• Jak wytańczyć muzykę ?

    • 10 marca 2020 r. uczniowie klasy 3 a zrealizowali kolejny scenariusz UD „Jak wytańczyć muzykę”.  Najpierw dzieci zastanawiały się, jak można tańczyć bez muzyki ? Potem obejrzały film, w którym prowadząca tańczyła bez podkładu muzycznego. Uczniowie doszli do wniosku, że ta pani "słyszała" muzykę w sobie.

     Kolejnym krokiem był taniec uczniów  do „składanki"- fragmentów  muzyki klasycznej, tanecznej, ludowej i popowej. Okazało się, że im bardziej rytmiczna stawała się proponowana muzyka, tym więcej dzieci tańczyło. Pod koniec, gdy rozległa się muzyka rozrywkowa, popowa  wszyscy "szaleli". Mogli wymyślać swoje układy, tańczyć indywidualnie, w parach lub w grupie. 

     Zajęcia bardzo się uczniom podobały. Przekonali się, że można zatańczyć do każdej muzyki, ale nie jest łatwo poddać się jej i "wyluzować", ponieważ czasami wstydzą się tego, że ktoś na nich patrzy i łatwiej by im było, gdyby byli sami.

    • WYSTAWA I KONKURS W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

    • JAN MARCIN SZANCER – CZARODZIEJ WYOBRAŹNI

      zwany „KRÓLEM ILUSTRATORÓW”

     Szancer był artystą obdarzonym nieprzeciętną wyobraźnią, potrafił wyczarować na kartach książek fascynujące obrazy. Wystawę tej urzekającej twórczości można podziwiać w bibliotece szkolnej w związku z ogłoszonym konkursem plastycznym „Wzorem mistrza Szancera!  I ty spróbuj być ilustratorem!”

     ​​​​​​​Zapraszamy do udziału w konkursie! Szczegóły tutaj: 

     REGULAMIN_KONKURSU.doc

    • DZIEŃ OTWARTY

    • 7 marca podwoje "naszej Siódemki" otworzyły się jeszcze szerzej niż zwykle. Powitaliśmy w nich dzieci, które w następnym roku mogą stać się naszymi uczniami. Każde z nich otrzymało kartę uczestnika z planszą do zdobywania naklejek oraz plan szkoły z zaznaczonymi punktami, które należało odwiedzić. Dzieciaki poznając szkołę wykonywały różnorodne zadania.  

     Mogły stać się na chwilę księżniczką lub bohaterem z Psiego Patrolu. 

     Malowały, składały kostki origami, grały w ping-ponga, z miękkich klocków budowały zamki, w bibliotece rozwiązywały zagadki i grały w grę planszową, a w pracowniach: językowej, informatycznej,  przyrodniczo –geograficznej i chemiczno- fizycznej zaprezentowały znajomość języka angielskiego, obsługi komputera, oglądały eksperymenty i ciekawe eksponaty, zadziwiły wiedzą o świecie i sprawnością manualną.

     Oczywiście pierwszym szkolnym zmaganiom dzieci, towarzyszyli niezwykle zaangażowani ich bliscy. Mieli oni okazję porozmawiać z nauczycielami i rozwiać swoje wątpliwości. Do zobaczenia we wrześniu !

     Podwoje naszej szkoły, zawsze otwarte !

    • Jak bezpiecznie korzystać z internetu?

    • 4 marca uczniowie z klasy II a zrealizowali kolejny scenariusz w ramach projektu UD „Mali detektywi”. Dzieci wysłuchały listu starszego kolegi Stasia, który w mediach społecznościowych doświadczył  hejtu, dowiedziały się też jak sobie z nim poradził i kto mu pomógł.

     Zapoznały się z pojęciem „śladu cyfrowego”, który każdy z nas zostawia w internecie. Po nim można zidentyfikować dowolnego użytkownika komputera, czy telefonu. Wymyśliły też bezpieczne zasady korzystania z sieci. Wykonały po dwie prace plastyczne  oddające nastrój ludzi szczęśliwych i skrzywdzonych.

    • 4 marca - Małopolski Konkurs Pięknego Czytania

    • Ponad 250 uczniów szkół podstawowych z całej Małopolski zaprezentowało swoje umiejętności przed Komisjami Konkursowymi w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ul. Rajskiej.

