• Z ostatniej chwili ...

    • Z radością informujemy, że w XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych Świetlik nasi uczniowie zdobyli wyróżnienia oraz nagrodę!

     Krzysztof Łomnicki - klasa 6A - nagroda

     Krzysztof Urbanik - wyróżnienie, klasa 1 A

     Jan Kalisz - wyróżnienie, klasa 2 A

     Krzysztof Brodowicz - wyróżnienie, klasa 4A

     Jerzy Łomnicki - wyróżnienie, klasa 4A

     Gabriela Sińczak - wyróżnienie, klasa 7B

     Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

    • Ciekawskie pierwszaki

    • 6 maja dzieci z klasy I a zrealizowały kolejny scenariusz Uniwersytetu Dzieci z cyklu. „ Ciekawskie pierwszaki.” Po wysłuchaniu bajki o problemach leśnych zwierząt, podzielone na grupy dzieci, starały się pomóc w ich rozwiązaniu. Okazało się, że znalezienie kompromisu bez użycia siły to niełatwe zadanie, ale wspólne działanie może dać pożądany efekt.  W podobnym też celu wiele krajów łączy się w większe grupy.

     Uczniowie dowiedzieli się jakie warunki muszą spełniać państwa, aby dostać się do europejskiej rodziny.  Poznali stolicę, zobaczyli flagę i usłyszeli hymn Unii Europejskiej. Samodzielnie prezentowali ciekawe informacje o wybranym kraju. Mieli także okazję spróbować zielonych i czarnych oliwek, oraz greckiego sera.

    • WOLNOŚĆ I OJCZYZNA

    • Już wkrótce będziemy obchodzić Święto Narodowe Trzeciego Maja upamiętniające podpisanie pierwszej polskiej konstytucji. Z tej okazji 29 kwietnia uczniowie z klas 6a i 7b pod kierownictwem swoich wychowawców przygotowali montaż słowno – muzyczny.

     Zaprosili wszystkich zebranych do wspólnego wysłuchania przepięknych pieśni patriotycznych skłaniających do refleksji nad historią naszej ojczyzny. Przypomnieli sylwetki patriotów oraz znaczenie słów Wolność i Ojczyzna.

    • Wiosenne porządki

    • 25 i 26 kwietnia dzieci z klasy I a zrealizowały scenariusz UD pt. ”Jak zaplanować wiosenne porządki?” Film z Muzeum Fotografii w Krakowie  stał się pretekstem do rozmowy o konieczności porządkowania zbieranych  przedmiotów wg określonej cechy i oznaczania ich, w celu późniejszego, łatwiejszego odszukania. 

     Uczniowie wykonali wiele działań praktycznych, których efektem było powstanie „kolekcji” związanych z porami roku, częściami garderoby,  roślinami. Trudność z przyporządkowaniem niektórych obiektów do jednego zbioru poprowadziła dzieci do konieczności wyodrębnienia części wspólnej.  Zabawa „Cztery kąty”  dała możliwości  uświadomienia sobie swoich upodobań, ćwiczeń praktycznych i  dobrej zabawy.

    • Znowu na trasie.

    • Po dwóch latach przerwy Szkolne Koło PTTK "Podróżnik" zainaugurowało sezon 2022. 

     Na trasie od Kryspinowa do Salwatora odwiedziliśmy Fort Skała z obserwatorium astronomicznym oraz Kopiec Piłsudskiego. Ruszamy w drogę!!! 

    • Z ostatniej chwili ...

    • Z radością informujemy, że uczeń klasy 7a Marcin Małota

     uzyskal tytuł finalisty Małopolskiego Konkursu z Fizyki

     dla uczniów szkół województwa małopolskiego w roku szkolnym 2021/2022.

     Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów ! 

    • Zielona szkoła

    • Klasy VII a i VIII c miały szansę na wytchnienie i rekreację na zielonej szkole w Centrum Wypoczynku JordaNova w Gołkowicach Górnych!!!.

     Niezwykłe pięć dni obfitowało w doskonałą zabawę na łonie natury oraz integrację. Zaowocowało zdobyciem dwóch szczytów Koziarza  (943 m n.p.m.) i Cyrli (844 m n.p.m) oraz  wzgórza z ruinami średniowiecznego zamku w Rytrze.

     Uczniowie mogli zwiedzić niespotykane leśne molo i ścieżkę przyrodniczą opowiadającej o życiu płazów i na Miejskiej Górze w Starym Sączu oraz innych ciekawych miejsc. Ta niezapomniana wycieczka, pozwoliła na odpoczynek od smogu miasta oraz  nabranie sił do dalszej pracy. Polecamy!

