• Krokusy zakwitną w ważnej sprawie

    • W tym roku nasza szkoła uczestniczy w zainicjowanym przez Holocaust Education Trust Ireland międzynarodowym projekcie Krokus.

     W ramach realizacji projektu, uczennice i uczniowie klas ósmych, posadzili przed szkołą cebulki żółtych krokusów. Kwiaty zakwitną na początku wiosny.

     Żółte krokusy upamiętniają 1,5 miliona dzieci - ofiary Holokaustu i tysiące innych dzieci, które były ofiarami nazistowskich zbrodni. Przy okazji podziwiania piękna kwitnących kwiatów, młodzież będzie miała okazję dowiedzieć się, czego są one symbolem i co działo się z dziećmi w czasie wojny.

     Uczestnictwo w projekcie Krokus to bardzo konkretna szansa na zaznajomienie młodzieży z tematem Holokaustu, uczenie o znaczeniu integracji, tolerancji i szacunku wobec wszystkich ludzi. W Polsce w projekcie bierze udział 530 szkół. Cieszymy się, że jesteśmy jedną z nich.

      

    • Matematyka na drodze

    • 19 i 20 października dzieci z klasy II a rozpoczęły realizacje projektu edukacyjnego pt. „Natalka i Antek
     w Świecie Wielkiej Matematyki”.
     Celem pierwszego z modułów „Matematyka na drodze” było zwrócenie uwagi na to, że matematykę można zastosować w praktyce i odnaleźć ją w elementach związanych z ruchem drogowym. Dzieci wybrały się na spacer w okolice szkoły. Dokonały analizy znaków drogowych pod kątem kształtu, koloru, kierunków, pojawiających się na nich liczb. Znalazły też inne, ważne na drodze elementy. Przypomniały sobie zasady przechodzenia przez jezdnię. W klasie oglądnęły film, zabawiły się w grę „Zgadnij o jakim znaku drogowym myślę” i rozwiązywały wcale niełatwe matematyczne zadania. Był więc to czas nie tylko zabawy, ale i mobilizacji, i nauki pokonywania pojawiających się trudności. Ale udało się! Brawo!

      

    • Piknik integracyjny i DKMS

    • 15 października na terenie naszej szkoły odbył się piknik z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Rada Rodziców pod przewodnictwem Pana Pawła Śliza zadbała o wysoki poziom spotkania. Odbyły się warsztaty rugby przeprowadzone przez Juvenię Kraków, zajęcia taneczne, które miały miejsce dzięki wsparciu Pana Sebastiana, organizującego warsztaty w naszej szkole. Poza tym można było spotkać się z policjantem, zagrać w bule czy zrobić selfie Rozwiń skrzydła #SP7. Podczas całego pikniku trwał kiermasz ciast.

     Podczas sobotniego pikniku nasza szkoła, we współpracy z Fundacją DKMS zorganizowała akcję "Komórkomania", w czasie której rodzice i nauczyciele mieli możliwość zarejestrowania się jako potencjalni dawcy szpiku. Dziękujemy za włączenie się w nasze działania!

    • "Czy trójkąt może być kwadratem?"

    • Klasa 1 b w ramach projektu "Ciekawskie pierwszaki" badała kształty figur i ustalała ile mają boków i co trzeba zrobić, aby obejść figurę chodząc po jej krawędziach. Gdy usiedli w parach rysowali sobie nawzajem różne kształty figur i zgadywali, co kolega lub koleżanka narysowała. Okazało się, że nie jest to trudne zadanie. Następnie mając kartkę papieru A4 sprawdzali, jakie figury można z niej uzyskać składając ją na rożne sposoby. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że można uzyskać kwadrat, prostokąt i trójkąt, ale nie da się w ten sposób "stworzyć" koła. Zabawa Figurlandia to zabawa ruchowa- każdy wymyślał, którą jest figurą i wykonywał przypisane do niej ćwiczenia gimnastyczne. Kolejnym krokiem było rysowanie figur wg. polecenia podanego przez nauczyciela-powstały śmieszne i różne figury. Po obejrzeniu filmu o instrumentach muzycznych mających różne kształty uczniowie doszli do wniosku, że otacza nas bardzo dużo przedmiotów codziennego użytku mających kształty figur geometrycznych. To były bardzo ciekawe zajęcia.

      

     źródło: https://pixabay.com/illustrations/urban-city-skyline-sketch-1389838/https://pixabay.com/illustrations/urban-city-skyline-sketch-1389838/

    • Nasi w Urzędzie Miasta :)

    • Po raz dwunasty przystąpiliśmy do projektu edukacyjnego "Uczeń – Obywatel" organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury im. K.I. Gałczyńskiego. Przez cały rok szkolny będziemy uczestniczyć w spotkaniach, których celem jest zapoznanie się z historią Samorządu krakowskiego oraz jego aktualną działalnością. Pierwsze spotkanie mamy już za sobą, odbyło się ono w Urzędzie Miasta, a uczestniczyły  w nim uczennice klasy 7a, 8a i 8b: Julka Bergier, Hania Pawłusiak, Zuzia Pawłusiak, Zuzia Stępień, Nikola Grochola, Julka Ogińska, Nadia Sonik, Amelia Madeja, Gabrysia Sińczak, Anastazja Syga i Solomiya Shulyar.

