• Wiwat Konstytucja!

    • Pierwszy tydzień maja zakończył się uroczystą akademią z okazji Święta Konstytucji. Część historyczna ukazywała knucia posłów nad treścią dokumentu, a część humorystyczna przedstawienie tego wydarzenia na obrazie Jana Matejki, który obecnie znajduje się w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie.

    • Sezon wycieczkowy otwarty :)

    • W dniach  27-28.04.2023r klasa 8b odbyła swoją ostatnią pożegnalną  wycieczkę

     ” Śląski trojok – trochę wolne, trochę szybkie  białe, zielone i czarne”.

     W ciągu dwóch udało się nam zwiedzić wiele ciekawych miejsc. Pierwszy dzień :

     Czarne: Zabytkową  Kopalnie Srebra i Sztolnie Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach . Nasze zwiedzanie odbywało się  z łodzi i spod ziemi (obiekt z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO). Następnie zakwaterowaliśmy się w Orlim Gnieździe, gdzie miło spędziliśmy  czas ze sobą bez pospiechu, troszkę leniuchowania, gry w piłkę i  śmiechów w miłym towarzystwie. Drugi dzień :

     Białe: Pustynia Błędowska – z wodą czy bez? Legenda o spisku diabła przeciw chciwym górnikom. Zwiedziliśmy Zamczysko Ogrodzieniec i  zapoznaliśmy się z jego wspaniałymi   legendami np. Męczarnią okrutnego Warszyckiego i legendą Czarnego Psa. Uzupełniając nasze zwiedzanie Ogrodzieńca zobaczyliśmy Gród na górze Birów .  Naszą wycieczkę zakończyliśmy na zielono ogniskiem  z opiekaniem kiełbasek.

     Było Super!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • SZKŁO POD LUPĄ !

    • Uczniowie klas pierwszych: 1a, 1b i 1p uczestniczyli w niezwykle ciekawych zajęciach, które odbyły się w Krakowskiej Hucie Szkła. Dzieci poznały: skład szkła, temperaturę jego topnienia (1400 stopni), sposób barwienia za pomocą tlenków oraz narzędzia używane podczas pracy z gorącym szkłem. Fascynującym punktem pobytu w hucie był specjalny pokaz ręcznego formowania szkła. Dzieci mogły zobaczyć w jaki sposób powstają szklane wyroby artystyczne i użytkowe. Hutnicy z dokładnością i równocześnie szybkością  wykonali  karafkę na wodę oraz postacie kota i sowy. Na zakończenie zajęć dzieci zwiedziły interaktywną wystawę, prezentującą zastosowanie szkła w różnych aspektach życia. To była długa, ale bardzo atrakcyjna lekcja!

    • Szkolenia uczniów z pierwszej pomocy

    • Wczoraj zakończyły się szkolenia prowadzone od marca w naszej szkole przez Krakowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Zajęcia te odbywały się w ramach tegorocznego projektu Miasta Krakowa promującego szkolenie pierwszej pomocy  wśród uczniów klas VI.

     Każdy uczeń przystępujący do programu uczestniczy w intensywnym 10-godzinnym szkoleniu, w ramach których cztery godziny to teoria, a pozostałe to praktyka.

     Uczniowie podczas szkoleń prowadzonych w formie wykładów, warsztatów, pokazów, dyskusji, quizów i zabaw przyswajali wiedzę oraz umiejętności praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach nagłego zagrożenia życia, takich jak m. in.: nagłe zatrzymanie krążenia, krwotok zewnętrzny, zadławienie i stosowanie pozycji bezpiecznej u poszkodowanego oraz innych rekomendowanych przez Europejską Radę Resuscytacji (ERC).

    • Matematyka w zoo

    • 27 i 28 kwietnia, realizując kolejny moduł projektu „Natalka i Antek w Świecie Wielkiej Matematyki”,  dzieci z klasy II a zamieniły swoją salę lekcyjną w gabinet naukowy. Ławki zapełniły się książkami, czasopismami i zdjęciami zwierząt, które można spotkać w zoo. Pojawiły się nawet ich figurki. Podczas pracy w grupach uczniowie zaprojektowali paszporty wybranych zwierząt, zwracając uwagę na ich kraj pochodzenia, wagę, wielkość.  Przyszedł też czas na praktyczną matematykę! Nie lada wyzwaniem okazało się zastosowanie matematycznych umiejętności do obliczeń związanych z ilością i ceną pokarmu np. dla lwa, na tydzień, miesiąc i rok. Dzieci obliczały  także przez ile godzin otwarte jest codziennie krakowskie zoo, ile kosztują bilety dla całej rodziny i z jakich zniżek może ona skorzystać,  potrafią odczytywać wykresy i  obliczać ile siatki na ogrodzenie potrzeba np. dla pand czy żyraf.  Nie pozostało już nic innego jak wycieczkę do zoo zaplanować, aby rozwiązać inne matematyczne problemy!

