• Gdzie mieszkają jeże ?

    • 13 grudnia w klasie 1b została przeprowadzona lekcja według scenariusza Uniwersytetu Dzieci. Zajęcia miały tytuł "Gdzie mieszkają jeże?". 

     Uczniowie najpierw obejrzeli krótki film pt. "Gdzie mieszkają zwierzęta".  Potem wypowiadały się na temat tego, jak jeże przygotowują się do zimy i jak ludzie mogą im pomóc przetrwać zimę. Później dzieci wykonały modele schronienia dla jeży.

    • Opowieść o witrażu

    • W czwartek 12 grudnia klasy trzecie wybrały się na warsztaty "Opowieść o witrażu" do Domu Mehoffera. Pani przewodnik oprowadziła uczniów po muzeum pokazując witraże zaprojektowane przez Józefa Mehoffera i wyjaśniła, jak powstają. Pokazała szkice i rysunki, na podstawie których rzemieślnicy wykonywali poszczególne elementy składające się na konkretny witraż. Dzieci mogły obejrzeć też  pokoje, w których mieszkał artysta. 

     Na koniec zajęć uczniowie otrzymali kartki kalki z narysowaną ramą i samodzielnie mogli zaprojektować własne witraże. Powstały piękne prace.

    • Śnieżka i przyjaciele

    • 11 grudnia uczniowie klasy 6c wystąpili przed szkolną społecznością w przedstawieniu "Śnieżka i przyjaciele". Spektakl przygotowała p. Agata Cieśla. 

     Młodzi aktorzy wykazali się profesjonalizmem. Zebrali zasłużone brawa. 

     10 grudnia ten wspaniały spektakl obejrzeli również nasi goście - dzieci z zaproszonych przedszkoli. 

    • Twarze Wolontariatu

    • 6 grudnia 2019 r. w Muzeum Inżynierii Miejskiej na ul. Św. Wawrzyńca 15 miało miejsce wydarzenie podsumowujące dni wolontariatu – „Twarze Wolontariatu”, z udziałem uczniów / Hania Kliszczyk / i opiekunów szkolnych kół wolontariatu / Beata Stech /.

     Podczas imprezy zaprezentowane zostały dobre praktyki oraz obszary, w których młodzi ludzie mogą podejmować działania na rzecz innych. Odbyła się również debata oksfordzka pt. „Wolontariat – altruizm czy egoizm?” a na zakończenie imprezy część artystyczna poprowadzona przez Mariusza Kałamagę.

    • Szlachetna Paczka

    • W tym roku klasa 5 b wraz z wychowawcą nawiązała współpracę z wolontariuszem Szlachetnej Paczki panią Karoliną Bednarz. W tegorocznej edycji SZLACHETNEJ PACZKI postanowili pomóc Pani Stefanii ( 70 lat) z Krakowa. Pani Stefania jest samotną, miłą i ciepłą osobą, choć bardzo schorowaną, ale pełną optymizmu. 

     Do zbiórki dołączyło około 15 osób z całej szkoły. Zebrano podstawowe środki żywności, środki czystości i artykuły higieniczne oraz ubrania. W czwartek 5 grudnia uczniowie klasy 5b zebrali się po lekcjach w auli i tam posegregowali produkty. Powstało kilka paczek, które w piątek przekazali wolontariuszowi Szlachetnej Paczki. Wszystkim zaangażowanym bardzo dziękujemy. Postawa na szóstkę, 

    • Andrzejki

    • W piątek, 29 listopada klasa 3a zorganizowała zabawę andrzejkową. Oprócz tradycyjnych wróżb związanych z przyszłym zawodem, najbliższą przyszłością czy szczęśliwą liczbą były tańce, muzyka i zabawa. Uczniowie za pomocą ruchu pokazywali, jakie zawody wylosowali, dowiadywali się, że czeka ich szczęśliwa podróż lub drobny pech.