    • Wielkanoc, Wielkanoc...

    • 13 kwietnia uczniowie z klasy III a i III b zaprosili swoich młodszych kolegów na świąteczne przedstawienie. Na scenie pojawiały  się kolejne postacie, które wraz z panią wiosną opowiadały o  przyrodzie budzącej się do życia po zimowym uśpieniu.

     Wiosenne, skoczne piosenki, opowieści o wielkanocnych zwyczajach i wspaniała dekoracja  wprowadziły wszystkich w nastrój niecierpliwego oczekiwania na piękne świętowanie.  Ze sceny popłynęły pełne mocy  świąteczne życzenia. Młodzi artyści zdobyli uznanie licznie zgromadzonej widowni, uczniów, rodziców i nauczycieli.

     Wesołych Świąt!

    • W teatrze cieni

    • W ramach innowacji pedagogicznej LEKTURY NA SCENIE SIÓDEMKI w tym roku szkolnym pojawiła się kolejna adaptacja teatralna, tym razem były to  mity przygotowane przez klasę V a wraz z polonistą. Publiczność mogła ujrzeć losy cierpiącego Orfeusza po stracie ukochanej żony Eurydyki, wiecznie wnoszącego na szczyt  głaz Syzyfa i historię Demeter i Kory.

     Na pewno poznawanie różnych form teatralnych sprzyja rozbudzaniu wyobraźni oraz służy utrwalaniu w atrakcyjny sposób wiedzy o lekturach, o czym mogli się przekonać widzowie - uczniowie klasy piątej i szóstej.

    • Odkryj Kraków!

    • Uczniowie z klas 3a i 3b odbyli interesujący spacer po Krakowie  pod hasłem: ”Najazdy Tatarskie na Kraków”. Wyprawa rozpoczęła się od wysłuchania hejnału granego z wieży Kościoła  Mariackiego. Przewodnik wprowadził dzieci w niezwykle fascynujący świat historii, a potem  pokazał różne zakątki  naszego miasta. Wiek XIII to czas rozwoju Krakowa, ale również okres najazdu Tatarów. Z tymi wydarzeniami związane były legendy o  grocie  strzały tatarskiej, hejnaliście, dwóch wieżach  Kościoła  Mariackiego, Włóczkach – flisakach, Lajkoniku, Zakonie Norbertanek.

     W trakcie spaceru dzieci  próbowały  odgadnąć także przeznaczenie różnych przedmiotów, które zachowały się przy niektórych budowlach np. miejsce gaszenia pochodni przy ulicy Kanoniczej, łańcuch i specjalny metalowy uchwyt  przy Kościele  Mariackim dla osób, które dopuściły się różnego rodzaju przewinień. Wędrówka po Krakowie zakończyła się przy  metalowej figurze Lajkonika  przy  ulicy Kościuszki. To była ciekawa lekcja  o  historii Krakowa.

    • Pożegnanie Krzysztofa Pendereckiego

    • 29 marca odbyła się uroczystość przeniesienia prochów śp. prof. Krzysztofa Pendereckiego do Panteonu Narodowego. By uhonorować Maestro, Miasto zaprosiło do udziału w wydarzeniu poczty sztandarowe z krakowskich szkół.

     Kondukt pogrzebowy wyruszył sprzed Kościoła św. Floriana do Kościoła św. Piotra i Pawła – tzw. Drogą Królewską. Naszą szkołę reprezenowali uczniowie z klas ósmych. 

    • Legendy, baśnie i mity w obrazach.

    • Klasa 3a wybrała się na niezwykle ciekawą lekcję do Muzeum Narodowego  w Sukiennicach. Zajęcia w otoczeniu dzieł sztuki były dla wszystkich wspaniałym przeżyciem. Słuchając opowiadań przewodniczki, uczniowie szukali na wybranych obrazach i rzeźbie  elementów związanych z legendami, baśniami  i mitami.

     Wśród opowieści była historia o smoku wawelskim, Wandzie, Stańczyku, Psyche, Morskim Oku.  Ogromne wrażenie zrobił na dzieciach monumentalny obraz Jana Matejki „Hołd  Pruski”. Zakończeniem fascynującej lekcji w muzeum było twórcze działanie uczniów. Każdy wyrażał swoje  emocje, tworzą  własne dzieło sztuki.                                          

    • Historia czasu

    • 16 marca klasa 3 b udała się do Gmachu Głównego Muzeum Narodowego na warsztaty "Historia czasu. Zegary".  Zajęcia rozpoczęły się w Galerii Rzemiosła. Dzieci szukały odpowiedzi na pytanie: "Co to jest czas i jak wygląda?". Oglądały klepsydry, zarówno piaskowe jak i wodne, zegary księżycowe, ogniowe, oliwne i dewizki oraz różne zegarowe mechanizmy. Podziwiały pięknie wykonane rzeźby, które ozdabiały zegary.