    • Spotkanie z niezwykłym gościem

    • 24 kwietnia uczniowie klas VI – VIII mieli okazję spotkania się z niezwykłym gościem – panem Maciejem Zdziarskim, który w natłoku swych zajęć znalazł czas, by nas odwiedzić.

     Znany dziennikarz, pisarz, działacz społeczny i birdwatcher opowiadał zajmująco o swych doświadczeniach twórczych oraz pasji fotografowania ptaków, którą odkrył w sobie w czasie pandemii, ilustrując swą opowieść pokazem pięknych slajdów a nawet demonstrowaniem sposobu robienia ciekawych ujęć.

     Wizytę pana Zdziarskiego umiliły słodkie  pyszności przygotowane przez nieocenionych Rodziców.

    • WSPÓŁPRACA Z CENTRUM MŁODZIEŻY

    • Centrum Młodzieży im dr Henryka Jordana w Krakowie od 25 lat współpracuje ze Szkołą Podstawową Nr7, prowadząc z pasją zajęcia dla jej uczniów i uczennic. Pracownicy Centrum to wysoko wykwalifikowani trenerzy i  instruktorzy.

     W obecnym roku szkolnym 2022/2023 dla klas 1-3 prowadzone są następujące zajęcia: Gry i zabawy z elementami gimnastyki usprawniającej, Gry zespołowe, Gimnastyka z elementami Judo. Wpisane są one w siatkę godzin, tak aby każde dziecko bezpośrednio po lekcjach mogło uczęszczać na wybrane przez rodziców treningi.

     Dla uczniów kl. 4-8 odbywają się zajęcia piłki nożnej, gimnastyki akrobatycznej i judo.

     Wszystkie zajęcia prowadzone przez Centrum Młodzieży w naszej szkole są bezpłatne.

      

     Dziękujemy za tak wspaniałą współpracę.

    • I Dziecięcy Turniej Tańca Sportowego

    • 22.04.2023r na terenie naszej placówki odbył się

     I Dziecięcy Turniej Tańca Sportowego Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 7.

     Uczennice i uczniowie naszej szkoły biorący udział w tym Turnieju to grupa rekreacyjna prowadzona przez instruktora tańca pana Michała Kostempskiego.

     Naszą szkołę reprezentowali: Magdalena Gałązka, Lena Jurczak-Kochan, Anna Gubarieva, Maksym Madeja, Natalia Kowalczyk, Lena Grochola i Borys Limanówka.

     Każdy z uczestników został nagrodzony złotym medalem za uczestnictwo.

     Z naszej szkoły szczególnie wyróżnione zostały dwie osoby.

     Natalia Kowalczyk za poczucie rytmu i koordynację ruchową oraz Maksym Madeja za Taniec Nowoczesny.

     Wszystkim uczestnikom turnieju gratulujemy postawy i dziękujemy za występ.

    • Nasi sportowcy w zawodach wojewódzkich!

    • Dnia 21.04.2023 r uczniowie naszej szkoły Martyna Peszt, Mira Peszt i Michał Peszt  wzięli udział w zawodach wojewódzkich w biegach przełajowych, które odbyły się w Nowym Targu. Cała trójka zakwalifikowała się do tych zawodów w biegach indywidualnych zdobywając  złote medale w swojej kategorii wiekowej  w Mistrzostwach Krakowa., które dobyły się 17.04.2023 r.

     Nasi zawodnicy wypadli wspaniale.

     Mira Peszt – II miejsce  w Igrzyskach Dzieci  Biegi przełajowe dziewcząt rocznik 2012 szczebel wojewódzki.

     Martyna Peszt-  II miejsce w Igrzyskach Dzieci Biegi przełajowe dziewcząt  rocznik 2010 szczebel wojewódzki.

     Michał Peszt  - I miejsce w Igrzyskach Młodzieży  Szkolnej Biegi przełajowe chłopców rocznik 2008 szczebel wojewódzki.

     BRAWO BRAWO BRAWO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Gdzie mieszkają jeże?

    • 20 kwietnia dzieci z klasy II a zrealizowały kolejny scenariusz projektu Uniwersytetu Dzieci z cyklu  „Przyroda z klasą. Czy wiesz jak żyje jeż?”                                                                                                                              Film o domach zwierząt był pretekstem do rozmowy o tym największym, owadożernym ssaku europejskim, który jest  wielkim sprzymierzeńcem człowieka w ogrodzie i na polu. Zjada mnóstwo owadów szkodników, dżdżownice, ślimaki, zagląda do mysich gniazd, potrafi także poradzić sobie ze żmiją. Dlatego jeże trzeba chronić! Na zajęciach  uczniowie poznawali zasady budowania naturalnych schronień dla jeży i zaprojektowali modele takich domków.  Dzieci musiały zadbać o  ich wentylację, zabezpieczyć je przed wilgocią, dostarczyć  pokarm. I chociaż było to dla nich wielkie wyzwanie, to dzięki pomysłowości i pracowitości oraz cierpliwości  i gotowości do negocjacji doprowadziły tę pracę do końca! Brawo!