     Taniec w parach na gazecie czy z balonem wywoływał salwy śmiechu. Ulubiona zabawa - "Mumia" pokazała, że uczniowie mają coraz więcej umiejętności i fantazji. Całości dopełniły pyszne ciasteczka oraz  napoje. Wszyscy bawili się znakomicie!

    • Wizyta przedszkolaków

    • W środę 27 listopada klasy 3 zaprosiły swoich młodszych kolegów z Przedszkola Samorządowego Nr 44 na spotkanie, którego tematem przewodnim był "Kraków". Klasa 3a przygotowała inscenizację pt." Legendy starego Krakowa", w której była mowa o smoku wawelskim, przerwanym hejnale z wieży mariackiej, rycerzach zaklętych w gołębie, Lajkoniku oraz dwóch braciach budujących Kościół Mariacki. Wiersze przeplatały się z piosenkami, a piękne krakowskie stroje, w które ubrani byli uczniowie podkreślały nastrój .

     Po przedstawieniu dzieci opowiedziały o krakowskim stroju dziewczynki i chłopca- jego poszczególnych elementach. Na zakończenie wszystkie dzieci wspólnie zatańczyły Krakowiaka oraz zrobiły zdjęcia. Młodsi koledzy pozowali w niektórych elementach strojów- dziewczynki w wiankach, koralach i fartuszkach, a chłopcy w kaftanach i czapkach-krakuskach. W drugiej części wizyty dzieci przeszły do sali klasy 3 b, gdzie mogły sprawdzić swoją wiedzę o Krakowie, rozwiązać zagadki, ułożyć puzzle oraz pokolorować rysunki z Lajkonikiem. Na zakończenie dzieci otrzymały Dyplom Mistrzów wiedzy o Krakowie.

    • "Kolorowe wodne eksperymenty"

    • 25 listopada klasa 1b uczestniczyła w drugich warsztatach organizowanych w ramach projektu edukacyjnego Eksperymentuj z nami. Tematem zajęć były tym razem "Kolorowe wodne eksperymenty". 

     Dzieci z pomocą prowadzących wykonały dwa zadania. Pierwsze z nich polegało na zrobieniu trójkolorowych roztworów m.in. z takich składników jak woda, barwniki, cukier. Drugie  zadanie polegało na wykonaniu na mleku barwnych obrazów. Dzieci w czasie tych zajęć miały okazję zdobyć nową wiedzę, świetnie się przy tym bawiąc.

    • Dzień Pluszowego Misia w bibliotece

    • Z okazji tego miłego święta dzieci z klas młodszych odwiedziły bibliotekę szkolną, bo gdzież jak nie tutaj znajdziemy najwięcej misiów?

     Zajęcia dla klas pierwszych poświęcone były różnym niedźwiadkom: tym prawdziwym i tym bajkowym. Były zagadki, losowane obrazki, układanki oraz inne ciekawe zadania do wykonania. Po wysłuchaniu fragmentów bajek o dwóch najbardziej znanych pluszowych misiach: Uszatku i Puchatku, nastąpiło wspólne układanie kolorowych plansz, ilustrujących poznane przygody. Ten pobyt w bibliotece z pewnością wszystkim pierwszoklasistom zapadnie w pamięć i  na pewno żadne dziecko nie pomyli Uszatka z Puchatkiem!

     Natomiast uczniowie klasy II poznali prawdziwą historię powstania słynnych opowieści o  Kubusiu Puchatku. Obejrzeli prezentację, dzięki której dowiedzieli się, że miś ten oraz jego przyjaciele mieli swój pierwowzór w autentycznych zabawkach, należących do Krzysia, syna angielskiego pisarza Alana Alexandra Milne, będącego autorem znanych książek o przygodach w Stumilowym Lesie. W trakcie zajęć dzieci zapoznały się bliżej z innymi postaciami tej opowieści oraz wysłuchały fragmentu książki o wyprawie Krzysia i jego towarzyszy w poszukiwaniu Bieguna Północnego. Na koniec wszyscy uczniowie zagrali w grę planszową „Wędrówka z Kubusiem Puchatkiem”, a punktem finałowym gry było znalezienie bieguna przez Puchatka. Trzeba przyznać, że ta część zajęć wzbudziła najwięcej emocji!

