• 6a i 4a na.....wycieczce!

    • W miniony czwartek obie klasy wyjechały na wycieczkę w Pieniny. Pomimo drobnych problemów dotarliśmy na miejsce cało i zdrowo. Zwiedziliśmy Wąwóz Homole, bacówkę na Polanie Majerz, pawilon Pienińskiego Parku Narodowego oraz przepłynęliśmy Jezioro Czorsztyńskie, aby zobaczyć dwa wspaniałe zamki: Czorsztyn i Dunajec. Pomimo brzydkiej pogody, wycieczka była udana!!!

     Pieniny oczami 6a :)

    • Świetlik- wyniki :)

    • Z przyjemnością informujemy, że w XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych Świetlik nasi uczniowie zdobyli wyróżnienia oraz nagrody!

     Nagrody:

     Małgorzata Kurdziel klasa 5A

     Krzysztof Łomnicki klasa 7A

     Wyróżnienia:

     Krzysztof Urbanik - klasa 2 A

     Krzysztof Brodowicz - klasa 5A

     Gabriela Sińczak - klasa 8B

      

     Gratulacje!

    • Zapatrzeni w gwiazdy :)

    • Dzięki uprzejmości Rodziców Grzesia z klasy 3a, 17 maja trzecioklasiści udali się do Obserwatorium Astronomicznego UJ, gdzie mieli niezwykłą okazję zobaczyć z bliska zarówno nowoczesne jak i zabytkowe teleskopy, lunety i inne urządzenia służące do obserwacji nieba. Wysłuchali ciekawych opowieści o wszechświecie i obejrzeli niesamowite slajdy przedstawiające galaktyki, planety, gwiazdy, czarne dziury czy mgławice. Zwiedzili także historyczny Fort Skała, który znajduje się na terenie Obserwatorium. Chociaż pogoda nie dopisała, wszyscy byli bardzo zadowoleni z tej wyjątkowej wycieczki.

    • W CZASIE DESZCZU DZIECI SIĘ NIE NUDZĄ!

    •  

     W ramach projektu Odkryj Kraków uczniowie klasy 1a i 1p mieli zaplanowany spacer po Krakowie do miejsc związanych z muzyką filmową. Niestety deszczowa pogoda  pokrzyżowała nasze plany. W tej sytuacji Pani  Przewodniczka zabrała dzieci do Pałacu Potockich i w otoczeniu odnowionych, barokowych wnętrz  opowiedziała o muzycznych miejscach Krakowa oraz znanych muzykach związanych z naszym miastem. Atrakcyjne i niezwykle emocjonalne okazało się układanie bardzo dużych puzzli. Była to mapa miasta z charakterystycznymi  miejscami .Pierwszoklasiści poradzili sobie wyśmienicie. Po zakończonej pracy dzieci wyszukiwały na mapie podane lokalizacje.                                                                 

     Mimo deszczowego dnia  zajęcia w Pałacu Potockich okazały się dobrą alternatywą spaceru!

    • Zlot czarownic i czarodziejów

    • 15 maja na poniedziałkową lekcję j. polskiego w klasie IV a przybyli czarodzieje i czarodziejki. Wśród
     nich dały się zauważyć m. in. : Hermiona Granger, Nika Mickiewicz, Merlin i Harry Potter.
     Opowiadali uczniom o sobie i swoich dokonaniach, a zadaniem dzieci było odgadnięcie tożsamości
     gościa. 

    • Śladami krakowskiego samorządu.

    • 16 maja, w ramach Projektu Edukacyjnego Uczeń-Obywatel, odbył się spacer śladami krakowskiego samorządu. Miejscem spotkania była fontanna na Placu Mariackim. Podczas wycieczki dowiedzieliśmy się o znaczeniu Krakowskiej Fary Miejskiej czyli Kościoła Mariackiego wybudowanego jeszcze przed lokacją  Krakowa, na prawie magdeburskim, 5 czerwca 1257. Pełnił on m.in. funkcję obronną, sądowniczą, reprezentacyjną i sakralną. Kolejnym punktem, bardzo ważnym dla Krakowa była Kamienica Hetmańska, której przypisywano szczególne znaczenie. Domniemywano, że mogło to być miejsce odbywania sądów królewskich, niekiedy łączono też to miejsce nie z władzą królewską, a miejską. Obecnie często przypuszcza się, iż kamienica pełniła wówczas funkcją miejskiej rezydencji królewskiej (pałacu). Stojąc obok Sukiennic rozmawialiśmy na temat Dochodów do miejskiej kasy, które pochodziły np. z myta ściąganego za przyjazd do miasta kupców oraz z wydatków, w których udział mieli bardzo bogaci mieszczanie krakowscy np. za wykonanie ołtarza Wita Stwosza zapłacono 2808 florenów, a ostatnia rata dla Wita Stwosza wynosiła tyle ile roczny budżet miasta Krakowa. Ostatnim punktem zwiedzania był Ratusz, w którym mieściły się: Izba Pańska, Ławnicza,  Kupiecka, dziedziniec straceń, tortornia, arsenał miejski. Wysokość wieży Ratusza świadczyła o wielkości miasta i była przyrównywana do wież na Wawelu, budowana dla „szpanu”. Stojąc pod ratuszem odczytaliśmy również Przysięgę rajców i ławników. Spotkanie zakończyliśmy przy pomniku pierwszego Prezydenta Miasta Krakowa Józefa Dietla.