     Naszą szkołę reprezentowała najlepsza trójka wyłoniona w pierwszym etapie czyli:  Zuzia Krętkowska z VIII a, Michalina Lisowska z Va oraz Kacper Koczapski z IVa. Uczestnicy występowali oczywiście w różnych kategoriach wiekowych. Wyniki jeszcze nie są znane, ale wszystkich biorących udział w tej zaszczytnej rywalizacji uhonorowano pamiątkowymi dyplomami.

     regulaminkonkursupieknegoczytaniaXIIIedycja.pdf​​​​​​​ 

    • W sądzie

    • Dnia 21 lutego 2020 r. uczniowie klasy 8a uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych, które odbyły się w Sądzie Rejonowym w Krakowie. Warsztaty prowadzone były przez Panią sędzinę.

     Uczniowie zapoznali się z pracą sędziego, zwiedzili jego gabinet, sekretariat i salę rozpraw. Odegrali przedstawienie cywilnej sprawy sądowej.

    • Ile jest kolorów?

    • 11 i 20 lutego dzieci z klas III b i II a w ramach projektu „Mali Detektywi” zrealizowały kolejny scenariusz Uniwersytetu Dzieci  pt. „Ile jest kolorów?”

     W poszukiwaniach odpowiedzi na to pytanie pomogły obserwacje, film, prezentacja multimedialna, a także własna aktywność. Uczniowie poznali malarstwo naskalne, podziwiali średniowieczne witraże i malarstwo impresjonistyczne, określali barwy podstawowe i tworzyli barwy pochodne. Wiedzą już jakie kolory zaliczamy do ciepłych i zimnych, wiedzą też, że kolorów podobnie jak liczb jest nieskończenie wiele. Z ogromnym zaangażowaniem namalowały wzorowane na wielkich arcydziełach pejzaże. 

    • Z wizytą w Zespole Szkół Ekonomicznych

    • 20 lutego 2020 r. uczniowie klas ósmych uczestniczyli w XII PREZENTACJACH NOWOHUCKICH SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH organizowanych przez Zespół Szkół Ekonomicznych Nr 2. 

     Prezentacje zostały objęte licznymi patronatami, szczególnie Prezydenta Miasta Krakowa, Małopolskiego Kuratora Oświaty, Przewodniczącego Rady Dzielnicy XVIII.

    • KOTY W BIBLIOTECE

    • Z okazji Światowego Dnia Kota, który obchodzony jest 17 lutego, w bibliotece przez cały tydzień królowały książki o tych milutkich, puszystych zwierzaczkach. Dzieci najmłodsze miały okazję poznać, nieco zapomnianą dziś bajkę, „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko” - psotnego kotka, który został uczniem pierwszej klasy „Szkoły pod pierogiem”.

     Natomiast uczniowie klas trzecich z zaciekawieniem przeżywali „Przygody Filonka Bezogonka”,  ale w czasie zajęć w bibliotece wysłuchali tylko kilka rozdziałów. Kto chce poznać dalsze losy Filonka, musi książkę sam przeczytać.

     Książek o kotach w bibliotece jest pod dostatkiem, nie zabraknie dla nikogo.

     Czytajcie o nas! Miauuu!!!

    • Przewodnicy dzieciom

    • W dniu 15 lutego 2020 r. czlonkowie szkonego Koła PTTK uczestniczyli w imprezie "Przewodnicy dzieciom". Spacerowali po Krakowie śladami Jana Pawła II w setną rocznicę Jego urodzin.

     Imprezę zakończył występ chóru im. Jana Pawla II i poczęstunek. 

    • Czy można myśleć nielogicznie?

    • 14 lutego dzieci z klasy II a zrealizowały kolejny scenariusz projektu UD „Mali Detektywi”  pt.”Czy można myśleć nielogicznie”. Uczniowie  poznali  historię powstania kostki Rubika, uczyli się wyciągania wniosków,  dokonywali  swoich odkryć.  Były więc  zadania Hodży Nasreddina, zagadka Sherlocka Holmesa, wskazywanie w labiryncie drogi rycerzom króla Artura, zapałczane układanki.

