• Spotkanie z mistrzami

    • 1 marca dzieci z klasy I a wybrały się do Muzeum Narodowego w Sukiennicach, na spotkanie ze sztuką. W muzealnych salach obejrzały  różne portrety, które cofnęły je w czasie, i dzięki którym zobaczyły ówczesne damskie fryzury, męskie żaboty, brodatych dowódców i wytworne damy, a także insygnia królów. Same też próbowały stworzyć  portrety z opiłków żelaza, a także wzorem mistrza Arcimboldo  z owoców i warzyw.  

     Dzieci zastanawiały się co mogli jeść goście Mikołajka Wierzynka i jak wyglądał Lajkonik.  Miały także okazję poznać  historyczne obrazy malowane przez Piotra Michałowskiego i Jana Matejkę. A na obrazie „Hołd pruski” odnalazły  mistrza Matejkę i jego żonę Teodorę jako Stańczyka i królową Bonę.

     Większość  dzieci była w Sukiennicach po raz pierwszy. Może nie ostatni?

    • SP 7 solidarna z Ukrainą.

    • Już we wtorek 1 marca przekazaliśmy śpiwory i koce do Iwano-Frankowska. 

     Kontynuujemy zbiórkę. Będziemy przekazywać dary konkretnym rodzinom i do punktów zbiórek.

    • Z ostatniej chwili...

    • Przyłącz się !

                                                                                                                                              za :   www.krakow.pl

    • Czas na bal !

    • Nie zapomnieli o nim uczniowie klasy 2a i z pomocą rodziców zorganizowali klasowy bal karnawałowy. Dzieci przebrane w kolorowe stroje wcieliły się w bohaterów ze znanych filmów i książek. Były tańce przy muzyce i konkursy.

     Przerwy w zabawie umilał słodki poczęstunek. Wszyscy bawili się wyśmienicie. Kolejny bal karnawałowy już za rok!

    • Komunikat

    • Uczniowie klas 5-8 i szkół ponadpodstawowych wracają do nauki stacjonarnej już 21 lutego. 

     W sobotę 12 lutego weszła w życie - ogłoszona wcześniej przez ministra Przemysława Czarnka - nowelizacja rozporządzenia, skracająca o tydzień naukę zdalną. Pierwotnie zakładano, że nauka zdalna potrwa do 27 lutego. 

     Zapowiadając wcześniejszy powrót do szkół, minister wyraził nadzieję, że stacjonarna nauka będzie możliwa do końca roku szkolnego. Minister zdrowia zapowiedział też - istotne z punktu widzenia funkcjonowania szkół - zniesienie kwarantanny z kontaktu. Nie trzeba będzie już odsyłać do domu całej klasy, jeżeli jeden uczeń będzie miał COVID-19.

    • Z ostatniej chwili ...

    • Z ogromną dumą i radością informujemy, że uczeń klasy 4a Jerzy Łomnicki zdobył tytuł Laureata X Krakowskiego Konkursu Języka Angielskiego. Jest to ważne osiągnięcie, ponieważ konkurs wymagał od uczestników wykazania się dużą wiedzą językową i umiejętnościami na wysoki poziomie. 

     Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

    • Sekrety podziemnego świata !

    • Klasy 3a i 3b odbyły podziemną  podróż  do Kopalni Soli w Wieliczce. Schodząc pod ziemię dzieci  pokonały ponad 800 schodów i znalazły się na poziomie 130 metrów pod ziemią. Długość trasy, którą uczniowie przeszli wyniosła 4,5 km.

     Niezwykłe podziemne krajobrazy, solankowe jeziora, długie korytarze , piękne komory, a przede wszystkim  nadzwyczajna  kaplica Św. Kingi - to wszystko zrobiło  niesamowite wrażenie na  uczniach. Prawdziwe okazało się twierdzenie, że  wielicka sól  to drogocenny skarb  nie tylko w dawnych czasach, ale także obecnie.

    • Kto wymyślił pieniądze ?

    • 11 i 14 lutego 2022 r.  uczniowie z klasy I a realizowali scenariusz Uniwersytetu Dzieci pt. ”Kto wymyślił pieniądze? . Film dostarczył bardzo ciekawych informacji o kamieniach milowych w rozwoju cywilizacji, o handlu wymiennym i płacidłach, o wynalezionych w Turcji  monetach, a w Chinach banknotach.

