• Z ostatniej chwili...

    • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Leksykalnego z Języka Angielskiego Memory Master, edycja XI:

     Klasy IV

     Krzysztof Łomnicki z kl. IVa - wyróżnienie

     Klasy V

     Julia Ogińska z kl. Va - Laureat III stopnia

     Wiktoria Kalisz  z kl. Va - Laureat III stopnia

     Klasy VI

     Piotr Olejarz z kl. VIc - Laureat

     Iga Kupiec z kl. VIc - Laureat

     Maja Kisielewicz z kl. VIa - Laureat III stopnia

     Wiktoria Braś z kl. VIc - Laureat III stopnia

     Marek Bryk z kl. VIc - wyróżnienie

     Weronika Jaskulska z kl. VIa - wyróżnienie​​​​​​​

     Klasy VIII

     Zuzanna Krętkowska z kl. VIIIa -  wyróżnienie

     Serdecznie gratulujemy !! 

    • Zaproszenie Pani Anny Korfel – Jasińskiej Zastępcy Prezydenta ds. Edukacji, Sportu i Turystyki do udziału w Krakowskim Tygodniu Zawodowców - edycja VI 2020

    •  

     KRAKOWSKI TYDZIEŃ ZAWODOWCÓW – edycja VI 2020

     OTWARTE SOBOTY W SAMORZĄDOWYCH SZKOŁACH PROWADZĄCYCH KSZTAŁCENIE ZAWODOWE

     Szanowni Państwo Dyrektorzy szkół podstawowych

     Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie

     uprzejmie informuję, że w bieżącym roku szkolnym odbędzie się VI już edycja Krakowskiego Tygodnia Zawodowców. W tym roku wydarzenie to będzie miało miejsce od 2 do 6 marca
     2020 r.

     Jednocześnie przypominam, że ww. wydarzeniom towarzyszą również Otwarte Soboty
     we wszystkich samorządowych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe. Wspólny termin ustalono na:

     7 marca 2020 r.,

     25 kwietnia 2020 r.

     Z roku na rok przygotowywana przez krakowskie technika i szkoły branżowe oferta jest  bogatsza i bardziej atrakcyjna. Rzetelna i obiektywna wiedza pomaga zarówno Uczniom, jak i ich Rodzicom podjąć optymalną decyzję co do dalszego kształcenia.  Podczas Otwartych Sobót we wszystkich szkołach technicznych dyżury dla rodziców pełnić będą doradcy zawodowi.

     Serdecznie proszę Państwa Dyrektorów o przekazanie zarówno Uczniom, jak i ich Rodzicom, podczas zebrań styczniowych informacji o Krakowskim Tygodniu Zawodowców
     oraz o terminach Otwartych Sobót. Proszę również o umieszczenie informacji o  wydarzeniach na stronach internetowych szkół oraz w dzienniku elektronicznym. Harmonogram Krakowskiego Tygodnia Zawodowców zostanie przekazany w późniejszym terminie.  Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Rodziców uczniów, proszę również o zapewnienie możliwości kontaktu z doradcą zawodowym w celu uzyskania porad w zakresie kształcenia
     w szkole zawodowej, w czasie organizowanych w szkołach spotkań.

      

     Z poważaniem,

     Anna Korfel - Jasińska

     Zastępca Prezydenta ds. Edukacji, Sportu i Turystyki

      

    • W KARNAWAŁOWYCH RYTMACH

    • 24 stycznia uczniowie z klas I-III oraz IV-VIII wzięli udział w corocznych, tradycyjnych balach odbywających się w auli szkolnej.

     W balowej sali pojawiły się najróżniejsze postacie w pomysłowych strojach, niekiedy własnoręcznie zrobionych przez rodziców i nauczycieli. Dzieci prowadzone przez żywiołowego i pełnego pomysłów wodzireja bawiły się wyśmienicie: tańczyły, skakały, klaskały, w klasach odpoczywały i słodkości w przerwie zjadały. W tym roku razem z uczniami z Siodemki bawili się goście - dzieci z zaproszonych, zaprzyjaźnionych przedszkoli.

     "Miło szaleć kiedy czas po temu". Do zobaczenia za rok !