     I choć nie zawsze udało się je rozwiązać od razu, zainspirowały one dzieci do wymyślania swoich. Przy okazji okazało się też, że czasami cudownie jest myśleć … nielogicznie!

    • Z ostatniej chwili...

    • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Leksykalnego z Języka Angielskiego Memory Master, edycja XI:

     Klasy IV

     Krzysztof Łomnicki z kl. IVa - wyróżnienie

     Klasy V

     Julia Ogińska z kl. Va - Laureat III stopnia

     Wiktoria Kalisz  z kl. Va - Laureat III stopnia

     Klasy VI

     Piotr Olejarz z kl. VIc - Laureat

     Iga Kupiec z kl. VIc - Laureat

     Maja Kisielewicz z kl. VIa - Laureat III stopnia

     Wiktoria Braś z kl. VIc - Laureat III stopnia

     Marek Bryk z kl. VIc - wyróżnienie

     Weronika Jaskulska z kl. VIa - wyróżnienie​​​​​​​

     Klasy VIII

     Zuzanna Krętkowska z kl. VIIIa -  wyróżnienie

     Serdecznie gratulujemy !! 

    • Zaproszenie Pani Anny Korfel – Jasińskiej Zastępcy Prezydenta ds. Edukacji, Sportu i Turystyki do udziału w Krakowskim Tygodniu Zawodowców - edycja VI 2020

    •  

     KRAKOWSKI TYDZIEŃ ZAWODOWCÓW – edycja VI 2020

     OTWARTE SOBOTY W SAMORZĄDOWYCH SZKOŁACH PROWADZĄCYCH KSZTAŁCENIE ZAWODOWE

     Szanowni Państwo Dyrektorzy szkół podstawowych

     Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie

     uprzejmie informuję, że w bieżącym roku szkolnym odbędzie się VI już edycja Krakowskiego Tygodnia Zawodowców. W tym roku wydarzenie to będzie miało miejsce od 2 do 6 marca
     2020 r.

     Jednocześnie przypominam, że ww. wydarzeniom towarzyszą również Otwarte Soboty
     we wszystkich samorządowych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe. Wspólny termin ustalono na:

     7 marca 2020 r.,

     25 kwietnia 2020 r.

     Z roku na rok przygotowywana przez krakowskie technika i szkoły branżowe oferta jest  bogatsza i bardziej atrakcyjna. Rzetelna i obiektywna wiedza pomaga zarówno Uczniom, jak i ich Rodzicom podjąć optymalną decyzję co do dalszego kształcenia.  Podczas Otwartych Sobót we wszystkich szkołach technicznych dyżury dla rodziców pełnić będą doradcy zawodowi.

     Serdecznie proszę Państwa Dyrektorów o przekazanie zarówno Uczniom, jak i ich Rodzicom, podczas zebrań styczniowych informacji o Krakowskim Tygodniu Zawodowców
     oraz o terminach Otwartych Sobót. Proszę również o umieszczenie informacji o  wydarzeniach na stronach internetowych szkół oraz w dzienniku elektronicznym. Harmonogram Krakowskiego Tygodnia Zawodowców zostanie przekazany w późniejszym terminie.  Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Rodziców uczniów, proszę również o zapewnienie możliwości kontaktu z doradcą zawodowym w celu uzyskania porad w zakresie kształcenia
     w szkole zawodowej, w czasie organizowanych w szkołach spotkań.

      

     Z poważaniem,

     Anna Korfel - Jasińska

     Zastępca Prezydenta ds. Edukacji, Sportu i Turystyki

      

    • W KARNAWAŁOWYCH RYTMACH

    • 24 stycznia uczniowie z klas I-III oraz IV-VIII wzięli udział w corocznych, tradycyjnych balach odbywających się w auli szkolnej.

     W balowej sali pojawiły się najróżniejsze postacie w pomysłowych strojach, niekiedy własnoręcznie zrobionych przez rodziców i nauczycieli. Dzieci prowadzone przez żywiołowego i pełnego pomysłów wodzireja bawiły się wyśmienicie: tańczyły, skakały, klaskały, w klasach odpoczywały i słodkości w przerwie zjadały. W tym roku razem z uczniami z Siodemki bawili się goście - dzieci z zaproszonych, zaprzyjaźnionych przedszkoli.