    • Kto to taki?

    • Samorząd uczniowski dla uczniów i pracowników szkoły przygotował konkurs Detektyw „Rozpoznaj swojego nauczyciela lub pracownika szkoły, po jego zdjęciu z dzieciństwa”

     Zdjęć dostarczonych do organizatora było 19. Wśród uczniów największą ilość,  8 osób, rozpoznała Asia Nowalińska z klasy 4a, a pani Maria Tarnowska pracownik szkoły, rozpoznała osób 16. Brawa dla zwyciężczyń.

    • Dzień Edukacji Narodowej

    • „Jakże nie pisać wiersza

     Jakże nie płonąć w podzięce

     Za światło, co się rozszerza

     Za dar największy

     Za wiedzę.”

     Słowa Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego przyświecały Koncertowi życzeń z okazji Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole.

     Samorząd uczniowski w imieniu wszystkich uczniów, złożył serdeczne podziękowania dla wszystkich nauczycieli:

     Kochani Nauczyciele i Wychowawcy! Pragniemy podziękować Wam za pasję i entuzjazm w wykonywaniu Waszej pracy. To Wy obok naszych rodziców, kształtujecie nasze serca i umysły. To Wy troszczycie się o naszą przyszłość i nasze życie. Dziękujemy Wam za to. Bądźcie zdrowi, zadowoleni z pięknej pracy, którą wykonujecie, zadowoleni z nas .Nie zaznawajcie kłopotów i trosk. Bądźcie pogodni i uśmiechnięci. Niech się spełnią Wasze marzenia dotyczące życia osobistego i zawodowego.

          Imprezę Festiwal Talentów poprowadziły dziewczynki z Samorządu Uczniowskiego: Anastazja Syga i Amelia Madeja.

          Podczas festiwalu chętni uczniowie prezentowali swoje talenty, a byli to: Kosymchuk Diana, Gabrysia Jerzyk, Kamila Koroban, Tymur Valiakhmetov, Marysia Śliz, Joasia Nowalińska, Tymek i Leon Suśić, Marysia Milford, Tosia Brożek, Zosia Kowalczyk, Oleh Khapun, Małgosia Kurdziel, Jerzyk Łomnicki, Martyna Peszt, Emilia Bober, Krzysztof Łomnicki, Tymon Pałka, Julia Ogińska, Nikola Grochola, Zuza Stępień, Jadzia Jędras i Zuzia Stróżycka.  23 uczniów prezentowało talenty: śpiewali, recytowali, tańczyli, grali na instrumentach, prezentowali pokazy sportowe, prace plastyczne, a nawet zabawiali nauczycieli żartami.

          Wisienką na torcie były piękne laurki wykonane przez samorząd. Dzień Nauczyciela 2022 był bardzo udany.

    • SZALONA PODRÓŻ PO KRAKOWIE

    • 12 października klasy 4a i 4b z paniami polonistkami wybrały się na lekcję plenerową języka polskiego. Uczniowie z babcią Brygidą i jej „przyszywanym” wnukiem Bartkiem przemierzali ulice Starego Miasta. Z zaangażowaniem odgrywając zabawne scenki, przypominali sobie, jak Kraków zwiedzali bohaterowie lektury.  Wcielili się również w role krakowskich przewodników, wykazując się wiadomościami na temat odwiedzanych miejsc oraz doskonałą znajomością związanych z miastem legend.

      

      

    • PRZYRZEKAM BYĆ DOBRYM UCZNIEM!

    • 13 października dzieci z klas 1a i 1b zostały przyjęte do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr7.
     W obecności Pana Dyrektora, nauczycieli, rodziców i uczniów z klas starszych najmłodsi złożyli uroczyste ślubowanie. Specjalny ołówek, którym dzieci zostały pasowane miał magiczną moc! Dawne maluchy zmieniły się w pierwszoklasistów, którzy przyrzekli być pilnymi, dobrymi i pomocnymi uczniami. Część artystyczna, którą zaprezentowały dzieci zrobiła wrażenie na publiczności. Na zakończenie uroczystości pierwszoklasiści otrzymali specjalne dyplomy i tabliczkę czekolady!!
     Niespodzianką dla dzieci był słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców z klasy 1a i 1b.
     To był ważny dzień, pełen dobrych emocji.

    • Co kryje się w Podziemiach krakowskiego Rynku?

