi, dzielić z nimi radość, a kiedy trzeba podtrzymywać na duchu i pomagać.