     Na koniec pani przewodnik zorganizowała mały quiz, w którym wszyscy mogli sprawdzić swoją uważność i spostrzegawczość. Podsumowaniem warsztatów były zajęcia plastyczne, na których uczniowie rysowali swoje propozycje zegarów przyszłości. To były bardzo ciekawe zajęcia.

    • Zawody GrandPrix Krakowa w biegach górskich!

    • Sukcesy naszych uczniów w zawodach GrandPrix Krakowa w biegach górskich 2021/22!

     Z ogromną przyjemnością chcemy Wam przedstawić wspaniałe osiągnięcia dwójki uczniów  naszej szkoły w cyklu zawodów biegowych rozgrywanych w Krakowie w lesie Wolskim, na który składało się 5 biegów zimowych po terenie o charakterze górskim z przewyższeniami ok.110m na dystansie 3.7km.

     Martyna Peszt z klasy 5a była bezapelacyjnie najlepsza w swojej kategorii K12 wygrywając wszystkie 5 zawodów. Ostatecznie w klasyfikacji generalnej w swojej kategorii dało jej to 1 miejsce w całym cyklu. Dodatkowo dzielnie walczyła ze wszystkimi kobietami we wszystkich kategoriach i ostatecznie zajęła 7 miejsce w kat. OPEN na 113 kobiet startujących.

     Podobny sukces osiągnął jej brat Michał z klasy 7B- był 1 w swojej kategorii M13 i 12 wśród wszystkich mężczyzn (OPEN) na 150 startujących.

     Obojgu gratulujemy zwycięstw, trzymamy kciuki za przyszłe starty oraz życzymy radości płynącej z rozwijania swojej pasji. Niech takie przykłady inspirują innych do poszerzania zainteresowań i dbania o talenty.

    • Smaki świata

    • Klasa 3a uczestniczyła w ciekawych warsztatach, podczas  których odbyła niezwykłą, kulinarną podróż do różnych zakątków świata. Wyprawa rozpoczęła się od poznania wielu rodzajów chleba: od gruzińskiego lawasza, indyjskiego chlebka  roti, meksykańskiej torilli, żydowskiej macy oraz chińskiego papieru ryżowego. Kolejnym przystankiem kulinarnym był  znany wszystkim dzieciom ziemniak. Różnorodność  gatunków, kolorów i potraw z ziemniaka okazała się interesującym tematem. Ciekawostką było również to, że w Polsce mamy pomniki ziemniaka w Poznaniu i Biesiekierzu.

     Wiele radości sprawiła  dzieciom nauka jedzenia ryżu preparowanego  pałeczkami. W trakcie wyprawy kulinarnej najwięcej  emocji wywołał temat dotyczący  owadów i larw, które są zjadane szczególnie w krajach azjatyckich. Dwóch śmiałków z klasy odważyło się spróbować liofilizowanych larw owadów. Kolejnym etapem kulinarnej podróży było poznanie i smakowanie różnych przypraw.

     To była naprawdę fascynująca podróż po świecie smaków!

    • Spotkanie z mistrzami

    • 1 marca dzieci z klasy I a wybrały się do Muzeum Narodowego w Sukiennicach, na spotkanie ze sztuką. W muzealnych salach obejrzały  różne portrety, które cofnęły je w czasie, i dzięki którym zobaczyły ówczesne damskie fryzury, męskie żaboty, brodatych dowódców i wytworne damy, a także insygnia królów. Same też próbowały stworzyć  portrety z opiłków żelaza, a także wzorem mistrza Arcimboldo  z owoców i warzyw.  

     Dzieci zastanawiały się co mogli jeść goście Mikołajka Wierzynka i jak wyglądał Lajkonik.  Miały także okazję poznać  historyczne obrazy malowane przez Piotra Michałowskiego i Jana Matejkę. A na obrazie „Hołd pruski” odnalazły  mistrza Matejkę i jego żonę Teodorę jako Stańczyka i królową Bonę.

     Większość  dzieci była w Sukiennicach po raz pierwszy. Może nie ostatni?

    • SP 7 solidarna z Ukrainą.

    • Już we wtorek 1 marca przekazaliśmy śpiwory i koce do Iwano-Frankowska. 

     Kontynuujemy zbiórkę. Będziemy przekazywać dary konkretnym rodzinom i do punktów zbiórek.