    • Dzień Pluszowego Misia

    • 25 listopada uczniowie klas młodszych obchodzili Święto Pluszowego Misia. Dzieci poznały historię pluszowego niedźwiadka, któremu nadano imię Teddy Bear. Uczniowie przynieśli do szkoły swoje misie, które towarzyszyły im podczas lekcji. W klasie 1a każdy uczeń wykonał swoją misiową maskę, dzięki której stał się klasowym niedźwiadkiem. 

     Uczniowie mieli także możliwość obejrzenia gipsowego odlewu prawdziwej  łapy niedźwiedzia, zamieszkującego Bieszczady. Wielkość potężnej łapy zrobiła duże wrażenie na uczniach. 

     Uczniowie klasy 1b uczyli się piosenki "O kochaniu misia". Dzieci narysowały też piękne portrety swoich misiów. Na lekcji informatyki zaś wykonały na komputerach  misie w programie Power Paint. Potem uczniowie uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych zorganizowanych przez panią Małgorzatę Hamadę. 

    • Mistrzostwo w Konkursie Wiedzy o Ochronie Przeciwpożarowej

    • Zwycięstwem ucznia naszej szkoły Aleksandra Brzezińskiego z kl. 4a zakończył się finał 12 Krakowskiego Konkursu Wiedzy o Ochronie Przeciwpożarowej, który odbył się w dniu 20 listopada.

     Organizatorem konkursu był Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa we współpracy z Wydziałem Edukacji UMK oraz Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej. Celem konkursu było nabycie i pogłębienie wiedzy na temat zagrożeń powodowanych przez pożary, propagowanie bezpiecznych zachowań oraz właściwego postępowania podczas wystąpienia zagrożeń.
     W listopadzie w ramach zajęć uczniowie zgłębiali zagadnienia dotyczące ochrony przeciwpożarowej. Dodatkowo zorganizowano prelekcję na ten temat. W tym celu do szkoły zostali zaproszeni kadeci ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej. W dniu 8 listopada w szkole odbyły się eliminacje konkursu, w których uczestniczyło 25 uczniów z klasy czwartej.

     Jury szkolnego etapu konkursu wyłoniło trzech laureatów:
     I miejsce – Aleksander Brzeziński
     II miejsce – Edyta Jędrzejczyk
     III miejsce – Krzysztof Łomnicki

     W finale w Urzędzie Miasta szkołę reprezentował Aleksander Brzeziński, który zdobył I miejsce.
     Nagrodę rzeczową otrzymał z rąk przedstawiciela Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Olkowi gratulujemy osiągniętego sukcesu!

    • Co się robi z gliny?

    • 24 listopada uczniowie klas trzecich wybrali się do Muzeum Narodowego na warsztaty pt. "Co się robi z gliny?". Na początku zwiedzili wystawę rzemiosła artystycznego, gdzie oglądali przedmioty codziennego użytku wykonane z gliny oraz naczynia z różnych epok, niektóre proste i surowe, inne pięknie zdobione. Przewodnik wyjaśnił,  jak rozróżnić porcelanowe filiżanki od zwykłych, glinianych.

     W pracowni każdy uczeń otrzymał kawałek gliny i mógł z niej wyczarować przedmioty według własnego pomysłu.

    • HISTORIA BIAŁEGO ORŁA

    •  8 listopada 2019 r. uczniowie klasy 5a i 5b  zaprosili szkolną społeczność na spektakl pt. „HISTORIA BIAŁEGO ORŁA”. W ten sposób uczciliśmy zbliżającą się 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

     Zdjęcia ze spektaklu można obejrzeć w zakładce Album fotograficzny.