    • MALI NAUKOWCY ?

    • Mamy nadzieję ,że w przyszłości usłyszymy o dorosłych naukowcach z Siódemki. Na razie nasi uczniowie z klas pierwszych: 1a, 1b i 1p poznawali tajniki nauki, podczas specjalnego pokazu przygotowanego przez studentów  z Koła Naukowego „BOZON” działającego na Wydziale  Fizyki i Informatyki Stosowanej  AGH .Tematem doświadczeń  było coś  czym wszyscy cały czas oddychamy. Był to  azot , ale w postaci skroplonej. Uczniowie dowiedzieli się ,że jest to substancja bardzo zimna mająca  prawie   – 200 stopni. Były chmury azotowe , skraplanie powietrza,  a na zakończenie azotowy wybuch. Pokaz zrobił na dzieciach duże wrażenie . Naukowe doświadczenia były  fascynującym odkrywaniem świata nauki!

    • I Dziecięcy Turniej Tańca Sportowego

    • W dniu 22.04.2023 r na terenie naszej szkoły odbędzie się I Dziecięcy Turniej Tańca Sportowego, o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 7. W turnieju wezmą udział dzieci naszej szkoły uczestniczące na zajęcia taneczne Szkoły Tańca & Fitness Obssesion.

     Zbiórka dzieci startujących  odbędzie się w sobotę 23.04.2023 o godź 10.45 w naszej placówce. Rozpoczęcie imprezy o godz.11.00.Wymagany strój galowy.

     Zapraszamy Serdecznie uczestników, rodziców i miłośników Tańca

    • Z ostatniej chwili....

    • Nasi reprezentanci szkoły Martyna Peszt, Mira Peszt i Michał Peszt  zakwalifikowali się do zwodów wojewódzkich w biegach przełajowych, które odbędę się w dniu 21.04.2023 r w Nowym Targu. Czekamy na ten start i Trzymamy za nich kciuki.

    • Z wizyta w piekarni.

    • 18 kwietnia uczniowie klasy 3 a odwiedzili rzemieślniczą piekarnię „Piec”, gdzie   miały okazję przyjrzeć się z bliska pracy piekarzy i poznać kolejne etapy powstawania, chleba, bułek i innych wypieków.  Mogły  zobaczyć z bliska i dotknąć różnych rodzajów zbóż, z których produkowana jest mąka.  Degustowały też różne gatunki chleba. Jednak najwięcej radości sprawiło dzieciom własnoręczne przygotowanie drożdżówek z czekoladą. Takie autorskie słodkości smakowały wszystkim wyśmienicie.

    • Rok 2023 ogłoszony Rokiem Mikołaja Kopernika.

    • Uczniowie klasy drugiej i trzeciej wzięli udział w konkursie Mikołaj Kopernik – człowiek, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”.

     Oto wyniki konkursu:

     I miejsce – Darian Gnapowski      - 2a

     II miejsce – Tymofii Kulko            - 3a

     III miejsce – Anastasiia Bitkivska - 2a

                             Natalia Kowalczyk   - 3a

      

     Gratulujemy!

    • W świecie komiksu

    • Po świętach klasa 4a uczestniczyła w drugich warsztatach w Artetece. Tym razem poznała historię tworzenia graficznych opowieści. Następnie uczniowie wymyślali imię, wygląd i moce swojego superbohatera, z którym potem tworzyli rysunkową historię. Praca była tak fascynująca i wciągająca, że trudno było opuścić Artetekę. Nasze komiksowe dzieła są prezentowane w sali 202. 

    • Jesteśmy z Was dumni!!

    • W dniu dzisiejszym odbyły się Wiosenne Biegi  Przełajowe

     –Igrzyska Dzieci  oraz  Igrzyska Młodzieży Szkolnej.

     Nasza szkołę reprezentowało rodzeństwo Peszt z wielkimi sukcesami:

     Igrzyska Dzieci 

                           Mira Peszt I miejsce  bieg na 1000 m w kategorii dziewcząt  rocznik 2012

     Martyna Peszt I miejsce bieg na 1000 m w kategorii dziewcząt rocznik 2010

     Igrzyska Młodzieży Szkolnej.

                            Michał Peszt  I miejsce bieg na 1000 m w kategorii chłopców rocznik 2008

     Gratulujemy naszym reprezentantom występu, postawy i godnego reprezentowania naszej szkoły.

     BRAWO WY

     Gratulujemy  też  najmłodszemu naszemu reprezentantowi

     Maksymilianowi Peszt (rocznik 2015) startu w kategorii chłopców rocznik 2012 .