    • 13 października, w ramach nagrody w akcji „Rowerowy Maj”, dzieci z klasy II a zwiedziły Podziemia krakowskiego Rynku. Opowiedziana przez Białego Kruka piękna legenda o dzielnym królu Kraku, przeniosła uczniów w zamierzchłe czasy.
     Z podziemnego muzeum wyłonił się jednak przede wszystkim obraz średniowiecznego Krakowa. Zachowane fragmenty dróg, zrekonstruowane chaty, informacje o przedmiotach codziennego użytku, o zwyczajach i ubiorach wywoływały zdziwienie. „Mrugający” królowie, makiety, interaktywne tablice, możliwość zważenia się na średniowiecznej wadze dostarczyły dziewczynkom i chłopcom ogromnych emocji. Trzeba tu wrócić jeszcze raz!

    • Dzień Gier Planszowych!

    • Sposobem na dobry początek tygodnia w naszej szkole był Dzień Gier Planszowych mający na celu integrację i wspólną zabawę. Emocji nie zabrakło :)

     Klasa II a poznała zasady konstruowania gier planszowych: ściganek oraz tematycznych, a później dzieci same je wymyślały i w nie zagrały.

    • Roztańczona siódemka.

    • W minionych tygodniach Szkoła Tańca & Fitness Club OBSESSION z miłości do tańca-instruktorzy i trenerzy prowadzili promocję zajęć tanecznych na terenie naszej szkoły. Każde dziecko otrzymało ulotkę przedstawiającą ofertę. Jeżeli będą Państwo zainteresowani udziałem Państwa dzieci w tych zajęciach, które będą miały możliwość odbywać się w naszej placówce, prosimy o kontakt do Pana Sebastian Nabielec tel.730829776 (Taniec sportowy, taniec nowoczesny, hip-hop.) A tak się bawili nasi uczniowie :)

    • Niepołomice warte zobaczenia :)

    • WYPRAWA KLASY V A I VI B DO NIEPOŁOMIC

     7 października uczniowie klas V a i VI b udali się w towarzystwie pani Rejduch i pani Świerad do Niepołomic, by zwiedzić to urocze miasteczko i jego okolice.
     Po zdobyciu Kopca Grunwaldzkiego i wysłuchaniu informacji o okolicznościach jego wzniesienia, upamiętniającego wiktorię Polaków nad Zakonem Krzyżackim podążyliśmy podziwiać Zamek Królewski
     i poznawać związane z nim historie zajmująco opowiadane przez pana Jakubiaka. Z dziedzińca zamkowego udaliśmy się szlakiem pomników Kazimierza Wielkiego i jego chrześniaka oraz dzielnej Justyny - pogromczyni tura do rynku, skąd po krótkim odpoczynku przy fontannie poszliśmy do kościoła ekspiacyjnego, a następnie do MOA i na cmentarz żydowski.
     Całą wyprawę zakończył spacer po puszczy i wizyta w gospodarstwie agroturystycznym, gdzie
     wzmocniliśmy nadwątlone siły pysznymi kiełbaskami prosto z ogniska.

    • Jak zrobić model poduszkowca?

    • 7 października, na zajęciach kreatywnych, dzieci z klasy II a zgłębiały tajemnice budowy poduszkowca. Film dostępny w ramach scenariuszy „Uniwersytetu Dzieci”, wprowadził uczniów w świat budowy tych poruszających się dzięki poduszce powietrznej pojazdów. Potem same dzieci przystąpiły do działania. Płyta CD, plastelina lub klej na gorąco, zakrętka po ludwiku i balonik – oto cała tajemnica! A radość ze świetnej zabawy? Bezcenna!

      

    • Jesień w Parku Decjusza

    • W czwartek 06.10 uczniowie klas 4a i 4b wyruszyli na integracyjną wycieczkę do Parku Decjusza. Jesienna pogoda dopisała. Park Decjusza to jeden z najstarszych krakowskich parków, ma prawie 500 lat. Oglądaliśmy willę jego założyciela Justusa Ludwika Decjusza, który był sekretarzem Zygmunta Starego. Podziwialiśmy też piękne rzeźby Bronisława Chromego znajdujące się wokół jego galerii mieszczącej się w starej muszli koncertowej.Z pewnością zapamiętamy nazwisko rzeźbiarza, który jest twórcą słynnego Smoka Wawelskiego. Ogromną atrakcją był dla nas również noowootwarty plac zabaw.

    • Wygrana 3a w kampanii Rowerowy Maj

    • W nagrodę za zwycięstwo w kampanii „Rowerowy maj 2022”uczniowie klasy 3a wybrali się do Żywego Muzeum Obwarzanka. Własnoręcznie wykonane obwarzanki smakowały wyśmienicie!

    • Wizyta w Wodociągach :)

    • Uczniowie klasy 3a na warsztatach ekologicznych „Akademia kropelki” organizowanych przez Wodociągi Miasta Krakowa. Podczas wspólnych zabaw i konkursów dzieci dowiedziały się jaki wpływ na zasoby naturalne ma działalność  człowieka i jak można je chronić.