    • Z wizytą w przedszkolu.

    • 12 maja  klasa 3a wybrała się do przedszkola nr 61. Uczniowie prezentowali i czytali maluchom wybrane przez siebie książeczki. Nie zabrakło też wspólnych zabaw. Niektórzy trzecioklasiści z sentymentem wspominali czasy, kiedy sami chodzili do tego przedszkola.

    • Zaczarowane Wzgórze

    • 12 maja klasa 4 a wybrała się na wycieczkę na Zaczarowane Wzgórze do Czasławia. Hasając po lesie dzieci wykonały 3 zadania specjalne: zbudowały wysokie wieże z materiałów znalezionych na ściółce leśnej, zaprojektowały, wykonały i zareklamowały domy dla trzech zwierzątek leśnych oraz znalazły 10 niezwykłych przedmiotów leśnych np. coś miękkiego, coś, błyszczącego, coś najpiękniejszego, coś, co zostawiło zwierzę itp. Dzięki znakomitej współpracy w grupach zadania zostały perfekcyjnie wykonane. Następnie wszyscy odbyli przejażdżkę konną pod okiem instruktora. Poznali budowę konia i maści koni. Największą frajdą okazało się rozpalanie ognia za pomocą krzesiwa. Za świetną rozpałkę posłużyły waciki kosmetyczne, kawałki sznurka i najbardziej naturalna podpałka kora brzozy. Po licznych próbach wszystkim udało się wykrzesać ogień. Wycieczka była fantastyczna. Zaczarowane Wzgórze oferuje nie tylko wycieczki jednodniowe, białe i zielone szkoły, ale także obozy letnie. Może warto się tam wybrać w wakacje?

    • Mały chemik

    • W sobotę 13 maja, dzięki uprzejmości Mamy Lenki z kl.1 b chętni pierwszoklasiści wzięli udział w zajęciach   na wydziale Inżynierii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. Pod opieką Pracowników Wydziału uczniowie mogli wcielić się w chemików i pracować w prawdziwym chemicznym laboratorium. Każde dziecko wykorzystując  odpowiednie urządzenia zrobiło kolorową sól do kąpieli oraz żel- wszystko pachnące owocami, a także sprawdzić, które substancje oczyszczą najlepiej wodę z barwnika. Uczniowie  pracowali z ogromnym zaangażowaniem i ciekawością. Zajęcia zorganizowane były fantastycznie, a na każdego uczestnika czekało śniadanie i obiad.  Na pewno tak aktywne działania pozostaną w pamięci na długo i może kiedyś niektórzy zdecydują się na taki kierunek studiów.

    • Zdobywamy góry :)

    • W dniu 13.05.2023 uczniowie uczestniczyli w wycieczce pieszej szkolnego koła PTTK z Wadowic do Inwałdu stokami Leskowca. Zaliczyliśmy podróż pociągiem i czternasto- kilometrową wędrówkę przez górskie tereny.

    • Jak zaprojektować ogród?

    • 11 i 12 maja, realizując kolejny moduł projektu UD, dzieci z klasy II a przeniosły się do odległych wieków sprzed naszej ery, aby odkryć siedem cudów starożytnego świata. I odkryły!  Z wielkim przejęciem, w oparciu o książki, zdjęcia, ciekawe plakaty - lapbooki uczniowie zaprezentowali swoją wiedzę. Otrzymali także list, w którym babiloński król Nabuchonozor II (zleceniodawca jednego z cudów świata - wiszących ogrodów Semiramidy)  zamówił u nich projekt na zieloną ścianę swojego pałacu. Dziewczynki i chłopcy pracowali w parach jako konstruktorzy i architekci krajobrazu. Stworzyli projekty, zadbali o stabilną konstrukcję, ograniczyli wilgotność ściany, umocowali filc, w który wrastają rośliny, poznali zasadę nawadniania roślin i magazynowania wody za pomocą hydrożelu. W końcu na pionowej ścianie pałacu umieścili kwiaty. Powstały przepiękne projekty ogrodów wertykalnych! Może kogoś zainspirują!

