Na lekcjach historii w klasach VIII a i VIII b realizowany jest projekt historyczno - filmowy „Krakowskim szlakiem Andrzeja Wajdy”. Celem projektu jest rozbudzanie historycznych zainteresowań uczennic i uczniów w ciekawej formie - połączenia nauki z edukacją filmową, a także nabywanie nowych umiejętności w związku z wcielanie się w rolę przewodniczek i przewodników. Po zapoznaniu się życiem i dorobkiem artystycznym Andrzeja Wajdy, młodzież poprowadzi historyczny spacer w przestrzeni miasta Krakowa.
Andrzej Wajda był jednym z najwybitniejszych reżyserów kina moralnego niepokoju. Kręcił filmy utrwalające ważne momenty z powojennej historii Polski. Za swoją twórczość filmową otrzymał w 2000r. Nagrodę Akademii Filmowej, znaną jako Oscar.
Film: „Człowiek z marmuru” z 1976r., opowiada o okresie stalinizmu i budowaniu Nowej Huty. Jak pisał Waldemar Piątek w „Leksykonie polskich filmów fabularnych”: „spina klamrą dwie epoki: lata odbudowy kraju w okresie stalinowskim i rzeczywistość polityczną lat siedemdziesiątych. Pokazuje tragedię ludzi, którzy uwierzyli w sens komunistycznych przemian i zostali zniszczeni przez system. Pokazuje sposób sprawowania władzy nad kulturą i mass mediami i ludzi gotowych na kompromis dla ratowania pozorów niezależności”. Autor podkreśla, że pomimo, iż film rozpowszechniano jedynie w ograniczonym zakresie, to „odegrał ważną rolę w kształtowaniu postaw obywatelskich społeczeństwa lat 80”.
Zdjęcie z filmu 1
Scena zbiorowa., fot. Renata Pajchel / Studio Filmowe "Zebra" / Filmoteka Narodowa / www.fototeka.fn.org.pl
Zdjęcie z filmu 2
Na zdjęciu: Krystyna Janda i Jerzy Radziwiłowicz., fot. Renata Pajchel / Studio Filmowe "Zebra" / Filmoteka Narodowa / www.fototeka.fn.org.pl