     Dzieci z ogromnym zainteresowaniem  oglądnęły dwa albumy numizmatyczne – jeden z monetami, drugi z banknotami. Dowiedziały się o systemach monetarnych różnych państw. Zobaczyły też w jaki sposób w mennicy, powstają  banknoty  i monety.  W zabawie matematycznej założyły własne sklepy i sprowadziły do nich towar, który później próbowały sprzedawać i kupować -używały oczywiście płacideł. Zaprojektowały też własne pieniądze.

    • Z ostatniej chwili...

    • Z radością informujemy, że w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym „Alfik” 2021/2022 wynik bardzo dobry i 9 miejsce w województwie uzyskała uczennica z klasy 3a Ada Kahl Borowska, wynik dobry i 70 miejsce w województwie uzyskał uczeń z klasy 3a Leon Karmilitsyn.

     Serdecznie gratulujemy !

    • Czy trójkąt może być kwadratem ?

    • 2 lutego 2022r. dzieci z klasy Ia realizowały scenariusz Uniwersytetu Dzieci pt. "Czy trójkąt może być kwadratem?". Podczas zajęć uczniowie poznawali i utrwalali pokazane  figury geometryczne. Liczyli kąty i boki. Grupowali obiekty wg  kształtu, koloru, wielkości. Odnajdywali figury używając podanego kodu.  

     Okazało się też, że trójkąt nie może być kwadratem, ale z trójkąta można zrobić kwadrat znacznie go zmniejszając.  Przenieśli się do Figurolandii i z figur geometrycznych tworzyli swoje światy. Oglądnęli film o muzycznych instrumentach i zastanawiali się nad ich kształtami.

     Uświadomili sobie, że figury geometryczne towarzyszą im każdego dnia.  

    • OPOWIEŚĆ WIGILIJNA

    • Na scenę Naszej Siódemki zawitały duchy z Opowieści wigilijnej za sprawą inscenizacji przygotowanej przez klasę 7a!  Wszyscy mogliśmy być świadkami przemiany głównego bohatera Ebenezera Scrooge’a i jednocześnie nauczyć się tego, co w życiu najważniejsze.

     Dzięki symultanicznej scenie przenieśliśmy się do kantoru Skąpca, domu jego siostrzeńca Freda i  kancelisty Boba oraz na rozśpiewaną kolędami londyńską ulicę, a  przeszłość i przyszłość sugestywnie  odzwierciedlił  teatr cieni.

     To niezapomniana lekcja o tym, że każdy człowiek powinien żyć w zgodzie z innymi ludźmi, dzielić z nimi radość, a kiedy trzeba podtrzymywać na duchu i pomagać.

    • KOMUNIKAT

    • MINISTERSTWO EDUKACJI I NAUKI informuje, że od 20 grudnia do 9 stycznia zajęcia w szkołach w systemie zdalnym.

     Zajęcia stacjonarne w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych, placówkach kształcenia ustawicznego, centrach kształcenia zawodowego, w szkołach artystycznych realizujących wyłącznie kształcenie artystyczne, placówkach artystycznych, szkołach artystycznych realizujących także kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego będą ograniczone od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. 

     Wiecej informcji:

    • CZAS NA LAS Z BORSUKIEM!

    • Uczniowie klasy 3a i 3b odbyli niezwykłą, przyrodniczą wędrówkę  śladami borsuka. W Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” znajdującym się w Krakowskim Lasku Wolskim  uczestniczyli w warsztatach poznając fascynujący świat przyrody . Borsuk zamieszkujący leśne zakamarki oprowadzał  dzieci po leśnych ścieżkach -zarówno w dzień jak i w nocy. Niezwykle ciekawe okazały się zadania praktyczne .

     Uczniowie rozpoznawali: gatunki drzew oraz  nasiona, z których one wyrastają, ptaki i ich odgłosy, rodzaje kwiatów leśnych, a także zwierzęta i owady żyjące w ściółce . Nie zabrakło nawet ćwiczeń matematycznych. Za pomocą metra należało zmierzyć rozpiętość skrzydeł największej  i najmniejszej sowy ,a potem obliczyć różnicę . Za pomocą odważników i wagi szalkowej dzieci ważyły worki z nasionami i podliczały ich ciężar. Dzięki interesującej opowieści borsuka o leśnym życiu, uczniowie mogli dostrzec to co do tej pory umykało ich uwadze.

     A w Lasku Wolskim czekają z opowieściami kolejni mieszkańcy : Puszczyk i Rzekotka, ale ta  relacja będzie wtedy, gdy dzieci wybiorą się na kolejną wyprawę.