    • Styczniowe Targi Szkół Zawodowych

    • 23 stycznia uczniowie klas ósmych wzięli udział w XVIII "Styczniowych Targach Szkół Zawodowych w Meliorku” organizowanych w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji w Krakowie, przy ul. Ułanów 9. Krakowskie zespoły szkół technicznych zaprezentowały szeroką ofertę edukacyjną na rok szkolny 2020/2021. Najważniejszym celem tego wydarzenia była pomoc uczniom klas ósmych  w wyborze dalszej drogi edukacyjnej.

     W tym roku imprezę Honorowym Patronatem objęły następujące Osoby:

     •             Prezydent Miasta Krakowa – Pan Profesor Jacek Majchrowski

     •             Marszałek Województwa Małopolskiego – Pan Witold Kozłowski

     •             Małopolski Kurator Oświaty – Pani Barbara Nowak

     •             Przewodniczący Rady Miasta Krakowa- Pan Dominik Jaśkowiec

    • Majsterkowo

    • 23 stycznia klasa Ia w ramach projektu  „Majsterkowo” wzięła udział w warsztatach w Castoramie. Na początku zajęć uczniowie dowiedzieli się jak powstaje deska. Prowadzący bardzo szczegółowo objaśnił dzieciom, jak wygląda droga drewna z lasu do gotowego, drewnianego produktu.

     Następnie wszyscy przystąpili do  pracy. Przy użyciu młotka ,kleju, papieru ściernego oraz wkrętarki każdy uczeń wykonał drewniany stojak na kubeczki. Po zakończonej pracy dzieci otrzymały dyplomy, breloczki i oczywiście zabrały ze sobą gotowe stojaki. Była to wyjątkowo praktyczna i pełna  frajdy lekcja!

    • Eksperymentuj z nami

    • 20 stycznia uczniowie klasy 1b uczestniczyli w kolejnych zajęciach z cyklu "Eksperymentuj z nami". Były to warsztaty pt. "Chemik tworzy nową substancję". Tym razem uczniowie wykonywali slimy (glutki). Do ich wykonania wykorzystali płynny klej, piankę do golenia, płyn do soczewek i sodę oczyszczoną. Dzieci były bardzo zadowolone ze swojej pracy.  

    • Triki fizyki!

    • 15  i  17  stycznia klasy 1a i 2a wzięły udział w niezwykłym pokazie naukowym, który odbył się w Instytucie Fizyki Jądrowej. Uczniowie obserwowali szereg eksperymentów, a także  uczestniczyli w przeprowadzaniu niektórych z nich. 

     Wykorzystanie zasad  fizyki, które towarzyszą nam w codziennym życiu zostały przedstawione w wielu eksperymentach: pokazie  ognia, ciepłego powietrza unoszącego balon, gasnących świeczek, zasysania ugotowanego jajka przez wąski otwór w butelce, ustalania równowagi poprzez wyznaczanie środka ciężkości, ruchu wahadła i wielu innych.

     W trakcie tych  ciekawych doświadczeń uczniowie usłyszeli  także wiele  nowych informacji dotyczących min. Efektu Magnusa, Prawa Bernoulliego, pierwszego lotu balonem czy  inżynieryjnych wynalazków Leonarda da Vinci. Na zakończenie  pokazu każde dziecko otrzymało mały komplet kredek lub odblaskowych znaczników.  To była naprawdę fascynująca  lekcja fizyki !

    • Cóż to był za tydzień!

    • Uczniowie klas 7 podczas ostatnich lekcji geografii  poznawali mniejszości narodowe, etniczne i wyznaniowe, zamieszkujące na terenie Polski.

     Do zadania podeszli z dużym zaangażowaniem i zapałem! Stroje, prezentacje i solidne przygotowanie sprawiło, że wszyscy z zainteresowaniem słuchali swoich kolegów oraz przenieśli się w inny, nieznany świat. Cały efekt dodatkowo wzmocniły tradycyjne słodkie przekąski. Było pysznie!!! 

     Zobaczcie sami.

    • Szkolny konkurs recytatorski i czytelniczy

    • 15 stycznia 2020 roku miał miejsce szkolny konkurs recytatorski i czytelniczy. Jedenastu uczestników z klas IV - VIII w nastrojowej scenerii biblioteki szkolnej zaprezentowało umiejętności wytrawnych deklamatorów recytując teksty poetyckie i prozatorskie.