    • Czwórbój LA - część druga

    • eczką W piątek w czwórboju lekkoatletycznym startowali chłopcy z rocznika 2010 i młodsi. Największym sukcesem mógł pochwalić się Kacper Chlanda, który ukończył bieg 60m z wynikiem 8,64s oraz Roman Karmilitsyn w rzucie piłeczką palantową na odległość 41,50 m.

     Gratulujemy wszystkim zawodnikom za udział w zawodach i godne reprezentowanie naszej szkoły.

     Rzut piłeczką palantową

     Skok w dal

     Bieg 60 m


     600m

    • Czwórbój LA

    • 11 maja odbyły się zawody Czwórbój LA, w ramach Krakowskiej Olimpiady Igrzysk Dzieci. W skład czwórboju wchodziły następujące konkurencje: Bieg 60 m, skok w dal , rzut piłeczką palantową i bieg 600 m. Naszą szkołę reprezentowało 5 uczennic z klasy 4a, 5a i 6a. Wszystkie dziewczynki były bardzo waleczne, ale  najlepsze miejsce w klasyfikacji ogólnej zdobyła Martynka Peszt zajmując 11 miejsce na ponad sto startujących zawodniczek, w tym  z kilku krakowskich szkół sportowych.

    • XXXII Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny 2023.

    • 16 marca 2023 roku 26 uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie.

     Wynik bardzo dobry uzyskała ADA KAHL BOROWSKA, uczennica klasy 4a.

     Wyróżnienia otrzymali:MILENA KLĘCZAR z klasy 5a oraz PIOTR NOWALIŃSKI z klasy 6a.

     Gratulujemy !

    • Niezwykły wykład :)

    • 8 maja absolwent naszej szkoły i student Młodzieżowego Uniwersytetu - Daniel Malaga poprowadził ciekawe zajęcia pt. "Odpowiedzialność karna nieletnich" dla uczniów klas VI-VIII.

    • Krakowskim szlakiem Wajdy

    • Na lekcjach historii w klasach VIII a i VIII b realizowany jest projekt historyczno - filmowy „Krakowskim szlakiem Andrzeja Wajdy”. Celem projektu jest rozbudzanie historycznych zainteresowań uczennic i uczniów w ciekawej formie - połączenia nauki z edukacją filmową, a także nabywanie nowych umiejętności w związku z wcielanie się w rolę przewodniczek i przewodników. Po zapoznaniu się życiem i dorobkiem artystycznym Andrzeja Wajdy, młodzież poprowadzi historyczny spacer w przestrzeni miasta Krakowa.

     Andrzej Wajda był jednym z najwybitniejszych reżyserów kina moralnego niepokoju. Kręcił filmy utrwalające ważne momenty z powojennej historii Polski. Za swoją twórczość filmową otrzymał w 2000r. Nagrodę Akademii Filmowej, znaną jako Oscar.

     Film: „Człowiek z marmuru” z 1976r., opowiada o okresie stalinizmu i budowaniu Nowej Huty. Jak pisał Waldemar Piątek w „Leksykonie polskich filmów fabularnych”: „spina klamrą dwie epoki: lata odbudowy kraju w okresie stalinowskim i rzeczywistość polityczną lat siedemdziesiątych. Pokazuje tragedię ludzi, którzy uwierzyli w sens komunistycznych przemian i zostali zniszczeni przez system. Pokazuje sposób sprawowania władzy nad kulturą i mass mediami i ludzi gotowych na kompromis dla ratowania pozorów niezależności”. Autor podkreśla, że pomimo, iż film rozpowszechniano jedynie w ograniczonym zakresie, to „odegrał ważną rolę w kształtowaniu postaw obywatelskich społeczeństwa lat 80”.

     Zdjęcie z filmu 1

     Scena zbiorowa., fot. Renata Pajchel / Studio Filmowe "Zebra" / Filmoteka Narodowa / www.fototeka.fn.org.pl

     Zdjęcie z filmu 2

     Na zdjęciu: Krystyna Janda i Jerzy Radziwiłowicz., fot. Renata Pajchel / Studio Filmowe "Zebra" / Filmoteka Narodowa / www.fototeka.fn.org.pl