    • „ Śniadanie daje moc”

    • 8 listopada uczniowie naszej szkoły  uczestniczyli w corocznej akcji edukacyjnej  „ Śniadanie daje moc”.  Akcja ta  przyczynia się do zwrócenia uwagi na śniadanie, które powinno być pełnowartościowym posiłkiem dającym energię na każdy początek dnia. 

     Uczniowie wiedzą, czym jest piramida żywieniowa, które produkty budują ich zdrowie, a które należy jeść okazjonalnie, wiedzą też, że obok pożywienia niezwykle ważny jest ruch.  Umieją przygotować  zdrowe, kolorowe i bardzo pyszne śniadanie, a potem je ze smakiem zjeść!

    • Przygotowanie do konkursu

    • 6 listopada uczniowie klasy 4a odbyli szkolenie z kadetami ze Szkoły Aspirantów Pożarnictwa w Krakowie. Zdobyta wiedza przyda się w I etapie konkursu wiedzy o ochronie przeciwpożarowej, w którym biorą udział uczniowie ze szkoły, która zastała zakwalifikowana.  

     Do finału przechodzi tylko jedna osoba. Konkurs jest realizacją Uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie „Profilaktyki przeciwpożarowej obiektów Gminy Miejskiej Kraków”.

     Etap szkolny odbył się 8 listopada. 

     Oto wyniki: 

     I miejsce: Aleksnder Brzeziński

     II miejsce: Edyta Jędrzejczyk

     III miejsce: Krzysztof Łomnicki 

     Gratulujemy !

    • Jak ozdobić spektakl dźwiękiem ?

    • 6 listopada dzieci z klasy 1a zrealizowały kolejny scenariusz Uniwersytetu Dzieci "Jak ozdobić spektakl dźwiękiem ?".

     Punktem wyjścia był film o kulisach pracy akustyka w Teatrze Starym w Krakowie. Uczniowie dowiedzieli się m. in. w jakich miejscach pracuje akustyk i co to jest mikser,  jaką rolę pełni muzyka w teatrze i co to jest dekoracja dźwiękowa. Wysłuchali kilku różnych fragmentów dźwiękowych. Nazywali miejsca, skąd mogły pochodzić dźwięki, rozróżniali pojedyncze dźwięki, określali kto i co pojawiło się w nagraniu. 

     Najważniejszym zadaniem było stworzenie własnej dekoracji dźwiękowej przy pomocy otaczających ich przedmiotów. Wszystkie grupy wspaniale spisały się. To był klasowy koncert.

    • Ile pomysłów mieści się w głowie ?

    • 4 listopada uczniowie klasy 3a zrealizowali kolejny scenariusz UD z projektu "Muzyka" pt. "Ile pomysłów mieści się w głowie?". Uczniowie wybrali się w podróż na obcą planetę, na której nie było wody, a przedmioty codziennego użytku miały zupełnie inne przeznaczenie. Ich zadanie polegało m. in. na wymyśleniu nazwy planety, zbudowaniu wieży naj…. . Tym razem uczniowie wykazali się kreatywnym myśleniem, potrafili w twórczy sposób rozwiązywać problemy.

    • „Świat zamknięty w dotyku”

    • Klasy VIC i VII z wizytą

     w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie

     na  spotkaniu z osobą niewidomą.

     Idąc na spotkanie z panią Natalią Kaczor wszyscy myliśmy mieszane uczucia. Z jednej strony zainteresowani, a z drugiej przygotowani na bycie wyrozumiałym oraz słuchanie o trudnościach niewidomych.

                 W rzeczywistości większość naszych wyobrażeń nie okazała się prawdziwa. Pani wyglądała tak, jak każdy z nas. Pewnie nie wszyscy od razu wiedzieliśmy, że to właśnie ta osoba będzie nam opowiadać o swoim życiu. Zaskoczyło nas to, że  pani Natalia radziła sobie świetnie! Jakby brak wzroku nie stanowi dla niej problemu! Ukończyła dwa kierunki studiów, z powodzeniem pracuje w szkole, ucząc języka angielskiego. Cały czas rozwija swoje zainteresowania, podróżuje i  jest bardzo samodzielna. Nie siedzieliśmy ze znudzeniem, czekając na koniec. Wręcz przeciwnie. Udało się nas zaciekawić, a w wielu momentach rozbawić. Pani Natalia ma do siebie bardzo duży dystans.