     Występy były doskonalej jakości, więc wydanie werdyktu przez jury nie było łatwym zadaniem. Po długich obradach przyznano:

     miejsce pierwsze Tymonowi Palce z klasy IV a i Marcinowi Małocie z klasy V a,

     drugie miejsce zdobyły : Wiktoria Górska z klasy VII a i Hanna Kliszczyk z klas VIII a

     trzecie przypadło Krzysztofowi Łomnickiemu z klasy IV a i Wiktorii Braś z klasy VI c.

     Gratulujemy !

    • Jak przygotować się do śpiewania ?

    • 13 stycznia klasa 3 a zrealizowała  scenariusz UD  "Jak przygotować się do śpiewania?". W krótkiej rozmowie na początku uczniowie powiedzieli, że do śpiewania potrzebne są chęci i dobry słuch.  Przypomnieli sobie, jakimi rodzajami głosów mogą śpiewać kobiety i mężczyźni, a potem obejrzeli film wprowadzający pt. "Jak dyrygent kieruje chórem?". Po jego obejrzeniu większość uczniów stwierdziła, że trudno być dyrygentem, bo trzeba znać cały utwór, wszystkie jego głosy, pilnować, żeby każdy głos wchodził w odpowiednim momencie...

     Kolejne rozśpiewanki przedstawione na filmikach i prowadzone przez p. dyrygent to była  świetna zabawa: ćwiczenia oddechowe, naśladowanie zwierząt wiejskich oraz śpiewanie swoich imion. W końcu najtrudniejsze zadanie-śpiewanie kanonu. Po wyjaśnieniu, czym jest kanon uczniowie przećwiczyli  znaną sobie wersję kanonu, czyli "Panie Janie". Poszło całkiem nieźle. Potem nauczyli się tekstu kanonu ze scenariusza i zaśpiewali razem z chórem. Powtórzyli go jeszcze kilka razy i wyszło znakomicie!

    • Co można zobaczyć na portrecie?

    • 3 stycznia dzieci z klasy II a  zrealizowały kolejny scenariusz UD „Mali detektywi” pt. ”Co można zobaczyć na portrecie?” 

     Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, co to jest portret, kto 500 lat temu mógł sobie na niego pozwolić i  jakie zasady panowały w pracowni dawnego artysty: osoba portretowana nie mogła się uśmiechać, musiała trzymać w ręce coś co mówiło innym kim jest lub jaki ma zawód. Dzieci  do 7 roku życia ubierane były w sukienki i tylko kapelusz lub pies obok nich wskazywały, że jest to chłopiec. Wyjaśniła się też tajemnica różnic w wyglądzie np. króla – okazało się, że król często malowany był z wyobraźni lub z pamięci. 

     Dzieci oglądnęły portrety z różnych epok ( także i dzisiejszej), zobaczyły jak zmieniał się styl malowania i zasady (dzisiaj można się uśmiechać:) )na przestrzeni wieków.

     Namalowały swoje portrety lub autoportrety kolegów z klasy. Wzięły udział w tworzeniu portretu zbiorowego klasy.

    • Wyniki akcji „Gwiazdka dla zwierzaków”

    •  

          Przekazaliśmy krakowskiemu schronisku 10.625 kg suchej i 47.55 kg mokrej karmy dla psów oraz 2.70 kg suchej karmy i 21.615 kg karmy mokrej dla kotów. Dodatkowo zebrano :

     •          33 posłania

     •          kocie lekarstwo, odsysacz do nosa

     •          4 piłeczki, frisbee

     •          koci przysmak,  kocia trawa

     •          pojemnik na wodę na spacer

     •          szufelka do kuwety

     •          3 kagańce

     •          2 obroże

     •          3 smycze

     •          3 szelki

     •          buty na nogi psa 1 para

     Wszystkim darczyńcom dziękujemy za okazane serce.

    • Kiermasz Świątecznych Wypieków

    • W grudniu, po raz 17, Samorząd Uczniowski przy aktywnej pomocy nauczycieli zorganizował akcję charytatywną Kiermasz Świątecznych Wypieków.