     "Miło szaleć kiedy czas po temu". Do zobaczenia za rok !

    • Styczniowe Targi Szkół Zawodowych

    • 23 stycznia uczniowie klas ósmych wzięli udział w XVIII "Styczniowych Targach Szkół Zawodowych w Meliorku” organizowanych w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji w Krakowie, przy ul. Ułanów 9. Krakowskie zespoły szkół technicznych zaprezentowały szeroką ofertę edukacyjną na rok szkolny 2020/2021. Najważniejszym celem tego wydarzenia była pomoc uczniom klas ósmych  w wyborze dalszej drogi edukacyjnej.

     W tym roku imprezę Honorowym Patronatem objęły następujące Osoby:

     •             Prezydent Miasta Krakowa – Pan Profesor Jacek Majchrowski

     •             Marszałek Województwa Małopolskiego – Pan Witold Kozłowski

     •             Małopolski Kurator Oświaty – Pani Barbara Nowak

     •             Przewodniczący Rady Miasta Krakowa- Pan Dominik Jaśkowiec

    • Majsterkowo

    • 23 stycznia klasa Ia w ramach projektu  „Majsterkowo” wzięła udział w warsztatach w Castoramie. Na początku zajęć uczniowie dowiedzieli się jak powstaje deska. Prowadzący bardzo szczegółowo objaśnił dzieciom, jak wygląda droga drewna z lasu do gotowego, drewnianego produktu.

     Następnie wszyscy przystąpili do  pracy. Przy użyciu młotka ,kleju, papieru ściernego oraz wkrętarki każdy uczeń wykonał drewniany stojak na kubeczki. Po zakończonej pracy dzieci otrzymały dyplomy, breloczki i oczywiście zabrały ze sobą gotowe stojaki. Była to wyjątkowo praktyczna i pełna  frajdy lekcja!

    • Eksperymentuj z nami

    • 20 stycznia uczniowie klasy 1b uczestniczyli w kolejnych zajęciach z cyklu "Eksperymentuj z nami". Były to warsztaty pt. "Chemik tworzy nową substancję". Tym razem uczniowie wykonywali slimy (glutki). Do ich wykonania wykorzystali płynny klej, piankę do golenia, płyn do soczewek i sodę oczyszczoną. Dzieci były bardzo zadowolone ze swojej pracy.  

    • Triki fizyki!

    • 15  i  17  stycznia klasy 1a i 2a wzięły udział w niezwykłym pokazie naukowym, który odbył się w Instytucie Fizyki Jądrowej. Uczniowie obserwowali szereg eksperymentów, a także  uczestniczyli w przeprowadzaniu niektórych z nich. 

     Wykorzystanie zasad  fizyki, które towarzyszą nam w codziennym życiu zostały przedstawione w wielu eksperymentach: pokazie  ognia, ciepłego powietrza unoszącego balon, gasnących świeczek, zasysania ugotowanego jajka przez wąski otwór w butelce, ustalania równowagi poprzez wyznaczanie środka ciężkości, ruchu wahadła i wielu innych.

     W trakcie tych  ciekawych doświadczeń uczniowie usłyszeli  także wiele  nowych informacji dotyczących min. Efektu Magnusa, Prawa Bernoulliego, pierwszego lotu balonem czy  inżynieryjnych wynalazków Leonarda da Vinci. Na zakończenie  pokazu każde dziecko otrzymało mały komplet kredek lub odblaskowych znaczników.  To była naprawdę fascynująca  lekcja fizyki !

    • Cóż to był za tydzień!

    • Uczniowie klas 7 podczas ostatnich lekcji geografii  poznawali mniejszości narodowe, etniczne i wyznaniowe, zamieszkujące na terenie Polski.

     Do zadania podeszli z dużym zaangażowaniem i zapałem! Stroje, prezentacje i solidne przygotowanie sprawiło, że wszyscy z zainteresowaniem słuchali swoich kolegów oraz przenieśli się w inny, nieznany świat. Cały efekt dodatkowo wzmocniły tradycyjne słodkie przekąski. Było pysznie!!! 

     Zobaczcie sami.