                 Pod koniec, mogliśmy sami spróbować wejść w rolę niewidomego, chodzić w opasce z laską,  próbować rozpoznawać  przedmioty. Okazało się, że nie było to dla nas łatwe i po włożeniu opaski świat stawał się obcy. Czuliśmy niepokój, obawę, że zaraz coś się przewróci lub na kogoś wejdziemy. Po tych wrażeniach jeszcze bardziej doceniliśmy panią Natalię, która   zaraziła nas swoim optymizmem i nikt nie żałował  spędzonego  czasu . Byliśmy pełni podziwu i zrozumieliśmy, że osoby niewidome to ludzie- jak wszyscy inni, nie trzeba ich traktować inaczej  (do czego pani Natalia przykładała dużą wagę) i na siłę pomagać, gdy tego nie potrzebują.

    • WYCIECZKA NA LOTNISKO

    • W ubiegłym roku nasza szkoła brała udział w projekcie „ Rowerowy Maj”, dbającym o to, aby ludzie poruszali się po Krakowie, nie zanieczyszczając miasta. Moja klasa - 8a miała największy udział w tym konkursie, więc wygrała główną nagrodę! - Warsztaty na lotnisku w Balicach! Nagroda okazała się strzałem w dziesiątkę!

     Wszyscy pojechaliśmy podekscytowani. Na początku  dowiedzieliśmy się, że praca na lotnisku nie jest wcale taka łatwa, gdyż trzeba umieć porozumiewać się z ludźmi, mówiącymi w różnych językach, używać wielu nowoczesnych  sprzętów, potrzebnych w obsłudze i ochronie lotniska oraz mieć „oczy szeroko otwarte” na to, co dzieje się w porcie lotniczym. Oglądaliśmy wyposażenie, główne punkty  tego miejsca oraz przedmioty, których pracownicy muszą codziennie obsługiwać w specjalnie przygotowanej sali do prezentacji i edukacji.  Zobaczyliśmy między innymi: taśmę na bagaże, punkt informacji, wyszukiwacz metalu czy też specjalną bramka, przez którą przechodzą podróżni. Dodatkową atrakcją było to, że wszystkie urządzenia wypróbowaliśmy  i dokładnie obejrzeliśmy. Mogliśmy także sprawdzić się w roli pilota- sterować symulatorem samolotu i wydrukować własne bilety na lot do wybranego miejsca na świecie! Towarzyszyło nam wtedy wiele pozytywnych emocji. Jednak prawdziwa zabawa czekała na nas … Podzieliliśmy się na grupy i naszym  zadaniem  było rozwiązanie zadań z aplikacji, którą wcześniej musieliśmy zainstalować w telefonach. Gra terenowa, polegała na szukaniu odpowiednich punktów lotniska, kiedy udało się nam je znaleźć, w naszych komórkach wyświetlało się pytanie dotyczące wiadomości, które wcześniej poznaliśmy. Następnie po jego rozwiązaniu, wyświetlała się kolejna informacja, gdzie mamy się udać. Było przy tym wiele radości, śmiechu, ale też niepokoju, czy uda nam się rozwiązać wszystkie zadania? Dotrzeć do wszystkich punktów? Czy uda nam się wygrać rywalizację z pozostałymi grupami? Wszystko dobrze się skończyło, Mogę z całą pewnością powiedzieć, że była to udana wycieczka i świetna zabawa, z której można było się wiele nauczyć!

     Równocześnie pragnę zachęcić do jazdy na rowerze i brania udziału w takich konkursach!

      

                                                                                                                                                          Zosia Bargieła 8a