     Dziękujemy:
     p. Agacie Cieśli,
     p. Małgorzacie Jaśkowskiej, 
     p. Elżbiecie Kaczmarczyk,
     p. Małgorzacie Palkij, 
     p. Marcie Piwowarczyk, 
     p. Katarzynie Tylce,
     p. Beacie Stech, 
     p. Bozenie Strzałkowskiej-Limanówce, 
     p. Iwonie Szatkowskiej,
     p. Grażynie Śpiewak

                                                            za przygotowanie pysznych ciast.

     Dzięki ich ofiarności wsparliśmy uczniów naszej szkoły. Dziękujemy wolontariuszom sprzedającym ciasta. Dziękujemy Wszystkim Kochanym Łasuchom  i Smakoszom nauczycielskich wypieków, bo bez Waszego udziału nie byłoby takiego sukcesu.

    • Jasełka

    • 20 grudnia, za przyczyną uczniów z klasy 6a i 6b oraz p. Anny Synowskiej i p. Katarzyna Świerad cała szkolna społeczność cofnęła się w czasie, aby towarzyszyć wydarzeniom rozgrywającym się w malutkim Betlejem. 

     Przed oczami zgromadzonych pojawił się żłóbek z Dzieciątkiem, jego Matką i św.Józefem, biegnący na wyścigi do szopy Pastuszkowie i Trzej Królowie, słaby i prowadzący dysputę z Diabłem Herod.

     Wartka, zaskakująca i czasami komiczna akcja, piękne stroje i bożonarodzeniowe pieśni, współczesny język i współczesne rekwizyty sprawiły, że dzieci oglądały tę jasełkową opowieść w napięciu, z ciekawością i ze śmiechem.

     A potem przy pięknie nakrytych stołach klasowe opłatkowe spotkania. Zapominanie o urazach i żalach, dobre i serdeczne życzenia, pyszne wypieki Rodziców, kolędowanie, a nawet... radosne pląsanie:). Wesołych Świąt!

    • Bożonarodzeniowe wieńce

    • W tygodniu poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia, dzieci z klas młodszych wzięły udział w konkursie plastycznym, podczas którego konstruowały i wykonywały okolicznościowe wieńce.

     Przyniesione jabłuszka, banieczki, szyszki, aniołki, ozdobne wstążki czy cynamon zostały użyte do stworzenia niezapomnianej świątecznej ozdoby. Zaangażowanie  uczniów było ogromne, a efekty niezmiernie ciekawe.

    • Eksperymentuj z nami

    • 16 grudnia klasa 1b uczestniczyła w w kolejnych zajęciach z cyklu Eksperymentuj z nami pt. "Chemik tworzy sztuczny śnieg". 

     Tym razem dzieci wykonywały śnieg przy użyciu sody oczyszczonej i szamponu. Z powstałej masy lepiły bałwanki. Do zrobienia oczu, nosa i rączek wykorzystały ziarenka pieprzu i goździki. 

    • Świąteczne warsztaty

    • 13 i 18 grudnia 2019 roku dzieci z klas I a, II a, III a  i  III b uczestniczyły w bożonarodzeniowych  warsztatach świątecznych.

     W pierwszej części zajęć uczniowie oglądnęli prezentację  o tradycji ubierania choinki oraz ozdabiania i tworzenia bombek, a potem samodzielnie malowali i upiększali bańki brokatem – największą popularnością  cieszył się brokat śniegowy. Dzieci wycinały też i ozdabiały witrażyki w kształcie choinek, którym urody dodało słoneczne światło. Pracy było huk, ale efekty przepiękne !

    • Z ostatniej chwili...

    • Poznaliśmy wyniki Konkursu na BAJKĘ PROFILAKTYCZNĄ. Organizatorem konkursu była Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 1 w Krakowie. 

     Z radością informujemy, że: 

     II miejsce zajął uczeń kl. VI c Piotr Olejarz za bajkę „O złym czarnoksiężniku i jego cukierkach zła”, 

     wyróżnienia otrzymały :

     Julia Ogińska, uczennica kl. V b za bajkę „Dasz radę”,

     Iga Kupiec, uczennica kl.VI c za bajkę „Życzenie liska”.

      

     Wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystej gali. 

     Serdecznie gratulujemy !